308 Marlin Expres

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51101 od janko80
308 Marlin Expres bolo vytvorené janko80
Máte niekto poznatky o tejto novej ráži prípadne o ráži 338 Marlin Expres, výrobca zbrani Marlin to teraz uviedol na trh ako novinku. Za info vopred ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51109 od belson
Odpoveď od belson na tému 308 Marlin Expres
Tandem Marlin-Hornady vyvinul tieto náboje pre "leverovky", t.j. pušky zo spodnou pákou.
<br/>
<br/>Kaliber 308ME je síce optimalizovaný pre uvedený druh zbraní (voči materskému Winchestru je o nejakých 2,4mm kratší a kvôli ľahšiemu vyťahovaniu je nábojnica viac do kužeľa), ale z hľadiska balistického nevidím žiaden prínos. Vlastne ani nie je dôvod.
<br/>
<br/>Kaliber 338ME sa mi vidí predsa len o niečo zaujímavejší. Hovoria, že jeho materským nábojom je 376 Styer. Skrátili ho, stiahli krčok a pridali mu tzv. polookraj (t.j. má drážku a okraj, hoci trocha menší než je bežné u plnokrvných R-iek). Ináč, pripomína mi trocha náboj 338 Federal, len je o cca 3mm kratší a o nejaký milimeter &quot;tučnejší&quot;. Objem prachového priestoru je voči Federalu väčší o cca 8%, čo umožňuje laborovať o niečo výkonnejšie náboje.
<br/>
<br/>Náboje s priemerom strely 0,338&quot; (8,58mm) patria medzi mojich favoritov a keby som už nevlastnil zbraň v kalibri 338-06, asi by som poškuľoval po náboji 338 Marlin Express, lebo ten Federal sa mi predsa len na ten priemer strely javí ako trocha &quot;podvýživený&quot;.
<br/>V USA kaliber 338ME naberá na popularite a dajú sa kúpiť aj nábojnice, aj prebíjacie matrice. Zaujímavý by mohol v uvedenom kalibri byť taký dvoják....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51115 od belson
Odpoveď od belson na tému 308 Marlin Expres
Nedalo mi to, a po odoslaní príspevku som sa ešte trocha prebehol po internete a musím svoj názor skorigovať. :-o
<br/>
<br/>Na rozdiel od prameňa, s ktorým bežne robím, som našiel zdroj, ktorý hovorí, že prachový objem nábojnice 338ME je od Federalu menší o 10%, čo je zjavný opak toho, čo som napísal. Spolu s uvádzanými balistickými údajmi komerčných nábojov oboch kalibrov to znie pravdepodobnejšie. Takže za toto zavádzanie Haasovi určite veľmi vďačný nie som a podľa všetkého mu napíšem. :[
<br/>
<br/>Z vlastnej skúsenosti pri poľovaní na vysokú s mojou 338-06 viem, že kvôli dobrej deformácii niektorých stirel je vhodná úsťová rýchlosť aspoň tých 820 až 840m/s, čo ani jeden z diskutovaných kalibrov nedosahuje, lebo nemôže. Pri danom priemere strely a váhach, ktoré prichádzajú do úvahy nemožno dosahovať ani závratné balistické koeficienty, čo by pri bežných loveckých vzdialenostiach nebolo to najhoršie, ale menšia hodnota prierezovej hustoty nie je dobrá pre penetráciu strely pri zásahu.
<br/>
<br/>Môj osobný názor teda zostáva, že na priemer strely 0,338&quot; sú oba kalibre trocha poddimenzované a žiadne &quot;poškuľovanie&quot; po 338ME sa by sa z mojej strany nekonalo. ;/
<br/>Takéto nové kalibre nič prevratné priniesť nemôžu, svoju prácu si však bežne urobia. Ide v podstate o marlinovský marketingový nástroj.
<br/>
<br/>Ospravedlňujem sa. Janko dúfam, že si si na základe môjho včerajšieho príspevku pušku nestihol kúpiť... :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51117 od belson
Odpoveď od belson na tému 308 Marlin Expres
A ešte:
<br/>Ak uvažuješ o &quot;západniarskej leverovke&quot; na spoločné poľovačky, určite môže byť kaliber 338ME dobrá voľba (podľa mňa lepšia než 308ME). Ak by si chcel s touto zbraňou poľovať aj individuálne napríklad na jeleňa aj na tých 200m, určite by som sa poobzeral po niečom inom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51126 od miso243
Odpoveď od miso243 na tému 308 Marlin Expres
Podľa mňa sa prierezová hustota trochu preceňuje. Pri deformácii sa prudko mení a preto v určitom rozsahu priemerov strely nebude mať asi veľký význam. Skôr jej uplatnenie ako hodnotiaceho kritéria vidím pri monolitoch al. FMJ na ťažkú a útočiacu zver.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51148 od janko80
Odpoveď od janko80 na tému 308 Marlin Expres
Belson vďaka za stručné info o oboch kalibroch, pušku som ešte nekúpil momentálne som v štádiu rozhodovania a som vďačný za každý vecný príspevok.Poškuľujem po tej ako si to nazval &quot;leverovke&quot; chcel by som to hlavne na spoločné do pohonu a ako to bratia česi volajú na &quot;šoulačku&quot;.Rozmýšľal som nad 30-30 W, 308MEa 338ME. Sú niekde k nahliadnutiu balistické tabuľky pre jednotlivé kalibre.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51149 od belson
Odpoveď od belson na tému 308 Marlin Expres
miso243: Čiastočne máš pravdu, ale dalo by sa to aj relativizovať a korigovať. Na terminálno-balistické výmeny sa tu nechcem dávať, lebo to nebude mať konca - kraja. A pre prax nepomôže ani dynamické modelovanie na báze diferenciálneho počtu, ktoré som kedysi mal možnosť si pozerať. Je to povestné večné alchymistické Opus Magnum…. Ostávam pri svojom názore, že k určitému priemeru strely pasuje aj primeraná váha kvôli slušnej hodnote prierezovej hustoty a určitá dopadová rýchlosť kvôli jej primeranému energetickému zaťaženiu. Optimálne porcie váhy a rýchlosti samozrejme súvisia s konštrukčným vyhotovením strely. Opakujem, z tohto uhlu pohľadu pokladám obidva kalibre, 338 Federal aj 338ME, pre optimálne terminálne účinky vo väčších vzdialenostiach za poddimenzované (a to pritom nemyslím na žiadne “long range”) .
<br/>
<br/>janko80: Ja mať v láske “leverovky” (akože nemám), na spoločné by som určite volil 338ME. Balistické hodnoty 308ME nájdeš u výrobcu (Hornady). Tie od 338ME tam nevidím, ak si to zadáš do vyhľadávača, nájdeš ich v niekoľkých recenzných článkoch (angličtina). Hodnoty kalibru “thutty-thutty” (30-30 Win) nájdeš u väčšiny výrobcov. Pokiaľ k jeho používaniu nemáš špecifický dôvod (obvykle westernový sentiment), prenechal by som ho už pre amerických kovbojov z minulého storočia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51196 od miso243
Odpoveď od miso243 na tému 308 Marlin Expres
A čo si myslíš o 338RCM? Podľa toho čo som našiel by to mohlo byť niečo ako tvoj 338-06.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51211 od belson
Odpoveď od belson na tému 308 Marlin Expres
Vyzerá ako tučnejší rodný brat 308 Win., resp. skôr Federalu. Od 338-06 má o neveľa väčší aj objem aj energiu. Ja za praktické optimum pre kaliber 0,338” pokladám energiu kdesi medzi Federalom a 338-06. Tak nejak si to aj laborujem a aj to menej kope než plnokrvná 338-06.
<br/>
<br/>Keby som túžil po krátkom tučnom náboji v tomto kalibri, určite by som pred tým Rugerom uprednostnil 338-300WSM. Má lacnejšie nábojnice (triviálne formovanie z 300WSM). V USA je tento wildcat celkom populárny (s komplet komerčne dostupným zázemím - komorové výstružníky, prebíjacie matrice). Firma Winchester s kalibrom 338WSM zostala len pri experimentoch, nikdy ho na trh neuviedla a zastala pri 325WSM (osmička). Kaliber 338WSM sa paradoxne v roku 2002 do normy C.I.P. dostal spolu s aj s ostatnými WSM-kami. Má od ostatných nábojnicu kratšiu o nejakých 3,5mm a neviem o tom, že by sa vo svete také niečo aj reálne vyskytovalo. Ani komerčne, ani vo svete wildcatov.
<br/>
<br/>Ale ja kaliber 0,338” už neriešim, Nábojníc si zo springfieldovských môžem jednoduchým formovaním nakotiť za vedrá…. A hlavne už mám vyriešenú aj nábojnicu 338-06 s okrajom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 8 mesiacmi #55726 od pavolp
Odpoveď od pavolp na tému 308 Marlin Expres
Ahojte,máte niekto skúsenosti s puškou Marlin 308,338 XLR,praktické poznatky o zbrani a strelive?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 8 mesiacmi #55758 od geronimo1
Odpoveď od geronimo1 na tému 308 Marlin Expres
Klasicka lovecka puska a naboj co je pro tuto pusku upraven a nekdy tomu rikaji wild cat a 338 ma tu samou ucinnost jako 30-06 a tak vhodny maximalme na losa a medveda a 308 je mene ucinny a tak asi na srnci ,ale pokud bych hodnotil oba dva naboje tak jako pouze stredni patrony ......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 8 mesiacmi #55766 od pavolp
Odpoveď od pavolp na tému 308 Marlin Expres
Diky moc, mam na mysli slovenskú poľovačku na vysokú, nie africké slony.Ale utvrdil si ma,že leverovka s týmto kalibrom je pre naše podmienky vhodná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.121 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 174 návštevníkov a žiadni členovia on-line