Vyber gulobroku

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7932 od dusab
Vyber gulobroku bolo vytvorené dusab
Zdravim. Mohli by ste mi poradit ohladom vyberu gulobroku? Budem lovit vacsinou skodnu a raticovu (srncia, jelenia, diviacia) zver. Uvazujem o kalibri 7*57, 7*65, alebo 8*57. Ktory z nich je najvhodnejsi? Prosim neradte ni ze radsej solo gulu a solo brokovnicu, jednu gulu uz mam a po kozlici som stale tuzil...:)
<br/>Ake mate skusenosti s Brnom 502, alebo novou 802-kou? Popripade Brnom Super?
<br/>Dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7933 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Vyber gulobroku
Pod na pokec

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7934 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Vyber gulobroku
Ja osobne guľobrok nevlastním. Kamarát zbrojár mi ale povedal, že ak guľobrok z bývalej ČS produkcie, tak jednoznačne BrnoSuper. Aj on osobne ho vlastní v 7x65Ra 12. Kaliber si vyber aký sa Ti páči. Ja by som 7x65R vzal. Ale ak preferuješ viac spoločné na čiernu tak 8x57JS. Šťastnú ruku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7936 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Vyber gulobroku
Myslel som samozrejme 8x57JRS. Ak máš peniaze Fraňo v Nitre má pekné guľobroky Rizziny a v Autokompe Zvolen zasa Antonio Zoli. Záleží to len od peňaženky a vkusu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7938 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Vyber gulobroku
Akela: To som tiez uz pocul ze ak gulobrok z byvalej CSSR tak jednoznacne Brno Super. Ale tazko to zohnat. Nikto nema skusenost s novou 802?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7940 od pali
Odpoveď od pali na tému Vyber gulobroku
Páni nebudem asi používať presnú terminológiu, takže sa za prípadné chyby sa ospravedlňujem (platí najmä pre odborníkov zbrojárov). Moja osobná negatívna skúsenosť s kúpou nového guľobrokom je taká, že výrobca negarantuje súbežnosť nástrelu guľovej a brokovej hlavne. teda pri kúpe dostanete nástrelný terč guľovej hlavne (o jeho správnosti tiež pochybujem) ale výrobca negarantuje, že broková jednotná strela pôjde na tie isté miesta ako guľová strela. Výsledok v mojom prípade je taký, že na 100 m guľová hlaveň ide vľavo hore cca 5 cm (čo je prijateľné) ale broková hlaveň na 50 m ide vpravo dole asi 20 cm. Reklamovať sa to vraj nedá. Nechcelo sa mi hádať sa s predajcom. Niektorí poviete bprokovú hlaveň máš na škodnú a máš strieľať brokom ale stane sa, že máte možnosť streliť na diviaka 2x a rozmýšľať pri tom, z ktorej hlavne strieľate a ako máte mieriť ... Kým si to rozmyslíte diviak je už za horami.
<br/>Moja rada, ak budeš kupovať guľobrok ísť na strelnicu a vyskúšať obe hlavne kam idú. V mojom prípade hovorím o guľobroku Uherský Brod 7x65R/12.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7955 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Vyber gulobroku
Presne pre toto čo si napísal som si guľabrok nikdy nekúpil i keď sa mi ako zbraň páči.
<br/>Rozmýšľal som vtedy nad niečím hrubším na spoločné poľovačky - 8x57JRS alebo 9,3x74R. Napokon som z toho vycúval.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7962 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Vyber gulobroku
Moja skúsenosť - to kam ide jednotná strela vo veľkej miere ovplyvňuje aj samotná jej konštrukcia. Niektoré typy striel majú šípovú stabilizáciu (ťažisko vpredu S-ball Plastik), niektoré rotačnú resp. kombinovanú (Beak, Break ZX, Brennecke, Special slug...),.... A vtip je v tom, že rotačná (strely začnú rotovať na základe tlaku vzduchu na šikmé pozdåžne drážky, deformačné lišty strely) môže byť byť konštručne robená aj pravá aj ľavá, resp. žiadna. V praxi to bude vyzerať tak, že keď sa nabije napr. S-ball Plastik a ten na 50 m bude súhlasný s nástrelom guľovej hlavne, pri použití Breaku ZX to pôjde na jednu stranu cca 15-20 cm a po použití originál Brennecku na opačnú stranu tiež cca o 15-20 cm od nástrelu s S-ballky... Break ZX a Brennecke majú to rotovanie opačné. Vzájomný rozdiel 30-40 cm na 50m.
<br/>Výsledok - zlá správa - strelcovi nemôže nezáležať na tom, aký typ jednotnej strely chce používať vo svojej kombinovanej zbrani. Musí si prakticky zisťovať kde ktorý typ nesie...
<br/>A teraz tá dobrá správa - ak má niekto horší sústrel brokovej hlavne pri dobrom nastrelení guľovej na puškohľad, môže to čiastočne korigovať používaným typom jednotnej strely a to takým ktorý ju rotuje v požadovanom smere...
<br/>Veľké rozdiely sa musia korigovať už u puškára, alebo reklamovať zbraň...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7974 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Vyber gulobroku
Predpokladam, ze nove Brno 802 by mohlo mat nastrel v poriadku nie? Ved za to chcu dost vela penazi. Co sa tyka vyberu streliva samozrejme, ze ked je puska nastrelena na napr. S-Ball, nebudem ine strelivo pouzivat. Ale to co napisal basky je celkom poucna vec.
<br/>Neviete aky ma sustrel napr. Brno Super?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7980 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Vyber gulobroku
Neviem či výrobca garantuje nejaký sústrel, resp. či vôbec môže, lebo aj nástrelný list guľovej hlavne záleží, že akým strelivom... Príklad - mám guľobrok ZH, zam.ďalekohľad starú Zeissku 4x, klasické Tčko, nastrelenú ju mám na odporúčanú ONV cca 150 m, strelou SPCE 11,2g výrobca S&amp;B. Pri streľbe na 100 m je to také 3-4 cm nad zámerný bod. Ak by som však do nej nabil 9,0 g strelu SP toho istého výrobcu, tak na 100 m je nástrel nižšie 3-4 cm a bokom cca okolo 20 cm oproti SPCE na tú istú vzdialenosť (nepamätám si už či to bolo vpravo či vľavo, ale zdá sa mi že vpravo - už dlhé roky 9,0 g SP nepoužívam a pletie sa mi to aj nástrelmi iných typov striel rôznych výrobcov čo som odskúšaval...)
<br/>Za tohto nastrelenia mi 11,2g SPCE vertikálne sedí a S-ball Plastik ide cca 15-20 cm doľava na 50m. Ak použijem Break ZX, tak nástrely guľovej strely a jednotnej strely z brokovej hlavne sú v zvislici, žiadna stranová odchýlka, iba zanedbateľná výšková, čiže akože &quot;sústrel hlavní&quot;.
<br/>Ak by som však mal zam. ďalekohľad a guľovú hlaveň nastrelenú na 9,0g SP, tak S-ball Plastik mi ide cca 20+15(20)=35(40)cm vľavo oproti guľovej na 50 m. A ak by som miesto S-balky použil originál Brennecke, tak k 35-40cm pokojne prirátajte ďalších 15(20)cm skrz už spomínané opačné valenie sa strely v dôsledku jej stabilizácie sa rotáciou. A to všetko iba na 50m!
<br/>Takže pre moju ZHčku sa z titulu presnosti osvedčila kombinácia používania striel SPCE11,2g od S&amp;B do guľovej a Break ZX do brokovej hlavne.
<br/>Kombinácia striel SP9,0g od S&amp;B a Brennecke by v tejto mojej konkrétnej zbrani bola priam vražedná, ale v tom negatívnom zmysle.. (stranová odchýlka cca 50-60cm na 50m! = žiadny sústrel hlavní)
<br/>A stále hovoríme o tej istej zbrani (to isté a nemenné zletovanie hlavní)... Výrobca zbrane nemôže za takýchto okolností garantovať sústrel hlavní guľobrokovej kozlice, lebo nevie, aké druhy striel, gramáže, náplne a náboje od akých výrobcov bude poľovník v konkrétnej zbrani používať.. :(:(:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7982 od pali
Odpoveď od pali na tému Vyber gulobroku
Basky klobúk dole, takto som nad vecou nikdy nerozmýšľal. Asi budem musieť ísť k nejakému puškárovi s tonou nábojov a zistiť aká kombinácia by sedela tomu môjmu guľobroku. Aj si ma troch potešil, že existuje riešenie. Treba naň prísť a potom používať len ustálené strelivo. :(;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7986 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Vyber gulobroku
Basky já už jsem to psal asi na pokecu, ale mě se v ZH osvědčila jednotná střela GB. Na 50m přes puškohled trefím kolečko pruměru 10 cm. Jinak střílím SB 11,2g, nastřeleno na redukovanou vzdálenost 100 m, nástřel 3-4 cm nad středem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7988 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Vyber gulobroku
A co gulobroky Brno 502? Ma to niekto? Ake su s tym skusenosti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #7990 od matoni001
Odpoveď od matoni001 na tému Vyber gulobroku
Ja uz zopar rokov pouzivam ZH 7x57/12 a az na tvrdu spust som spokojny. Aj na spolocnych polovackach uplne postacuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #8004 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Vyber gulobroku
Aj ja som so svojou už spokojný (lebo som ju &quot;spoznal&quot;). ale 1-2 roky po nadobudnutí zbrane boli časom objavov a prekvapení.. (Najmä ten stranový rozdiel strely 11,2g SPCE a 9,0g SP od S&amp;B v kalibri 7x57R) Chcem sa preto spýtať najmä ZHčkárov - má niekto podobnú skúsenosť? - t.j. či pri nastrelení na jeden typ uvedenej strely, ten druhý ide BOKOM na cca 18-20 cm...? Je zaujímavé, že 9,0g FMJ a 11,35g Sierra od S&amp;B majú nástrely na 100m oproti 11,2g SPCE (na ktorú mám zbraň a zam.ďalekohľad nastrelenú) už vzdialené len minimálne. Takže nerozhoduje gramáž, ale pravdepodobne &quot;nadupanosť&quot; strely - myslím tým kombináciu dosahovaného tlaku pri výstrele, rýchlosti strely v hlavni(drážkach), jej tvaru a spôsobu letu (ťažisko) a pod.. Určite to nie je len v zmysle čím vyššia úsťová rýchlosť, tým vyššie položený zásah...ako sa to javí zjednodušene povedané napríklad pri malokalibrovkách... /Stretávam sa s podobným balistickým javom aj pri nich, ale tam tie stranové posuny nie sú už také významne veľké.../

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 11 mesiacmi #8029 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Vyber gulobroku
Stretol sa z vas uz niekto s brokovnicou, alebo gulobrokom Finnclassic? Cital som ze su to velmi kvalitne zbrane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8136 od Jirka-CZ
Odpoveď od Jirka-CZ na tému Vyber gulobroku
Ahoj. I já jsem strašně toužil po kulobroku a tak jsem asi před 3mi roky koupil jedno z posledních nových ZH. Flinta je to pěkná, kulová hlaveň střílí přesně, ale za ty tři roky co ho mám jsem z brokové hlavně nevystřelil. Teda abych byl přesný jednou jsem střelil špačka když nám žral třešně. Nevýhoda je že ta flinta je těžká jako prase. Na nějaké dlouhé chození to není. Kulobrok bych si už asi nekoupil. Nebo bych přišetřil a koupil nějaký zahraniční. Mám ZH304 7x57/12 a mám tušení že jsem za něj dal 21400,-

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8146 od milu
Odpoveď od milu na tému Vyber gulobroku
Ja mam 5 rokov gulobrok CZ 584 7x65R/12 meopta 6x42 som s ním spokojný.Na pripomienky iných že je to zbitočne ťažká zbraň som si kupil golovnicu CZ 555 a puskohľad meoptu 3-12-50čb.Čo sa tyka zbrane som spokojný ale daleko presahuje hmotnost gulobroku

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8153 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Vyber gulobroku
Ešte k tomu guľobroku - mnoho kamarátov, ktorí majú poväčšine ZH si ich pokazilo na spoločných poľovačkách tak, že pri presune /zlomená zbraň/ sa pošmykli a spadli na zbraň, alebo si ju prisadli - aj to stačilo a už bol problém. Klasická guľovnica je v tomto smere odolnejšia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8154 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Vyber gulobroku
Milu v akom kal. si vzal tú CZ 555? Doposiaľ ju robili len v 30-06.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.082 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 346 návštevníkov a žiadni členovia on-line