RPS

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48507 od papo
RPS bolo vytvorené papo
Už druhý krát som si prečítal otvorený list redakcii časopisu PaR od predsedu RPS pána Chavku a nestačím sa diviť jeho obashu, zlostnému tónu. Snažím sa nájsť nejakú súvislosť s poľovníctvom, ale nič. Snáď mi to časom ,, dôjde,,. Alebo zas na nás niekto zboku ukazuje prstom?
<br/> Prvé, čo ma napadlo, že niečo podobné som už kdesi čítal, tuším o kormoránoch. Ale to bol iný autor. Tento však nezaostáva v rigídnom pohľade. Nespochybňujem odborné výhrady, ale ten zvyšok je minimálne zaujímavý.
<br/> Prečítal som si, kvôli pochopeniu, aj článok v PaR, ale aj články na stránke RPS. A akési je to nekompaktné. A niektoré pasáže si viem živo predstaviť so zmenou aktéra, teda nehovoriť o redakcii, ale o RPS.
<br/>Príklad:PaR: Autor bez akejkoľvek dôkaznej podpory uvádza, že dravce uhynuli.... koniec citátu. Nuž a variant by mohol byť trebárs zo dňa, na ktorý p. Chavko do smrti nezabudne. Citát: „Podľa našich doterajších skúseností je možné tvrdiť, že holuby a zajace boli použité ako otrávené návnady, do ktorých páchateľ vpravil jed.“ - tvrdí Jozef Chavko. Nie je podstatné, či mal pravdu /mal/, ale tiež bez dôkazu vynášal súdy.....
<br/> Alebo: Mrzí nás, že práve redakcia PaR sa namiesto spoločného odsúdenia takýchto poľutovaniahodných nelegálnych praktík dal na ich bagatelizovanie, snahu o spochybňovanie a zastieranie, o navodení dojmu, že ochranári si uvedené fakty vymýšľajú v snahe útočiť na poľovnícku obec.
<br/> Skúsme to naopak: poďme na stránku RPS, vtáčia kriminalita, článok: Odchyty - vykladanie pascí. A nájdeme tu foto odchytového koša s poľovníkmi. V texte sa dočítame o trestnosti a nebezpečiach... nuž to sú tie súvislosti! Tu je to útočenie! Tu spájate poľovníkov s trestnou činnosťou. Toto je ten príklad útočenia na poľovnícku obec! A nechce sa mi hrabať v TV archívoch, tam je toho dosť, v akých súvislostiach boli Vami poľovníci spomínaní. Alebo redaktorom. Ale neviem ani o jednom prípade, že by ste sa voči takým komentárom ohradili otvoreným listom, alebo inou verejnou formou., hoci boli s Vami spájané. Alebo: citát....Namiesto toho je väčšina článku zameraná na mierne povedané subjektívne hodnotenie postoja a vyjadrení iného občianskeho združenia, na osočovanie založeného na nedostatočne zistených až vymyslených informáciách a ignorovania dôležitých faktov publikovaných v našej tlačovej správe. Takto podľa nášho názoru došlo k nekorektnému spôsobu manipulácie s verejnou mienkou.
<br/>Nuž akosi mi tu chýba objektivita, nenašiel som v otvorenom liste nič dôležitom fakte z článku o škodách, napáchaných dravcami na malej zveri. Poľovníci za svoje prostriedky zazverujú a dravce sa hostia v dobre zásobenom bufete. Toto je to, čo ma napadlo s tými kormoránmi!!! Tupci rybári míňajú milióny a kormoše sú v dobrej kondícii/viď parazitologickú správu v téme kormorán/. Čo pán Chavko očakáva, že myšiaky a i. budú žrať trávu? Kde je tá jeho korektnosť a objektivita? Prečo hovorí len o dôsledkoch na dravce? A čo dôsledky spôsobené nimi? Ako chce odstrániť príčiny?
<br/>Ja by som od neho očakával, že iniciatívne začne hovoriť trebárs o nejakých stavoch, limitoch dravcov na km2, alebo dá nejaký iný prijateľný návrh k riešeniu situácie, ktorá už je neúnosná hlavne v poľných revíroch. A čo sa s týmy navyše dravcami ide robiť. Alebo aj napr. s obľúbeným spevavcom: krkavcom. Ale to je zrejme len fikcia, tak ako pri kormoránoch, očakávať rozum od ochranárskych organizácií.
<br/> Vážim si prácu každého, kto sa anganžuje okolo prírody, ani tento príspevok nepíšem na znevažovanie práce dravčiarov, ale sú hranice, ktoré sa nesmú prekročiť. Svoj záujem povýšiť nad záujem iného.. A to sa RPS podarilo. Alebo aspoň pánovi Chavkovi.
<br/> A chápem ako výraz arogancie rozposielanie Vášho listu na SPZ, ministerstvo, ba dokonca do Modry na ŠOP. Čo oni len majú spoločné s PaR? Alebo ste čítal Hlavné smery rozvoja SPZ prijaté na poslednom sneme? Ak áno, a z toho usúdil, že PaR je v rukách SPZ, tak Vás ubezpečujem, že je to blud. Začínam byť dotknutý, že ste taký milý list neposlal aj mne, lebo PaR čítam. A vadí mi, keď sa sem-tam napíšu nezmysly, sem tam aj na to zareagujem, ale zvoliť takúto formu....
<br/>
<br/>pre úplnosť dodávam, že s redakciou PaR a jej zamestnancani nemám žiadny vzťah.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48549 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RPS
Už dávnejšie som sa rozhodol, že do filozofických debát na internete sa nebudem zapájať, ale táto téma sa ma osobne dotýka, tak si dovolím napísať pár riadkov.
<br/>Pre objektivitu uvediem, že som členom RPS a s Jozefom Chavkom spolupracujem už veľa rokov.
<br/>Skutočnosť, že sa u nás protizákonne likvidujú pernaté dravce pomocou otrávených návnad, je smutná realita. Máme toxikologické vyšetrenia, ktoré preukazujú, že najčastejšie používaným jedom v posledných rokoch je karbofuran. Obeťami otrávených návnád sú aj vzácne druhy orlov a sokolov.
<br/>Hoci sa pri svojej práci snažím vyhýbať emóciam, nedokážete si predstaviť tú zlosť, ktorá so mňou lomcovala vždy, keď som držal v rukách otráveného orla kráľovského.
<br/>Je to niečo podobné, ako keď poľovník, ktorý sa celý rok stará o svoj revír nájde upytlačeného kapitálneho jeleňa s urezanou hlavou.
<br/>V minulosti som PaR pravidelne kupoval (aj keď nie som poľovník) ale od určitého času mám pocit, že z odborného časopisu sa stal bulvárny magazín. A článok, v ktorom sa prekrútili fakty o otrávených dravcoch to len dokazuje.
<br/>Takéto články len vyvolávajú nevraživosť medzi poľovníkmi a nepoľovníkmi. Pojem „ochranár“ má veľmi široký význam a určite je veľa takých, ktorí slepo odsudzujú všetkých poľovníkov. Ale tak isto je medzi držiteľmi poľovných lístkov veľa darebákov bez akýchkoľvek vedomostí o vzťahoch v prírode, ktorí neváhajú pytlačiť alebo likvidovať chránené druhy dravcov. A myslím si, že je v záujme všetkých normálnych poľovníkov očistiť poľovníctvo od takýchto živlov, ktoré mu robia iba hanbu, aj keď naša legislatíva má veľmi ďaleko k dokonalosti a vymožiteľnosť práva je u nás na úbohej úrovni.
<br/>Mám medzi poľovníkmi veľa kamarátov a vždy som presadzoval spoluprácu, lebo len tak sa dá dosiahnuť účinná a zmysluplná ochrana prírody.
<br/>A obviňovať pernaté dravce z nízkych stavov drobnej zveri je veľmi skreslený pohľad na situáciu u nás.
<br/>Taká je realita a preto som za odbornú diskusiu, ale bez vzájomného urážania.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48551 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RPS
Ešte si dovolím jednu poznámku, aj keď asi mnohých naštvem.
<br/>„Vážim si každého držiteľa poľovného lístka, pre ktorého sú potulky v revíry zmyslom života a ktorý vníma prírodu najmä vlastným srdcom.
<br/>Ale vzhľadom na pomery aké u nás panujú, bude takýto poľovník o pár rokov asi najviac ohrozeným živočíšnym druhom.“
<br/>Tí čo prišli o revír alebo boli vyštvaní zo združenia, len preto, že mali vlastnú hrdosť a nebáli sa povedať nahlas pravdu, vedia o čom píšem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48564 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Pred par rokmi nam na skoleni uchadzacov o prvy polovny listok starsi vazeny prednasatel vysvetloval, ze,, vsetko, co ma zahnuty zobak je skodna&quot;, a skodnu treba krmit jedom a olovom! Priamo touto filozofiou ohuroval zucastnenych mladych adeptov.Az ma zamrazilo, ze si to takto oficialne vobec dovoli!!! Bolo nas tam samozrejme viac, mnohi by to mohli potvrdit, ak by chceli a nebali by sa. Je verejne zname, ze tak ako boli dokazane jedy v telach uhynutych dravcov, takisto RTG snimky v nespocetnych pripadoch zjavne preukazali zasahy po strelach, samozrejme vacsinou brokovniciach. A kto nam chodi prosim Vas s brokovnicami po prirode? Vraj pytliaci maju tichsie zbrane...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48567 od papo
Odpoveď od papo na tému RPS
-Takéto články len vyvolávajú nevraživosť medzi poľovníkmi a nepoľovníkmi.
<br/> -Taká je realita a preto som za odbornú diskusiu, ale bez vzájomného urážania.
<br/> -A obviňovať pernaté dravce z nízkych stavov drobnej zveri je veľmi skreslený pohľad na situáciu u nás.
<br/>
<br/> jožko, ja nespochybňujem to, čo si napísal, a dobre vieš, že som to ani nikdy nespochybňoval. taktiež vieš, že si vážim každého, kto sa zmysluplne angažuje. no dovolím si nesúhlasiť s poslednou citovanou vetou. ja neobviňujem dravce! ale nesúhlasím s nekritickou ochranou. a či mám pravdu s tým, že dravce robia nie malé škody zvlášť na mláďatách pernatej, alebo zajačej zveri? veď je to prirodzená potrava aj myšiaka, či nie? spomeň si na grossharass, koľko dravcov si videl v revíri s malou zverou? alebo sa pozri na údaj 22 dravcov uhynulo na cca 1km2 trochu ináč.... na jednom kilometri lovilo najmenej 22 dravcov. čo malé živé prežije? ono tá analógia s kormoránom sa tu jednoducho ponúka. či nie? sú druhy dravcov, ktoré treba bez výhrad chrániť, ale sú aj také druhy, kde ochrana stráca zmysel a stáva sa kontraproduktívnou. a myslím, že RPS by si nepoškodila meno, ani imidž, keby v tomto smere iniciovala preskúmanie reality.
<br/> ale môj príspevok má viac pohľadov, nie len tento jeden, skús aj trochu ku nim....;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48578 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Dravce nie su vegetarianmi, urcite sa nechodia napast lucerkou, to je jednoducho pravda a nikdy to nebude inak!!! Ale...pokial viem, polovnikov asi najviac irituju zimujuce populacie mysiaka horneho ci severskeho, pretoze ich je v zime na snehu vidiet sediet v jednom poli niekedy az 20. V tom case niet mladat a zo sokoliarskej praxe viem, ze mysiak jednoducho na zdraveho bazanta ci zajaca nema. Hlada skor hrabose, zranenu a choru zver, uhyny a obete komunikacii. A po zime sa zvycajne tito zimni hostia vracaju domov na sever. Problem vidim skor v liskach( pomaha im oralna vakcinacia proti besnote), straty na cestach, a v neposlednom rade v nevhodnom ci intenzivnom polnohosp. obhospodarovani biotopov, mam na mysli hlavne to velkoplosne samozrejme. Z mnozstva polovnikov, ktore poznam, sa ich naozaj vyzna v dravcoch minimum, take su moje postrehy...Vacsina nerozlisi jastraba od mysiaka, ci krahulca od pustovky! O velkych sokoloch ci orloch ani nehovorim...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48584 od papo
Odpoveď od papo na tému RPS
zuzanka, nič v zlom, ale doštuduj si to;)... a nie som jediný, kto videl lov myšiaka na zajačiky.... a zamrzelo ma, že ako poľovník - sokoliar takto hodnotíš poľovníkov. takže ak som dobre pochopil, myšiak lesný a severský tu nehniezdia...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48591 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RPS
Papo, nemyslel som na Teba, že obviňuješ dravce.
<br/>Ale je to všeobecný trend medzi poľovníkmi obviňovať dravce z nízkych stavov drobnej zveri.
<br/>Našťastie je ešte stále dosť poľovníkov ako zuzanka, ktorí majú cit pre prírodu a vedomosti o fungovaní ekosystémov.
<br/>Nie je možné miešať dokopy kormorány, krkavce, orly a sokoly, atď. A podľa mňa je nesprávne pozerať na myšiaka iba vo vzťahu k zajacom. Existuje veľa výskumov a odborných prác o potrave myšiaka. A stačí sa v múzeu alebo u sokoliarov pozrieť na veľkosť pazúrov myšiaka a každému musí byť jasné, že s takými nožičkami dokáže uloviť len veľmi malé živočíchy. Ja netvrdím, že občas nezaútočí na maličkého zajačika, ale je to minimum v pomere k počtu hrabošov, ktoré ročne jeden myšiak uloví.
<br/>Treba sa zaoberať ochranou biotopov. Likvidácia myšiakov je kontraproduktívna. Čím bude menej myšiakov, tým prežije viac hrabošov a poľnohospodári budú používať viac chémie na ich likvidáciu. Naše biotopy sú presýtené chemickými látkami, ktoré likvidujú aj bezstavovce, ktoré zase slúžia ako potrava pre malú pernatú zver. A o tisícoch jedincov, ktoré sa ročne usmrtia na dopravných komunikáciách ani nehovorím. Prečo sa aj u nás nestavia viac nadchodov a podchodov pre zver, tak ako napr. u susedov v Rakúsku a Maďarsku..
<br/>Väčšina Slovenska je tzv. kultúrna krajina, ktorú intenzívne obhospodaruje človek. Regulácia počtu niektorých druhov živočíchov poľovníkmi je potrebná. Napr. premnožené líšky spôsobujú veľký predačný tlak nie len na malú zver ale aj chránené druhy vtákov hniezdiacich na zemi. Ale o každom regulačnom zásahu do prírody by sa malo rozhodovať citlivo s ohľadom na celkový vplyv na celý ekosystém.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48592 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Mladeho zajacika mysiak urcite ulovi, mala som na mysli skor dospeleho- zdraveho zajaca. Mysiak horny u nas bezne, pocetne hniezdi, ale nase populacie, nie tie zimujuce zo severu. Mysiak seversky skor vzacne. Sokoliari volaju polovnikov,,bouchalové&quot; , aj preto, ze strielaju do dravcov...A to sokoliari zasadne odmietaju! Papo, Ty si dostuduj, v niektorych oblastiach si vyborny, tu mas medzery.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48593 od papo
Odpoveď od papo na tému RPS
zuzanka, stačí mi povedať, čo si mám ja, bouchal, doštudovať. nenapísal som nič o dospelej drobnej, ale ty... tiež som nepísal: ...zimujuce populacie mysiaka horneho ci severskeho ... sa zvycajne tito zimni hostia vracaju domov na sever.... a nie je to len o mladi zajaca, ale aj o pernatej. preto je napr. aj výnimka na lov a odchyt dravcov v bažantniciach, včetne myšiaka severského. alebo je to nezmysel, pretože už letel domov? a hôrny...máš asi na mysli lesného.
<br/> no udivuje ma, že reakcie sú len na škody spôsobené dravcami. len sa spochybňujú. ale existuje materiál, kde je to analyzované? ja som sa ešte k takým info nedostal. len k spochybňovaniu a poukazovaniu aj na iné príčiny. na to som sa však nepýtal, ani o tom nehovoril. alebo žeby na taký výskum neboli peniaze? na ochranu áno, ale na výsledky ochrany nie? toto je ale na inú debatu a inde, v inej téme. vráťme sa k otvorenému listu, prosím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48738 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Papo, lov pernatych dravcov v bazantniciach nepripada do uvahy, leda odchyt na vynimku( jastrab, mysiak) . Chodis do bazantnic? Ja casto. Je to v krytych, zabezpecenych vybehoch, zver sa pusta spravidla tesne pred samotnym lovom, ci sa vyhadzuje kvoli mensim stratam priamo z bedien. Ano, myslela som lesneho( Buteo buteo. ) , horny este podla stareho nazvoslovia. Revir, kde chodim trenovat, je na sucasne pomery bohaty na drobnu a maju hospodara, ktory keby videl svojho clena po dravcovi strelit, tak mu prinajlepsom spravi uzol na hlavni a otrieska mu pazbu o hlavu. To si mal vidiet, ako sa tesil zo zahniezdenia kralovakov, chodil si ich tocit na video! So zverou to vaznejsie nezamavalo, aspon sme to nepostrehli, aj ked je na druhej strane pravda, ze co sa tyka tlmenia lisok, robi sa tu naozaj maximum, o praci s biotopmi ani nehovoriac. Trvam si na tom, ze polovnici strielajuci do dravcov a travici, su ostudou polovnickeho hnutia!!!! Samotne SPZ- ko sa od takychto pripadov uz niekolkokrat distancovalo a oficialne ich odsudilo! Co myslis, preco asi? Pravda, nic ine im ani nezostavalo a nic rozumnejsie v tychto situaciach ani nemozu spravit...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48747 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému RPS
priklanam sa ku zuzanke:-o v bažantnici a všade kde je drobna zver je najvetši škodna liška,kuna,a ešte tulave mačky, tchor a vrana šeda a zabudol som na jazveca dravce v malej miere a papino viem o čom hovorim v bažantnici som vyrastol:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 9 mesiacmi #48751 od papo
Odpoveď od papo na tému RPS
vyhl. 172/75 § 4 Všeobecné zásady (1) Lov úžitkovej zveri (odstrel a chytanie) možno...atď
<br/>§ 3
<br/>(1) V samostatných a uznaných bažantniciach možno loviť po celý rok kunu lesnú a kunu skalnú, jazveca lesného, myšiaka lesného a myšiaka severského (len chytanie do košov), jastraba lesného (len chytanie do košov), sojku škriekavú, havrana čierneho, čajku smejivú a krkavca čierneho.
<br/> zuzanka: Papo, lov pernatych dravcov v bazantniciach nepripada do uvahy, leda odchyt na vynimku... teda žiadna výnimka, aj odchyt je lov! ktože ti dal poľovný lístok, keď neovládaš ani základy? a to ma
<br/> a v akej súvislosti hovoríš s ostudou poľovníckeho hnutia?/8o .../ niekde si vyčítala, že som obhajcom nezákonných praktík? čo to tu konštruuješ? čo ťa pobúrilo, že vnášaš do debaty tento tón? poriadne si prečítaj, čo som písal, a o čo mi ide. na rozdiel od teba som bouchal, ktorý nemá zľutovanie s iným chráneným dravcom, kormoránom. a ak sa ti nepáči jeho zaradenie medzi dravcov, som ochotný sa o tom baviť inde. a tá súvislosť je v tom, že sa tak isto nekriticky chránil, spochybňovali sa argumenty a o rybároch a o poľovníkoch sa vyjadrovalo v tebe podobnom tóne. a výsledok: ekologická katastrofa európskych rozmerov! takže tvrdím, že treba chrániť, no s poznaním súvislostí a dopadov ochrany!
<br/> lubenko, prosím ťa, keď si v tej bažantnici vyrastal, na akom stupni bola ochrana pernatých dravcov? ani nedávaj odpoveď, lebo niektorých z toho uchytí...;)
<br/> ale sú to zas príspevky odkláňajúce sa od môjho príspevku....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48753 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Ohladom tych pernatych dravcov v bazantniciach som si absolutne ista- samozrejme, ze aj odchyt len na zaklade vynimky so suhlasom statneho organu zivotneho prostredia, ktory dalej kona a rozhoduje, ako sa s odchytenym chranenym zivocichom nalozi. Nemam teraz cas Ti toto vsetko hladat v zakonoch, ale urcite je to tak! K lovu kormorana som sa nevyjadrovala vobec, aj ked s tym problemy nemam a s redukciou stavov suhlasim. A suhlasim aj s odbornikmi, ktory tvrdia, ze by sa malo radikalnejsie konat aj priamo na hniezdiskach kormorana, potom by to mohlo priniest vyraznejsie vysledky...A klud Papko, upokoj sa. Ak Ti niekto zaoponuje, stracas podu pod nohami... Toto je len diskusia, a ja som presvedcena ze ludom, ktori o tychto veciach naozaj rozhoduju, je absolutne jedno, co si Ty alebo ja myslime! K tym bouchalom- poznam medzi nimi dost charakternych, naozaj odborne fundovanych spravnych ludi, ale naozaj budem tvrdit, ze su v mensine, mozno aj vyraznej! Bozkávam Ta!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48754 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
A Ti SUPER polovnici- si naozaj pomenovanie bouchalove nezasluzia, tim sa ospravedlnujem!!! Na tych som to nemyslela...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48755 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému RPS
ale inak suhlasim aj s papom pretože ,aj pernate dravce su premnožene a nič sa s tym nerobi a možem potvrdit že mišiak sa strielal normalne a nebol problem a krkavec neviem prečo sa chrani ked ten sposobuje najvetšie škody hlavne na hluchanoch a holniakoch

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48758 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému RPS
zuzanka ,len sa chcem opytat ked tak často navštevuješ bažantnice ,povedz mi v ktorej držia všetkych bažantou až do začiatku polovačiek vo volierach ved pri množstve odchovu cirka 50000 ks je to nerealne len sa opytaj kolko tyždnove bažanty vypuštaju do volnej prirody

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48764 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Este dnes sa chova bezne vo vacsich bazantniciach aj 30.000 ks, ale niekolkotyzdnove kurence sa veru v predstihu nevypustaju! Z ekonomickeho hladiska je to tak ako som spominala, a je to uplne pochopitelne...Krkavca sa nezastavam!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48765 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému RPS
no ja som vyrastol v bažantnici a stravil som v nej 15 rokou ,ale nikdy sme bažantou z beden nevyhazovali a to sa vypuštalo tych 50000 bažantou.Z košou vypuštaju polovne združenia ktore si kupia dospele bažanty až tesne pred polovačkou,u nas sa maksimalne vyhazovali bažanty tesne pred liniou strelco a to len tie čo boli pozde vypustene do volnej prirody a nenaučili sa lietat ,ale to sme hodne od temy v ktorej by chcel diskutovat papo;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48780 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému RPS
Moje poznatky su naozaj z poslednych rokov, fakt sa to teraz v drvivej vacsine pripadov robi takto.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.133 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 235 návštevníkov a žiadni členovia on-line