SLOVENSKO - jedno veľké smetisko

pred 18 rokmi 6 dňami #7477 od Jovic
SLOVENSKO - jedno veľké smetisko bolo vytvorené Jovic
Otvoril som tému o probléme, ktorý určite trápi poľovníkov, ochranárov a všetkých ľudí, ktorí majú radi prírodu.
<br/>Kam prídem, všade vidím veľké kopy odpadu. Najmä u nás na juhozápadnom Slovensku je to už asi národný šport vysypať odpad do prírody. Množstvo čiernych skládok a ich veľkosť neustále rastú. Pomaly na každej poľnej ceste sa nájde nejaký bordel. V horských oblastiach to možno nie je až také dramatické, ale na nížine je to už miestami hotová katastrofa.
<br/>Napíšte svoje vlastné názory, skúsenosti alebo návrhy na riešenie. Nerobím si ilúzie, že by sme v tejto diskusii vymysleli „zázračný recept“ ale už ma nebaví pozerať sa na to svinstvo, čo sa povaľuje po našich chotároch.
<br/>Chcem využiť rozbiehajúcu sa poľovnícko-ochranársku spoluprácu (píše sa o nej napr. v najnovšom čísle Nášho poľovníctva a PaR) aj na riešenie tohto problému. Spoločným tlakom všetkých zainteresovaných organizácií na novú vládu a parlament by sme mali dosiahnuť sprísnenie legislatívy a postihov voči tým darebákom, ktorí sa zbavujú odpadu v našich chotároch.
<br/>Postupne svoje predstavy rozpíšem podrobnejšie a budem rád ak sa do tejto diskusie zapojíte.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 5 dňami #7492 od leica
Odpoveď od leica na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
.. som za, ten bordel, ktorý nás prekvapí na každom konci cesty ( myslím na okraji lesa a v ňom samotnom), je naozaj na zamyslene, pritom každoročne organizujeme rôzne brigády na čistenie, vymýšľame rôzne zábrany proti vnikaniu do PR, ale vždy nás prekabátia a vysypú rôzny bordel či už priamo do potoka, alebo kdekoľvek kde sa dá, len aby nemuseli zaplatiť za likvidáciu.. možno sa nám tu spolu podarí vymyslieť systém, ako tomuto tlaku zabrániť

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 dňami #7519 od kurt
Odpoveď od kurt na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Podľa mňa by jedinou cestou bolo aby v každej dedine, meste bolo legálne, bezplatné smetisko. Aby bolo jednoduchšie priviezť smeti na kraj dediny a tam sa ich zbaviť, ako terigať sa ešte ďalej do lesa. A musí to byť v každej dedine, lebo do susednej je to už ďaleko. Viem, že čo som napísal znie utopisticky, ale žiadne zákazy a obmedzenia sa nerešpektujú a tak skoro ani nebudú a čistenie má nulový efekt.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 dňami #7525 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Kurt, bezplatné smetisko neexistuje, vždy to musí niekto zaplatiť. Dalo by sa to riešiť i vhodne umistnenými veľkokapacitnými kontajnermi, ale otázka je kto zaplatí ich prevádzku, z akých peňazi by to šlo, keďže za odpad zodpovedajú obce a obecné pokladne sú skôr prázdne ako plné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7535 od Fajka
Odpoveď od Fajka na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Jozef!
<br/>JE TO IBA v MYSLENI LUDI.V našom revíry sme pred dvoma tyždnami odviezli 2 trak. vlečky z kraja hája.Pred 3- rokmi somtam zbudoval s kolegami závoru a bol pokoj.Vlani na jesen ju vodiči pri odvoze dreva zlikvidovali a majitel povedal že on ju nepotrebuje.Teraz nás zvozil, že ako strážime háj ked je tam bordelu.V podstate tam navozili bordel cez zimu.My na to, že bola závora ktoru zlikvidovali jeho ludia a pripomenulii sme mu jeho slová.Poslal nás niekde a vlastne že mu to je jedno.Nám nie tak odvážame, ale na novú kvalitnú závoru už nemáme.Ludia sami povedali, ked je tam prekážka druhý krát tam nejdú.
<br/>Záver,ešte nie sú pripravený nato že to je Naša vizitka,dúfam že naše deti budú múdrejšie.Pritom smetisko je,ale tam sa taží vozit.Ked som bol na úrade zaplatit a odviest domový odpad, tak starosta padol do kolien.Vraj som prvý.Pravda pýtal a dostal 300sk za vlečku traktorovú.
<br/>keby boli pokuty a uvedomelost že to je naše dedičstvo,tak aj slovač zaplatí za smetisko,ale kedže nikdo nebol z dediny potrestaný a meštana nechytili, tak každá jar ukáže našu úbohost a malost napriek členstvu v Unii.Pritom Rakúšania pri hájoch a cestach nemali taký bordel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7538 od sponzi
Odpoveď od sponzi na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Je to fakt úbohé s tými odpadmi.Vlani nám pravidelne niekto nosil na jedno miesto bordel zo stavby striech.Nie a nie ho vystriehnuť.Raz si ten debil však vyhodil aj dodací list s iniciálmi svojej firmy.S dôkazom som už začal konať.Avšak na úradoch mestský, žp, mžp som pochodil asi tak, že mám pocit ako by ma poslali do p..i...Nakoniec na podnet mestského úradu som oslovil mestskú políciu,tá vyšla von odfotila bordel aj dodací list a zo slovami, že nič s tým nemôžu spraviť odišli nafučaný, že tam vôbec museli prísť preč.Toľko o Slovensku a jeho obyvateľoch.Jedinou pomocou sú naozaj zábrany, ale ten bordel potom končí pri okrajoch ciest (aspoň u nás).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7548 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Mám podobné skúsenosti. Väčšina zodpovedných úradníkov problém s „čiernymi“ skládkami odpadu ignoruje.
<br/>Uvažujem o niekoľkých možnostiach aspoň čiastočného zlepšenia situácie:
<br/>1. Ekovýchova
<br/>Výchova k pozitívnemu vzťahu k životnému prostrediu najmä u mládeže je potrebná, ale je to dlhodobá záležitosť.
<br/>2. Vylepšenie a sprísnenie legislatívy
<br/>Bohužiaľ u mnohých našich spoluobčanov nejaká ekovýchova by bola málo účinná a vtedy pomôžu len prísne postihy.
<br/>Úprava legislatívy (a sprísnenie postihov) bude možná len na základe silného tlaku na budúcu vládu a parlament. Verím tomu, že v tomto prípade budú poľovníci a ochranári spolupracovať. Aspoň tí, ktorí chodia do terénu s cieľom nájsť tam potešenie pre svoju dušu. Rád by som dosiahol vytvorenie spoločnej „pracovnej skupiny“, v ktorej by mali zastúpenie SPZ a ďalšie občianske združenia. Pokúsim sa o tom rokovať v najbližšej dobe s vedením SPZ, iných NGO a kompetentnými odborníkmi z rezortov životného prostredia a vnútra.
<br/>Pomohlo by vypracovanie „manuálu“, v ktorom by bola vysvetlená platná legislatíva a stručné návody ako postupovať pri zistení nelegálnej skládky alebo pristihnutí páchateľov.
<br/>Môžeme rozbehnúť aj spoločnú petíciu a intenzívnu mediálnu kampaň.
<br/>Zaujíma ma, či ste ochotní podporiť takéto aktivity. A rád si prečítam každý dobrý návrh na riešenie súčasného katastrofálneho stavu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7551 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Legislatívu máme i postihy máme, len akosi &quot;nejsou lidi&quot;. Možno by sa ľady pohli, ak by pár starostov vyfáslo pokutu, že sa nestarajú o poriadok (likvidáciu odpadu) vo svojom katasti. A potom by sa možno postatali a našli aj konkrétnych bordelárov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7555 od tibo
Odpoveď od tibo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Nesúhlasím s tvojim názorom;na kratko si predstav,že si sám starostom malej obce?!
<br/>(zohnať tak dodací list s adresou,to by bolo iné kafe):D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7560 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Legislatívu síce máme, ale nie zrovna najprehľadnejšiu. A hlavne je u nás problém s vymožiteľnosťou práva.
<br/>Súčasný stav s vysýpaním odpadu v prírode je zložitý a nehádzal by som to len na hlavu starostov obcí.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7563 od astronom
Odpoveď od astronom na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Máš pravdu, nie je to téma len pre starostov. Žijeme v takom prostredí, aké si zaslúžime. Musíme všetci kontrolovať všetkých a nebáť sa oznámiť tých, čo mi aj moje životné prostredie ničia. Otáčanie hlavy a tvárenie sa, že sa ma to netýka nie je riešením.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7564 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
... a aj starostov máme akých si zaslúžime resp. zvolíme. Častokrát slepých a hluchých k veciam verejným, ale náramne aktívnych v prižmurovaní očí a bráchiáde. Slovenskóóó ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7565 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Mám dojem, akoby sa niekedy starostovia báli pritlačiť na vinníkov. Príklad od nás: vlani sme našli dve fúry stavebného odpadu vysypané vedľa poľnej cesty. Zrejme niekto búral strechu a čistil povalu. Našli sme tam školské zošity s menom, vystopovali sme páchateľa do susednej dediny, nahlásili to ich starostovi (poľovníkovi), ten urobil bu, bu, bu.... a tym to skončilo. Bordel ostal na svojom mieste, budeme ho musieť odpratať asi sami :( O polícii sme ani neuvažovali, vieme, ako by to skončilo. Takže vyhrňme si rukávy a hor sa upratovať po našich &quot;tiežobčanoch&quot;! :[:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7566 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
... ale riešiť sa to dá aj opačne = odmeňovaním starostov za nekompromisný postih bordelárov, napr. z balíka vybratých pokút.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7567 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Gulo, ešte raz ho pozdravte a odkážte mu, žwe likvidáciu odpadu zodpovedá obec, ktorá si to môže následne vymáhať od vinníka. Inak, že sa budete musieť obráťiť na váš vyšší úrad majúci na starosti životné prostredie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7568 od Akela
Odpoveď od Akela na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Odmeňovať starostov? Vieš Ty aký má príjem starosta strednej obce medzi 1000 a 1500 obyvateľov? A popritom mnohí /čeť výnimkám/ len čakajú, kedy im nabehnú peniaze na účet a nezdvihnú riť zo stoličky celý deň! Ja by som im dal odmeny...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7569 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Jovic, na čiu hlavu by si to radšej hádzal ako na hlavu kompetentných, ktorí to majú na starosti a berú za to plat z našich daní. Starosta to nemusí ísť vlastnoručne odpratovať, ale mal by sa vyznať v legislatíve a vedieť zjednať nápravu :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7570 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Díky za radu, za pokus to stojí. Na jeseň ale asi aj tak zorganizujeme nejakú čistiacu akciu, už sa na ten bordel nedá pozerať. Ja si chodím do revíru oddýchnuť, ale taká nová kopa odpadu ma akurát tak riadne nas...e:[ Ešteže po tej zime vidieť zajov, bažantov a srnčiu, ten pohľad mi vždy dvihne náladu.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7571 od DKo
Odpoveď od DKo na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
... a ja by som im dal odmeny, ak by si ich zaslúžili, ale nie za leštenie stoličky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 1 dňom #7572 od Akela
Odpoveď od Akela na tému SLOVENSKO - jedno veľké smetisko
Tie odmeny dostanú i napriek tomu, že aj u nás pribúda odpadkov - taký debil nocou vybehne, naštartuje traktor a vyklopí vlečku odpadu just do najkrajšieho zákutia aké si vieš predstaviť. Starosta tie odmeny dostane tak či tak, najprv však odmení poslancov, aby mu ich oni vzápätí odhlasovali. Bože, to je ale u nás bordel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.103 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 345 návštevníkov a žiadni členovia on-line