3OO WSM a 300RUM

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48080 od sako80
3OO WSM a 300RUM bolo vytvorené sako80
Máte niekto skúsenosti z používania niektorého z týchto kalibrov?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48081 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 3OO WSM a 300RUM
na to netreba skusenosti...potrebny vysledok v ceskoslovensku dosiahnes obdobne s 300WM akurat ta RUM uz dava dost pecky a zvuk, potrebujes minimalne 65cm hlaven aby si vypalil kvoli dlhej nabojnici komplet prach ale zas nekope az tak striktne ako 300WSM, strielal som to zo sendera 700 a T3 v obycajnom loveckom prevedeni a dost ma prekvapila aku ma silu ked uz si ochotny podstupit torturu zahananim nejakej specialitky tak by som siel do 300RSAUM co ma trosku mensiu kapacitu hlizne alebo poslednej novinky v 30kal. a to 300RCM.....ak ti mozem do toho kecat nekomplikuj si zivot pretoze aj v dnesnej dobe je u nas stale problem zohnat iny kal. ako su bezne dostat....pred mesiacom som zhanal 270WSM a 264WM a bol to fakt nepochopitelny problem "vraj sa to dotycnemu dodavatelovi v mnozstve 5-6 krabic steliva neoplati, tak preco vraj nech nevymyslam a vezmem 3006PP co je to iste " :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48095 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 3OO WSM a 300RUM
Moj nazor,ze ked uz z tychto dvoch tak RUM. Podstatne sirsi priestor na ladenie vykonu. Remington dodava velmi dobre strelivo rady Power Level - I, II, III.
<br/>I level je vykonovo ako 30-06Sprg.
<br/>II level ako bezne 30 magnumy,napr. 300WinMag
<br/>III level plny vykon RUM
<br/>
<br/> www.remington.com/products/ammunition/ce...fire/power_level.asp[/]Power Level
<br/>
<br/>Remington ma na svojom webe pekne video,do zhruba 200 yardov maju vsetky tri levely velmi podobny bod zasahu,je potrebna ziadna alebo len mala korekcia.
<br/>Naco je to dobre? Ides na srnciu alebo holu,nabijes I.level, ides na vysoku,alebo nieco podobne vacsie,nabijes II.level, ides na nieco nebezpecnejsie,prip ides polovat velku zver do zahranicia,alebo chces nieco ulovit na vacsiu vzdialenost,nabijes III.level. Mne sa to zda ako sikovne riesenie pre bezneho uzivatela. Ked prebijas,tak mas kopec rezervy na experimenty.
<br/>
<br/>300WSM beriem ako trosku vykonnejsi bezny naboj.Z mojho pohladu je zaujimavy len tym,ze vlezie do kratkeho zaveru.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48130 od belson
Odpoveď od belson na tému 3OO WSM a 300RUM
Môj názor zase je, že ak by som si mal vyberať len z týchto dvoch kalibrov, bez pochýb by to bol 300WSM. Na poľovanie v našich podmenkach pokladám 300 RUM za zbytočne predimenzovaný.
<br/>
<br/>Kaliber 30-06 Spring. sa z hľadiska energie pokladá u nás vo všeobecnosti za maximum, pre niektorých za optimum (podľa charakteru revíru), ale ešte som nepočul, žeby ho niekto pokladal za nedostačujúci. Rôzni výrobcovia síce laborujú muníciu rôzne, ale ak sa pridržíme normalizovaných hodnôt úsťových energií podľa C.I.P., vidíme, že 300WSM ju má od 30-06 o 21% vyššiu a hodnota pre 300 RUM je vyššia až o 38%. Konkrétna laborácia náboja sa dá prispôsobiť a výkonové úrovne firmy Remington, ktoré spomína lovec_1 sú pre bežného poľovníka - neprebíjača určite výhodou. Ale aj neprebíjač ak veľmi chce, má možnosti dôjsť k nejakým energeticky &quot;levelovaným&quot; nábojom a to prakticky v ľubovoľnom kalibri. A v určitom intervale je možnosť spomínanú energiu transformovať do rýchlejšej a ľahšej strely alebo pomalšej a ťažšej (sú tam praktické obmedzenia, napr. stúpanie vývrtu). Každopádne si myslím, že pre naše podmienky je energia okolo 6000J zbytočná (aj na losa) a nepríjemná, a to pritom vôbec netrpím nejakou nostalgiou voči pertraktovaným archaickým energeticky chudobnejším kalibrom.
<br/>
<br/>A ak by si mal na mysli exotickú poľovačku v Afrike, na tie antilopy a zebry ponúkajú africkí outfitteri bežne spomínaný Springfield, takže 300WSM je v pohode aj na ten účel. Na hrubokožce a nebezpečnú zver musíš aj tak siahnuť na niečo väčšie ako je priemer strely 0,308&quot;, takže nevystačíš ani s RUMom (okrem energie pribúdajú na ranivosť ešte ďalšie kritéria).
<br/>
<br/>Ešte k &quot;levelovaniu&quot;: Moje tohoročné srnce boli ulovené kalibrom 7mmWSM nalaborovanými energeticky kdesi medzi 7x57 a 7x64. Keď som poľoval za morom, išlo to k svojmu maximu a fungovalo to vynikajúco.
<br/>Ale vráťme sa k 300WSM: Kamarát, ktorému som predal shortmagnumový záver, si postavil práve 300WSM. Laboruje strely 220grs (14,2g) s rýchlosťami pod 800 m/s a vynikajúco na to &quot;počúvajú&quot; aj diviaky, aj vysoká (ja som si ale vybral 7mm kvôli menšiemu spätnému nárazu, čo nie je celkom zanedbateľné najmä pri ľahšej zbrani)).
<br/>
<br/>A nakoniec: Môj názor nijako nesúvisí s faktom, že v mladších rokoch som RUMu vypil ďaleko viac než teraz... :]:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48134 od belson
Odpoveď od belson na tému 3OO WSM a 300RUM
Ešte k tým Remingtonovým Power Levelom:
<br/>V zámorí, pre ktoré ich Remington evidentne vyvinul, sa bežne strieľa na väčšie vzdialenosti (neštudujú chovnosť) a na väčšiu zver (ich &quot;srnec&quot; je deer štyri až päťkrát ťažší od nášho a jeleň - wapiťák tiež váži zhruba raz toľko čo ten náš európsky). Do našich podmienok by som preto radšej zrušil ich level III a predradil level 0 s energiou o cca 25% nižšou než ten ich level I (30-06).
<br/>
<br/>Tak...a &quot;energetický multilevel&quot; je na svete. Zvoliť dobré strely, doladiť balistiku a lovu zdar! Možno si aj ja ten môj súčasný dvojúrovňový v nábojnici 7mmWSM prerobím neskôr na trojitý...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48137 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 3OO WSM a 300RUM
Dobra odpoved! Nemam co dodat. Moje sympatie smeruju k dlhsej hilzni a vacsiemu vykonu...jednoducho vacsia,rychlejsie,silnejsie....nejak ako v tom slogane z toho klipu.:D Mozno o dvadsat-tridsat rokov zleziem k Power level I,alebo 0. 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48177 od belson
Odpoveď od belson na tému 3OO WSM a 300RUM
Áno, je to viac-menej o sympatiách, lebo všetko z toho o čom je tu reč je schopné spoľahlivo usmrcovať. Napriek tomu som za zásadu akejsi primeranosti.
<br/>
<br/>Mimochodom, než za tých pár desaťročí &quot;zlezieš&quot;, ako ti funguje tvoj Power Level II (300 WinMag) na srnčiu?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48178 od sako80
Odpoveď od sako80 na tému 3OO WSM a 300RUM
pri 300WSM staci k nadobicku dokupit len matricu a shell holder? neni su tam nejake zadrheli pri prebijani?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48183 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 3OO WSM a 300RUM
Sucasna tristovka (R700 Sendero)takmer doteraz cakala na optiku (Zeiss VD 6-24x56) a este som s nou neulovil ani kus.Zatial len posledny vikend par zabehovych ran. S predoslou tristovkou (R700 XCR) som s KJG 8,0g (Vo=ca. 1160m/s) ulovil u kamarata minuly rok na cca. 120-130 metrov srnu a srnča. Obe komorove rany,srnča na posledne rebra,srna sikmo na komoru - vstrel za lopatku,vystrel ciastocne chytil lopatkovu kost. Obe na fleku,srnča bez poskodenia diera-diera,srna na vystrele ciastocne poskodena ulomkami roztriestenej kosti,vystrelova diera ca. 1,5cm. Po rozporcovani sa orezalo par blan a nejake deko z lopatky. Na taky vykon a rychlost v pomere k vzdialenosti a velkosti zveri podla mojho nazoru vynikajuce.
<br/>Uvidim tohto roku,ale u mna je srncie dost na okraji zaujmu,ked tak zoberiem Varmint .223R. Ja radsej tych diviacikov... :D
<br/>
<br/>A urcite suhlasim zo zasadou primeranosti ako logickym predpokladom. Len sa tym vzdy neriadim.Inak aj trosicku lutujem,ze som zobral .300WM a nepockal na .300RUM,ale ked sa prebija,tak urcite z toho vytlciem aj posledny Joule energie...:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48184 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 3OO WSM a 300RUM
Ano je to tak.Na 300WSM potrebujes RCBSacky shell holder c.43,ale mozno pasuje aj iny.To vsak povie ten,kto to uz ma odskusane.
<br/>Z pocutia mam take info, ze toto WSM si nie v kazdej zbrani rozumie s tazsimi strelami (13+ g). Osobny by som asi volil bud KJG,alebo ak klasiku tak nejaky stredne tazky Accubond,napr. 10,7g.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48189 od belson
Odpoveď od belson na tému 3OO WSM a 300RUM
Nábojnice kalibrujem na inom lise ako osadzujem strely a zápalkovač tiež potrebuje držiak. Keďže som pohodlný držiak prekladať (ale už si idem doobjednať ďalší), nábojnice WSM mi zoberie na tesnotku aj RCBS č. 4 - WinMag (niektorým nábojniciam treba ozaj pomôcť silou), ale pekne im pasuje aj č. 26, ktorý mám pre 7x65R.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 10 mesiacmi #48193 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému 3OO WSM a 300RUM
To je uzitocna informacia,budem si ju pamatat,pretoze c.26 mam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.064 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 265 návštevníkov a žiadni členovia on-line