Ocelove broky. Mate skusenosti?

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40070 od haus
Ocelove broky. Mate skusenosti? bolo vytvorené haus
Dobry den,chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s pouzivanim ocelovych brokov.
<br/>Dost som onich cital a aj som nieco pocul,vraj su pomale,stracaju rychlost a lov snimi je tazsi ako s klasikymi olovenymi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40113 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
a skor si na nich vylomis zub ... a co na to povedia nase starsie flinticky ... dalsia EU stupidita

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40116 od karasek
Odpoveď od karasek na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Nuz situacia je taka, ze vzhladom na toxicitu olovenych brokov pri ich poziti zverou budeme pravdepodobne nuteni vystriedat ich za ocelove, ako to uz niektore krajiny urobili. To vyusti do toho, ze vyrobcovia streliva, aby sa vyrovnalo strelivu s olovenymi brokmi, budu nuteni zvysit mnozstvo pracu, aby aj lahsie ocelove broky sposobili spolahlive usmrtenie zvery. A Nase starsie a krasne brokovnice pravdepodobne v niektorych pripadoch budu nutene odist do predcasneho dochodku..alebo nakupime zasoby municie, kym este su a..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40120 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
zdar chlapi, ako vravite kto ma tie stare krasavice nech si nakupi este kym su olovene pripadne solo broky v plechovkach8-), aj tak na tie dnesne stavy drobnej zveri toho vela netreba8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40121 od army9
Odpoveď od army9 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Neviem ako si to myslel s tym vecsim mnozstvom prachu , ale kazdy naboj ci uz brokovy alebo gulovy ma podla normy urcene max. tlaky . U starsich zbrani skor hrozi poskodenie vyvrtu z dovodu , ze nemaju tvrdochrom . Scasti by to mohli vyriesit naboje kde su broky umiestnene v plastovom kosicku , aby sa pri vystrele broky netreli o hlaven .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40133 od belson
Odpoveď od belson na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Martin, neviem, neviem, či je to ...EU stupidita, lebo v Kanade sú olovené broky zakázané pri love vodného vtáctva už nejakých osem rokov a pokiaľ viem, tak v USA ešte dlhšie (možno nie všade).
<br/>
<br/>Karasek, tu zrejme nejde len o toxicitu ...pri požití zverou..., ale tie kilá olova vo vode asi neprospievajú ani rastlinstvu a ani človeku. Aspoň v Alberte je olovo zakázané pri poľovaní výslovne na vodné vtáctvo.
<br/>
<br/>S netoxickou muníciou som ešte nepoľoval, ale obavy z nejakých zlých ranivých účinkov (malý dosah a pod.) sú asi neopodstatnené. Mohli byť v počiatkoch keď to celé začínalo, ale odvtedy strelivo už prešlo nejakým vývojom. Je pravdou, že špecifická hmotnosť oceľových brokov (a tým aj ich kinetická energia) je o cca 28% nižšia, ale dnes už mnohí americkí výrobcovia dodávajú na trh strelivo s brokmi na báze volfrámu, ku ktorému je v rôznych pomeroch pridávané železo, nikel, cín a meď (napr. Federal Premium Ultra-Shok a ďalšie). Práve naopak, niektoré z takých brokov majú špecifickú hmotnosť ešte o cca 10% vyššiu než olovo. Vyrábajú sa aj broky pomedené, ktoré by sa mali chovať k hlavni šetrnejšie. Zdá sa, že všetky tri kritéria (netoxicita, váha brokov aj ich šetrnosť k hlavni) sú uspokojivo splnené brokmi na bázi bizmutu.
<br/>
<br/>Ale predsa len je tu niečo, z čoho možno mať obavy. Je to [r]cena[/r] netoxických brokov ..... :{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40142 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Chlapi, chlapi... Olovené broky majú byť zakázané pri poľovačkách na vodnú zver a nie na všetku. Z našich obchodov teda tak skoro nevymiznú a naše staré flintičky budú ešte dlho slúžiť pri love bažantov a zajacov. Len aby bolo čo loviť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40151 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
pravdupovediac spravami spoza velkej mlaky si ma zaskocil .... ale aj tak, EU stupidita je podla mna norma, ktora riesi radius salatovej uhorky, legislativa, ktora umoznuje stavat investorom veterne elektrarne aj tam, kde nie je dostatocna priemerna rychlost vetra, slnecne kolektory aj tam, kde nie je dostatok slnecneho svitu ... a legislativa podla ktorej sa na tradicnych loviskach vodneho vtactva budu dlhorocne nanosy olova prekryvat nanosmi uslachtilych oceli, volframu, niklu, medi, bizmutu ...
<br/>a v poslednej dobe sa v literature objavuje nebezpecne vela studii o tom, ako znehodnocuje divinu olovo pouzite pri konstrukcii gulovych striel ...
<br/>uznavam, ze z casti na tom nieco bude, ale na mna zaryteho konzervativca je tych novot privela ;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40153 od belson
Odpoveď od belson na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Ak z môjho príspevku vyznieva, že obhajujem EU byrokraciu, tak ide o hluboké nedorozumění.
<br/>Poukazujem len na niekoľko skutočností, kvôli ktorým si myslím, že na paniku nie je dôvod (zas som sa nechal vyprovokovať očividnou neinformovanosťou...).
<br/>Skúmanie toxicity nových materiálov voči olovu nechávam na kompetentných (ja osobne som nekoštoval ani olovo, ani volfrám, ani bizmut), naviac poľovačka brokmi je u mňa výrazne okrajová záležitosť..... 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40154 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
jasne, jasne, a je to len jeden kamienok z mozaiky ... osobne som olovo kostoval a z tych novych materialov mam fakt obavy, ti previti zubari su dnes strasne drahi a nerad by som sa kvoli tomu lucil u mojich madarskych kamosov s kacacim paprikasom... a ked uz nic ine, tak retoricke cvicenie ci disputa s Tebou je pre mna v akejkolvek teme vzdy prinosom (myslim to vazne)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40157 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Nuz takto: Hoci nie som chemicky inzinier , viem ze toxidita, teda otravenie olovom neprichadza do uvahy tym ze niekto zozerie kus olova, ale chemickou reakciou olova s inymi biochemickymi suciastkami a ich mnozstvom, s ktorymi sa olovo skontaktuje, cize hra tu velku otazku aj cas potrebny na reakciu.
<br/>
<br/>Rocne nam chodi stat na kontrolu brokovej strelnice, kde sa vystrielaju tony olova. Neviem presne meridlo toxidity, avsak viem ze vysledky v pode su neni na urovni ani 3% povolenej vysky, takze nikomu nehrozi ziadna otrava, jedine tak zelenym ochranarom prirody.
<br/>
<br/>Teraz k strelbe:
<br/>Najvacsiu ulohu tu hra Kyneticka energia, alebo v zjednoduchseni jednoducha zotrvalost materialu v lete. Kedze olovo je tazsie nez ocel, zotrvacnost je vyzsia a energia-balisticky vykon je vyzsia nez v oceli.
<br/>Prejavuje sa tu skutocnost ze po naraze brokov na vtaka , to hlavne na vacsich vzdialenostiach je u ocele pomerne dost mensia nez olovo, ocel sa nedeformuje, sok je mensi, brok niekedy ani nepreleti cez vtaka, cize je len postrielany, ktory leti dalej a potom padne-ale uz daleko od strelca.
<br/>
<br/>Z osobnych skusenosti mozem prehlasit ze viacej vtakov zahynie a ie je pozbieranych ocelovymi brokmi ,nez by ich zahynulo otravou olova.
<br/>
<br/>Z teoretickeho hladiska je pouzitie ocele vyhodnejsie, avsak ked sa clovek nad tym pozastavi logicky je to otazkove.
<br/>
<br/>Co sa tyka inych materialov, napr. Bismuth, Heavy Shot a naposledy Nice Shot-ano je to pristup na zvysenie balistickych vykonov neolovenneho broku, avsak prichadza tu k otazke vydavkov---jeden naboj vyde strelca az $5, cim si mozeme domysliet ze vela strelcov sa na to vy......
<br/>
<br/>Podla mna je to viacmenej politicka otazka, kde sa preukazuje snaha zlikvidovania polovnictva.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40174 od belson
Odpoveď od belson na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Zdá sa, že ide o nepochopenie podstaty. Tu predsa nejde o otravu nejakého vtáka olovom, ale o plošné zamorovanie životného prostredia (voda, pôda) vystrieľaným olovom, ktorého je asi viac než uloveného mäsa.
<br/>
<br/>Zaujímalo by ma, že čo a akými metódami kontroluje ročne štát na vašej strelnici. Myslím, že nie som sám, čo by si rád rozšíril obzor. Mohol by si nám napísať niečo konkrétne?
<br/>(Dúfam, že som si nedosadil zle diakritické znamienka a že tvoje ...chodi stat... neznamená, že vám tam niekto chodí šťať toxíny) :D:D:D Sorry, neodolal som...
<br/>
<br/>V jednej a tej istej vete voláš aj po deformácii broku, aj po priestrele. Tie veci si ale odporujú... Už som sa zmienil, že lov brokom je u mňa okrajovou záležitosťou. Ale nespomínam si, žeby tých pár kačíc a bažantov strelených z mojej dvanástky bolo nejak frekventovane prestreľovaných. A to som pitval aj bažanta, ktorý schytal z dosť zblízka kopu brokov, ale boli v tele. Tu by som ale nechal priestor pre skúsenejších lovcov vtákov. Možno martin203 by nás mohol informovať, že či v pečených bažantoch alebo paprikášovanych kačiciach, ktoré jedáva s maďarskými kamošmi, býva viac priestrelov, alebo brokov pod zub (aby mali dentisti robotu).
<br/>
<br/>V Kanade vyjde jeden brokový náboj na báze zliatiny volframu, niklu a železa so špecifickou váhou brokov o 10% vyššou než olovených približne na polovicu toho, čo uvádzaš ty. Alebo uvádzaš cenu nejakého celkom nového &quot;SuperUltraMagnumRemChestra&quot;? :)
<br/>Tým ale vôbec nechcem vyvracať fakt, že ide naozaj o drahý špás.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40181 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Nie je tou nepochopenie podstaty. Toxidita olova sa kontroluje v tomto pripade z ekologickeho hladiska, co podla mna je nezmyslom. Ked sa pozastavime nad ucinkami inych chemikalii a pod. ktore clovek rozhadzuje do prirody otrava olovom je prakticky nepodastatna.
<br/>
<br/>Ako kontroluju mnozstvo olova a jeho otravny vplyv? Jednoducho-vykope sa urcita vaha hliny a v labaku kontroluju percenta otazkoveho materialu-v tomto pripade olova a jeho chemickych pozostatkov.
<br/>
<br/>To, ze tu nema zmysel prestrel vtaka je prave ta otazka na ktoru sa neda logicky odpovedat--preto ze v praktickej situacie lovenia olovom, alebo ocelou neudava ziadne vysledky.
<br/>
<br/>No a co sa tyka Kanady a cien streliva-vidim ze si uz asi davno nebol v Kanade, alebo si nekupoval brok. naboje. Olovenne naboje ma pred mesiacom staly 12USD za 25, a Bizmuth, Heavy Shot ma vychadzal na okolo 60-70.
<br/>
<br/>Je to podstatne vacsi rozdiel nez 10%

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40182 od plantex
Odpoveď od plantex na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Chlapi neviem ci ste si vobec vsimli nazov temi. Netreba tu rozoberat preco olovo ano a preco olovo nie. Jeto nariadenie EU a vsetci dobre vieme ze co EU nariadi to Slovensko splni a my si nepomozeme ani keby sme isli ostrelovat parlament. Ak mam dobre informacie ocelove broki budeme povinne pouzivat pri love vodneho vtactva na mociaroch a jazerach a na lov drobnej zveri ako je zajac a bazant budume moct aj nadalej pouzivat olovene broki. Je pravda ze ocel nema dobre vlastnosti oproti olovu,straca rychlost a pod. zial budeme sa musiet znova ucit strielat,znova sa naucit ako predsadit a na aku vzdialenost vystrelit.
<br/>Myslim ze otom je tato tema aby poradil niekto kto ma priame skusenosti s pouzivanim ocelovych brokov a nie otom aby sme riesili ci je to opodstatnene alebo nie.
<br/>Dalsia vec co by asi bolo treba vysvetlit,ze ocelove broky budu ulozene v plastovych kosikoch tak ako je to bezne uz aj treraz, takze budu branit kontaktnu brokov z hlavnou pusky co znamena ze aj majitelia starsich zbrani mozu kludne spavat,lebo tieto broki im hlaven neposkodia. Ale aj napriek tomu mi je viac ako jasne ze sa najede stovka ludi ktori nebudu suhlasit, oni su zo starej skoly a veria len olovu.
<br/>
<br/>Pre Stefan49
<br/>Ani ja niesom chemicky inzinier,ale som chemik. Otrava olovom je mozna aj bez toho aby si ho skonzumoval kedze olovo je toxicky tazky kov a otrava nim je mozna uz pri dlhodobom vystaveni velkemu mnoztvu olova. Je to skor vynimocne ale je to tak a nemas pravdu ze pri skonzumovani nepride k otrave lebo na olovo posobia ine chemicke a fyzicke reakcie ako su zaludocne kyseliny. Mymochodom ako polovnikovy ti urcitre nemusim pripomenut ze napr. kacice potravu nezuvu ako kone, ale zeru zdrobny strk ktory im potravu rozomelie v zaludku a ak pritom skonzumuje aj oloveny brok tak ten je opracovavany tym strkom a pri tomto treni sa sneho uvolnuju toxiny ktore zaroven reaguju na zaludocne kyseliny. Nechcem a ani nebudem tvrdit ze nevies ocom hovoris,len ta chcem trocha poopravit. Vsetkym strelcom prajem do buducna vela uspechov pri prechadzani na ocel. Lesu a lovu zdar priatelia.
<br/>
<br/>PS: To o brokoch v zaludku a opracovavani ho drobnym strkom nemam s vlastnej hlavy,kazdy citatel PaR si myslim vsimol clanok v poslednom cisle, ale vdaka tomu clanku som sa oto trocha viac zaujimal a musim konstatovat ze snim plne suhlasim,preto tu aj teraz predkladam. Sorry trocha som sa uz rozpisal

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40183 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
tak těm zkušenosten z lovu žádní a na střelnici to docela šlo měl jsem možnost jich odzkoušet 1stovku po 4kč tak jsem to zkusil a tady je odkaz na doporučení Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva pro používání ocelových broků
<br/>www.cuzzs.cz/index.php?topic=45

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40211 od belson
Odpoveď od belson na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
stefan49:
<br/>1. Nemá význam, aby sme tu ďalej pokračovali vo výmene názorov na niečo, o čom nevieme debatovať dostatočne exaktne, to nie je môj štýl. Nie som ani expert na ekológiu, ani zelený fanatik, ale ak sa nemalé toxické olovené dávky najmä do vodných plôch dajú plnohodnotne nahradiť niečim neškodným, alebo rádove menej škodlivým (aj keď drahším), nemám problém to akceptovať.
<br/>Mojá prvá veta sa týka aj terminálnej balistiky brokov pri love vtáctva.
<br/>
<br/>2. No a co sa tyka Kanady a cien streliva - Sú tu hneď dva omyly. Prvý je ten, že som nebol dlho v Kanade. Lenže ja sa práveže už pár týždňov v Kanade nachádzam. Druhý spočíva v tom, že vzťahuješ tých 10% na rozdiel v cene brokových nábojov, kým ja som tento percentuálny rozdiel uvádzal v súvislosti s vyššou špecifickou hmotnosťou zliatinových brokov oproti oloveným.
<br/>Keďže svojho deera som konečne včera už ulovil a sezóna tu dnes skončila, je dosť pravdepodobné, že sa na nejakú vtáčiu poľovačku ešte v decembri dostanem (záleží to od mojich domácich poľovníckych druhov). Ak áno, brokové náboje kúpim určite zliatinové (nie oceľové) a zreferujem ti konkrétne ceny, lebo môj letmý pohľad hovorí, že cenové relácie sú tu také, aké som už uviedol. Samozrejme, že tu potom môžem poreferovať aj o dojmoch zo streľby a prípadných vnímaných rozdieloch.
<br/>
<br/>plantex:
<br/>Ty si ďalší z tých, čo určujú o čom sa tu diskutovať môže a o čom nie? Zatiaľ som tu nevidel nič, čo by s nadpisom témy nesúviselo. Či treba podľa teba založiť nové vlákno s názvom napr. Teoretické, ekologické a legislatívne aspekty náhrady olovených brokov? 8o:]
<br/>Namiesto boľševicko-dogmatického usmerňovania diskusie na verejnom diskusnom fóre radšej venuj čas zvýšeniu kvality svojho písomného prejavu.
<br/>PaR od istej doby pravidelne nesledujem (a zatiaľ mi to vôbec nie je ľúto), ale ak na lov vodného vtáctva budú nariadené výslovne &quot;ocelove broki&quot;, tak to bude pekná volovina. Ak si čítal doterajšie príspevky, mohol si sa dozvedieť, že sa vyrábajú aj iné netoxické náhrady olova ako oceľ a s balistickými vlastnosťami aj lepšími. A keď niekto uprednostní priplatenie si pred nutnosťou trénovať a zvykať si na nový druh streľby (predsadzovanie a pod.), prečo by nemohol?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40212 od plantex
Odpoveď od plantex na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Belson
<br/>Nie nechcem urcovat ocom sa tu ma pisat alebo ocom sa pisat nema,chcel som povedat to co si Ty sam povedal citujem: Nemá význam, aby sme tu ďalej pokračovali vo výmene názorov na niečo, o čom nevieme debatovať dostatočne exaktne, to nie je môj štýl.
<br/>To znamena ze pokial sa nenajde niekto kto ma naozaj co ktomu povedat nema ziadny vyznam rozoberat to,ved kazdy snas vie co sa ucil na hodinach chemie o &quot;Pb&quot;
<br/>Aj napriek tomu ze mam chemicke vzdelanie nemam dostatocny obzor v tomto smere,preto sa ktomu nemozem presne vyjadrit,napisal som co o olove viem. Ak mas nato iny nazor tak mi ho napis rad sa zase nieco dozviem.
<br/>Vjednom mas ale pravdu zakon neurcuje pouzivanie vylucne ocelovych brokov, ale puzivanie netoxickeho streliva, no zial musim sa priznat ze som o ziadnom inom ako ocelovom broku este nepocul az doteraz,vsade sa pise o &quot;ocelovych&quot;... Moja chyba uznavam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40214 od Igor
Odpoveď od Igor na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Samotné olovo je tažký kov - vo forme čistého kovu však nie je vôbec toxické ! Pb /olovo/ s čistou vodou vôbec nereaguje, a ak tak minimálne, pretože rýchlosť tejto reakcie je zanedbateľná. Ak by tomu tak bolo, tak by rybári svojimi utrhanými olovkami vytrávali všetky rieky slovenska. Je úplne jedno, či sa v jazere bude nachádzať kilo alebo tona olova - život tam bude fungovať veselo ďalej, rovnako v hociktorom inom prírodnom biotope. Samozrejme aj tu existujú výnimky a napr. ak voda obsahuje vysoký obsah oxidu uhličitého /CO2/, reaguje potom olovo s CO2 za vzniku vo vode rozpustného uhličitanú olovnatého a nastáva problém ... Olovo sa v prírode bežne vyskutuje vo svojích rudách /galenit, ceruzit, wulfenit a iné /, u nás sú napr. náleziská galenitu /PBS2/ v okolí Banskej Štiavnice.
<br/>Problém s toxicitou olova nastáva vtedy, ak sa olovo dostáva do živého organizmu. Nie je však pravdou, že pôsobením štrku a oterom o olovený brok sa z neho uvoľnuje toxín /aký ?/, ktorý následne reaguje so žalúdočnou kyselinou. Proces je jednoduchší :
<br/>Žalúdočná kyselina, je koktail viacerých látok, hlavnou zložkou je však kyselina chlorovodíková /HCl/. Táto reaguje s olovom :
<br/>
<br/>Pb + 2 HCl = PbCl2 + H2
<br/>
<br/>za vzniku chloridu olovnatého a plynného vodíka. Olovo reaguje s kyselinou chlorovodíkovou veľmi slabo, čo vyplýva z jeho postavenia v Beketovom rade napätí kovov. Samotná reakcia je endotermická tj. prebieha tým intenzívnejšie čím je vyššia teplota. Samotný PbCl2 je už však toxický, prebiehajú dalšie reakcie v živom organizme a nastáva pomalá otrava.
<br/>Toľko na upresnenie chemiku ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40215 od Petiavadasz
Odpoveď od Petiavadasz na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Ahojte Priatelia polovnici!
<br/>
<br/>Vidim ze v teme fora nerozoberate to co je v nazve... ale vsak nevadi aj tie su dolezite veci...
<br/>
<br/>Ad1 Stare pusky, ked su v dobrom stave sa daju pouzivat na pouzivanie Fe brokov po preskusani. Ide totiz v tomot pripade o high performance naboj.... je tam vysoky tlak v niektorych pripadoch 1050-1350Bar. ostatne olovene patrony maju cca 650-800Bar.
<br/>ale aj vyrobcovia uz prisli na to, ze drviva vacsina polovnikov ma stare pusky a preto vyrabaju patrony s trocha zvysenym,, ale nie brutalnym tlakom. napr Wiinchester steel Ordinary. ale aj SB ma take patrony sa mi zda.
<br/>
<br/>2 Netreba sa bat ze zelezne, zliatinove broky vyderu hlaven, lebo broky su v kosikoch. SB Black and Red ci popacne su bezkosikove, aj niektore ine. ale v tomto pripade ide 100% o kosikove patrony, t.j. broky su pocas strelby v kosiku a svoju rychlost nadobudaju vdaka kinetickej pusneho prachu co priamo sposobi na fujtas... a preto je tam zvyseny tlak, abe aj lahsie zelene broky nadobudli potrebnu rychlost. Spaty naraz je o cosi tvrdi sa mi zda... mozno, strielal som len na terc... - staticky. takze co to spravi so zverou to vam neviem povedat.
<br/>
<br/>3 je tam este jedna vec co by sa malo dodrziavat. a to Choke-y. urcite ste si vsimli ti co mate nove pusky ze na chokoch je napisane aj steel aj lead, takze co je pre
<br/>lead-olovo M 0.5, to je pre steel -ocel F(full) 1.0.
<br/>Je to tak preto lebo zelezne broky nie su schopne deformovat sa. a nedochadza k deformacii v halvni- pri zahrdleni a mohlo by sposobit aj otvorenei hlavne.
<br/>do velkosti asi 3.5(alebo 3.25)mm sa da pouzivat aj 0.75 mozno nie som si isty ale nad 3.5mm urcite len 0.5.
<br/>
<br/>a ceny?? nie je to az take ako si to myslite...
<br/>12x70 SB Trap a Skeet 24g OCELOVÉ BROKY 25 ks 125,- Kč
<br/>12x70 SB Trap a Skeet 24g 25 ks 150,- Kč
<br/>napr. to su ceny strelnice bzenec
<br/>
<br/>na rychlo len tolko. lovu zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 5 mesiacmi #40223 od Lubo22
Odpoveď od Lubo22 na tému Ocelove broky. Mate skusenosti?
Vajlo, vieš mi prosím Ťa povedať, kde sa dajú dnes ešte kúpiť olovenné broky v plechovkách ? Mám všetky komponenty k prebíjaniu brokových nábojov, ale samotné broky viem zohnať len max. 2,75.
<br/>ĎAKUJEM

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.077 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 309 návštevníkov a žiadni členovia on-line