Slovenská poľovnícka komora

SPK
  1. SPKTlačová správa, 12.11.2024 - V poslednom období zaznamenáva národná poľovnícka samospráva zvyšujúci sa počet tendenčných a neobjektívnych informácií, ktoré označujú poľovníkov ako osoby, ktoré sa voči návštevníkom prírody správajú intolerantne a znamenajú dokonca hrozbu pre turistov. Ide o kampaň zameranú na diskreditáciu celej poľovníckej komunity na základe zlyhania jednotlivcov, ktorí svojim správaním možno porušili zásady elementárnej ľudskej slušnosti alebo boli k takémuto správaniu vyprovokovaní tými, ktorých právne vedomie nerozlišuje postavenie, práva a povinnosti občanov pohybujúcich sa na poľovných pozemkoch a v poľovných revíroch. Realita je však odlišná – poľovníci nie sú tí, ktorí vytvárajú napätie alebo prekážajú ostatným ľuďom v lese. Naopak, častokrát sú práve oni predmetom nepochopenia, sú cieľom nepodložených obvinení aj fyzických útokov. Čelia čoraz väčším obmedzeniam, ktoré im sťažujú vykonávanie ich činností vyplývajúcich zo zákona.

    Obhospodarovanie poľovných revírov, okrem množstva iných povinností, zahrňuje aj samotný lov, ktorý je zameraný na reguláciu početných stavov voľne žijúcej zveri zo zákona podliehajúcej poľovníckemu plánovaniu a tým znižuje škody na lesných aj poľných kultúrach, obmedzuje šírenie nebezpečných ochorení prenosných i na človeka, znižuje pravdepodobnosť ohrozenia zdravia a majetku osôb pri kolíziách dopravných prostriedkov so zverou a podobne.

  2. Brozura A5 lezata 01

    V poslednom období zaznamenáva národná poľovnícka samospráva zvyšujúci sa počet tendenčných a neobjektívnych informácií, ktoré označujú poľovníkov ako osoby, ktoré sa voči návštevníkom prírody správajú intolerantne a znamenajú dokonca hrozbu pre turistov.

    Šírenie rôznych mýtov sa spôsobom "opakovaná lož sa stáva pravdou" čím ďalej viac vrýva do pamäte ľudí. Je poľovníctvo len o love? Lovia poľovníci len pre trofeje? Je dnes poľovníctvo noazaj nepotrebné?Odpovede na tieto mýty nájdete v našej novej brožúre, ktorá je pokračovaním úspešnej prvej časti.

    Novú brožúru si môžete stiahnuť z prílohy.

  3. Už tradične v treťom októbrovom týždni usporiadal Slovenský klub sokoliarov pri SPK medzinárodné sokoliarske stretnutie s účasťou z 9 európskych štátov. Ako prebiehal lov s dravými vtákmi, ktorý sme strávili s Jankou a jej sokolom? {youtube}ZSk6HCSz2qs|720|450|0{/youtube}  

  4. Poľovnícka kultúra obohatila svätú omšu na hore Živčáková. Stretli sa tu nielen poľovníci a veriaci ale aj rytieri z Řádu svätého Huberta z viacerých krajín. Aký odkaz nám tento rád aj slávenie svätohubertských omší zanecháva? Pozrite si v našej reportáži {youtube}8CXbx9TyqYk|720|450|0{/youtube}  

  5. Medzinárodná výstava psov sa uskutočnila koncom októbra v Bratislave a zúčastnilo sa jej aj mnoho poľovných plemien, medzi nimi aj naše relatívne nové národné plemeno Tatranský durič. SPK zaujali všetky poľovné plemená, ktoré si na mieste fotografovali, aby tak po mnohých rokoch vytvorili nové učebné materiály nielen pre krúžky mladých priateľov prírody a poľovníctva, ale aj kandidátov v kurze na poľovný lístok. {youtube}M3wAAyOks_E|720|450|0{/youtube}  

  6. {youtube}Jjv6cMrigIE|720|450|0{/youtube} 

  7. halali 92 big

  8. oslava huberta zadar 4V priestoroch Návštevníckeho centra Národného Parku Paklenica „Podzemný svet Paklenice“ sa konalo CIC Koordinačné fórum pre strednú a východnú Európu na tému „Status a manažment veľkých šeliem v Európe“. Cieľom CIC Koordinačného fóra bolo podporovať dialóg a spoluprácu v otázkach týkajúcich sa fauny a poľovníctva v strednej a východnej Európy. Okrem zástupcov Chorvátska sa fóra zúčastnilo aj 11 krajín regiónu (Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kosovo, Maďarsko, Severná Macedónia, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Ukrajina). Fórum otvorili ambasádor CIC Tamás Marghescu a prezident Koordinačného fóra CIC pre strednú a východnú Európu Imrich Šuba, pričom Ivica Budor, predseda Chorvátskeho poľovníckeho zväzu a podpredseda CIC Koordinačného fóra pre strednú a východnú Európu, privítal účastníkov a zaželal im príjemný pobyt a produktívnu prácu. Okrem témy veľkých šeliem sa na fóre diskutovalo aj o zakladaní vedeckého časopisu z oblasti poľovníctva, ktorého podporu a budúcu spoluprácu vyjadrili všetci účastníci. Účastníci CIC fóra sa zúčastnili aj spoločnej oslavy svätého Huberta, ktorá sa konala v Zadare. Toto stretnutie priniesol množstvo nových poznatkov a skúseností z oblasti poľovníctva a prehĺbilo spoluprácu medzi členskými štátmi CIC.Pripojte sa s nami k modlitbe pri príležitosti sviatku svätého Huberta, patróna poľovníkov. 

  9. Gamemeat week V.044. november 2024 – Slovenská poľovnícka komora (SPK) v spolupráci s Európskou federáciou pre poľovníctvo a ochranu prírody (FACE), s radosťou oznamuje spustenie Európskeho týždňa diviny, ktorý sa uskutočňuje od 4. do 10. novembra 2024. Táto kampaň je zameraná na zvýšenie povedomia o výhodách diviny a ponúka zaujímavé príbehy, chutné recepty a cenné fakty, ktoré sledujú jej cestu z lesa na stôl.

    Počas tohto týždňa predstaví „Európsky týždeň diviny“ zdravotné, environmentálne a kultúrne výhody diviny prostredníctvom dynamickej kampane na sociálnych sieťach. SPK sa taktiež zameriava na propagáciu diviny ako jednej z najudržateľnejších potravinových zdrojov. SPK prevádzkuje vlastnú webovú aplikáciu pre ľahšiu dostupnosť diviny obyčajným ľuďom, ktorá je dostupná na webe www.PredajDiviny.sk. Európsky týždeň diviny má za cieľ spojiť poľovníkov, ochranárov a milovníkov jedla, čím podporí širšie porozumenie a ocenenie diviny ako prirodzeného zdroja potravy – a zároveň osláviť jej rozmanité chute.

    Udržateľný lov podporuje biodiverzitu, zdravie ekosystémov a udržateľné potraviny. Týždeň diviny nám pomôže zdieľať poznatky o pozitívnej úlohe, ktorú zohráva lov pri ochrane a manažmente populácií voľne žijúcej zveri, a ako výsledky tohto lovu môžeme zdieľať s ostatnými Tým, ktorí nevedia kde si môžu kúpiť zdravú slovenskú divinu, odporúčam navštíviť našu webovú stránku www.PredajDiviny.sk“ povedal prezident SPK Tibor Lebocký.

  10. Vážení držitelia poľovných lístkov, 

    vyzývame všetkých držiteľov poľovných lístkov, ktorým končí platnosť k 31.12.2024 aby si najneskôr 30 dní pred ukončením platnosti podali žiadosť na jeho predĺženie.
    SPK je povinná na túto skutočnosť upozorniť najneskôr 60 dní pre vypršaním platnosti písomne.

    Upozorňujeme držiteľov poľovných lístkov s trvalým pobytom v Bratislave, aby telefonovali na OPK Bratislava 0911 992 882, NIE do Kancelárie SPK.

    Žiadosť na vybavenie vydania/predĺženia PL nájdete tu.

     

     

     

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 418 návštevníkov a žiadni členovia on-line