kaliber na líšky a srnčiu

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63494 od canadier
kaliber na líšky a srnčiu bolo vytvorené canadier
Zdravým Vás. Nakoľko som začínajúci poľovník, chcel by som radu, akú zbraň (kaliber) si vybrať na lov líšok a srnčej. Je to revír na nížine, streľba na líšky aj 200 m. Mám guľovnicu 7x64 ale pravdu povediac nerád strieľam z nej.( dosť kope). Chcel by som niečo jemnejšie, presné a účinné. Ďakujem za rady.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63504 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému kaliber na líšky a srnčiu
Z vlastnej skusenosti mozem doporucit kaliber 243 Winchester. Plocha balisticka krivka, prakticky zanedbatelny spatny raz, siroky vyber streliva.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63511 od canadier
Odpoveď od canadier na tému kaliber na líšky a srnčiu
Ďakujem za radu. Tiež som rozmýšľal medzi 223r a 234w. A ešte by zaujímalo, ak by som to kúpil ako guľobrok, neni to na úkor presnosti? Myslím tým " je taký presný aj gulobrok ako sólo guľovnica?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63517 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému kaliber na líšky a srnčiu
Zalezi od toho gulobroku.....co to bude. Principialne by mohla byt prva rana rovnaka aj u gulobroku, aj u solo gulovnice. Druha, prip. tretia uz asi (takmer urcite) nie....(ked ti bude niekto zasvatene vykladat, ako tu druhu ci tretiu ranu nevyuzijes, prip. ze kolko ty na polovacke vystrelis ran, no....radsej mu never). Osobne by som preferoval solo gulovnicu, nemam rad ani-ryba-ani-rak riesenia. Ale zalezi na tvojich preferenciach, ak si myslis, ze gulobrok zuzitkujes, nech sa paci. Ak zacinas, treba sa aj pocvicit v strelbe. Na strelnici ti je gulobrok na houby, pretoze viac casu budes cakat, kym vychladne, aby si mohol znovu strielat, nez venujes strelbe samotnej. Podla mna ti na tvoje ucely lepsie posluzi solo gulovnica.
<br/>Za seba gulobrok ani omylom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63519 od canadier
Odpoveď od canadier na tému kaliber na líšky a srnčiu
Ďakujem za odpoveď.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63535 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému kaliber na líšky a srnčiu
22-250 remington....55 grain bezne soft point na srnciu....40grain varmint na lisky. Zodpovedne prehlasujem ze bude véélmi spokojny.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63543 od marian2
Odpoveď od marian2 na tému kaliber na líšky a srnčiu
máš pravdu co sa tyka streliva a spetneho razu ale 243 neznaša prekažky ani stebielka, mal som ju, ale pre dobrého strelca je vynikajúca a na strniska jedinecna a vie si poradit aj s diviačikom ,ci jelenicu

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63598 od igman
Odpoveď od igman na tému kaliber na líšky a srnčiu
Keď guľobrok tak niečo s rantlom čiže u mňa 5,6x50R mag,/12 podľa mňa perfekné.:)8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 11 rokmi 1 mesiacom #63607 od nimrod15
Odpoveď od nimrod15 na tému kaliber na líšky a srnčiu
chcem sa opýtať,, v akej značke máš uvedení kaliber, 22-250 práve nad týmto kalibrom rozmýšľam,, obvolávam predajcov,, mala by to byt viac menej pracovná flinta,, ako doplnkova k 30.06 ,, ktorého výrobcu odporúčaš ?? ( samozrejme sauer,, blaser,, mauser , merkel,, je trochu škoda na účel ktorý to chcem,,) mala by byť v plastovej pažbe,, ďakujem,,

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #63726 od bonecrusherx5
Odpoveď od bonecrusherx5 na tému kaliber na líšky a srnčiu
5,6x52R a je vystrarane. do 200 m neni co riesit

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 10 mesiacmi #63727 od Akela
Odpoveď od Akela na tému kaliber na líšky a srnčiu
Ja navrhujem 223 rem v CZ 527. Ľahká, presná guľovnička bez spätného rázu, oproti minulým rokom podstatne širší výber streliva, dobrá balistika. Dá sa kúpiť aj nová za slušnú cenu, mal som ju trikrát a aj teraz mi akosi chýba. Mám 243, ale tú 223 som mal akosi radšej - prijemnejšia na streľbu. A svoju prácu vždy urobila. Stačí 6x42 optika /ako relat. lacné riešenie/. Určite neoľutuješ, u 243 je zas výhoda, že pokojne strelíš aj diviaka a vysokú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 9 mesiacmi #63728 od canadier
Odpoveď od canadier na tému kaliber na líšky a srnčiu
Nepotrebujem tú výhodu, nakoľko u nás nie je diviak, ani vysoká. Potrebujem iba na líšky a srnčiu. Zatiaľ som ešte nemal možnosť vyskúšať 243 ( u nás to nikto nemá v združení ), ale s 223 je to príjemné ako píšeš. A mne ide práve o to. Lebo mám 7x64 a to búcha a kope. Nerád to používam. ( Ani nemám moc príležitostí)
<br/>Zostanem asi pri 223. S gulobrokom 223/12 nemáš skusenosti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 9 mesiacmi #63730 od Akela
Odpoveď od Akela na tému kaliber na líšky a srnčiu
Nie, nemám, ja preferujem jednu hlaveň. Potom ako píšeš, je pre Teba 223 to pravé ak nechceš líšku na kožušinu a nevadí Ti podliate rebro zo srnca. S 223kou sa dá vyblázniť, strniská a zima sú na to ideálne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63757 od astronom
Odpoveď od astronom na tému kaliber na líšky a srnčiu
Trošku si dovolím oponovať lovcovi a iným zatracovateľom guľabrokov. Jednou z mojich zbraní je práve guľabrok 5,6x52R/12. Poľujem v horskom revíri a práve toto je flinta, s ktorou som najčastejšie v lese. Bročky sú vhodné na blízku a rýchlu streľbu. Guľka dosiahne hodne ďaleko. O účinnosti tejto flinty by vedeli hovoriť desiatky líšok, nerátaných mačiek (keď sa ešte mohli), taktiež srnčia a jazvece, ale aj pár diviačikov (dá sa využiť aj jednotná strela). Mám na nej namontovaný puškohľad Meopta 3-12x56 s bodkou. Väčšie guľovnice nosím len na vysokú a na nočnú poľovačku na diviaka. Takže ja guľabrok nezatracujem :-) skôr naopak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63758 od canadier
Odpoveď od canadier na tému kaliber na líšky a srnčiu
Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63769 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému kaliber na líšky a srnčiu
Ehm, one, pocuvaj P. - este mi povedz ako je to s tou blizkou a rychlou strelbou, ked mas na Meopte pri zvacseni 3x zorne pole napr . na 20 metrov az zavratnych 2,2 metra......:) Na 10 metrov len 1,1m. To nedava predpoklady na nic rychle, ani pohotove, co sa tyka strielania. Ale to je problem optiky, nie zbrane. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63770 od Akela
Odpoveď od Akela na tému kaliber na líšky a srnčiu
Opravujem svoj príspevok, nakoľko som cestou dobreho znameho vydrazil gulabrok na Egun, lebo ma dostali dve hlavne, resp. ich dlzka - 63,4 cm. Takze som to prehodnotil a som majitelom gulabroku - prednostne na spolocne. Aby ma niekto neopravil, ze to nie je k teme, brokom sa da liska strelit... a gulou srncia...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63771 od astronom
Odpoveď od astronom na tému kaliber na líšky a srnčiu
Oné, ehm lovče :-) keď je človek zžitý so zbraňou a má čo to odstrieľané, tak keď hodí flintu do pleca tak nemusí veľa pátrať po okolí kde je ten cieľ :-). Myslím, že to zorné pole je dostatočné :-) . Ja s tým napríklad problém nemám.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 7 mesiacmi #63772 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému kaliber na líšky a srnčiu
Gratulujem ti k zzitiu sa s flintou. :D Statisticka, osobna skusenost hovori, ze drviva vacsina ten ciel na 3x nenajde poriadne ani na dvojnasobnu vzdialenost. Z mojej strany vsetko, aby som nebol prilis mimo temy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 10 rokmi 6 mesiacmi #63785 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému kaliber na líšky a srnčiu
tiez som riesil podobnu dilemu nakoniec som sa rozhodol pre CZ 527 LUX v .223rem, lisky sa zatial nestazuju ;) , tiez ju vyuzivam aj na strel. preteky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.140 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1298 návštevníkov a žiadni členovia on-line