Malej zveri na Slovensku ubúda

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9694 od kopfmahler
Malej zveri na Slovensku ubúda bolo vytvorené kopfmahler
Značné zníženie stavov malej zveri v posledných rokoch je v priamej súvislosti s potravovou základnou ako aj so životným priestorom. Vyplýva to z odborných publikácii. Na riešenie problému stačí vytvoriť vhodný životný priestor , kde zver nachádza vhodnú potravu , políčka pre zver. Treba ich rovnomerne rozložiť a vytvoriť na nich vhodné rastlinné spoločenstvá. Už pri 2 - 3 %- nom zastúpení môžeme očakávať úspech. Najdvôležitejšíe sú šťavnaté krmoviny , ktoré stávajú zásobárňou vody v suchom období. Malá zver je veľmi citlivá na nedostatok vody , priamo ovplyvňuje jeho reprodukčné schopnosti .
<br/>Každé poľovné združenie by mal na 1000 ha vytvoriť minimálne 20 ha políčka pre zver , rovnomerne rozdelené po asi 0.5 ha častiach. Bez toho nikdy sa nedosiahnú dobré stavy malej zveri. Zásadne musíme zmeniť náš postoj ohľadom chovu zveri , nech dostanú zelenú tí ktorí chcú v prospech poľovníctva konať, ostatní nech sa venujú iným záľubám , totiž poľovníkom nie sú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9695 od Jano43
Odpoveď od Jano43 na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Píšeš veľmi pekne, ako keby si to bol opísal z učebnice pre prípravu kandidátov na 1. poľovnícky lístok.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9700 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
KOPFMAHLER- zle si asi dopísal koniec vety, ..... venujú iným záľubám, totiž poľovníkom nie sú. Správne má byť ,,poľovníkom niesom ,, :D Odkiaľ si to odpísal ? Si naozaj šikovný ... :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9701 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Mozno kopfmahler bol na odbornej exkurzii v reviroch pre malu zver v Rakusku?:x PS. mirek spravne asi bude &quot;polovnikmi nie su&quot;!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9703 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Pekne si to napísal. Ale teóriu sme tu už preberali viackrát. Len s praxou je to horšie. Napíš, ako sa Vám darí zlepšovať životné podmienky pre malú zver. Ako presvedčiť poľnohospodárov, aby používali menej pesticídov, ako zabrániť masakrovaniu zveri kosačkami, ako obmedziť straty zveri na cestách, ako zabrániť pytliactvu a odkiaľ získať prostriedky na vytváranie políčok pre zver. Až keď nájdeš odpoveď ako vyriešiť tieto problémy, až potom prestane malej zveri na Slovensku ubúdať..
<br/>Ale toto je vážny problém a netreba si z toho robiť srandu. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9705 od sopy
Odpoveď od sopy na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
treba v prvom rade treba vybudovat miesta s vodou a solov a zver mapotom dostatok vody a policka sa daju aj potom dopestovat len treba komunikovat s polnohospodarmi a nejko sa dohodnut pokial maju nieco v hlave ale treba skusit

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9708 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
dúfam že pán kopfmahler si ´nepripravuje pôdu´ na zakladanie nejakých ďalších chránených oblastí pre tentoraz napríklad malú zver... :]:]:]:]:-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9709 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Ešte trošku doplním Jovica ,trochu znížiť stav predátorov na primerané množstvo a bude to v pohode,OK! :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9710 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Tibo, môže byť. Len musíš upresniť ktorých predátorov si myslel. Lebo taký diviak je jeden z najvýznamnejších predátorov malej zveri.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9711 od kopfmahler
Odpoveď od kopfmahler na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Bez potrebnej investície nie je možné ani poľovať, obdobie poľovník traktorista už skončila pred 15 rokmi. Čo som napísal je zhrnutie získaných informácii za posledných 10 rokov. Políčka pre zver treba vybudovať na vlastných alebo prenajatých pozemkoch . Je to vlastne investícia. Možno začať samozrejme postupne. Nečakajme na zázrak že nám niekto pomôže, lebo nepomôže. Poľovníctvo žiada profesionálny prístup. Uvedený fórum má slúžiť na odborné diskusie nech sa zapojí ten kto to myslí vážne.
<br/>Prenájom 1ha pol. pôdy stojí asi 1500 až 3000 Sk na rok , treba zasiať krmnou miešankou . Pre zajace možno použiť trvalé trávno - ďatelinové miešanky , Doc. Slamečka z VÝSKUMNÉHO USTAVU ŽIVOČISNEJ VÝROBY z Nitry špeciálne miešanky ponúka . Dá sa to namiešať aj z rôznych druhov datelovin a trvalých tráv , pridajme k tomu troska kukurice ciroku ovsa a kapustoviny.
<br/>V rakúsku sa dá kúpiť v Baumaxe alebo v Obi semeno liečivých rastlín používa sa to do tráv na lúky . Aj taký balíček tam môžeme namiešať, tým obohacujeme rastlinné spoločenstvá . Porast treba len raz za rok pokosiť, vždy na jar, vydrží nám 3 až 5 rokov.
<br/>:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9712 od kopfmahler
Odpoveď od kopfmahler na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Nie som zástancom extrémistických ochranárskych názorov , ochranu treba urobiť tak aby ľuďom zbytočne neprekážal , inač chránené druhy stanú obeťou. Túto skutočnosť často ochranári zabudnú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9713 od kopfmahler
Odpoveď od kopfmahler na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Nerozumiem celkom čo píšeš , podľa teba kto nie ja poľovník ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9717 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
o.k., rozumná reč, sťahujem svoju ´pichľavú´ poznámku späť, vidím že Vám ide o vec.. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9718 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
KOPFMAHLER- ten môj príspevok včera o 14,48 hod. bola reakcia nato, že táto Tvoja téma ktorú si otvoril, mi pripadala ako keby si text odniekiaľ odpísal, vytrhol a priložil sem na stránku ako novú tému a my čo túto stránku navštevujeme sa máme ku tomu vyjadriť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9720 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
&quot;Ochranu treba robiť tak, aby zbytočne ľudom neprekážala, inak sa chránené druhy stanú obeťou&quot;.
<br/>Súhlasím s Tebou (a to som ochranár;)), ale o tom čo a ako treba chrániť by mali rozhodovať odborníci, ktorí poznajú reálny stav a nie na základe subjektívnych pocitov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9722 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Pochopil som to správne. že to čo píšeš sú Tvoje vlastné praktické skúsenosti?
<br/>Na juhozápadnom Slovensku viem o dvoch PZ, ktoré v spolupráci s doc. Slamečkom realizujú v praxi postupy o ktorých píšeš. Nie si náhodou členom v takomto PZ?
<br/>Ak máš praktické skúsenosti, zaujímalo by ma akú máte spoluprácu s poľnohospodármi pri obmedzovaní strát malej zveri spôsobených mechanizmami (kosačky, kombajny, atď.) a pri používaní pesticídov (najmä rodenticídov).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9745 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Ale tá exkurzia do Rakúska rozhodne stála za to. Je lepšie sa občas pozrieť &quot;do sveta&quot; a poučiť sa od iných, ako si tu robiť srandu z takejto vážnej problematiky.
<br/>Rakúšania v relatívne malom revíry Grossharras dokázali snahu o čo najvyššie stavy zajacov doviesť až do totálneho extrému. Bude tu o tom článok, tak teraz spomeniem len jeden údaj:
<br/>Na niekoľko kilometrov dlhej okresnej ceste, ktorá prechádza cez revír Grossharras za rok zozbierajú cca 500 ks zrazených zajacov. 8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9746 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Kopfmahler, prepáč, ale až dnes večer som si uvedomil, že mi sa vlastne poznáme.:x
<br/>Už mi je jasné, že máš dostatok vlastných skúseností. Dúfam, že táto téma osloví viacerých poľovníkov a prispejú sem vlastnými názormi a skúsenosťami.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9747 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Jovic,Jovic ja som si srandu rozhodne ale rozhodne nerobil bola to skôr obhajoba kopfmahlera po tych stiplavych poznamkach!!!! Ale ked uz nedas, mozno by bolo spravne aby sa financne na zazverovani zajacom (a nie len zajacom) spolupodielali aj nejaki ti dravciari a nie sa len tesili ze bude bohata uroda!!!!!!! ahoj priatelu:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 7 mesiacmi #9748 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Malej zveri na Slovensku ubúda
Lukas, zle si si to vysvetlil. Reagoval som na Teba, lebo som písal o Rakúsku. Ale moja poznámka o srande nebola namierená na Teba, ale všeobecne na to ako sa táto téma vyvíjala. Už sa budem snažiť písať zrozumiteľnejšie.;)
<br/>A predstav si, že mám záujem sa aj spolupodielať na zlepšovaní životného prostredia malej zveri (aj zháňaním financií). Keby mi nezáležalo aj na zajacoch, tak by som sa do toho Rakúska netrepal (na vlastné náklady).:D
<br/>Zajacom a orlom zdar!;)
<br/>Lukas a Ty si zo zajačej oblasti?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.106 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 4304 návštevníkov a žiadni členovia on-line