Váš názor - je opodstatnená ochrana všetkých druhov pernatých predátorov ?

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46647 od ondrej

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46649 od Akela
Ja som za ochranu všetkých vtákov, okrem tých v parlamente!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46655 od eso

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46670 od Jenda
Dravce možná neloví ale vodku mají dobrou....Taky plodnej příspěvek ne?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46749 od plantex
Myslim ze toto by bolo na velmi dlhu diskusiu a hlavne velmi dlhe vymeny nazorov.
<br/>Som zato ze v niektorych castiach slovenska su dravce neunosne premnozene alebo ich je aspom privela,niekde je to mozno naopak a tu vznika dovod na hadky. Sam mozem povedat ze v okoli Bratislavi by dravcom neuskodilo ak by sa mierne redukovali ich stavy a istotne by sa to aspom trocha prejavilo na stavoch drobnej. Ale urcite su miesta kde by ich pripadny lov mohol ohrozit celu tamojsu populaciu. Takze moj nazor je sice ze taka striktna ochrana je neopodstatnena,ale hovorim len sam zaseba.
<br/>Ten kto si nevie vsimat okolie a posudit ci je pocet dravcov nizky alebo vysoky na danu plochu nemoze seriazne diskutovat v tejto teme. Taky nech radsej nadalej sleduje TV
<br/>:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46755 od plantex
Len detail,nikde som nepísal, že dravce nemaju iných predátorov ako človeka.
<br/>Asi si este nevidel maleho zajačika jak ho trha kaňa však? A káň je požehnane.
<br/>Zredukovať!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46761 od plantex
Tak je jasné že ak by sa každej zajačici narodilo ročne 10 mláďat a všetky by prežili tak by stavy zajačej zveri rapídne stúpli, ale všetci vieme že to je nereálne takže treba hľadať možnosti inde a premňa je najlepšia možnosť tlmiť škodnú. Aj keď je pravda že dravci zase nezlikvidujú toľko tých zajacov, nejakého si predsa len ulovia a ročne to nieje len jediný kus, takže aj lovom dravcov sa zvyšujú stavi drobnej. Samozrejme že ak by sa ročne ulovilo 5 dravcov reálne by tie čísla zajacov nešli hore, ale v prírode by ich predsa len bolo viac, aj keď možno iba o 5 kusov, ale niekde začať treba! Nemôžme hneď chcieť aby ročne stúpali výradi o 100ks. Takže každá jedna ulovená líška, dravec, čí iný predátor znamená zajačik dva naviac v revíri a to je ta jediná cesta ktorá je podľa mňa najmenej náročná na všetky prostriedky vrátane finančných. Samozrejme že vystrieľať všetkých predatorov sa nedá a ani to nikto nechce bola by stoho katastrofa. Ale treba ich tlmiť a to nielen líšky ale všetky dravce ktoré sa živia prevažne/aj drobnou zverou treba držať na prijateľnej úrovni.
<br/> Ešte jednu vec, iste dobre vieš že zajac nevie lietať a bažant trávi väčšinu času na zemi a tiež si nepoletuje cely deň jak vrabec a teda aj pre „nemotorného“ myšiaka nieje až také umenie ho uloviť a už vôbec nie mladý kus ktorý je neskúsený dovolím si povedať hlúpi. Takže nerob znich alibistov aj keď sa neživia prevažne drobnou ako zajac či bažant ak majú možnosť ho uloviť takpovediac bez námahy, nepohrdnú ním!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 11 mesiacmi #46768 od plantex
Ale my niesme vo Fínsku, niesme ani Fíni a nemáme prírodné podmienky ako Fíni.
<br/>Treba pozerať aj na iné veci ako sú dravce čí doba lovu. Možno tam majú inak organizovane poľnohospodárstvo teda nepoužívajú postreky a podobne veci ktoré zveri škodia. Neviem ako to beží vo Fínsku no určíte ich stavy drobnej nebudú len výsledkom lovu a tlmenia škodnej ale aj týmto faktorom. Končím stebov debatu pokiaľ neprídeš s výskumom ktorý je potvrdený a robený v [r]NAŠICH [/r] podmienkach teda tu na Slovensku na našich poliach a v našich lesoch. Ja som pravidelne v revíri (na rozdiel od teba) a pravidelne sledujem počty škodnej či už líšok alebo dravých vtákov. A aj keď tvrdím že neohrozujú populáciu drobnej tak že ich treba likvidovať, za ich odstrel som a stojím za svojim názorom že každý zajac ktorý je živý v revíri sa počíta. Tvoje písanie výskumov s krajín ktoré nemôžeš klimaticky ani prírodnými podmienkami prirovnať k naším stoja za **** Vieš tam to funguje možno no unás by to tak nebolo!!! Pokiaľ bude taký enormný tlak predátorov na drobnú žiadna zmena doby lovu to nenapraví. Nepresvedčil si ma a ani sa ti to nepodarí, stále som za ich ODLOV samozrejme primeraný a nie vyvražďovanie. A nepresvedčil si ma ani otom, že zmena doby lovu zvýši stavy drobnej. Hluchane budeme loviť na tisíce? Neblázni a už sa zobuď.
<br/>PS: Neodpisuj nevyvracaj nepresviedčaj ma. Nepomôže ti to len zahlcujeme tému neperspektívnymi príspevkami. Končím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48893 od MichalP
Nehnevaj sa, ale chod sa pozriet ako vyzera slnecnica alebo repka po postreku pred jej zberom, ak to neublizi zajacovi alebo bazantovi tak musia byt nesmrtelni.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48919 od plantex
Ondrej ale zaujimal by ma aj tvoj nazor na problematiku. Uz ked si zalozil temu skus sa knej vyjadrit :)
<br/>Obaja polujeme (aktivne navstevujeme) strukturovo podobne reviri. Ako je to uteba s dravcami? Mas pocit ze ich stavy zacinaju byt neunosne, alebo naopak mas pocit ze su ohrozene a teda ich ochrana je opodstatnena?
<br/>A co skody sposobene na drobnej zveri?
<br/>A co ostratni? Nemate v reviri pernate dravce??? 8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48920 od zuzanka
Skody na drobnej sposobene pernatymi dravcami? Preco si prisvojujeme moralne pravo zabit a zozrat trebars zajaca? Dravcovi- priamo na ulovku zavislom, ho upierame! Ak ho zozerie clovek, je to fajn! Ak dravec- je to skoda!!! Aj ked nema inu moznost, pretoze je predator od ulovku zavisly, ovela viac ako my...Nie sme sami sucastou nasej prirody a nikdy sme tu ani sami neboli, tak skusme respektovat aj inych! V Rakusku povolili limitovany odstrel mysiaka a jastraba, Klub Sokoliarov pri SPZ prijal tuto informaciu z ust prezidenta rakuskeho klubu na svojej vyrocnej schodzi so znepokojenim, bola som tam.A opakujem- samotne SPZ- etko uz niekolkokrat odsudilo pripady odstrelu, ci travenia pernatych dravcov a oficialne sa od podobnych pripadov distancovalo! Opakujem, niekolkych pripadoch!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48922 od plantex
Zuzanka,nesnaz sa citat medzi riadkami nejde ti to.
<br/>Ja som nikde nenapisal ze im odopierame lov zajacov ani ze je spravne ich vyhubit.
<br/>Ale pokial je tlak zo strany predatorov na drobnu neunosny, tak hovorme o skodach, skody su to vtom zmysle ze cely rok sa vzorne starame a snazime sa zveladovat stavy drobnej stoji nas to nemale financne naklady a rovnako aj vela volneho osobneho casu ktory polovnici tejto problematike venuju. A preto su to jednoducho skody. Ak nechame dravce nadalej sa mnozit za par rokov tu nebudu ani zajace ani tebou milovane dravce. Nejsom za ich likvidaciu, ale niekde je prosto potrebne ich mierne zredukovat... Niekde mozno drave nemaju, alebo ich maju pramalo. Niekde su dravce doslova premnozene a nehodlaju opustit svoje loviska,kedze sa im tam zatial naskytuje dostatok potravy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #48926 od lubenko
Peto maš pravdu ,ja som zas počul jeden nazor aj ked som s nim nesuhlasil mal ten dotyčny pravdu,vyhubme všetku vysoku,srnčiu a diviaču zver a medvede,vlky a rysy vydochnu ,zakže podla mna treba najst volaky kompromis a to sa volako nedari pretože každy si chrani svoje

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 8 mesiacmi #49030 od zachi
Na jednej roli som narátal 17 ks zajacov po tom ako boli trovené myši vlastná skúsenosť

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51497 od palo75
No asi som si naivne myslel ,ze uz v dnesnej dóbe sa nebude nikto pozastavovat nad pernatymi dravcami. To co ulovia ,tak len preto aby prezili,a nie len zak zo zabavy.Skor by som rozvinul debatu co so skodcami medzi nami polovnikmi! Pretoze su bohuzial taky ktori ked nenajdu farbu v okruhu par metrov od nastrelu,tak mavnu len rukou,a idu domov s konstatovanim ,ze netrafili.A mna ide potom slaktrafit ked sa najde takyto postreleny jedinec - ale ked uz smrdi.Najsmutnejsie je ked to dotycnemu hriesnikovi vytknem a on len mavne nad tym rukou.Takze riesit dravce je uplne zbytocne,nechajme ich tak.Okrajom k liskam: pokladam za vysoko neeticke ked sa noruju lisky v case ked maju v brlohu mlade.Je to z mojho pohladu nechutne ,a velmi nerad vydim fotky na ktorich su polovnici po norovacke s kopou mladých lisok a pri tom sa tvari ako keby ulovili grizzliho.Som obycajny polovnik,ktory uprednostnuje etiku pred masiarstvom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51503 od ondrej
asi polujes v reviry kde ste zajaca a bazanta este nevideli ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51506 od lubenko
mam važne pochybnosti či si vobec polovnik;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51508 od palo75

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51510 od lubenko
to by mohol povedat každy ,ale to čo si napisaL včera o 10.45 hod ma nepresvedči;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51517 od ondrej
lubo nepolujeme ani nahodov v podobnich reviroch ale asi vies ake maju premnozene stavy predatorov dolniaci okrem medvedov:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.065 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 346 návštevníkov a žiadni členovia on-line