30-06 springfield vs. 308 winchester

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56678 od Rempo
30-06 springfield vs. 308 winchester bolo vytvorené Rempo
Zaujímali by ma vaše skúsenosti a postrehy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56679 od Rempo
Odpoveď od Rempo na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Uvedomujem si že 30-06Spr a 308W je dosť rovnaký kaliber a ako by povedala wikipédia:
<br/>&quot;Náboj 7,62 x 51 mm vo väčšine zbraní podáva rovnaký balistický výkon ako náboj .30-06 Springfield, ktorý sám nahradil. Nábojnica je síce kratšia, ale použitá guľka a množstvo strelného prachu sú takmer identické. Menší objem nábojnice je dostatočný vďaky modernejším strelným prachom než boli tie, ktoré sa používali na začiatku éry náboja .30-06 Springfield.&quot; ...:)
<br/>
<br/>Ale mňa zaujíma aké máte výsledky a skúsenosti.
<br/>Bol som rozhodnutý pre 30-06 Spr. ale v poslednej dobe som začal uvažovať aj nad 308W.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56681 od miso
Odpoveď od miso na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
moja osobná voľba by bola 308 win- príjemnejšia na streľbu, aspoň subjektívne u mňa, veľký výber striel, dostupnosť streliva a v neposlednom rade modernejší kaliber dostupnejší vo viacerých druhoch zbraní...
<br/>Nevlastním ani jeden z kalibrov, mal som však možnosť viac krát strieľať z oboch. Od majiteľov jednotlivých kalibrov sa isto dozvieš viac, každopádne je tu x tém o 308win aj 30-06, tak skús prečítať tie, škoda bola zakladať novú tému..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56693 od Rempo
Odpoveď od Rempo na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
ja mám prečítané všetky témy na všetkých fórach v česku aj slovensku odhadom oboch kalibrov ale nejaké praktické rady a skúsenosti medzi týmito podobnými kalibrami tu nieje.
<br/>
<br/>PS: ľudia s 30-06 nemusia ísť do témy 308w a naopak..:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56694 od Rempo
Odpoveď od Rempo na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
btw. ďakujem za názor

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56809 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Nevidím žiaden názor od btw. ???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56952 od dany
Odpoveď od dany na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
btw= by the way= mimochodom:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57560 od wodky
Odpoveď od wodky na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Zdravim priatelia, kedze sa tu porovnavaju zbrane kalibrov 308 WIN a 30-06 Spr. mozem si dovolit tvrdit kedze tieto obe zbrane vlastnim v tychto kalibroch ze su v podstate na nerozoznanie z toho dôvodu ze strely strely su rovnake a prachova napln aj ked je nabojnica 308 WIN kratsia v podstate rovnaka........Z vlastných skúseností mozem len potvrdit to ze oba tieto kalibre su vhodne pre polovanie v nasich podmienkach na uzemi SR.Unas polujeme prevazne na jeleniu ,srnciu,a diviaciu zver a ked uz clovek hlada rozdiely v tychto dvoch kalibroch tak z mojej vlastnej skusenosti viem ze u kalibru 308 WIN je rychlejsia strela ako u 30-06 Spr. cim ma za dosledok vacsie znehodnotenie a podlievanie diviny, co u 30-06 je menej badatelne aj ked su tieto kalibre v podstate rovnake......osobne som na srnca s 308WIN strielal na komoru iba raz.....polovica srnca mohla ist do kosa znehodnotena divina ako sa patri odvtedy streilam srnca do 100m a na krk pre istotu :-D ze aspon z toho troska masa co je na srncovi ostane nieco neposkodene .....,toho roku som strelil jelena mojou chybou na zadne stehno s 308WIN ani vam nebudem rozpravat co to spravilo s divinou, taktiez sa strelil jelen 30-06Spr. na komoru a poskodenie diviny bolo ovela mensie ako u 308WIN ....cize rozdiel v tychto zbraniach by som videl akurat v tom ze strela 308WIN je trochy rychlejsia ako u 30-06 Spr. co sposobuje vacsie znehodnotenie diviny.....ale da sa to kompenzovat zadovazenim si ineho streliva kedze na trhu je ho ovela viac pre kaliber 308 ako pre 30-06......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57567 od nibowaka
Odpoveď od nibowaka na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
same keci...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57568 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Taká dlhá šnúra nepretržite od Silvestra, to môže aj zle skončiť. Wodky radšej menej vodky!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57574 od wodky
Odpoveď od wodky na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
ako to myslis.....??? kazdy si tu povie svoj nazor a skusenosti nie?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57575 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Myslím to v dobrom, každý môže napísať čo chce, ale malo by to aspoň trošku zodpovedať realite a Tvoj príspevok vystihol presne nibowaka. Neviem, kde si nabral tie poznatky. Z Tvojho príspevku by som vzal len túto vetu:
<br/>Z vlastných skúseností mozem len potvrdit to ze oba tieto kalibre su vhodne pre polovanie v nasich podmienkach na uzemi SR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57576 od wodky
Odpoveď od wodky na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
ok....beriem len som to podal asi v dlhsom zneni ten rozdiel ktory vidim ja....asi tak

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57721 od bearhunter
Odpoveď od bearhunter na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
to WODKY:
<br/>
<br/>dobre si to prakticky vysvetlil myslim ale ze je tu jeden dolezity aspekt a to druh strely pretoze rozdiely v ucinkoch identickeho streliva pri oboch kalibroch prakticky neexistuju avsak ak pouzijes iny druh tak potom zbadas rozdiel napriklad v U.S.A. a kanade je 30-06 klasicky velmi casto pouzivana raz na stredne vzdialenosti a zver strednej velkosti a najpouzivanejsi naboj je nosler partition avsak v priemere sa najcastejsie poluje na whitetail pasrnec bielochvosty a elk - wapiti co uplne postacuje u nas stacia obe raze v principe na vsetko avsak dolezity je vyber strely a na co polujes obe su vhodne aj na srnciu ale musis strielat na stred tela na pecen odporucam KJG

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57725 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Musime vedet historii obou naboju tak tedy na konci 19 stoleti naboje mely zaoblenou spicku a tak ten koeficient byl proste spatny na dlouhe valecne vzdalenost jako to bylo u te Anglicke pusky 303 /Enfield ?/ kde ty patrony maji dodnes zaoblene spicky a tak roku 1906 byl zacat vyraben patron 30 tedy caliber 0.30 palce a 06 nebot to bylo vyrobeno 1906 a tak vznika patrona 30-06 a ta je pouzivana do pusky na kliku za I svet.valky a kdyz Americani nastupovali do II svet valky chteli mit neco poloautomatickeho a tak to zadali asi 17 spolecnostem a nektere pusky byly zamitnuty a jine byly poslany na predelani a konecne tesne pred valkou se zacina rozbihat vyroba nove pusky a ma vestaveny zasobnik na 8 ran a je na starou patronu 30-06 a jmeno pusky je M -1 Garand co ma vlastne dlouhy cyklus diky dlouhe patrone a po valce zacina studena valka s SSSR a militarismus chtel neco lepsiho a tak se naboj musel zkratit a byt stejne ucinny jako 30-06 a prislo se nato ze prach hori rychleji v kratke patrone a tak byla oficialne dana do vyroby patrona 308 co je militaristicky nazyvana 7,62x51 mm Nato ovsem ta sama patrona se necha strilet z 7,62x51 mm, nebot jsou to stejne patrony ....
<br/>No a patrona 7,62x 51 mm se strili z vojenske pusku M-14 co ustupuje po roce 1968 za M-16 co je do dnes spatna zbran .....Kolem techto patron bylo udelano mraky loveckych pusek ....
<br/>
<br/>Jak jsem se tak nad tim zamyslel kloucek mel 308 na kliku a tak jsem nakoupil munici 7,62 x 51 co byl vyprodej z Jizni Ameriky aby s nim strilel jelence atd jenom jsem mu rikal at strili max.150 yardu a jelikoz to byly celoplastove strely zvirata se musi strilet z uhlu a nejlepsi pres kost ze strela jak se otaci zmeni smer a deformuje se ....je to mnohem lepsi, nez nejake strely so jsou specialne vyrobene pro lov co jsou nekolikrat drazsi ,tento militaristicky vyprodej je strasne levny jen ze musi vedet jak strilet ......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57728 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
bravo, vychovavas buducu generaciu superlovcov. Kazdy tvoj prispevok je perla. To ste tam skutocne na tom tak mizerne,ze musite kurvit zver lacnym FMJ surplusom z Juznej Ameriky???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57729 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Autocenzura mi upravila jedno slovo, ale napovedat ti nemusim,vsak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57730 od army9
Odpoveď od army9 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Lovec ti uz vysvetlil s akym strelivom treba polovat a na mne je aby som napravil dejiny naboja 30-06 ktore si skomolil . Americania zaviedli r. 1903 opakovaciu pusku Springfield 1903 spolu s nabojom 30-03 . Prace na naboji ale pokracovali dalej a definitivne bol prijaty upraveny naboj (kratsi) 30-06 Springfield v r. 1906 . Do 2 sv. vojny sli USA s puskou US M1 Garand kal. 30-06 Spr. Ta ale bola zavedena uz r. 1936 , teda v casoch ked o vojne nikto ani nechyroval .:x8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57735 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Ale v I svet valce davno strilela ta Springfiel naboje 30-06 a ta vyroba M-1 Garand mela tolik uprav po oficialnim po zavedeni do vyroby roku 1936 az k nevire a vyroba sla velmi pomalu ,jenze roku 1940 uz vse klapalo a byla zavedena do masove vyroby ....
<br/>
<br/>Nevyhoda pusky byla zpozorovana az za valek jak s Nemeckem tak se Severni Koreou ,totiz jak vystrelime posledni patronu tak to vyhodi zelezny zasobnik ze zaveru co obsahuje 8 patron a nepritel co byl blizko slysel tento zvuk a vedel ze vojak ma prazdnou pusku a tak druhy musel mit nabito jako za napoelonskych valek, kdy vzdy polovina ladovacek musela byt nabita ....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 3 mesiacmi #57738 od Patrik-30-06
Odpoveď od Patrik-30-06 na tému 30-06 springfield vs. 308 winchester
Podle mě nemá cenu vytahovat wikipedii o 30-06, každému je jasné, že má pro lovecké účely zásadní přednost a to je ta, že se nechá naládaovat na úroveň 308 a nebo k hranici 300winmag a proto je ve světě tak universální a objemové dno nábojnic e umožňuje lepší využití prachu k použití těžší střely kolem 200-220gr oproti 308. Jinak tvrzení, že 7,62 nato a 308 winchester je stejná patrona je blbost, protože 7,62 nato má větší tlak a trochu jiný tvar hylzny v místě, kde přechází kužel na střelu a záměna 7,62 nato do 308 win se nedoporučuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.135 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 190 návštevníkov a žiadni členovia on-line