Veľké šelmy v Malých Karpatoch

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9574 od Jovic
Veľké šelmy v Malých Karpatoch bolo vytvorené Jovic
Aj keď prirodzený výskyt veľkých šeliem na juhozápadnom Slovensku je už dávnou minulosťou, občasné zatúlanie rysa alebo vlka do Malých Karpát je možné aj v súčasnosti. Svedčí o tom aj viacero údajov o pozorovaní alebo ulovení migrujúcich alebo zatúlaných jedincov v posledných desaťročiach.
<br/>O zdokumentovanie týchto prípadov sa snažím už dlhšiu dobu (nie je jednoduché získavať seriózne informácie) a určite sa nájde aj veľa poľovníkov z malokarpatskej oblasti, ktorých táto téma zaujíma. Nejde mi len o priame pozorovania, ale aj o informácie zo starej literatúry, kde sa výskyt veľkých šeliem v našom regióne spomína.
<br/>Aj keď je toto trochu citlivá téma a dlho som váhal s jej otvorením, myslím si, že by sme si tu mohli vzájomne vymeniť nejaké informácie a prispieť tak k lepšiemu poznaniu výskytu vzácnejších druhov zveri (nie len šeliem) na území M. Karpát a blízkeho okolia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9575 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Na začiatok by som spomenul dva zaujímavé prípady zatúlancov v našom regióne:
<br/>Niekedy v sedemdesiatich rokoch zrazil vlak pri Lozorne losa.
<br/>Prof. Hell spomína vo svojej monografii o medveďovi prípad výskytu medvedice s mladými v blízkosti Viedne v r. 1982.
<br/>Neviete niekto viac podrobností o týchto prípadoch?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9576 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Vlk a rys využívali v minulosti M. Karpaty ako migračnú trasu do rakúskych Álp. Z druhej polovice minulého storočia je viacero známych prípadov o pozorovaní, resp. ulovení vlka v oblasti Solírova a Bielej Skaly a rysa nad Limbachom. V súčasnosti je vzhľadom na vybudovanie diaľnice (a ďalšiu rozsiahlu výstavbu v okolí BA) šanca, že by sa šelmy dostali „so zdravou kožou“ cez Moravu na západ asi minimálna. Posledný dôveryhodný údaj o výskyte rysa v M. Karpatoch mám z pred štyroch rokov.
<br/>Pokiaľ ide o medveďa, jeho výskyt v M. Karpatoch bol ešte v 15. storočí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9585 od stiffler
Odpoveď od stiffler na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
co mne hovoril jeden zo starsich polovnikov tak hovoril ze pred 3 ci 4 rokmi videl na geldeku vlka,bohuzial viac neviem.a ten los,to som tiez pocul...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9589 od miso
Odpoveď od miso na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Čo sa týka losa, tvoj príspevok mi pripomenul, že som o tom niekde čítal. Bolo to v knižke od Jozefa Serdela-Horami a borinami, kde je výskyt losa na Zahorí rozpísaný a zdokumentovaný aj fotografiami.
<br/>Prvý krát sa s ním stretli 15.11. 1972 v lužnom lese(Bažantica) pri Stupave.(lesníci Nerád a Havlíček) Je o tom článok aj v PaR 4/1973.
<br/>23.4. 1973-vojaci pohraničnej stráže oznámili,že na trati Devínske jazero-Zohor-Malacky usmrtil vlak losa-samčeka.( v marci zhodil parožie ihličiaka) Dali ho vypreparovať a dnes je v Slovenskom nár. múz. ako jediný exemplár svojho druhu.
<br/>Losica ostala sama, občas ju zahliadli, naposledy v novembri 1979. Potom sa stratila.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 8 mesiacmi #9590 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Prihodím aj ja jeden odkaz na literatúru:
<br/>V knižke P. Sečanského &quot;Poľovnícke roky v Brezovských Karpatoch&quot; je opísaný výskyt rysa v revíri Suchánka v sedemdesiatich a osemdesiatich rokoch minulého storočia.
<br/>Práve v tomto revíri som koncom deväťdesiatich rokov narazil na stopu podobnú vlkovi. Po pár metroch som ju ale na tvrdom povrchu stratil a viac informácií sa mi už nepodarilo získať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9721 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
O jednom úlovku vlka v Malých Karpatoch viem. Bolo to okolo roku 87( presný rok neviem, ale dal by sa zistiť) ked lesník v Sološnickej doline v lokalite U žáka zastrelil vlka. Kožu má doma vyrobenú. Sám tomu nechcel veriť a utekal do dediny tuto správu oznámiť a ostatní lesníci tomu tiež neverili, ale ked prišli na miesto tak uverili. Boli 2.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9726 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
RAdo, poznáš toho lesníka, dalo by sa s ním stretnúť, aby som zistil viac podrobností. Ide mi o zmapovanie histórie výskytu a lovu šeliem v M. Karpatoch. Budem rešpektovať jeho požiadavky (aj keby si želal zostať v anonymite). Nech Ťa neodradí, že nie som poľovník. Toto robím v spolupráci s mnohými lesníkmi a poľovníkmi v malokarpatskej oblasti a údaje (so súhlasom autorov) chcem publikovať v niektorom poľovníckom médiu. Ak budeš ochotný mi v tom pomôcť, zavolaj mi na 0903 274268 alebo napíš na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9730 od Levo
Odpoveď od Levo na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
zdravim Jovic.
<br/> V roku 1988 v Bilkovych Humenciach okr. Senica zastrelil P. Hrušovský 2 vlkov, uvedené v katalogu Nitra 1990. Možno Ti to pomôže. zdravím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9731 od Levo
Odpoveď od Levo na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
zdravim Jovic.
<br/> V roku 1988 v Bilkovych Humenciach okr. Senica zastrelil P. Hrušovský 2 vlkov, uvedené v katalogu Nitra 1990. Možno Ti to pomôže. zdravím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9732 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Ďakujem. Aj odkazy na literatúru sú dobrá informácia a pomôžu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9742 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Jovic poznám ho tak z videnia, osobne nie a neviem či by sa aj o tom chcel zhovárať, kto vie ako to vtedy bolo, ale je to určite pravda, to viem , lebo kamarát mu robil kožu z toho vlčata, lebo to bolo vlča. Ten kamarát tiež pracoval u lesov a tiež sa v živote u nás v Sološnickom chotári stretol 2 X s vlkmi. Tiež mi vravel že na Bielej skale strelili v tom období viacej vlkov, údajne to bola jedna smečka 6 vlkov. Pokusim sa zistiť na toho strelca tel. kontakt a zbytok nechám na teba. Aj okolo roku 1976 bol tiež v malackej oblasti zastrelený vlk a aj to bolo publikované v novinách Hlas ludu. Ten rok ale neviem presne lebo si nie je istý či to bolo presne vtedy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #24066 od demo
Odpoveď od demo na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
dna tusim 23.9.1987 bol na Pile vo zvernici Biela skala zastreleny vlk. ako tu pisete bola to vlcia rodinka, presla cez plot a zacal strhavat zver. prveho vlka strelili a potom este vlcicu a tri vlcata. jedno vlca sa stratilo. strelcami boli lesnici z LZ Smolenice. ked sa nemylim este by mali pracovat..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 10 mesiacmi #35916 od Blackowicz
Odpoveď od Blackowicz na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Zdravím, včera som sa rozprával s jedným pánom, ktorý mi hovoril o 2 hlásenia stretnutia sa s vlkom na Klenovej, jeden z nich je poľovník.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 10 mesiacmi #35917 od Blackowicz
Odpoveď od Blackowicz na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
A tu je ešte možno jedna troška menej zaujímavá informácia ohľadom kaštieľa Planinka, kedy sa 11. a 12. októbra 1808 na poľovačke , ktorú organizoval gróf Erdõdy zúčastnil aj cisár František s manželkou.Na úvod poľovačky na diviaky sa strielali najprv holuby a jarabice. Líšky sa chytali do sietí. Grof Erdõdy organizoval poľovačky veľmi starostlivo, jeho polesní museli nachytať zver a pred poľovačkou ju v určenom priestore vypúšťali. Pred jednou poľovačkou napríklad vypustili 800 holubov, 500 jarabíc, 300 bažantov, 200 líšok, 5 vlkov, 300 diviakov a 400 zajacov. Na 150 krokov od seba boli rozmiestnené poľovnícke stanoviská, búdky (kde bol priestor aj pre sluhu), odkiaľ poľovníci strieľali zver. Číslo svojho stanoviska mal každý hosť napísané na ozdobnej pozvánke s francúzkym textom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 10 mesiacmi #36041 od johny
Odpoveď od johny na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Areál výskytu veľkých šeliem sa bude zväčšovať úmerne s ich stúpajúcimi počtami a ubúdaním raticovej zveri - ich prirodzenej potravy v ich súčasnom teritóriu. Myslím že nebude trvať dlho a stretneme sa so šelmami aj tam, kde o nich nikdy nechyrovali.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #36809 od kovboj
Odpoveď od kovboj na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Ak ťa to zaujíma mal som šťastie a stretol som sa s rysom 18.10.2007 tesne po 18-hodine prišiel po mojich stopách k posedu bolo to na Moravskej strane, ale cca 8 km nad Starou Turou mám aj nejaké foto.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #36825 od bombarder
Odpoveď od bombarder na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
8km od starej turej rys 8o8o8o Jto mozne? Kde polujes?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 9 mesiacmi #36830 od kovboj
Odpoveď od kovboj na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Polujem pri Trenčíne, ale túto mačku som stretol na hosťovaní na Morave, konkrétne Filipov, revír ide po hranici, pekne vidieť komín z Chirany S. Turá. Rys evidentne išiel po mojej stope a zastal pri strome pod posedom na ktorom som si ošúchaval topánky od blata. Chvílu posedel potom sa vrátil na zvážnicu cce 20 m od posedu a nevelkým oblúkom sa vrátil k posedu z druhej strany chvíľu vetril posedel na pni asi 15 m vzdialenom a pomali sa vytratil. Pekný zážitok - možno jediný v živote. Domáci nechceli uveriť, ale našťastie som nafotil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 8 mesiacmi #37003 od eazy
Odpoveď od eazy na tému Veľké šelmy v Malých Karpatoch
Rys je krásne zviera ale horšie je to s medveďom. Som zo Starej Turej a ludia z kopaníc hovoria že sa v okolí Veľkej Javoriny pohybuje medveď. Ak by ste vedeli niečo bližšie o ňom, tak dajte vedieť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.072 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 272 návštevníkov a žiadni členovia on-line