25-06

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38239 od Akela
25-06 bolo vytvorené Akela
V súvislosti s dovozom zbraní Remington som sa začal zaujímať o tento kaliber. Má s ním niekto konkrétnu skúsenosť, resp. druhmi streliva? Snáď niekto spoza veľkej mláky by sa mohol ozvať, alebo poprosím Belsona , aby to porovnal napr. so 6,5x57 alebo 6,5x65. Ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38244 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
Je to v podstate 30-06 Spring. s krčkom stiahnutým na 0,257", t.j. 6,5mm. Typický americký wildcat (amatérsky kaliber), ktorého sa okolo roku 1970 ujala firma Remington a normalizovala ho. Objemom nábojnice sa radí niekde medzi tie dva ktoré spomínaš, t.j. možno ho o niečo výdatnejšie "podsypať" ako 6,5x57.
<br/>Patrí do skupiny univerzálnych kalibrov, t.j. takých, ktoré vystačia &quot;jednopuškovému&quot; poľovníkovi na všetko (u nás od líšky po jeleňa, za mlákou od kojota po wapiťáka). S ťažšou strelou zvládne aj jeleňa na vzdialenosť väčšiu ako 200m. Radil by som ho niekde do skupiny k európskemu 7x64, alebo amíckemu 270Win.
<br/>Takže môžme prejsť k záveru: Pokiaľ by som si kupoval zbraň na univerzálne využitie v našich podmienkách, mohol by to byť aj 25-06 Rem., ale len v prípade, že si prebíjam a išlo by svojim spôsobom o akúsi &quot;srdcovku&quot;. Ak by som sa mal chovať racionálne, uprednostnil by som zrejme kvôli sortimentu a dostupnosti streliva radšej 7x64, alebo niečo príbuzné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38289 od miros
Odpoveď od miros na tému 25-06
Belson jedna otazocka mimo temu dostal som ponuku pre kaliber 6,5*57 na naboj so strelou ktora ma vahu 10,4 g a 730 m/s nie je to podla teba trochu vela na tento kaliber strela je hodne dlha viem ze davnejsie cechuni taketo nieco ladovali do tohto kalibru ale mam dojem ze to boloo tesne nad 10g nebude to uz vela kamos ma sice 6,5*55 ale 10,1 g je tam neaka norma a funguje fajn. ak mas troska casu pre mna

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38304 od pepies
Odpoveď od pepies na tému 25-06
Miro aj Lapua robí strelu Mega nieco cez 10 gr.a je to super strela.najlepsie bude ak si to vyskusas kazdemu vyhovuje niečo ine.ale tu Megu ti mozem vrelo doporučit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38306 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
V manuáli Accurate možno vidieť, že v kalibri 6,5x55SE sa dá &quot;vytlačiť&quot; strela s touto váhou s úsťovou rýchlosťou skoro 780m/s pri tlaku 50.300PSI, čo je nejakých 347MPa, pričom povolený tlak pre tento kaliber je 380MPa. Nejaké drobné rozdiely na úrovni stotín mm síce pri tých dvoch kalibroch sú, ale určite k vzniku nejakých nebezpečných tlakov nemôže prísť. A naviac, kaliber 6,5x57 má povolený max. tlak ešte o 10MPa vyšší (t.j. 390MPa). Normalizované stúpanie vývrtu má 57-ička o 20mm strmšie, t.j. ak takto dlhú strelu ustabilizuje 55-ka, tak o to istejšie ju ustabilizuje 57-ička. Zostáva už len otázka rozptylu, t.j. ako bude &quot;chutiť&quot; toto strelivo tvojej hlavni a to zistíš len praktickým odskúšaním.
<br/>Záver: Ak je tvoja zbraň v poriadku a vydržala tormentačnú skúšku, nebál by som sa to naládovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38321 od miros
Odpoveď od miros na tému 25-06
Dakujem moc Belson vcera som to skusal a lietato viac ako dobre namerana ustovka troska viac ako bolo interpretovane 760 m/s hlaven to krasne ustabilizovala na 50 metrou som 5 ran dostal do jednokorunacky a na 155 m takmer takmer desatkorunacka vsetko sa strielalo nastrelovacej stolice pre mna max postacujuce dufam ze ma tak ako nastrel prijemne potesi aj ranivost tohoto valceka a predpokladam ze poskodenie velke nebude nakolko ta rychlost v mojom pripade 80-120 m kde vetsinou strielam bude uplne fajn

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38324 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
Chcel som ešte prepočítať faktor stability strely, ale v mojich obvyklých zdrojoch som sa nedopracoval k údaju o dåžke tvojej strely, takže nič. Predpokladám, že ide o prebíjané strelivo so strelou Hornady, ktorá síce nemá nejaký extra balistický koeficient (0,283), ale je cenovo prístupnejšia, než napríklad Woodleigh, ktorá ho má 0,509. Neviem o iných strelách s váhou 160 grains v kalibri 6,5mm (presnejšie 0,284&quot;). Pre ten kaliber a váhu strely je jej prierezová hustota 0,328, čo je viac než vynikajúca hodnota z hľadiska penetrácie. A dopadová rýchlosť vychádza aj pri 125m okolo 640m/s, strela by teda mala aj slušne expandovať. A klasicky stanovovaných joulíkov máš aj v tej vzdialenosti okolo 2100, čo je tiež dosť. Ak dosahuješ taký slušný rozptyl, gratulujem, máš v rukách perfektnú kombináciu, lovu zdar.
<br/>Od tvojej bude už lepšia len moja jednoranovka 7x65R s väčším sortimentom dobrých striel, ktorú si pripravujem pre budúcu sezónu :) ;). Bude mať trocha tesnejšiu hlaveň na spôsob amerických sedmičiek a výrazne skrátený optimalizovaný prechodový kužeľ (pán Brennecke nešetril a dal jej pôvodne do vienka nejakých 33mm, čo je pri dnešných štíhlych strelách len na tie dve klasické veci). Len keby mi to netrvalo tak dlho... :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38336 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 25-06
len malinka oprava 6,5 je 0,264&quot;. zrejme preklep v rychlosti...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38341 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
:-o :-o ...samozrejme, toto je už presné....vidieť, že v poslednej dobe mám v hlave tú sedmičku...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #38399 od miros
Odpoveď od miros na tému 25-06
dik Belson dnes otestovane v riadku kukurice cca 50 m prasa /lanstiak kto ako chce vyvrhnute 33 kg tak uz viem co mi na nastrelovani prekazalo moja najoblubenejsia hracka (6,5*57 ) zacala trochu viac kopat dnes som si to pri tej rane vsimol a je po parade ale ranivost pekna nisia komora priestrel rebier na vstrele prestrelene rebro na vystrele v med. rebrovom priestore zasiahnute srdce a hrot pluc diviak ostal takmer na mieste ale zasah ho podla mna normalne posunul poskodenie nic moc kusocek rebier ozeliem a strela je hornady ,264 6,5 MM 160 GR RN bude to asi dobre ale podla prveho ulovku sa neda moc hodnotit ale nes padne kukurica bude toho viac teda mozno

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #39965 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 25-06
Môj známy predal v tomto roku nejakých 5 zbraní v tomto cal. Nepoznáte niekoho kto s tým poľuje, aby porozprával niečo z praxe? Myslím 25-06.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #39982 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
Toto nie je priama odpoveď na položenú otázku, pretože s týmto kalibrom nepoľujem. Chcem len v tej súvislosti doplniť svoj vstup z 19. septembra.
<br/>
<br/>To, že tento kaliber má objem nábojnice o cca 13% väčší ako 6,5x57, znamená síce predpoklady pre väčší výkon, avšak vzhľadom k pomalšiemu stúpaniu (254mm) nemožno používať ťažšie strely (kvôli stabilite). Vyšší výkon je premietnutý do vyšších úsťových rýchlostí. Preto je fabrické strelivo laborované so strelami max. do 7,5 - 7,8g s úsťovkami cez 900 m/s (viď napr. Remington alebo Federal).
<br/>
<br/>Z uvedeného vyplývajú aj praktické dôsledky: Síce plochejšia balistická krivka, ale napríklad na malé vzdialenosti by som s tým na srnčiu nestrieľal kvôli vyššiemu riziku rozkladu strely a znehodnocovaniu diviny. Na tie americké antilopky strieľané v prérii, alebo deery, či horské kozy (ide o väčšie vzdialenosti) to môže byť vynikajúci kaliber.
<br/>
<br/>Keby som chcel vlastniť niečo v kalibri menšom než 7mm, asi by som volil 6,5x55 (alebo by som sa zahral na američana a skonštruoval by som si 25-06 so strmším stúpaním :) :) ).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #39985 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 25-06
Belson, Ty ma vždy potešíš niečím novým. Myslím, že na američana sa hráš vo svojej dielni dosť často. Rebrá zo srnčej nie sú mojím obľúbeným jedlom a na lopatke toho moc tiež nenajdeš. Láka ma len vyskúšať niečo nové. Škoda, že tento kaliber nevlastní nejaký kamarát, najradšej by som ho vyskúšal osobne na strelnici a nejakej srnčej, resp. diviačikovi. Určite bude podlievať, ale robia aj nosler partition a ten sa veľmi nefragmentuje, Federal robí kopec streliva za prijateľné ceny. Vďaka za info.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #39995 od belson
Odpoveď od belson na tému 25-06
Keď sa bude dať, nabudúce ťa skúsim potešiť niečim starým :).
<br/>Na američana sa vo svojej dielni nehrám až tak často ako by som sám chcel :(.
<br/>Želám ti, aby si ten kaliber mohol čo najskôr odskúšať v reáli. Keď tú lopatku s krvavými podliatinami potom skonzumuješ, daj vedieť ako chutila, prípadne hoď recept. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.054 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 395 návštevníkov a žiadni členovia on-line