Nastrelenie brokovnice

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37832 od andy8
Odpoveď od andy8 na tému Nastrelenie brokovnice
Myslim ,ze nie so vsetkym sa da suhlasit.Osobne som vzdy brokovnicu do pohonu na spolocnych na diviaky povazoval za lepsiu volbu nez klasicku gulovnicu,kvolitomu ze jednotna strela neleti tak daleko.Tiez kvoli vahe strely je lepsia pri strelbe v lese cez nejake prekazky.A ze sa da len na kratsie vzdialenosti,ved o tom je brokovnica,ja v pohone strielam tak do 15m,dalej uz cez tu dzunglu aj tak nic nevidim,ale zato kvalitne pocujem.ale mozno sa mylim.8-L.Jaro,to mas z knihy-Nahanka se slidenim ,vsak?Cital som ju ,a je tam viac veci na polemiku,no inak vcelku dobra.Co povies?;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37833 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Nastrelenie brokovnice
Ano je to z tej knihy. Je tam vela zaujimaveho a poucneho ale su tam veci na polemiku ako pises.
<br/>
<br/>Co ma zaujalo tak je organizovanie a planovanie ale to je do inej temy.
<br/>
<br/>Co sa tyka tej jednotnej strely mam taku skusenost diviak do 80kg streleny na komoru zhruba na 50 krokov v behu po rane ostal v ohni. Streleny bol rotweilom 12kou , vystrel bol cez mozog. Tak preto ked som cital tuto stat v knihe ma to nijak neprekvapilo. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37834 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Nastrelenie brokovnice
zdar, chlapi podla mna je brokovnica a jednotna strela skvela volba na diviaky!!! samozrejme na spolocnych pol., nech si pise kto co chce , aj presnost aj ucinok su uplne postacujuce:x , a bohuzial zazil som smrtelnu nehodu na spolocnej pol. , keby mal vtedy ten chlap brokovnicu a nie 243w. mozno by to dopadlo inak... , ale je to len moj nazor takze v poho...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37862 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
Zaujimavy clanok, ale dany nazor je podla mna troska zavadzajuci. Neviem, z ktoreho roku je dana kniha, ale dnesne typy jednotnych striel su uz troska dalej ako stare S-ball plastik. Ale ako bolo spomenute, v knihe su veci na polemiku. Kazdopadne uz som v akcii jednotnu strelu videl, sam som skusal presnost z mojej IZ 20/76 a preto som o jej vhodnom pouziti presvedceny.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37866 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Nastrelenie brokovnice
Ja ma brenekom strelene len dva diviaky takze z toho sa nedaju robit nejake uzavery len ma prekvapil vystrel u toho kanceka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37914 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Nastrelenie brokovnice
Pozdravujem
<br/> Miso, aký je rozptyl na 50 metrov z tej Tvojej IŽ? - resp. aký rozptyl sa dá vôbec &quot;vyžmýkať&quot; s brok. zbraní jednotnou strelou? Čo je považované detto za dobrý rozptyl?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37917 od johny
Odpoveď od johny na tému Nastrelenie brokovnice
Podľa mňa sa z toho článku nedá súhlasiť takmer s ničím alebo vôbec s ničím. Je stavaný na zbrane spred 20 - 30 rokov a hlavne na strelivo tej doby. Presnosť súčasných jednotných striel je na takej úrovni, že pri výrobe guľobroku sa hlavne zastreľujú ako u guľovej kozlice. použitím jednotnej strely sa potom z guľobroku stane guľový dvojak alebo kozlica. Odchýlenie pomaly letiacej strely ... no snáď rýchle strely sú náchylné na zmenu smeru aj pri drobných prekážkach. Takisto tu nedochádza k triešteniu strely a tým sa znižuje riziko náhodného poranenia človeka či psa. Oproti výkonným razantný guľovým kalibrom používaným na spoločných poľovačkách ktoré prestrelia aj 20 cm buky je to nebe a dudy čo sa týka bezpečnosti. Znehodnotenie diviny ťažkou pomalou strelou, no čo k tomu dodať - blbosť, samozrejme záleží od konštrukcie strely. Kniha vhodná do múzea ....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37919 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Nastrelenie brokovnice
Všetko čo si napísal je pravda, akurát niektorým po kúpe guľabroku, osadení optiky a vystrelení jednotnej strely a gule na terč ostanú len oči pre plač. A to aj pri streľbe do 50m a menej. Videl som 2 prípady - hrôza. Takže na ten sústrel by som sa veľmi nespoliehal. U guľabroku sa zrejme počíta predovšetkým streľbou brokmi na škodnú. Aj keď poznám pár machrov čo na spoločných strieľajú z guľabroku super. Väčšina z nich preferuje na diviačatá streľbu hrubým brokom z čoho majú paniku zasa chovatelia našich psíkov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37920 od michal
Odpoveď od michal na tému Nastrelenie brokovnice
No zas aby sme sa vrátili trosku do reality, jednotná strela nikdy nemá takú schopnost prieniku ako klasika gula. Takze zazračné rany na diviaky su skor výnimkou. Treba aj popísať, koľko jednotných sa našlo pri rozrábaní vacších diviakov, koľko diviakov jednotnú uspešne rozchodilo atď. Jednotná nikdy nebude gulový dvojak ani ked je to gulabrok. Este tak strela sauvestre ma k tomuto nábeh, aj ked si dovolím vazne pochybovať o odolnosti záveru beznej brokovnice na tieto šupy hlavne pri sauvestre 12/76.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37922 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
Rozptyl dost zavisi od zvolenej jednotnej strely, skusil som ich zopar a skoncil som pri Brenneke Rotweil. Na IZ nemam puskohlad ani kolimator, preto som si musel strelbu troska nacvicit lebo mieridla su tam len v style &quot;aby sa nepovedalo.&quot; Na 50m vojdem do terca na rozmedzi velkosti A4/A5(ale s rozptylom okolo zamerneho bodu, nejaku presnost ako pri gulovnici cakat netreba.), preto realne vyuzitie vidim do 35m, tam je presnost o cosi lepsia(cca 10cm kruznica). IZku si drzim z dovodu,ze to bola moja prva zbran(vdaka krytiu zopar sisiek uz zostrelila :) )a ako doplnkovu zbran do pohonu, ktoru pravdepodobne nahradi marlin 30-30win, ktory ma dorazit v decembri. Kazdopadne vdaka minimalnej vahe si ju nechavam v zime na skodnu pernatu a lisky, lebo tie s nou dociahnem aj na 40m, plus na dranie v pohone, pokial nebude chut na marlina.
<br/>Johny: suhlasim, je to naozaj starsi clanok, ved si staci zobrat spominane Sauvestre, ktore striela otec, to uz je troska ina konstrukcia;) Len ta cena!!;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37930 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Nastrelenie brokovnice
Dovolim si suhlasit s Michalom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37937 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
Napisal si velmi dobru a pravdivu vec, ale toto plati najma pri strelbe 50m+ Pokial sa bavime o strelbe v pohone, ktora je v zavislosti od terenu do 40m, je prieraznost dostacujuca. Gulova zbran na taku vzdialenost ma voci zveri energie prebytok(najma silnejsie kalibre), pricom jej vela zbytocne odnasa prec(pri priestrele), naopak jednotna strela ju odovzdava naplno a riziko ohrozenia okolia(honci,psy,strelci)je nizsie. Nehovoriac o stopeffekte vzhladom na jej vahu a pod. Preto si myslim,ze jej vyuzitie v pohone-pre vodicov psov,resp.honcov je vhodnejsie ako pouzitie klasickej gulovnice.
<br/>Pre zaujimavost (na margo priestrelov) odporucam pozriet tieto 2 videa(je to len zaujimavost, nevie sa aky presny typ slugu bol pouzity, ale nieco to o sile napoveda)
<br/>
[/]video1
<br/>
[/]video2

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37939 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Nastrelenie brokovnice
Tak,tak....mal by si vidiet tie kyble (doslova) olova ,co sa dali nazbierat v prevadzkach,kde sa rozraba/la divina.Napr. v Topolciankach u Lesov,alebo vo Zverexe v Sali.To plati najma pre kusy vykupene v obdobi spolocnych polovaciek.Nehovoriac o vsemoznych miestach nalezu - od krku az po stehna - a vacsinou pod kozou,maximalne na dotyk s kostou.
<br/>A vseobecne sa casto ponachadzali velmi zaujimave &quot;veci&quot; v divine.Od celoplastov z pistole az po gule zo samopalu,alebo z 7,62x54R samozrejme vojenskeho povodu.Par som ich pre zaujimavost rozpilil.
<br/>Reci o etike by dostali pekne po papuli,ak by bol niekto konfrontovany s mnozstvom takychto nalezov.Za cca. 10 rokov som tam vidaval toho tolko,ze uveri len ten,kto sa s tym stretne castejsie....
<br/>Aby bola rana s tou jednotnou zmysluplna,tak to musi byt fakt supa.Alebo nejaka klasicka,ale podkaliberna strela v kontajneri.A najlepsie na kontaktnu vzdialenost.Po 25-30 metroch je ta hrca olova na smiech.Za tie tisice spracovanych kusov,co som videl, ma nepresvedci nic.Par uspesnych ran statistiku nenapravi,aj ked bude &quot;spokojny&quot; majitel skakat po plafon,ze na neho to neplati.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37940 od michal
Odpoveď od michal na tému Nastrelenie brokovnice
No za 1. gulový dvojak sa nepouzíva na strelbu O-50 m, takze ujúkanie o gulovom dvojaku je uplný nezmysel. Za 2. bezpečnost je to, ze strielam tak a do takého priestoru, aby som neohrozil ostatných učastníkov a nepoškodil majetok. Vseobecná hystéria, ktorá niekedy zavládne a malo zdržanliví jedinci palia na vsetko co sa pohne a majú stastie, ze prave jednotnou a ta aj odrazená nikoho neprizabije (nie vzdy sa to podarí) nie je o bezpečnosti strelby jednotnou ale o šťastí. Za 3. mýty o prienikovom účinku jednotnej strely su uplne neopodstatnené. Strela nepreniká plechom, ale tkanivom roznej sily, a zastrely bez poškodenia orgánov su uplne bežné. Osobne aj koli tomu moc nemusím expertov, ktorých jediná zbraň na štand je brokovnica. Osobne jedna historka, jeden starsí pán mi vravel, ze raz mu na spolocnej polovačke dosiel tažký diviak kanec cez 200 kg na 15 m, a ja ze co???? A on, no vies, bola len brokovnica, a priznám sa, jednotnú som ani nemal odvahu na neho odpálit. A takto by sa dalo pokračovat, kedy jednotná sklzla po hlave na ostro bežiaceho diviaka a len ho ostrihala atd.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37941 od michal
Odpoveď od michal na tému Nastrelenie brokovnice
Jo a na margo tých testov na plechu.....diabolka 4.5mm z klasickej slavie prestrelí na 5-7m pozinkovaný vlnitý plech co sa pouzíval ako krytina na strechy. Daj si prešivák a na tu istú vzdialenost ti ho možno ani neprerazí, akurat ta možno poštípe.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37943 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
na 5-7m Sauvestre alebo breneke presivak prestrelia. Nepoviem na 50m,ale na 5m si ho skus obliest a ja ta postipem :D (pokial hovorime o klasickom presivaku, nie super extra hrubo podsitom a na nom dalsie 2). Ja som prestrelil 2 plastove bandasky naplnene vodou, ktore boli za sebou, pricom strela letela dalej. A to bolo asi na 10m. Neverim, ze klasicky presivak o hrubke cca 5cm tkaniny bude klast vacsi odpor-aj ked prihliadnem na iny druh a vlastnosti materialu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37944 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
obliect:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37946 od michal
Odpoveď od michal na tému Nastrelenie brokovnice
Este raz si to o prešiváku prečítaj...tak sme sa bavili o diabolke. Sauvestre velmi dobre poznám, nejake mam doma na poličke od času, kedy ich hermes 1 x doviezol. Myslím, ze ich este nemali ani na regály a nacenené. Na diviaka som neskusal, aj ked som nejake skusmo vybuchal a nejake rozdal a diviaky nimi strelené boli. Nemam moc doveru davat to do brokovnice koli tlaku na baskulu, brokovnica bola predsa len na nieco iné urobená, okrem speci typov, co su primarne na jednotné. Sauvestre a brokovnica je pre mna spojenie, ktoré sa mozno niekedy v prípade nudznej nevyhnutnosti pouzije. A ked sme uz pri sauvestre, napr. taka 12/76 nemam moc pocit, ze jej vypalenie v pohone by niekomu zvýšila bezpečnost, už aj koli energii a tvrdosti strely ktorá ju nesie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37951 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastrelenie brokovnice
Gulovy dvojak som nespominal, to si asi neadresoval mne. Bezpecnost je vsetko v pohode, len treba zobrat do uvahy faktor doletu a schopnost smrtelne zranit vzhladom k zvacsujucej sa vzdialenosti. Tu je jednotna strela jasna vitazka. Dalsia vec je,ze nechcem, aby si nadobudol pocit,ze ti odporujem alebo som ortodoxny zastanca brokovnic, skor naopak. Na stand brokovnica vobec nie, tam radsej vhodnu gulovu raz. Taktiez do pohonu by som asi castejsie siahol po marline 30-30win-lebo tento naboj je priam na nieco taketo stavany. Taktiez som pocul o veciach ako spomina lovec-to jest,ze strelili diviaka, ktory mal v &quot;kozuchu&quot; 1,5kg olovenych striel rozneho druhu a povodu(ale aj &quot;klasiky&quot; nie len Sball a pod). Ale mnohe tam skoncili preto, lebo nebola dodrzana adekvatna strelecka vzdialenost vzhladom k druhu strely. Uprimne, nemam rad magnumove kalibre na spolocnych, najma ak to niekto vlaci v pohone a clovek potom ani nevie, odkial ta gula priletela. Brokovnicu vidim ako vhodnu zbran do pohonu, je to podla mna vhodnejsia zbran na pouzitie pre polovnika, ktory okrem nej vlastni len 300win magnum a pod.
<br/>A so vzduchovkou sme sa nepochopili;) Hned sa mi zdalo uletene mat stipanec po jednotnej:)
<br/>Zaroven privitam aj skusenosti ostatnych lebo ja som videl len zopar zasahov v akcii-z toho jeden bol lanstiak prepaleny od hlavy-vystrel za poslednym rebrom kalibrom 20/76 a par okamzite zlomenych diviakov v ohni po zasahu jednotnou strelou. (vsetko vzdialenosti od 10-20m, najtazsi kus mohol mat okolo 80kg.)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 7 mesiacmi #37956 od vajlo
Odpoveď od vajlo na tému Nastrelenie brokovnice
zdravim vospolok, apelujem na moj prispevok, lebo ked tak rozmyslam tak pri tom smrtelnom pripade by naozaj ani ta brokovnica nepomohla!:-o , ono tato tema resp. to o com sa tu bavime je dobre tak na hadanie sa! kazdy ma trochu pravdy, v kazdom pripade je velmi dolezite aby sa dodrziavala vseobecna bezpecnost ale pri brokovnici je velmi dolezita vzdialenost!!! je smutne ze stale pocujeme umelcov ktory su doslova carostrelci, len nikto z nich sa nepochvali kolko krat im to nevyslo:x, ono ked pocujem reci typu: na 100m nemam problem tak si myslim svoje:[ , brokovnica je fakt super do toho honu pretoze tam sa striela fakt na velmi blizko, a vtedy je ta brok. naozaj postacujuca!!! asi tolko ale o tomto sa da naozaj bavit dlho8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 325 návštevníkov a žiadni členovia on-line