Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18302 od johny
Nedá mi, aby som sa vás neopýtal, aký máte názor na vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov. POsledná zima bola mierna, a to je slabý výraz. Trofejová kvalita a hlavne hustota srnčích parohov by teoreticky mala byť na vysokej úrovni. Z môjho pozorovania však opak je pravdou. Je síce pravda, že srnce I.VT nasadili kvalitné parohy a je problém nájsť výrad, čo sa však týka dvojročných a starších srncov, tu už mám iné skúsenosti. V II.VT som pozoroval silné vidláky a kvalitným perlovaním. Mnohé z nich mali zlomenú jednu alebo viac vetiev, niektoré celý paroh. Aj srnec, ktorého som ulovil včera má zlomenú jednu zadnú vetvu. V obidvoch doteraz ulovených kusoch srncov som našiel nechutne veľa nosohltanových strečkov. Rád by som počul váš názor, prečo je kvalita a hustota srnčích parohov (aspon na LIptove) taká nízka po takej miernej zime.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18314 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Presne takyto pripad sa stal aj mne.1VT, super, ale zbytok nic moc.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18315 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
mozno jednotky nie su tak zasiahnute streckami,a zatial co starsie srnce sa trapili po ine zimy jednotky prakticky nemali ziadnu ujmu na potrave, neprezili mrazy a podobne co by ich mohlo oslabit , u nas su stale srnce dost podobne ziadne velke rozdiely, oproti inym rokom skor by som povedal ze minuly rok bolo co do kvality parozie lepsie ale toho roku sa zase srncej trocha viac ukazuje

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18324 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Jednotka a dvojka čo som toho roku ulovil boli totál výraďáky /gombičkár a nepravidelný vidlák/, oba mali minim. 5 a viac lariev strečkov.. ďalšia jednotka, slabý ihličiak - tiež výrad, čo som ho videl uloveného, že vraj strečky nemal, ale aj tak bol nič moc.. Videl som aj veľmi dobré jednotky - tie som však samozrejme neulovil, takže či mali strečky posúdiť neviem - predo mnou nepokašliavali, ´nefŕkali´... Dvojky som videl aj slabé aj chovné, nejaký výrazný rozdiel s minulým rokom v kvalite parožkov - nech si vraví kdo chce čo chce - na prvý pohľad viditeľný nie je. Aspoň u nás. Možno kondične áno, cca o +2kg na v.t., ale parožkami nie... Trojok som zatiaľ nevidel veľa, tie čo som videl boli priemerné, teda v závislosti od lokality cca také ako vlani..
<br/>U nás sa zatiaľ žiadne veľké ´prekvapenie´ nekonalo. Uvidíme po roku na chovateľskej.:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18333 od johny
Odpoveď od johny na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Založil som túto tému lebo som mierne sklamaný. Očakával som asi priveľa. Ale skôr sa mi zdá, že po ťažkých zimách boli srncw krajšie a hlavne nebol každý druhý polámaný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18337 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
hlavne ze ich teraz po takychto zimach bude viac a mozme ocakavat s rokmi silnejsiu poppulaciu ako doteraz a stym aj vecsi vyber a zlepsovanie kvality

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18346 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Ja mám, sa mi zdá, ako jediný opačné skúsenosti. V lokalite, blízkej môjmu srdcu :), mám troch nádherných šestáčikov a všetko je to II. VT. Ulovil som srnca I. VT, bez strečkov z parožkami 6 cm, a hmotnosťou 16 kg po vyvrhnutí. To bol skutočne najslabší srnec, s ktorým som sa stretol tohoto roku. Podotýkam, najsilnejší srnec mnou strelený v tejto lokalite za 11 rokov mal 49 bodov CIC. Hmotnosť najslabšej jednotky bola 12 kg po vyvrhnutí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18350 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Tiez som mal velke ocakavania, hlavne u dvoch 3-4 rocnych srncoch ktori mali minuly rok velmi slusnych sestorakov a nic sa nestalo - stagnacia. Je fakt, ze v I.VT nie je tolko gombikov a paliciek (mam pocit, ze tretina - polovica z toho co byvalo). Hustota parozia - standart a strecky na pocudovanie zatial ziadne (je to velmi lokalne, ked sa u nas tie svine rojili pravdepodobne im nesadlo pocasie)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18351 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Žiadna zmena v kvalite parožia oproti minulým rokom. Sme poľný revír a srnčia má
<br/> u nás aj v tuhej zime čo žrať, bez problémov sa dostane ku krmelcom aj k oziminám.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18358 od johny
Odpoveď od johny na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Môj názor je, že pokiaľ je srnčia kvalitne prikrmovaná a nie je stresovaná, tuhá zima jej neublíži. Znáša ju lepšie ako vysoká. Dlhá zima má za následok to, že pri tvorbe nového parožia nie je ešte zver napadnutá parazitmi. Pokiaľ je však vegetačné obdobie posunuté vplyvom krátkej zimy, je už zver v čase paroženia napadnutá parazitmi, čo nepriaznivo ovplyvní vývoj. Tu by som hľadal príčinu, prečo po takej miernej zime nevidíme v revíroch žiadne zázraky. Ale to je len môj názor.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18360 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Jednoducho sme mali velke ocakavania asi vsetci.aaako vidno aj normalna 3mesacna zima-je potrebna.!!!:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #18390 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Doplnenie: dnes sa tu zastavil &quot;kamos od susedov&quot; v sobotu strelil 3rocneho srnca - jedna strana vidla, jedna strana sestorak s ulamanymi (na mieste zlomu hodne poreznymi) dvoma vysadami, bez streckov. Ze by predsa ..., ale preco?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 týždňom #19232 od CHERY
Odpoveď od CHERY na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Dnes v noci niekto auto zrazil srnca vo veku 5-6 rokov, trofej je zaujímavá, na naše pomery zvláštna ako stavbou tak aj netradične čiernou farbou a tak isto veľkou poréznosťou . Ale pred rokom to asi bol veľmi slušný srnec.
<br/> Celkovo tento rok sme išli u srncov kvalitatívne dole:(
<br/>Aspoň podľa toho čo sa doteraz strelilo a čo som videl!
<br/>Až dokončím úpravu trofeje pridám foto.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 týždňom #19342 od CHERY
Odpoveď od CHERY na tému Vplyv zimy na kvalitu srnčích parohov
Tak foto zrazeného srnca je u mňa v galérii.
<br/> Zaujímavá je aj &quot;kráčavosť&quot; parôžkov.8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.061 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 898 návštevníkov a žiadni členovia on-line