Kalibre krátkych guľových zbraní

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54830 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
, Belson, donutil si ma do toho, aby som sa vtrepal do technickych priruciek, lebo vidim ze sa tu rozhovor inak nezastavi, sice aj tak som si nie toho isty:D
<br/>
<br/>1. S&amp;W Shofield nabojnica = 1.1090&quot;, 28.17mm, 45Colt a 45LongColt=1.2850,32.64mm.
<br/>
<br/>S&amp;W mozeme hned odlozit na stranu, a budem sa drzat len 45 Colt a 45 Long Colt.
<br/>Ano, kedze dlzka danej nabojnice je ta ista a ta sama je v tychto dvoch kalibroch nepatrny rozdiel, ktory moze a nemusi byt podstatny. Rozdiel je udavany v hrubke nabojnice, kde 45 Long Colt je podstatne hrubsi oproti 45 Colt. Kedze obe tieto raze boli originalne konstruktovane na pouzitie cierneho prachu by tu pri pouziti tohto druhu streliva nemal byt velky rozdiel, pretoze tlaky su pomerne nizsie nez v pouziti modernych prachov.
<br/>
<br/>Akonahle sa zaciname bavit o pouziti modernych prachov rovnica sa moze o nieco zmenit, pretoze hrubky nabojnice ovplyvnia tlak, cize 45 Long Colt sa moze pri vystrele prejavit trochu pestrejsie oproti 45 Colt.
<br/>
<br/>V podstate to je dolezite aku zbran pouzivame. jedna sa tu o kvalitu zeleza, ci ocele pri vyrobe v minulosti a dnes. So starsimi typmi zbrani by som nedoporucoval pouzitie moderneho streliva, teda s maximalnymi tlakmi, preto ze sa to pri najmensom moze prejavit tym ze sa ti to moze pomali v rukach rozpadnut.
<br/>
<br/>Nadalej sa musime pozastavit nad tym ze dokonca aj 44Mag ma tie iste rozmery ako 45 Colt, co vsak v ziadnom pripade neznamena ze by som doporucoval aby niekto skusal vtrepat tento naboj do zbrane 45Colt, preto ze by to bolo urcite naposledy co by to skusal.
<br/>
<br/>Ako som uz podotkol, je to vsetko v materialoch a konstrukcii zbrane. Z tohto dovodu sa stretame s revolvermi ktore su v podstatne vyrabane v inych rozmeroch ramu a valca. Napr. 44Mag by vpohode vydrzal dane tlaky z 45 Colt, ale ked vtrepies 44Mag do 45 Colt by to nemuselo dobre dopadnut.
<br/>
<br/>Pred niekolkymi rokmi kolegovia skusali vykony .357Mag pouzitim dvoch revolverov, S&amp;W Mod29 a Colt Python. Colt Python je jeden z najelegantnejsich valacakov co som v zivote mal v ruke.
<br/>Stelivo v tychto skuskach bolo nadupave do maximalu. S&amp;W Mod29 -Large Frame do dnes funguje, avsak Colt Python sa pri pouziti tohto streliva strelcovi rozlepil po dvoch ranach;) Takze co chcem podotknut je, ze hoci obe zbrane su v rovnakom kalibri neznamena ze vydrzia tlaky danych naplni.
<br/>
<br/>2. Tuna sa pozastavim nad otazkou P+ streliva. Bez debaty, vykon tychto nabojov sa zvysuje o tych 10%, AVSAK pozor na konstrukciu zbrane. To ze niekoho napadlo ze zvysi vykon .38 Special o 10% neznamena ze nieco tym ziska, pretoze starsie zbrane mozu, ale nemusia vydrzat dane tlaky, a pri najmensom sa podlhsom pouziti moze stat ze zbran zacne hrkocat, alebo ju jednoducho znehodnotis. Praktickejsie by to bolo vyuzitim .357 Mag a si bez starosti.
<br/>
<br/>
<br/>3. .410 v pouziti v revolveri Judge. To ze niekoho napadlo vyrobit revolver ktory sa da vyuzit so strelivom 45Colt a .410 brok neznamena ze mal na mysli pouzivat brokovy naboj s jednou strelou!:x tento princip by nemal ziadneho praktickeho vyznamu. Pouzitie .410 bol napad len a len brokom, teda na kratku vzdialenost nie hlavne na usmrtenie v sebeobrane ale hlavne na zastavenie utocnika pouzitim broku, ktory bez debaty tento ukol na kratku vzdialenost prevedie.To povedane, ano da sa .410 nabit napriklad s hrubsimi brokmi, avsak podla mojho nazoru to nema velmi velku vyhodu, hlavne co sa tyka praktickeho vyuzitia s porovnanim uz aj 45 kal. strely!
<br/>
<br/>Na uzaver, este jedno upozornenie. Prebijanie .410 brokoveho naboja je bezne a pomerne vela vyuzivane. Existuje tu vsak moznost, ze tieto male kalibre sa daju velmi lahko nehodou naplnit dvakrat nasobnym mnozstvom prachu, cim bez rozhovoru sa mozes dostat do situacie ze ti to rozmlati zbran. takze opatrne, hlavne zaciatocnikom ktory sa snazia alebo si nie su vedomy co ich moze ocakavat!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54832 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Štefan, mňa mrzí, že som ťa k niečomu prinútil, naviac ak si robil niečo zbytočné a táto diskusia preto nebude ukončená. :) Si asi nepochopil dôvod, že prečo spomínam kaliber 45 S&amp;W Schofield. Tak ešte raz. Písal som, že ide o identické nábojnice líšiace sa len dåžkou a hraničiari ho nabíjali aj do revolverov 45 Colt. Tvoji anglicky hovoriaci krajania, ktorí sú zrejme v americkej histórii zbehlejší, tým vysvetľujú vznik neoficiálneho prímenia &quot;Long&quot;. Na odlíšenie od Schofielda. Keby si pozornejšie čítal môj príspevok, nemusel si sa vôbec kvôli tomu &quot;vtrepat do technickych priruciek&quot;, aby si zistil len už spomínaný rozdiel v dåžke nábojníc.
<br/>Možno mali osloboditelia a demokratizátori Indiánov a Mexičanov radšej začať hovoriť Schofieldovi &quot;Short&quot; a teraz by nebolo o čom. :D Ale my by sme si už niečo našli…..
<br/>
<br/>Ale radšej bez zbytočného pitvania ťa prosím o odpovede na nasledovné otázky:
<br/>1. Pozná americká norma SAAMI dva kalibre a to 45 Colt a 45 Long Colt, alebo len jeden z nich?
<br/>2. Vieš uviesť tebou spomínaný rozdiel v hrúbke stien nábojníc medzi domnelým dlhým a nedlhým Coltom formou orientačného čísla?
<br/>3. Strieľal si už z revolvera Judge? Na internete sa sice dajú vidieť melónové testy, ale uvítal by som niečo bezprostredné (so slugmi sa už nezahadzuj, už niekoľko príspevkov dozadu sú &quot;out of topic&quot;).
<br/>4. Vieš bližšie špecifikovať predimenzované náboje, ktorými tvoji kolegovia &quot;tormentovali&quot; uvedené revolvery? Mám na mysli laboračné údaje, z ktorých by sa dalo usudzovať na pomery voči normalizovaným medzným tlakom.
<br/>5. Existuje orientačné pravidlo (&quot;rule of thumb&quot; - ako tam hovoríte), že o koľko približne stúpne vnútrobalistický tlak v závislosti od zvýšenia navážky prachu. Hádanka: Vieš koľko by to činilo v prípade dvojnásobku prachu, ktorý spomínaš pri prebíjaní 410-ky? (mne to na roztrhnutie revolvera Judge nevychádza).
<br/>6. Norma SAAMI, obsahujúca okrem rozmerov komôr a nábojov aj maximálne tlaky, tuším nie je pre US výrobcov zbraní a streliva záväzná. Vážne si myslíš, že im je norma na srandu a vyrobia a predajú Pythona, ktorý by normalizovaný tlak nevydržal?
<br/>7. Vážne si myslíš, že čitatelia tohoto fóra sú na tom tak zle, že im treba vysvetľovať, že prečo nemajú pchať náboje 44 Mag. do zbrane 45 Colt?
<br/>
<br/>Ak budeš v odpovedi dávať aj nejaké čísla, pokojne píš v palcoch a PSI, zo svojich ciest do zámoria mám postreh, že u nás ďaleko menej ľudí žerie seno ako tam u vás. Sorry za úprimnosť, ale dobre by bolo na to myslieť aj pri svojich gulášových ponaučeniach z internej balistiky a konštrukcie zbraní…
<br/>
<br/>Budem rád, keď mi odpovieš aspoň na prvých päť otázok. Budem ešte radšej a vďačný, keď by si vedel o nejakom linku, kde by sa dalo prísť k norme SAAMI.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54835 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
ano, Belson, mam odpovede na vsetky tvoje otazky, ale ako v minulosti, nemam ineho vychodiska len zastavit nase rozhovory. Osobne mam dojem ze ked dam odpoved na hociktoru tvoju otazku vzdy musis mat posledne slovo-takze to necham na pokoji. Prosim ta o jednu vec, neobracaj sa v mimulosti (ani zo srandy) na mna a neocakavaj ziadne prispevky!
<br/>
<br/>Ako vzdy , nevidim tu nic ine len stracanie casu a energie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54840 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Ako myslíš. Ale až tak som sa ťa zas dotknúť nemienil. :(
<br/>Nemyslím, žeby tu išlo o niekoho posledné slovo, len som chcel dať najavo, že kým tvoje informácie k mojim prvým trom otázkam by mohli byť prínosné k meritu témy (a také očakávanie som v minulých príspevkoch aj vyslovil), to ostatné pokladám za pseudoodborné bubliny s technicky nulovým obsahom, ktoré sú od témy. Napríklad citujem, &quot;Stelivo v tychto skuskach bolo nadupave do maximalu.&quot; Čo je to ten maximál? Bolo to na normalizovanej hranici a vrátili tvoji kolegovia rozpáraného Pythona výrobcovi formou reklamácie, alebo ho rozpáralo až pri relevantnom prekročení (nad tormentačnú hodnotu) maximálneho tlaku a kolegovia sa nestačili čudovať, že sa nezachovali obidve zbrane rovnako? Ameriku objavil predsa Columbus už pred pár storočiami… ;)
<br/>
<br/>Moje závery sú:
<br/>1. Kaliber 45 Long Colt existuje iba v mysliach ľudí, ktorí sú pomýlení existenciou slova Long v iných kalibroch (v 38-čke dokonca existuje kaliber s označením aj Short, aj Long).
<br/>2. Opakujem, norma C.I.P. pozná len kaliber 45 Colt a keďže cipáci americké kalibre len odpisujú (naopak, samci zase odpisujú tie ostatné), domnievam sa, že je to tak aj v prípade SAAMI. Moja domnienka vychádza aj z odborných textov nezávislých amerických publicistov, ktorí tvrdia, že ide o jeden a ten istý náboj. A napríklad taký Chuck Hawks už čosi popublikoval na to, aby ho človek upodozrieval z toho, že nevie, čo píše.
<br/>3. Medved69, do revolvera s vyrazenými skúšobnými značkami môžeš používať v tomto kalibri fabrické strelivo bez ohľadu na označenie long-nelong (osobne si myslím, že Long nenájdeš, mne sa to hľadať nechce). Ty ale tvrdíš, že si videl v tomto kalibri aj náboje s výkonom blížiacim sa k 44 Mag. Ak ide o prebíjačské laborácie, tam by som si až tak istý nebol a radšej by som si dal revolver na taký výkon otormentovať (pokiaľ výrobca nedeklaruje, že je dimenzovaný na nejaké to plusko).
<br/>4. Najdôležitejší záver: Zbraň v tomto kalibri by som si na obranu pred útočiacou zverou nekupoval. Ale vzhľadom na brokovú duálnosť revolvera Taurus Judge by som ho doporučil na sebaobranu ľuďom žijúcim v oblastiach husto osídlených neprispôsobivými obyvateľmi. Aby ubudlo na Markíze deprimujúcich správ…
<br/>
<br/>A pokiaľ tu ešte nevyjde niekto s niečim naozaj vecným, tým by som rád pokladal prestrelku s koltami z mojej strany za uzavretú. 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.073 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 240 návštevníkov a žiadni členovia on-line