9,5x 56 Manlicher

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43022 od Garaj
9,5x 56 Manlicher bolo vytvorené Garaj
Lesu ,lovu,
<br/> jeden z najefektivnejsich kalibrov na tazku zver vcetne nebezpecnej a utociacej zveri je kaliber 9,5 x 56 MSCH. U nas sa tento kaliber pouzival do druhej svetovej vojny na tazku ciernu zver a vysoku, potom vymizol. Ma extremnu ranivost aj na vitalnu zver, len vzhladom na zanik rak.uh. monarchie a obchodnu politiku sa stratil z trhu.Dnes ho vyraba firma Kynoch.Je na zhruba rovnakej urovni ako .318 Westley Richards. Ak niektori vlastnite original Manlichera 9,5mm date mi zapravdu ze je to uzasna puska a perfektny kaliber

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43907 od iboo
Odpoveď od iboo na tému 9,5x 56 Manlicher
Zdravím, máš gulovnicu tohoto kalibru (alebo takéhoto podobného)? ak áno. ozvi sa prosím na mail bogari(zavinac)centrum.sk . mám záujem o náboj na zberatelské účely!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47327 od iboo
Odpoveď od iboo na tému 9,5x 56 Manlicher
postavil som vedla seba 9,3x57 mauser a 9x56Msch, volným okom rozdiel nevidno, dokonca ani rozdiel v dåžke nábojnice, teraz mi povedzte prečo CIP neuvádza tlaky pre 9,3x57?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47335 od garfield
Odpoveď od garfield na tému 9,5x 56 Manlicher
hmm tak to mám aj seriózny záujem o tento naboj pre zberateľske účely..ak je moznost poprosim odpoved na e-mail blaserR93(zavinac)azet.sk Dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47345 od iboo
Odpoveď od iboo na tému 9,5x 56 Manlicher
o ktorý náboj ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47353 od garfield
Odpoveď od garfield na tému 9,5x 56 Manlicher
iboo o 9,3x57 a .318 Westley Richards

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47382 od iboo
Odpoveď od iboo na tému 9,5x 56 Manlicher
zostalo mi 6ks 9,3x57 Norma alaska 18,5g, ak máš záujem urob mi ponuku :) niečo na výmenu

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47426 od Garaj
Odpoveď od Garaj na tému 9,5x 56 Manlicher
Teraz som pustil jednu Husquarnu v 9,3 x 57, pekna flinticka, akurat problem ( pre mna sila zvyku, ostatnym sa to moze zdat divne), ze nemala nemecky napinacik, inak by som si ju nechal. Normy vzasade do toho dodavaju vsetky strely ako do 9,3-jek, co produkuju. 9,5 x 57, alebo 9,5, 56,7, alebo .375 Nitro Expres Manlicher je ale kaliber s dostatocnym TKO na vsetku zver, mal nahradit .375 Holand Holand, no nepodarilo sa mu. Problem spocival najma v obchodnej politike a zaniku rak. uhor. monarchie. V kazdom pripade tych par hrochov, slonov, nosorozcov a tigrov co sa s nim strelilo hovori za vsetko. Mannlicher robil na to stylove &quot;stutze&quot;- celopazby.. Na zakazku sa stale daju vyrobit povodne modely 1908. Samozrejme lahke manlichery s nemeckym napinacikom su urcene pre skutocnych fajnsmekrov. Zaujimave je ze Povazska Bystrica robila velmi silne laboracie pre tazku zver. Dnes sa samozrejme dodavaju obdobne strely ako do .375 H.H.
<br/>Vzhladom na to ze to bol rakusky kaliber, a r-u. monarchia nemala taky vplyv v nemeckych koloniach, nezostal tuctovou zbranou. Nemecky kolonisti v Afrike pouzivali tiez velmi vykonny kaliber 9x 57, prip. 9x57 R. V memoaroch sa pise, ze 9x57 bol kaliber farmarsky nemeckyr, t.j. nemecky osadnici s tymto kalibrom &quot;bili&quot; na svojich farmach vsetko a udajne najviac levov nemcami do konca druhej svetovej vojny bolo upolovanych s tymto kalibrom bud v mauserovych gulovniciach, alebo v okrajovom 9x57 R kombinovanych zbraniach.
<br/>Manlicher robil 9x56 Mannlicher, ten ale v Afrike pouzivany nebol.
<br/>Este k 9,3 x57- naboj vyvynuty a pouzivany hlavne vo Svedsku, Povodne sa jednalo o Wildcat, skandinavci, svedi upravovali najme 8x87, fini zase ruske mosiny, dani spolupracovali s Normy a Americanmi.
<br/>N.318 Westley Richards sa stale vyraba, je to prakticky 8x60 S Magnum Bombe- tiez vykonny patron.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47656 od garfield
Odpoveď od garfield na tému 9,5x 56 Manlicher
hmm co tak 6,5 x 41 R Win. od vyrobcu PS??:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47675 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 9,5x 56 Manlicher
hmm skoro vsetky tieto stare vybehove kalibre su urcite svojim sposobom krasne a &quot;vonaju&quot; historiou a musi byt i zvlastne krasny pocit s nimi nieco strelit, ktory na chvilu prenesie lovca do tej doby ked sa s nim bezne lovilo .....ale ma zmysel im venovat tolko casu a penazi aby sa s tym vsetkym dalo strielat ked na kazdy naboj existuje X inych podobnych resp. skoro vykonovo a balsticky rovnakych uz vymyslenych nabojov? Ved u naboja konec koncov ide vlastne len a len o vykon a balistiku...ak nie najviac o druh strely...ale ak sa tu vedie tema len o zberatelskych uceloch tak sa ospravedlnujem...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #47853 od Garaj
Odpoveď od Garaj na tému 9,5x 56 Manlicher
Ano priatelu mas pravdu, ze vsetko je o balistike,vykone, laboraciach, strelach,no nie je dobre vniest niekedy aj trochu pribehu k tomu ktoremu kalibru? Naboje sa budu stale vyrabat nove, registrovat nove zbacky, no vzdy to bude podla mna aj o zapaceni sa. Tak napr. preferovany 7-08 Rem. ma slabsie balisticke hodnoty ako 7x57, resp. podobne no je teraz v mode a tak to bude stale. Viete zoberte si taky Graubunden vo Sveiciarsku, je tam zvyklost dana zakonom a poluje sa 10,3x60 R. Strielaju na blizko, aj ked aj v tomto kalibry sa teraz robia vykonne laboracie monolitickych lahkych striel na vacsi distanc. No maju svoju tradiciu, a su tym odliseny od masy a más zamerikanizovanych polovojenskych papolovnikov, ktori nevidia polovacku ako celok, ale len ako akysi druh sportu, co ja osobne nepovazujem za spravne.Preto spominam kaliber 9,5 x 56 ako dovod na zamyslenie sa nad nekonecnym nahananim sa za este vykonnejsimi kalibrami, este rychlejsimi, priebojnesimi.....apod. Vzasade nechcem kazit diskuzne forum, ale len pridat akysi iny pohlad na dnesne polovnicke strelivo a aj strelectvo a strelne zbrane. Za 50 rokov podla periody a stupna vyvoja bude .338 Lapua len spomienkou, nakolko strelivo bude beznabojnicove.Preto by sme sa mali obzriet aj trochu do historie a zamysliet sa nad tym. Ti zanietenejsi si samozrejme zaobstaraju Mannlichera 9,5x56 mm, pozhanaju si nabijnice a nalaboruju si z .375 H&amp;H municiu, ktora splna vsetky predpoklady na naplnenie a splnenie tuzby o polovnickom vyziti. Relativne pomale strely prekonavaju bez narusenia trajektorie aj viac prekazok a v maximalnej pohode odpoluje kazdeho kusa. No a okrem toho esteticky zazitok z takehoto naboja je k nezaplateniu. Okrem ineho naboj ma pomerne primerany spatny raz

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47893 od army9
Odpoveď od army9 na tému 9,5x 56 Manlicher
Myslis to dobre ale je to neprakticke a drahe . Co tak 9,3x62 , ten je tu uz tiez pekne dlho . Zbrane a naboje bezne dostupne .8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47901 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 9,5x 56 Manlicher
army to vystihol jednou vetou

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47909 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 9,5x 56 Manlicher
vsetkym praktikom: uz som si strelil kohuta zo 160ročnej lefosky cal.20, kanca som si napirsoval s 80rocnou kozlicou 6,5x58R/16, ineho som si pockal so 100rocnou kohutkovou bixou 9,3x72R/16, ... bolo to drahe, stalo to hodne casu ale stalo to za to - bolo to orgazmicke ... a uz som diviaka neuspesne cely den dohladaval po takmer funglovke Blaser R93 8x64S - to Vam bola depka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47910 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 9,5x 56 Manlicher
Ked depka tak tomu verim pretoze toto co si napisal bolo dost z cesty...ale aby som predisiel zbytocnym predsudkom z napadania....to je to iste akoby niekto napisal ze so ZKK 600 mi doteraz padlo vsetko a odkedy som si kupil novu 550 tak len dohladavam rozmyslam ci taky blud je mozne napisat vobec zo srandy do fora (nehnevaj sa na mna) hlavne ak viem ze tieto informacie beru vazne hlavne zacinajuci polovnici co este nemaju ani zbran....na kazdom jednom &quot;ceskoslovenskom&quot; polovnickom fore sa riesia otazky a polemiky streliva zbrani a na koniec z kazdeho dotazovatela vyjde co moze to a to asi cenovo stat a ci to vyuzije a podobne keci pricom nakoniec si aj niekto konecne spomenie na etiku spolahlivej ranivosti a rychleho usmrtenia zveri....takze nech mi nikto nerozprava ze davat dokopy pradedovu zbran co sice dycha historiou ale je v stave ledva trafit kybel gytu na 50m (nehovorim o repasovani co je prva fin. polozka) a zhanat do nej este strelivo a nedajboze s nim ist este na kontr. strelby aby nieco zvysilo na spolocne....nech si kazdy domysli sam co je optimum a praktickejsie
<br/>
<br/>Moj postoj je taky, ze z 9,3x62 viem vzdy ak mam naladu nalaborovat 9,3x56,57 alebo aspon sa priblizit opacnym smerom k 375HH ak to je nutne....ale opacne to pojde s 9,3x56 asi tazko....v tychto veciach vidim ja &quot;univerzalnost&quot; urcitej raze a potom sa mozme bavit aj o druhu strely

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47914 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 9,5x 56 Manlicher
:) si netrafil, takych magorov ako ja je nielen na slovensku dost a garantujem ti, ze z etiky, spolahlivej ranivosti, ... nas skolit nemusis a o tom triafani kyblov ... mohol by sa Ti ozvat niekto z predovkarov ... Neviem, preco si sa zacal do nas navazat. Ja si tiez neviem predstavit, ako si 5m od auta rozbalim v slnecnych okuliaroch ostrelovacsky vercajch a uz vobec sa netlacim medzi Vas a nesnazim sa diskutovat ktora dvojnozka pod flintu je viacej cool. Vrat sa prosim na svoju planetu a nechaj nas tu zit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47919 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 9,5x 56 Manlicher
No opat si netrafil....ja sa nechcem hadat to by ti mohlo uz konecne dojst som to pisal v predchadzajucom prispevku takze uz len zo zdvorilosti a naposledy sa rozpisem (potom ta necham uz zit ako pises) a to zopakujem inak pretoze najprv tresnes skutocne hovadinu a potom ta ide tvoje ego roztrhnut od nervov ked niekto chce nejake rozumne argumenty z tvojej strany....prezentujes tu akysi vlastny rozdielovy vztah nedotknutelnosti k urcitym zbraniam s ktorymi musis mat len uspech, to nie je o zbraniach..... len by ma zaujimalo ci si niekedy uz dohladaval (to ani nepriznas) nieco po tych svojich historickych zbraniach a ak aj tak bolo, urcite tam chybu zbrane nepriznas &quot;ved je po pradedovi a ten nikdy nedohladaval&quot; ale ak sa ti to tak paci tak je to v pohode inak v mojom pripade je dolezita strela resp. naboj, flinta moze byt aj vykladana zlatom a pouzivat najpresnejsie strelivo ak ma v riti komoru alebo lauf alebo vyhnutý zaver a vsak presny naboj s kvalitnou strelou z flinty vo vynikajucom a udrziavanom stave zabije vzdy a vsetko v akejkolvek razi, ci uz prskas od zlosti alebo nie musis uznat ze v 30-40 rokoch mali dost slaby pojem o tom co je freebore baheh AOL a pod. hovadiny a ich vplyv na presnost ako dnes...ano vyrabali kvalitne zbrane pretoze to boli zbrane na urovni rucnej prace ale o to viac to bola praca v toleranciach nepresna z pohladu internej balistiky a zabezpecenia jej vyrovnanosti, v niektrych pripadoch ruky nemaju sancu zabezpecit presnost tolerancií ako strojova vyroba...
<br/>
<br/>To ze strielam 5m od auta je myslim celkom normalne ak idem trenovat do terca, aby som mal vsetky veci po ruke a pristup s vozidlom je tam umozneny....opak by bol asi demenciou, behat 1 km po nieco tam a spat potom lahnut za flintu a pol dna v prdeli...... strielat v slnecnych okuliaroch pretoze slnku nerozkazem a ochranny val na strelnici je logicky len jednym smerom (od obce) pricom to je aspon aka taka smiesna ochrana pri overovani novych laboracii streliva si myslim ze je OK nikto iny to za mna nevyskusa ani zo srandy......neboj sa do lesa s nimi nechodim aby som nevystrasil zver
<br/>
<br/>...nenapadam tvoj vyzor hoc som si na slovensku uz zvyskol ze mat na hlave zeleny polovnicky klobucik este neznamena ze sa dotycny tak v lese s flintou aj sprava (nic osobné ako u teba voci mne)....takze ak si ma tak dokonale skumal v galerii a dal na prvy dojem gratulujem k záveru prveho dojmu, nechal som sa inspirovat tebou ja a zistil som ze na tej peknej dvojke co mas pri jelenici mas Sch-Bendera myslim Zenith?....pekne draha optika aj z druhej ruky....takze ak by si tu jelenicu mal v skle nie od Bendera ale napr. Optholythu zo 40tych rokov co by na tu dvojku podla mna dokonale esteticky sedela a tym umocnila tvoje ako pises orgazmicke chutky potom by som ti uveril ze beres veci tak ako skutocne su a nevyberas z myslienok len co sa ti hodi.
<br/>Ay som ti usetril cas novymi uvahami a stratou drahocenneho casu za PC na zaver opakujem: od zaciatku som chcel len napisat ze niektore raze sa stali skratka zastarale doba to aj tak logicky zariadila, zostava optimum vsetko ostatne podobne a obdobne zaniká. Myslim ten pridklad s tou 9,3x62. No nic odlietam na &quot;svoju&quot; planetu 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #47932 od martin203
Odpoveď od martin203 na tému 9,5x 56 Manlicher
vies co, ja kupim sedmicku a Ty salam do chlebickov a doriesime to ... myslim, ze sa dohodneme, ale takto urcite nie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.148 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 375 návštevníkov a žiadni členovia on-line