Vpliv lovu na kvalitu a početnosť diviačej zvery.

pred 19 rokmi 3 týždnami #446 od lankaster
Priatelia polovníci.Dovolil som si otvoriť túto tému ,z viacerích dôvodov.Tak ako v Čechách aj na Slovensku,dochádza v mnohých revíroch k premnoženiu diviačej zvery,a tým aj k problémom s tým súvisiacim.V našom kraji je čierna zastúpená v hojnom počte a niekoľko krát sa cez nás prehnala vlna v podobe KMO,a nemyslím si že za to môžu len vysoke stavy diviakov.Preto vás prosím o príspevky k tejto téme,a vaše skúsenosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #463 od lankaster
Nepodarilo sa mi svojim príspevkom rozputať diskusiu,a to ma mrzí,pretože táto zver aj keď nieje trofejove pre mnohých zaujímavá,poskituje pri love neprekonateľné zážitky.Ja osobne poľujem na ne najradšej.A to všedkími spôsobmi,ale individuálnou posliedkou alebo postrieškou najradšej.Nechcem teraz opisovať zážitky ktoré som pri tom zažil,aj keď to je to čo si na tom najviac cením,ale chcem otvoriť diskusiu na tému nášho vlivu pri selekcii na zdravie,početnosť a sociálnu štruktúru diviačej populácie.Pretože si myslím že práve my svojimi chybami spôsobujeme problémi ktoré s ňou máme.A potom sú plné časopisy fotiek udivených poľovníkov nad zimnými úlovkami prasiatok v pižame.Alebo sa čudujú keď nemôžu,napriek tomu že majú v revíri dostatok diviakov,uloviť trofejovich kancov.A v neposlednej rade si myslím že aj čo sa týka KMO,a jeho nekontrovateľnému priebehu a šíreniu sme aj my prispeli svojimi chybami.Chybami ktoré robíme pri nesprávnom selektývnom odstrele a tým aj nesprávnym vlivom na socialnu štruktúru a tým aj počet a zdravie populácie diviačej zveri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #468 od gabo
Ahoj Lankaster, myslím si, že táto téma sutočne zasluhuje pozornosť, hlavne v súvislosti, s "honom na čarodejnice", načo sa začína podobať súčasná situácia v chove a love tejto zveri. Ja osobne si myslím (podotýkam, že nie som veterinárny odborník), že pôvodcom KMO nie je čierna zver, ale chovy domácich prasiat, ktoré sa preventívne neočkujú, často hygienická situácia v nich je nedostatočná a potom z týchto chovov sa vyváža močovina na polia, od ktorej sa zver nakazí. Potom je tu ešte jeden zaujímavý úkaz ( už som si to všimol viackrát), keď klesne výkupná cena bravčového mäsa, vypukne KMO. Nevšimol si to aj niekto iný? Ako každá zver, aj táto potrebuje mať pokoj aspoň určitú časť roka. Je to neetické na ňu poľovať a doslova štvať, ako si to predstavujú hlavne niektorí kupci odstrelu v štátnych revíroch (krytý spôsob prenájmu revíru). Diviak bol doslova "odsúdený" ako pôvodca KMO, bez toho, že by sa seriózne skúmali napr aj tie možnosti, ktoré som načrtol. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #482 od ivbe
Priatelia polovnici, diviak je moja srdcova zalezitost. Som rad ze tu je priestor na vyjadrenie. Neexistuje krajsia polovacka, ako polovacka na diviaky. Najradsej mam individualnu formu postriesky, alebo sam max 3ja so psikom precesat hustiny. Co sa tyka soc.struktury, tak to je o niecom inom, vsetci vedia aka ma bit a predsa sa v pol.statistykach uvadzaju lanstiaky a prasce a pri tom takmer kazdy bije po co najvacsom kuse. Bachine na spolocnych polovackach su tiez deklarovane ako lanstiaky, i ked odstrel bachin musi bit tiez, ale ako keby boli zakonom chranene. Ono k tym prenajmom revirov cez zakupenie odstrelu u st.lesov, len tolko, ze pokial nieco nie je zakazane je povolene. Cakam na novy zakon o polovnictve a potom len budu fukoty s vytaznostou revirov a ich rentabilitou. Dnes mam pocit ze kazdy chce mat z toho len bussinbes a ako keby si nechcel pripustit ze zaluba musi nieco stat. Ci cas, pracu alebo peniaze. A prosim neodsudzujte vsetkych polovnikov, ktory maju peniaze a chcu si zaplatit za polovacku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 3 týždnami #484 od gabo
Ja som hovoril o niektrrych kupcoch odstrelu, ktorí takto skrytým spôsobom prenajímajú revíry. Zver tam za pér rokov vybijú a "jdou o dum dál". Mám stým vlastné skúsenosti. Treba sa pozrieť na článok v Hubertlove o veľkoplošnom obhospodarovaní revírov. Nehádžem všetkých solventných do jedného vreca, ale život už teraz ukazuje, že naše obavy o osud poľovníctva v rukách superboháčov sú nanajvýš opodstatnené!!!!!! Mám jednu životnú skúsenosť čo sa sem hodí: Peniaze, ženy, funkcia, alkohol, menia charakter mužov. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #491 od ivbe
Gabo s tou mudrostou mozem len suhlasit. Ale vratme sa k diviakom. Napriklad v nemecku je odstrel kanca do 6 rokov veku povazovany za priestupok, podla mna je to trofejova zver a ako taka by mala mat aj vekove triedy(ako kazda ina raticova), viem ze by to asi ihned neprinieslo efekt, ale urcite by to vnieslo trosku viac rozvahy pred vystrelom. Priatel z nemecka my v celku obsiahlo vysvetloval(poluje v ciernom lese) znaky podla ktorych sa da rozlisit vek dospeleho diviaka, nieco o zaobleni usi, dlzke rypaku atd. V ducho som si myslel ze u nas su dve vekove triedy do 100 kg lanstiak a nad 100 kg dospely, teda aspon takto nejako sa to vykazuje v praxi, cest vinimkam. Teoreticky to je pekna uvaha(posudenie veku kanca pred vystrelom), ale osobne verim ze v noci to neposudi nikto. Ale u nas sa skutocne striela kanec skor na stretnutie. Potom nie je problem vidiet po stenach 14 az 17 cm zbrane. Vlastne nechapem preco nie je vidiet na chovatelskych prehliadkach viac trofeji z kancov, preco nie je povynne ich prezentovat?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #495 od lankaster
Ivbe súhlasím s tebou.Snáď rád by som prihodil na oheňdiskusie.U nás sa tiež nájdu poľovníci ktorí sú nadržaný na to aby si strelili kanca,a to najlebšie na spoločnej poľovačke,aby im neomrzol zadok keby si ho mali niekde vysedieť.Ale najvedším kameňom úrazu je, že vtedy sa strelia zrovna mladý kanci.Pretože u nich je jediným kritériom posúdenia veku kanca iba veľkosť.Čím vedší, tým starší.A potom nám chýbajú kanci ktorí by nakrývali bachine a robia to potom lanštiaky.A to je ten lebší prípad,pretože často si to odnesú práve bachine, a potom sa prasce nakrývajú navzájom ,pretože dôjde k narušeniu socialnej štruktúry v čriede.A to všedko má následovne na svedomí, že sa nezrelé bachinky kotia v nesprávvnu dobu.A ich slabé potomstvo,častokrát splodené z incestu , narodené na sklonku leta, či dokonca na jeseň,aj keď prežijú zimu v následujúcom roku sú živnou pôdou pre choroby a vyvolanie epidémií KMO.Myslím,že to všedko má na svedomí ľudská ľahostajnosť a chamtivosť.A preto ak na budúce uvidíte na sránkach časopisov fotky udivených poľovníkov nad úlovkami prasiat v pižame z decembrovej polovačky,to nieje následok roztopašnosti prírody ,ale ich vlastnej chamtivosti.Preto priatelia,zodpovednosť pri selekcii a nešanovať čas a omrznutý zadok.Držať sa starého pravidla že selekcia začína od najslabšieho kusa v čriede a nie hneď hladať starého kanca.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #514 od Baikal
Mam len dve otazky:
<br/>Su diviaky naozaj take premnozene alebo ich je vela iba na papieri?
<br/>Ak si myslite, ze su premnozene, myslite, ze je to celoplosne, nie je to iba azlezitost vasho reviru? ;-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #517 od gabo
Nemôžem nič iného povedať, len že máš 100 % -nú pravdu. U nás diviaka berieme pomaly ako škodnú a je to obrovská chyba. Celý genofond sa znehodnotí. Som rozhodne za riadne obhospodarovanie tejto zveri. Zaslúži si to. Skúsme začať každý od seba!!!!!!!! Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #528 od zalesak
Ja si myslím že diviak nie je premnožený. Skôr každy nahlasuje vyššie stavy aby mal väčši odstrel tejto zveri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #529 od Baikal
Tiez si to myslim, len ako s tym nalozit? Ako donutit kompetentnu instituciu zrevidovat kmenove stavy a pozriet sa tak pravde do oci, pozriet sa do reviru a pozriet aj do smiesnych cisel vpisanych do statistickeho vykazu o scitani zvery a do tabuliek s planmi lovu a chovu I a II? Dovolim si tvrdit, ze toto nikto neurobi, pretoze by sa tymto sam pripravil na niekolko rokov o moznost lovit zver. Myslim si, ze tam, kde su kmenove stavy zdecimovane, by malo byt umoznene rozmnozit sa aj vyradovym kusom, samozrejme s prihliadnutim na mozne degenerovanie zapricinene neobcerstvenim krvi (toto je ale mozne riesit odchytom a vymenou jedincov medzi roznymi lokalitami na slovensku, myslim, ze toto tu uz niekto spominal).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #532 od gabo
Dostali sme k téme nanajvýš aktuálnej. SČÍTANIE ZVERI!!!!!! Všetci vieme ako sa to robí. Keď som pracoval v v Krušných horách, bol som členom združenia, kde predsedom bol starý praktik, lesník p. Hasík. Zaviedol priebežné sledovanie stavov zveri. V každom krmelci bol zošit, kde poľovníci zapísali čo v blízkosti tohto krmelca videli ( s čo najväčšou presnosťou) a to nielen v zime, ale počas celého roku, Z týchto zápisov sa potom robilo vlastné sčítanie zveri. Musím povedať, že to bol prefektný nápad. Darilo sa pomerne dobre zmapovať revír podľa jednotlivých častí. Rozhodne to boli čísla približujúce sa k reálu, nie ako tie ktoré po tzv. sčítaní zveri si povymýšľame. Gabo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #535 od Baikal
Správne píšeš! Ved predpokladam, ze vsetci dobre vieme, ze vyplnit kolkonky v scitacom vykaze je potrebne podla toho ako sme zver sledovali v konkretnej lokalite po cely rok a nie podla toho, co sa v urcenom vikende podarilo vidiet, navyse ten kto vychadza z toho co uvidi v ten konkretny den musi si uvedomit, ze vonku je velky pocet polovnikov, zver je do istej miery vyrusena a tak sa stane, ze niektore kusy vo svojom scitani uvedu aj tri susedne zdruzenia alebo spolocnosti.. Ale ved vieme, ze takto sa to robit nema nie?! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 2 týždnami #587 od lankaster
Padla tu taká myšlienka,že nevie ktorá zver je ich a ktorá susedov.Preboha hádam to tak niekto nerozlišuje.Aj keď aj s niečim podobným som sa stretol,keď susedia pochvaľovali akého parádneho jeleňa máme v revíry cez ruju.Veď hranice sú iba pre ľudí.Tak cíťme zodpovednosť za stavy a kvalitu zveri spoločne a prestanme si iba nazerať cez hranicu či susedia nemajú dačo viac.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #619 od tibo
Po prvom výskyte KMO zúčastnil som sa porady poľov. hospodárov na O.U.Zástupca
<br/>veterinárnej správy podrobne vysvetlil všetky opatrenia na zamedzenie šírenia tejto
<br/>nákazy.Okrem iného vyslovil svoje presvedčenie,že nákazu do revírov zaniesli poľnohospodári ked¡prestali svoje chovy v snahe o trhy v E.U.očkovať proti KMO.
<br/>Uhynuté ošípané,močovinu a iné,vyvážali na nechránené hnojiská v revíroch,kde prišlo
<br/>k prenosu na diviaky.Ved¡predsa nieje možné aby nákaza vypukla súčastne na
<br/>viacerých miestach.O tri roky neskôr na podobnom sedení,už to pravda nebola.(r.1996)
<br/>V súčastnosti je diviačia zver rezervoáromKMO.
<br/>Som presvedčený že svoj podiel na rozširovaní KMO.má i krkavec,ktorí začiatkom
<br/>devädesiatych rokov pred vlnou KMO.mimoriadne expandoval do väčšiny revírov u nás.
<br/>Môj osobný názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #620 od lankaster
Nad vplivom krkavca na KMO som sa zamýšľal aj ja ,ale vedecky to nieje dokázané.Ale bohužial na tom máme vinu aj my.Aj medzi nami sa nájdu taký hlúpi poľovníci ktorí zakrmujú líšky odpatkami z jatočných svíň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 týždňom #621 od tibo
Súhlasím ,pritom stačí do zeme zakopať dajakú kameninovú trubku a diviaky sú
<br/>odstavené mimo nebespečenstva.Je dosť iných lákadiel pre líšky a oveľa účinnejších
<br/>hlavne bespečnejších.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 dňom #641 od lankaster
Nedávno som čítal úvahu o tom kedy začať loviť tohoročné prasce svine divej.Mnohý nesúhlasili s návrhom začať strieľať prasce ešte pred prefarbením,čiže pred strátou typického pásikavého sfarbenia.Obhajcovia tohoto názoru to oddôvodňovali potrebou tlmenia populácie čiernej už v počiatkoch,aby sa predošlo vzniku nákazy KMO u práve najvnímavejšej časti populácie,a ako najlebší spôsob zamedzenia premnoženia poppulácie čiernej.Odporcovia sa ohradzovali tým že je to neetické a hospodársky neefektývne,kedže v tomto veku je divina nekvalitná aj výťažnosť je malá.Zaujala ma táto úvaha,a veľa som o tom premýšľal.Nezhodujem sa s názorom ,že by sa mali prasiatka strieľať ešte pred prefarbením.Súhlasím s tým že je to neetické.A preto by sme mali hladať iné spôsoby ako zabránit šíreniu chorôb a premnoženiu.Ale na druhej strane keď človek viďí v októbri,alebo v novembri pobehovať prasce v pižame naskitne sa otázka či toto je v poriadku.Veď máme vykonávať selekciu.Mne sa tiež podarilo uloviť takéto prasa v decembri v dvacať centimetrovom snehu.A potom čo s takou sviňou ktorá vrhá prasce tak neskoro.Dojčiaca sviňa tiež nemá kvalitnú divinu.A potom aj aký kredyt má v spoločnosti taký poľovník ktorí strelí sviňu od prasiat.Aspoň u nás to je považované za zavrhnutia hodné.Tak teda kde sú hranice?Kedy ešte robíme prospešnú selekciu a kedy už nie?Ja osobne by som takú sviňu nepustil.V októbri už určite nie.Keď sa majú nejaké streliť ,aby sa splnil plán lovu,tak jednoznačne takéto.A prasce?Myslím že takéto tiež nepatria do revíru ak sa chceme vyvarovať následkov.Ale chcem ešte upozorniť na jednú vec.Ak sa niekto nechá uniesť a začne preháňať bachine s prascami príliš skoro,bude to mať rovnaké následky.Rozbité čriedy ,zatúľané prasiatka bez matere neskoro prefarbujú a sú náchylné.A aj samotnú bachiňu si potom neskúsený poľovník ľahko zmýli s lanštiakom alebo s kancom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 1 dňom #642 od gabo
Pozri sa na môj príspevok z 10.4.05. Myslím si, ťe máme rovnaký názor. Riešenie je treba hľadať tam, kde problém vzniká, t.j. v chovoch domácich prasiat, nie tam kde to dobre honorovaní veterinári a novinári roztrubujú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 19 rokmi 13 hodinami #643 od kurt
Chlapi treba si uvedomiť, že momentálne je naozaj rezervoárom KMO čierna zver. Či sa nám to páči, alebo nie. Nebavme sa o tom či sa kedysi nakazili ošípané od diviakov aleb naopak. Chovy ošípaných nemôžu byť rezervoárom KMO z jednoduchého dôvodu: včetko čo je nakazené hynie. Iná situácia je pri diviakoch, ktoré ako divá zver majú omnoho vyššiu imunitu, takže silné jedince dokážu prežiť nakazenie niektorými kmeňmi KMO. Prekonaním nákazy získajú imunitu a táto sa prenáša aj na potomstvo. Časom, t.j. každou generáciou sa imunita znižuje. Vždy po niekoľkých rokoch dochádza k mutácii vírusu čo v kombinácii so zníženou imunitou spôsobuje prepuknutie nákazy pri napadnutých jedincoch. Ďalšia vec je, že aj keď sa choroba pri imúnnych jedincoch naprejavý, tieto môžu byť prenášačmi. Čo sa týka očkovania, tak ak by poľnohospodári začali očkovať tak nepredajú ani deko mäsa. Je to síce hlúposť, ale taký je predpis.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.072 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 340 návštevníkov a žiadni členovia on-line