Kolimátorové zameriavače

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15904 od Elo
Kolimátorové zameriavače bolo vytvorené Elo
Poľovníci, nahodil som novú tému o kolimátoroch. Máte s nimi niekto praktické skúsenosti? Ja som vlani v decembri nahodil na guľobrok BRNO 502.10 kal. 30.06/12 otvorený kolimátor so 4 nastavizeľnými zámernými obrazcami, neuvádzam typ, lebo tento typ už predáva viacero výrobcov a každý má na ňom svoje typové označenie (TACTICAL, TASCO, HB-RDS1 a dokonca už ho robí asi aj FOMEI). Ja som s ním poľoval zatiaľ len 1 sezónu aj to len na spoločných poľovačkách. Zatiaľ 1 výstrel na bežiacu líšku brokom na cca 30 metrov, líška značila zásah premetom, aj farbila no dohľadávka neúspešná. Takže moje praktické skúsenosti zatiaľ minimálne.
<br/>Elo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15908 od nugy
Odpoveď od nugy na tému Kolimátorové zameriavače
Na akom princípe funguju kolimátory? Treba aj predsadzovat,alebo gula ide tam kde je cerveny bod? Myslim ak taham na beziaceho diviaka,bod je na komore a nepredsadzujem,tak to dostane na komoru? Dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15911 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Kolimátorové zameriavače
Samozrejme ze treba predsadit aj s kolimatorom. Taky inteligentny kolimator este nevymysleli....:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15923 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Kolimátorové zameriavače
Ano nugy, tak ako písal dusab, samozrejme treba na bežiacu zver predsadzovať aj kolimátorom. Princip kolimátora spočíva v tom, že nemá žiadne zväčšenie a zámerný bod (obyčajne svietiaca červená bodka, alebo svietiaci červený krížik) sa zobrazuje na priehľadnom sklíčku. Aj kolimátor terba rovnako ako puškohľad samozrejme najprv nastreliť. ELO:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15932 od macek
Odpoveď od macek na tému Kolimátorové zameriavače
No je veľká ktorá nebola spomenutá.......... strieľať môžete otvorenými oboma očami čo je veľký výhoda pri rýchlom zamierení.........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15940 od Cilan
Odpoveď od Cilan na tému Kolimátorové zameriavače
ja poznam chlapov co vedia aj cez puskohlad strielat s otvorenimi oboma ocami treba len trening

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15941 od dvorky010
Odpoveď od dvorky010 na tému Kolimátorové zameriavače
Vlastnim kolimátor Docter,celkom fajn vec no musiš si naň navyknúť a strielať oboma očami,nie je to nejaky špeciálny gríf,ale neunavý sa ti tak rýchlo zrak a vidíš aj periférne.S tým predsadzovaním to nie je také jednoznačné,lebo na spolčných poľovačkách málokedy strieľaš naďaleko, prevažne do 50m to si viac menej musíš otestovať sám,ja osobne používam na spol.poľ. 8x57 S a do 50m nepredsadzujem lebo som predstreľoval.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15966 od macek
Odpoveď od macek na tému Kolimátorové zameriavače
takých poznam aj ja........ ale kolimator je to jednoduché a zvládne to každý.........

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15975 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Kolimátorové zameriavače
Na lanštiaka /všeobecne menší cieľ/ bežiaceho veľmi rýchlo kolmo popred Teba aj na 50 metrov by si už mal predsadiť. Minimálne na špičku rypáka, ináč by to šlo do druhej polovice tela. Matika a fyzika nepustia. Ak Ty nemusíš, tak pravdepodobne v momente stláčania spúšte asi podvedome ešte vykonávaš rýchlejší pohyb hlavne v smere pohybu diviaka, ale už ho nevnímaš - je to podvedomé a pravdepodobne to Tvojmu vnímaniu streľby na bežiaci cieľ vyhovuje.. Ináč sa to asi nedá vysvetliť. Väčšina poľovníkov v tom momente pohyb zbrane podvedome spomaľuje, alebo ho nemení a to na ´priamu strelu´ /kde namieriš tam to padne/ na bežiaci cieľ väčšinou nepostačuje. /Tam sa sčítavajú časy - časť reakčného, časť vykonania svojej činnosti spúšťového mechanizmu, čas letu strely k cieľu..Sú to stotiny, resp. desatiny sekundy, ale už to značí posun 20-40 i viac cm v cieli../ Ale hovorím - to záleží aj od spôsobu akým strieľaš na pohybujúci sa cieľ - či ´na lap´, či rýchlosť cieľa muškou /krížom puškohľadu, bodkou kolimátora/ presne kopíruješ, alebo či dobiehaš resp. predbiehaš.... Alebo niečo medzi týmito možnosťami - v tom sme každý strelec iný.. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15976 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Kolimátorové zameriavače
Nugy - spôsob zamierenia kolimátorom nemá nič spoločné s predsadzovaním pri streľbe. Nie v zlom, ale odporúčam Ti preštudovať si nejakú publikáciu /či už staršiu alebo i novšiu/ o poľovníckom strelectve. Všetky dobré o predsadzovaní pri streľbe na pohybujúci sa cieľ naisto píšu...
<br/>Kolimátor uľahčuje mierenie v tom, že nemusíš zosúlaďovať 3 body /cieľnik, muška, cieľ - čo je pre oko najmä staršieho poľovníka už väčšia záťaž/, ale iba 2 /bodka v kolimátore a cieľ - nehybný!/
<br/>Ak sa cieľ navyše ešte aj pohybuje, tak tam platia stále tie isté zákonitosti - či mieriš zameriavacím ďalekohľadom, kolimátorom, alebo mechanickými mieridlami... - predsadzovať rôzne - podľa rýchlosti pohybu cieľa, smeru jeho pohybu, jeho vzdialenosti od strelca, od použitého kalibru /rôzne rýchlosti striel z rozličných kalibrov/..
<br/>Držím palce v samoštúdiu a v praktickom požívaní týchto znalostí...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15982 od nugy
Odpoveď od nugy na tému Kolimátorové zameriavače
Dakujem za odpovede a poucenia. Ak sa nemýlim tak je to skoro take ako keby som mal na puske variabil, az na to ze s kolimátorom mozem mat otvorene obe oci. Tak niak ze?:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15983 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Kolimátorové zameriavače
Prečo práve variabil? /ak tým myslíš zameriavací ďalekohľad - ľudovo nazývaný puškohľad, tak to skôr taký s fixným ´zväčšením´ 1x..;)/
<br/>Ak sa pozeráš cez ´puškohľad´ a vidíš v okulári čierne polmesiace, tak Ti strela nepôjde podľa kríža puškohľadu... kolimátor toto odstraňuje /by mal/. Čiže jeho zameriavaciu bodku, krížik nemusíš vidieť v strede sklíčka, aby si trafil tam kde mieriš podľa nej, neho /aspoň u tých kvalitnejších kolimátorov by tomu tak malo byť/..
<br/>Kolimátory máš v zásade 2 rozličné druhy - priehľadový a nepriehľadový. U toho nepriehľadového sa MUSÍ mieriť dvoma očami, inak by si nevidel cieľ. Ale to sú väčšinou staršie typy kolimátorov, ktoré asi už upadli do zabudnutia, resp. nezáujmu výrobcov, lebo sa v praxi osvedčila tá druhá kategória - priehľadové kolimátory. A tie sú v zásade dvojakého technického prevedenia - otvorené /typy: OKO, resp. OKtarget, DocterSight, Walter Point Competition.../ a tie ´uzatvorené´, čo sa trošku podobajú na puškohľady, ale nezväčšujú /typy: napr. Gamo Quik Shot 1x30mm, Walter Top Point 1x..., Tactical 1x40, ruský PKM.../. Tieto by sa v zásade dali použiť aj ako nepriehľadové - na ´objektívovú´ časť dáš krytku a pozeráš jedným okom na bodku v čiernom pozadí a druhým okom na cieľ, v hlave sa Ti obraz spojí... Ale to asi nevyužíva nikto. Takmer každý ho používa ako priehľadový a to či mieri oboma očami alebo jedným, záleží od toho, či to strelcovi oči ´ťahá´ alebo ´neťahá´ - pozerať oboma naraz.. To je že vraj trošku výhodnejšie na rýchlu orientáciu v ´cieľovom poli´..
<br/>P.S. Niektorí strelci s ´puškohľadmi´ s menším zväčšením že vraj dokážu cieliť oboma očami naraz aj pri ´puškohľade´.. Neviem posúdiť, osobne sa pozerám len jedným okom..:(
<br/>P.S.2: Na poľovačke treba mať ´oči vždy dobre otvorené´, len vtedy zažiješ čo iný iba zriedka alebo vôbec..8o:]:]:] - To si vysvetli ako chceš..;):P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #15984 od jageRR
Odpoveď od jageRR na tému Kolimátorové zameriavače
Máš PRAVDU8o:]:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #16674 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému Kolimátorové zameriavače
nemá niekto skúsenosti s kolimátorom Bushnell 1x23 sportman? ďakujem za všetky rady a postrehy

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #16710 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému Kolimátorové zameriavače
ešte ma napadla jedna otázka, ak by som namontoval tubusový kolimátor na montáž s podhľadom mohol by som mať problém so streľbou na blízko? Myslím, či by som nenadstreľoval, keďže kolimátor bude dosť vysoko. Na koľko metrov si nastreľujete kolimátor?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #16722 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Kolimátorové zameriavače
Ja som môj kolimátor na guľobroku nastrelil na 50 m. Podľa mňa to úpne postačuje, jednak na spoločných poľovačkách na diviaky málokedy strieľam na väčšiu vzdialenosť (či už v pohone, alebo na &quot;štande&quot;) a jednak na väčšie vzdialenosti už kolimátor nemá takú presnosť ako puškohľady - červený svietiaci bod (alebo iná zámerná osnova) pri zväčšení 1x zakrýva pomerne veľkú časť plochy tela zveri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #16724 od babrosX
Odpoveď od babrosX na tému Kolimátorové zameriavače
ja som tiež chcel nastreliť na max. 50 m ale v hone strieľam skôr na pár krokov, preto rozmýšľam, či to nebude nadstreľovať na takú blízku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #16730 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Kolimátorové zameriavače
Balistická krivka daného kalibru a použitého druhu náboja je len jedna, či tam budeš mať namotovaný zameriavací ďalekohľad na montáži s podhľadom, alebo na tej istej montáži kolimátor.. Malý rozdiel, cca 1 cm /vzdialenosť medzi osou hlavne a osou zameriavacieho zariadenia/ tam bude, ale to teraz nie je podstatné.
<br/>Podstatné je to že, nastrelením všeobecne sa myslí ´zafixovanie´ zámernej oproti ´výstrelnej´ tak, aby sa dosiahli nejaké požadované hodnoty a aj smer rozdielu týchto dvoch, nazvime to fyzikálnych pojmov /balist.krivka=dráha strely a zámerná os/.
<br/>Ak nastreluješ zbraň na ONV /čo je pri kolimátore v zásade zbytočné, ale aby si mi na toto tvrdenie prisvedčil, musíš pochopiť čo je princíp ONV a to sa mi teraz vysvetľovať nechce../, tak najnižšia dráha strely je tvorená vzdialenosľou osi hlavne od zámernej, označujeme ju mínusom, lebo je pod ňou, čím ďalej od hlavne tým je táto vzdialenosť menšia, až sa bal.krivka a zam.os pretnú, balistická krivka vystúpi nad zámernú os /v balistických tabuľkách nábojov od výrobcov sú tieto nadobúdané hodnoty označené ako plusové/, toto prevýšenie dráhy strely dosiahne /resp. sa dá nastrelením nastaviť na/ istú maximálnu hodnotu a dráha strely sa k zámernej osi zase začne približovať, až sa druhý krát pretnú, a strela letiaca po balistickej krivke bude stále ďalej klesať, rozdiel medzi zámernou osou a touto krivkou v následaných vzdialenostiach sa bude zväčšovať /a zase je označený mínusom/..
<br/>Sú aj rozličné programy, ktoré keď správne nadefinuješ, tak Ti vypočítajú a ukážu že pri Tvojom kalibri a používanom strelive keď zbraň nastrelíš na x metrov, tak aké budú prevýšenia alebo poklesy strely v tej a tej vzdialenosti..
<br/>Ale všeobecne, dovolím si tvrdiť, že pri 99,9% kalibrov a druhov nábojov poľovných zbraní používaných na Slovensku, keď zbraň nastrelíš na 50m, tak vo vzdialenosti menšej ako 50m vysoko nadstreľovať URČITE nebudeš! /skôr mierne podstreľovať..;)/
<br/>Však si nakresli všeobecne zbraň a jej balistickú krivku /tú nemeníš/, budeš len prikladať pravítko /zámernú os/ akože z nakresleného puškohľadu, kolimátora, mechanických mieridiel, sám zbadáš, čo a v akej relatívnej vzdialenosti ovplyvňuje vzájomné polohy balistickej krivky /dráhy strely/ a zámernej osi.., poprípade akú úlohu hrá pritom výška montáže..:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.056 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 833 návštevníkov a žiadni členovia on-line