Jarné kmeňové stavy

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6566 od kana1
Jarné kmeňové stavy bolo vytvorené kana1
Tak máme za sebou už druhú extrémne silnú zimu, ktorá sa nám odzrkadluje aj na stavoch zveri. Avšak čo je zaujímavé, JKS sú stále na takmer tej istej úrovni. A tak ruku na srdce milí kolegovia a budme čo najviac objektívni, aj voči zveri. Aby sme za pár rokov neoslavovali náhodný výstyt jeleňa v revíri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 mesiacom #6570 od pali
Odpoveď od pali na tému Jarné kmeňové stavy
Téma sa asi veľmi nechytila. Ale môj postreh je taký, že stavy u nás nešli dole. Veľký vplyv však má migrácia zveri. V južných svahoch bez snehovej pokrývky sa nahromadili stáda vysokej o počte 80 až 100 kusov. V revíri, ktorý má výmeru 2000 ha skonzumovali asi 300 q sena (a boli by aj viac ale už nebolo čo). O mesiac však budú o 50 km severnejšie a u nás sa objavia opäť až koncom decembra. To isté je s diviačou zverou ale tá v júni bude migrovať z bučín a dúbrav na juh do lánov pšenice a kukurice. Na srnčej sa dá stav zveri sledovať objektívne aj na menšom území.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6650 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Jarné kmeňové stavy
Vieš pali, to že zver migruje a sťahuje sa až 50km od svojich zimných stanovíšť, je v pohode. Skôr narážam na to, že to čo uhynie v zime, nie je tak poctivo evidované v plnení plánov lovu. To, že máme teraz pri krmelcoch veľké množstvo zveri je len výsledkom tuhej zimy, protože zver sa sústreďuje z obrovskej plochy(možno z niekoľko PZ) na jedno povedzme centrálne zimovisko. A keďže táto tuhá zima, nedovolila prikrmovať zver vo vyšších polohách, zver sa nám stiahla na dostupné PD a preto vydíme naozaj veľmi bohaté stavy. V priľahlých revíroch Strážovských vrchov túto zimu poznačila stavy zveri už premnožená populácia rysa. Bohužiaľ uhynuté kusy sú zlikvidované do takej miery, že nie je možné určiť pohlavie a vek zveri(zbytok je len kus ohlodanej chrbtice, z hlavy ostane len najpevnejšia časť mozgovej dutiny, sánka nie je. To sa jedná pri srnčej zveri, muflónkach a jelienčat.). Napríklad túto zimu uhynula väčšina muflončiat, pretože sa kotili na snehu, kde väčšina zmrzla a boli zkonzumované líškami. To sú úhyny, ktoré nikto nikam nezapisuje, ako aj zrazené zajace a bažanty v južných oblastiach Slovenska. To že sa téma neujala, plne chápem, pretože je to dosť "do živého", ale to je v pohode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6651 od myslivec13
Odpoveď od myslivec13 na tému Jarné kmeňové stavy
kana1:vo vsetkom s tebou suhlasim.U nas v reviry teraz mame na 1500 ha okolo 250 kusov vysokej a tie uhynuje kusy nikto nechce evidovat.A etse navyse sa aj prejavuju pytliaci vo vyssej miere.Nejake srncie nam tiez strhol rys,ale na to sme si uz zvykli.Kde presne polujes ked si spominal Strazovske vrchy??

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6663 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Jarné kmeňové stavy
U nás úhyn evidujeme poctivo. Minulú zimu nám padla následkom zimy a lánov repky srnčia a automaticky sa o ten počet znížil plán lovu. Ale my sme typická srnčia oblasť, takže migrácia u nás až tak neprichádza do úvahy, skôr tá jelenia je teraz u nás natlačená a čochvíľa jej nebude.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 4 týždnami #6769 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Jarné kmeňové stavy
Nie som poľovník, som z Beluše a trávim v horách Strážovských vrchov takmer všetok voľný čas. Podľa tých zhodov skúsim tip: PZ Bukovina Ladce? Veľmi pekné len škoda tej zlomenej strednej vetvy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #6865 od myslivec13
Odpoveď od myslivec13 na tému Jarné kmeňové stavy
Ja som z Dubnice,ale polujem v Trenčianskom okrese.A bližšie to špecifikovat nebudem,pre istotu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10531 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Jarné kmeňové stavy
Zaujimal by ma [r]Váš[/r] názor, že či stavy zveri stúpajú alebo klesajú.
<br/>
<br/>Napíšte aj oblasť v ktorej máte takéto pozorovania.
<br/>
<br/>Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10565 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Jarné kmeňové stavy
8oDufam, ze tym nereagovanim na moju otazku, mi nechcete naznacit, ze neviete co sa deje vo Vasich reviroch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10641 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Jarné kmeňové stavy
Stavy jelenej, srncej a muflonej zveri kazdorocne klesaju. Stav diviacej zveri je otazny. Zo samcej zveri takmer vymyzli jedince 3. a 4. VT. Staci sa pozriet do katalogu vystav. Hovorim o oblasti Strazovskych vrchov. Vynimkou je PZ Borokove Ilava

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10642 od texedo
Odpoveď od texedo na tému Jarné kmeňové stavy
kana1- aj na Orave je to tak:{ teda okrem muflonej.
<br/>Zaujmave je to, ze sa plan lovu nemeni. V poniektorych zduzeniach dokonca este aj stupa.:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10647 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému Jarné kmeňové stavy
Texedo, od minulého roka sledujem stavz diviačej zvery. Tieto sa zvyšujú.Čo sa týka jelenej aj jej stavy sa zvišily ale kleslli stavy srnčej.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10827 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Jarné kmeňové stavy
som rad že je ešte niekto so mnou súhlasí, pretože je to téma do živého pre každé poľovné združenie. Tam u Vás na Orave to však veľa ľudí pripisuje na účet vlkom. Mal som možnosť aj an Orave sledovať na jar vysokú, ale bolo to len sporadické. Rád by som komunikoval aj cez Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10829 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Jarné kmeňové stavy
kana1.Poznas ILAVU? Ja som zacinal v Led. Rovniach.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10830 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Jarné kmeňové stavy
Plan sa len opisuje z roka na rok.Akože sa zver sčituje a kontroluje.Je velmi malo združeni,kde je hospodar rad,že ma aktiv.clenov,ktori su mu ochot.pomocť a j tzv. manažovať revir.A hlavne pol.disciplina a spolocny zaujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #10837 od roman123
Odpoveď od roman123 na tému Jarné kmeňové stavy
no to je skoda zhoda

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 6 mesiacmi #11013 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Jarné kmeňové stavy
Ilavu poznam veľmi dobre. Ked si začínal v LR, kde poľuješ dnes?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #11393 od pali
Odpoveď od pali na tému Jarné kmeňové stavy
V suvislosti s vakcinaciou proti KMO bola porada polovnych hospodarov okresu VK. Ku koncu sa tam rozprudila debata o pocte diviacej zveri a vacsina hospodarov tam hovorila o tom, ze take zle, ako je to teraz to nebolo uz 30 rokov. Ja nesuhlasim. Koniec osemdesiatych rokov a zaciatok 90 -ych boli naozaj vynikajuce ale to suviselo najma so sposobom obhodpodarovania pody. Vsade sa sialo obilie. Potom zaroven zo zatravnovanim ploch sa stavy znizili ale v poslednych rokoch si myslim, ze su stabilizovane. Ono aj tak su nad normovane kmenove stavy. Vela polovnikov bolo zvyknutych na vysoke stavy diviakov a terajsi stav preto povatuju za nepriaznivy. Keby sme vsak mali dodrziavat normovane kmenove stavy, tak len potom by videli, co je to stretnut raz za rok diviaka v hore. U jelenej su stavy podla mojho nazoru tiez dobre. Horsie je to so srncou zverou. Ta doplaca asi najviac na pytliakov. O malej uzitkovej sa nevyjadrujem lebo nie je o com sa vyjadrovat - nie je.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #11867 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému Jarné kmeňové stavy
Chcem sa spítať, ako sa u vás odzrkadlujú JKS stavy medzi holov a parohatov zverov. Mam taký dojem, že v poslednom čase ubúda napr. srncov, väčšinov na rannych prechádzkach stetávam srny, čo sa pred pár rokmy nestávalo, vždy bol pomer takmer vyrovnaný. Zaujímal by ma váš nazor na túto skutočnosť a ako sa to vyvíja u vás.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.113 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 290 návštevníkov a žiadni členovia on-line