Srnčia ruja

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1215 od Rado
Srnčia ruja bolo vytvorené Rado
Som iba krátko polovníkom, tak ak má niekto dobré skusenosti s vábením srncov mohol by sa s nimi podeliť s ostatnými. Zaujímalo by ma aké vábničky používať, koľkokrát vábiť v akých časových intervaloch, kedy je najlepšie večer alebo ráno...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1216 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Srnčia ruja
Hm...Ak môžem tak by som rád prihodil.Keď idem do obchodu so zbraňami,nech už z rôznych príčin,tak vždy pozriem aké tam majú vábničky.Z dreva,parohoviny,z rohoviny či plastu.Ale pravdou je ,že nech už su aké kolvek ,tak vždy je rozhodujúci,samozrejme, zvuk a ten nieje vždy vieryhodný.Na vyladenie vábničky treba mať bohaté skúsenosti z praxe,a trocha toho sluchu a zručnosti.Na toto mám svojho otca,pretože nech som sa snažil ako koľvek tak dobre ako ta jeho tá moja nepískala.A dobre viete,že mladého srnca ešte môžte oblafnúť ale starého to nieje tak ľahké.Bol som raz na polovačke u kamaráta a ten používa vábničku z husacieho brka.Je to u nich skôr tradícia.Pískala dobre a aj bola účinná.Mala dosť tenký zvuk ako mladá srnka,ale ja z vlastných skúseností radšej používam vábničku so zvukom starej rujnej srny.Je to taký viac,ublačaný zvuk,zdanlivo pripomína hlas jahňaťa.Otec rád používa hlas mladej srny,ale ja mám vedšie úspechy s tou mojou.Minulí rok som ňou pritiahol srnca a ulovil.Môj syn mal v tedy pekný zážitok.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1218 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Srnčia ruja
Ja používam vábničku Hubertus, má vierohodný hlas a veru za moju 6 ročnu polovnícku karieru sa mi už neaké srnce podarilo dovábiť. Viem že nie som dokonalý vo vábení, preto by i lankaser mohol povedať svoje skusenosti z vábenia. Či sa ti podarilo dovábiť srnca ktorý mal srnu pri sebe, alebo to boli všetko osamotené srnce, ktoré len hladali rujnú srnu. Vábiš s posedu a aké máš s tým skúsenosti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1220 od Jirka-CZ
Odpoveď od Jirka-CZ na tému Srnčia ruja
Ahoj chlapi. Sice možná trochu odbočím od tématu, ale chtěl jsem se zeptat jestli už u vás začala srnčí říje. U nás (podhůří Orlických hor) stále nic. V lese je ůplně mrtvo, maximálně potkávám samotné srny nebo houbaře.Staří myslivci říkají že je to klid před bouří. Tak uvidíme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1221 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Srnčia ruja
No ja som bol minuly vikend v hore a srnce lietali cely den po hore . takze uz sa to rozbehlo .;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1223 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Srnčia ruja
Chlapi! U nás je taká ruja, že pred srncami treba utekať na posed, lebo vám pichnú parožky do zadku! Ale to len obrazne. Je to v plnom prúde, chodíme to obdivovať a robíme také malé sčítanie srnčej, lebo lesný úrad nám stále nedal požehnanie na revír. Veď viete - stále chýba nejaký doklad a keď ho zoženiete, akože ten posledný, tak chýbajú tri ďaľšie. Je to peklo, už aby bolo po tej kalvárii.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1224 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Srnčia ruja
A ešte, aby som nezabudol o takomto čase bol už u nás náš oblúbený Talian a v kase sme mali 60 000,-. Teraz o to prídeme. Na druhej strane musím uznať, že zver má absolútny pokoj a to má tiež svoje pozitíva. Hlavne sa nám v pokoji tmolia diviačice aj s mládežou z toho mám veľkú radosť. Srnčiu len pozorujem ale už dlhšie nelovím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1225 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Srnčia ruja
U nás na západnom Slovensku - Malé Karpaty srnčia ruja začala predvčera. Ale zatila je to slabé pomaličky sa to rozbieha!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1226 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Srnčia ruja
To závisí od počasia,neviem ako je teraz na slovensku,ale tá pravá ruja je cez tie najvedšie horúčavy.Radeno z posedu sa zle vábi.Aspoň z krytej kazatelnice určite.Je to ako keby si hral na trubke na záchode.Mení to hlas.Neekzistuje žiaden recept iba oblúbené finty ktoré každý používa.Záleží to od mnohých faktorov a okolností.Na starého srnca je dobré čakať tam kde chodí pásť mladá srnka.Šmolka.Starý srnci sa zdržujú v blískosti mladých sŕn.Tý opatrnejší aj tak nevídu za ňou,ale pasú sa po hore alebo na okraji a ak výdu tak až za šera a ak zavábiš tak vybehne na lúku a srnu preženie do hory.Starý srnec je naozaj tvrdý chlebík.Môj otec chodieval na starého srnca po ruji vždy na obed cez najvedšie teplo.Staré srnce naberajú späť stratenú energiu pasúc sa na poli a vyhrievajúc sa na slnku.Ja chodievam na starého srca skoršej poobede a do hory.Najlebšie do starej hory kde je ďaleko vydieť.Sadnem si kde je dobrý vietor a sem tam zavábim.Ak sa sám nezradím a vydržím trpezlivo sedieť a mám stále dobrý vietor tak privábim aj 2-3och srcov za večer.Nieje dobre vábiť príliš často.Tu platí pravidlo menej je viac.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1227 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Srnčia ruja
Ahoj. Já jsem z Jižních Čech z Českobudějovicka. V naší honitbě srnec proháněl srnu už ve čtvrtek minulého týdne-to ještě nebylo vážné.V neděli ráno jsem viděl při srnčích námluvách stejný pár a včera večer předvedl srnec ukázkové honění srny.Jinak je v ostatních částech honitby zatím klid.Srnci jakoby se ztratili, přitom najaře nebyl problém potkat pět srnců pohromadě.Všechna zvěř je v polích, protože lesy jsou plné houbařů a sběračů borůvek.:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1229 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Srnčia ruja
Vďaka za radu lancaster. u nás v revíry nie je zvykom chodiť čakať na srnca na obed, ale budem to musieť vyskúšat. Viem že v Krkonošiach u našich susedov to tak funguje aj som to osobne tam zažil. Ale je to neporovnateľné s našim PZ. Ale za skúšku to stojí.Mohli by ste napísať či máte skusenosti polovať na srnciu na obed alebo skoro poobede!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1230 od Jirka-CZ
Odpoveď od Jirka-CZ na tému Srnčia ruja
Ahoj. Je to přesně tak jak říkáš. Na jaře bylo všude srnců plno a teď nic. Doufám že nám všichni neutekli k sousedům. Večer půjdu omrknout jaká je situace.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1231 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Srnčia ruja
Revír pri Nitre začiatok ruje som pozoroval už 10.7.Vpriebehu dňa som pozoroval piatich
<br/>srncov,starý bol pri srne-na svitaní,asi trojročný pribehol na prvé zavábenie o 6,30,dva
<br/>mladšie bez srn sa pokojne popásali o 9,00.V inej lokalite (repkové pole)srnec preháňal
<br/>srnu presne na poludnie.Moja skúsenosť je-chodiť na srnca ked opadne rosa.
<br/>A ozaj je lepšie nepískať ak nie je treba,častým vábením sa narúša priebeh ruje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1236 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Srnčia ruja
U nás sa niektorí snažia streliť srnca ktorého majú obozretého ešte pred rujou aby im nezmizol a niekto ho nestrelil niekde inde,ale ja sa teším vždy na ruju.To je to pravé orechové.A zase kolko krát sa dostanem po srnce ktoré som zase nikdy nevidel u nás.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1272 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Srnčia ruja
to je pekná blbosť streliť srnca pred rujou, teda hlavne ked má kvalitnu trofej. Výradové srnce hej. Aký to je polovník ked o mája má vyhliadnutého srnca, je rozhodnutý že ho uloví a strelí ho až pred rujou?Je to chamtivosť?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1273 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Srnčia ruja
Ťažko povedať či je to chamivosť.Ono to má svoje opodstatnenie ak chcete byť v love úspešný,a nechcete aby ten srnec odtiahol na ruju preč,a nebodaj ho tam ulovil niekto iný,alebo je ťažké aj po ruji takéhoto srnca uloviť lebo je utajený a málo vychádza lebo šetrí energiu a zotavuje sa z ruje.Ťažko hovoriť o nejakej etike ,keď poznáme mnoho krajín kde lov cez ruju považujú za neetické a narušujúce obdobie párenia zveri.Poznám aj takých ktorí srňacinu v období ruje pokladajú za nie kvalitnú práve z dôvodu chute a zápachu spôsobené hormonálnymi zmenami v tele srncov.Takže je to na úvahu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1274 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Srnčia ruja
Viem že v u polovníkov funguje zákon &quot; Ak ho neulovím, tak ho uloví niekto iný.A toto nie je dobré pre naše poľovníctvo Preto si myslím že do ruje by mali ísť iba srnce suce na chov a ak niekto takéhoto srnca strelí pred rujou tak okráda vlastné PZ o kvalitné potomstvo, pretože ten nádherný srnec, ktorého niekto strelil pred rujou, nemal komu svoje gény odovzdať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1275 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Srnčia ruja
To je pravda a to sa týka aj jeleňov.A samozrejme opačný efekt by sme mali dosiahnuť ak nebudeme púšťat vyradové kusy do ruje.Ale to predsa všedko vieme,a ešte keby sa to aj dodržiavalo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1276 od jager
Odpoveď od jager na tému Srnčia ruja
Zdravím lankaster, Ten kto vie čítať a nečíta, je tam kde ten čo nevie čítať.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 9 mesiacmi #1281 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Srnčia ruja
To akože, keď je výradový treba ho streliť prwed rujou a keď chovný až po nej?:D:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.173 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 140 návštevníkov a žiadni členovia on-line