8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32240 od pgrzanka
Zdravím celé fórum.Má niekto z vás praktickú skúsenosť s týmto kalibrom?ING.Hanák sa o ňom vyjadruje veľmi pozitívne,ale ja osobne nepoznám nikoho,kto by s ním lovil v našich podmienkach.Zaujíma ma hlavne chovanie zbrane po výstrele a čo všetko s ním prípadne lovíte?Ďakujem.P.Grzanka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32308 od miros
Nazdar 2 roky som tento kaliber pouzival gul. dvojak krieghoff kamarat to odomna zobral a tak sa mu to polubovalo ze si zohnal este aj solo zalamovacku v tomto kalibri mam dojem ze je to z Rakuska niekde pri Slovinskych hraniciach. Je to trocha silnejsie a ak je ta zbran spravne poskladana nic mimoriadne sa nedeje mal som to na spolocne a posliedku cez ruju 3 cm sustrel na 100 m ale v pohode sa dalo aj dalej(250 m ) poskodenie zver. take standardne podla miesta zasahu ci diviak ci jelen padalo to v pohode prakticky bez vetsieho odbiehania aj na nadhankach take male baranidlo takze spokojnost kamos to vlaci hlavne v tej jednotke na vsetko mensia zver nie je neako zvlast roztlcena ja mam dojem ze u nas je to znacne prehnane v Afrike a na severe Canada asi v pohode ak pouzijes 8x57 JRS si v podstate na tom istom len naboj ta bude stat hodne menej ako polovicu. o puske ani netreba hovorit

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32364 od ruda
Koupil jsem si kozlici v ráži 8 x 75RS rakouské výroby celkem náhodou jako dobrou koupi z pozůstalosti. Byl jsem zvědavý co jsem tovalstně koupil a jaký náboj to vlastně je. Výsledek předčil všechna očekávání. Střílím běžně zetkou 8 x 57 JS v Beskydách, černou, jelení, srnčí a lišku. Ale k náboji 8x 75RS. Jeho jedinou nevýhodou je jeho vyšší cena jinak je super! Náboje Blaser se střelou CDP. Balistika mně umožňuje střelbu bez přemýšlení přes 200 m na jeleny tzv, z kopce na kopec co mně osmička 57 nedovolí. Poprvé jsem si kozlici vzal na prasata na čekanou a jako na zavolanou mi přišel kňour 170 kilo! Zásah na střední komoru. Byl jsem moc zvědavý jak tato premíéra dopadne a čekal jsem, že takový kolos odběhne ale zůstal flek! Neudělal ani krok a jenom lehnul na bok. U jelenů najdelší odběhnutí je do 50 m. většinou míň. Nejdál odběhl lončák na naháňce střelený na měkko, 80 m. Na srnčí zvěři je šetrný a žádné rozbíjení. výstřel je tak do 5 cm aji přes plecko. Nejvíc se mně líbí ta spolehlivost na větší zvěř, žádné velké dohledávání aji při horším zásahu. Náboj nemá zanedbatelný zpětný ráz ale není větší než u 57 spíš je plynulejší a měkčí. Loni sem si ji vzal aji do Afriky, kde jsem musel střílet aji na 300 m a možná víc. Aji velké antilpopy zůstávaly skoro na místě, ale kolegovi co měl 300 Win Magn odbíhaly. Možná střelivem. Zkrátka nábojem jsem nadšený a škoda, že není víc rozšířený. Kdo loví jeleny a černou zvěř tomu jej mohu jenom doporučit. Zkrátka je to zlatá osmička s nadprůmněrnými vlastnostmi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32402 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
Zaujíma ma aké používaš strelivo a čo deformácia strely a ko sa chová pri náraze na vedšiu kosť prípadne ranivosť pri zásahu na mäko. Ako značí zver? Aká je gramáž striel? Počítam že bude pri takejto hmotnosti a kalibry stabilná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32423 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
to RUDA. ake si v Afrike pouzil strelivo???? druh strely - vaha - ustovka - na kolko si to mal nastrelelne??????, dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32752 od ruda
Prvně jsem používal střelivo MEN se střelou Nosler Partition hmotnost střely 200 grs, úsťovka asi 835 m/s, potom jsem je už nesehnal, ale teď je běžně k dostání Blaser se střelou CDP hmotnost 12,7 g s Vo 830 m/s, takže klasická těžší osmičková střela. Nastřelené to mám na ONV to je asi na 170 m. ( ve 100 metrech 4 cm plus) Takže do 200 m vůbec nepřemýšlím. V Africe jsem antilopě nasadil záměr na hřbet a byla to komora, ale vzdálenost možná 300 m a víc. Zvěř při jakémkoliv zásahu dobře značí. Vždy poklesne, trochu se zlomí a pokud nezůstane přímo v ohni snaží se sice vyrazit, ale nejistě a po pár metrech definitvě padá. Mám možnost lovit jelena siku, který je extrémně tvrdý na ránu, v podstatě netrpí šokem a u zásahů jinými i dobrými rážemi a patronami zůstane na místě jenom úplně náhodou a většinou kolegové počítají s dohledávkou 100 až 150 m po dobré ráně. Po 8x 75 RS mi sika odešla max do 50 metrů. Nejčastěji 20 - 30 m, mladší kusy na místě. Účinek na zvěřinu je daný střelou. CDP považuji za jednu z nejlepších výstřel nebývá větší jak 5 cm a účinkuje i při zásahu na měkko. Jednou jsem přestřelil plecko přes kloub, střela se nerozprskla jak jsem byl zvyklý u SB, ale prošla a celá jenom rozevřená do druhé půlky těla kde zůstala v další kosti (jelen 120 kg), Jinak vždycky projde celým tělem a vyjde ven. Mám odtřílené hodně ráží, 308 W, 7 mm Rem mag, 8 x 57 JS, 9,3 x 74R a další, ale 8 x 75RS nemá konkurenta. kamarád si objednal jednušku u Blasra a tam mu říkali, že je to teď tak ze tří dalších ráží nejžádanější. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 týždnami #33303 od pgrzanka
Odpoveď od pgrzanka na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
Opať všetkých zdravím!Ďakujem za Vaše skúsenosti a postrehy.
<br/>P.Grzanka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 dňami #34253 od ruda
Kamarád si loni pořídil zlamovačku v 8 x 75 RS od Merkla a i když nemají tento náboj v katalogu bez problému mu ji dodali bez příplatku. Dnes je nadšený. Byl ji hned vyzkoušet na Slovesnku na jelenech, kde slovil asi 5 nebo 6 kusů včetně jelenic a aj kolegové se divili, že mu to doslova padá jak zajíci. Po komorovce v ohni nebo odchod pár kroků a někdy dálka kolem 250 m! Přitom měkká rana, žádný strašný zpětný ráz. Střílí také nábojem Blaser CDP. U nás jsme byli na prasatech , byli na sněhu v poli hodně daleko od nás, řekli zme si treba zkúsit. Dobře opřít pušku pravidelně dýchat loket a záda a dva leželi v ohni. Když jsme je došli 280 kroků!. Obě tak kolem 90 kilo. Sdílí taky moje nadšení a shodli jsme se, že žádný jiný kalibr nepotřebujeme, žádné magnumy co rozbíjí a žádné WSM se strašným štosem. Předtým jsem slovil muflona a ti mi vždycky po 308W obíhali po ráně celou oboru. Po této osmě udělal 10 kroků. Když ten kamarád kupoval tu flintu u Merklu ptal jak se náboj rozšiřuje v Německu a obchodník mu říkal , že zájem o ni je, ale že někteří si ji mají obavy pořídit , protože to byl nejoblíběnější kaliber Hermanna Göringa. No byl to sice nacista, ale spravedlivě povedané vynikající lovec a ten věděl čím má střílet. U Heymu a Krieghofu patří mezi tři nejprodávanější. No v bývalém NDR kde je Merkel asi mají ještě nějaké pozůstatky doby.
<br/>Bez přehánění oba dva dnes tvrdíme zlatá osma a v kalibri 8 x 75 RS super a super.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56380 od Rempo
Mám možnosť kúpiť tento kaliber v Guľobroku tak by ma zaujimalo dostupnosť a cena munície, poprípade či by nebola 8x57 lepšia voľba.
<br/>Zver: srnčia a viac

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 1 mesiacom #58413 od welsh
Ruda, vsetko co si napsal myslis vazne? Vyzera to ako ze si v zivote lovil iba z 308W a tu budes mat horuce kecy o magnumoch co rozbijaju a kalibroch WSM... A ty robis pre Kreighoffa alebo Heyma, ze vies co maju napredavanejsie? Cely tvoj prispevok je iba o kecoch a o tom, zesi na nieco hrajes...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 1 mesiacom #58422 od Akela
Ruda, urážaš slovenské jelene? Tak padali jak zajíci? Kua, rád by som si tie rany pozrel. Tiež mám osmičku, ale zajaca po rane nepredviedol ani jeden. Ale možno je to tým, že ja poľujem v pohraničí a tu nie sú čistokrvné slovenské jelene, ale trošku strihnuté maďarským genofondom. Tak jak zajíci hm.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 1 mesiacom #58432 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
Ak citam: .....a shodli jsme se, že žádný jiný kalibr nepotřebujeme, žádné magnumy co rozbíjí a žádné WSM se strašným štosem. ....,,,, Dochadzam k uzaveru ze to je naozaj volovina co tu pises. 8x75 (8x75R) je prakticka odpoved k anglickemu 300 H&amp;H Magnum, takze opatrne so svojimi nazormi!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 6 mesiacmi #60431 od norbimc
Odpoveď od norbimc na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
Hm....nemáš pravdu...8x75 RS 1908, 300 H&amp;H magnum 1925...8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 6 mesiacmi #60437 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
:-o...NEBAVIL SOM SA O ROKU VYROBY.....NA MYSLI BOLO POROVNANIE VYKONU TYCH DVOCH, VSEOBECNE...nem tudom Slovak:{:liar::-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 6 mesiacmi #60448 od norbimc
Odpoveď od norbimc na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
8x75 RS je dost drahý kaliber....ale má velmi dobrú balistiku...GEE 170 m, na 200 m -4,8 cm...Blaser CDP 12,7g:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 1 mesiacom #61831 od Lubo1
Akela, prave mi cestuje Blaser bergstuc 8x75RS s 5,6x50R Mag. Uvidíííííme co je to za zazrak ten kaliber.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 1 mesiacom #61832 od taktotedanie
Odpoveď od taktotedanie na tému 8x75 RS - má niekto praktické skúsenosti?
Prajem dobrý sústrel ! Lebo čo som čítal na nemeckých fórach - dosť veľký problém,aj u renomovaných výrobcov. Nedajbože,že budeš chcieť strieľať iné strelivo,ako to ,na ktoré je urobený sústrel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 1 mesiacom #61833 od Akela
Gratulujem k novému prírastku, ja by som sa toho nastrelenia panicky bál. Ja by som tam dal radšej k tej osme 20/76, alebo ak už tak 2x osmičku. Som trošku skeptický k dvom hlavniam a najmä ak sú tak rozdielne ako v Tvojej flinte. Je však možné, že to bude naozaj fungovať. Už len dobrú optiku a ideš! Pošli mi potom foto, aj s optikou. Dakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 1 mesiacom #61869 od Lubo1
:) Dakujem za radu. Ale je /bude/ to moj stvrty. Samozrejme, ze musis rozlisovat, ci su hlavne zletovane, alebo, ci sa da tak, ako na Blaseri hlaven &quot;doladit. Aj niektore ferlasky to maju riesene posuvnym klinom pri usti. Ale preto je cena pevnych bergstucov taka vysoka, lebo zostrelit hlavne, potom ich zletovat a dat sustrel hlavni do 3cm na 100 m je kus roboty. Blaser to ma riesene nieco ako vlozna hlaven, takze tam nejake obavy nemam.
<br/>Puskohlad je tam Swarovski 2,5-10x56 s bodkou

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.064 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 319 návštevníkov a žiadni členovia on-line