Januárové číslo časopisu Poľovníctvo a rybárstvo vychádza 10. januára 2005.


Z jeho bohatého obsahu vyberáme:
 

Ide nám o zveľaďovanie dedičstva (novoročný príhovor)
Ing. MARIÁN LIPKA, CSc., prezident SPZ

 
Milí priatelia prírod a poľovníctva, opäť je za nami jeden rok, rok života a práce, rok očakávaní, úspechov i sklamaní, ale predovšetkým poľovnícky rok, v ktorom sme viac ako inokedy mali dokázať, že sme schopní v starostlivosti o prírodu a zver plniť odkaz našich predchodcov ale i formulovať zadania pre našich nasledovníkov. Aký teda bol rok 2005, s ktorým sme sa dôstojne rozlúčili a aký by mal, či mohol byť nastávajúci rok 2006?




Rokoval vrcholný orgán ČMMJ
Dňa 19. novembra minulého roku sa v Prahe uskutočnilo zasadnutie vrcholného orgánu Českomoravskej mysliveckej jednoty - III. zjazd ČMMJ. Na rokovaní sa zúčastnili premiér Českej republiky Jiří Paroubek, minister zemědělství ČR Jan Mládek a ďalší významní hostia z českého politického a poľovníckeho života a viacerí hostia zo Slovenskej republiky.


Ako ďalej s chovateľskými prehliadkami trofejí
Ing. MARIÁN ŠEBO
Trojica našich renomovaných poľovníckych odborníkov - Doc. Ing. Pavel Hell, CSc., hosť. prof., Prof. Ing. Peter Garaj, CSc. a Ing. Milan Golis uverejnila minulý rok vynikajúci článok o problematike chovateľských prehliadok trofejí (CHPT) na Slovensku.
Autori veľmi podrobne rozviedli všetky pozitíva CHPT, nevyhnutnosť ich realizácie a poukázali i na nedostatky, ktoré sa pri ich organizácii a súčasnom zameraní vyskytujú. V závere článku zhrnuli pripomienkované aspekty do veľmi hodnotných a logických odporúčaní.


Košická výstava splnila očakávania
Dom techniky ZSVTS Košice, s. r. o., v dňoch 10. až 12. novembra minulého roku v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR, Slovenským poľovníckym zväzom, Univerzitou veterinárskeho lekárstva v Košiciach a Mestskými lesmi Košice, s. r. o., usporiadal 2. ročník medzinárodnej kontraktačno-predajnej výstavy Poľovníctvo - Lesníctvo, spojenej s I. Košickou výstavou nožov a chladných zbraní.


Nie je zhodár ako zhodár
Hovoríme s predsedom Slovenskej lesníckej komory Ing. Blažejom 
Možuchom
 

Ing. Blažej Možucha stál pred siedmimi rokmi pri zrode štátneho  podniku LESY SR a počas troch rokov viedol túto najväčšiu  organizáciu v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva z postu  generálneho riaditeľa. Keď ho terajší minister pôdohospodárstva  Zsolt Simon z funkcie odvolal, požiadal ho o poskytovanie  lesníckych a manažérskych skúseností poľský minister ochrany  prírody, pod ktorého kuratelu patrí aj poľské lesníctvo a  generálny riaditeľ Lasów paňstwowych, teda poľských Štátnych  lesov, Janusz Dawidziuk.

 
 


Čo prináša transformácia revírov
 

 
 
Ukončenie a obnova nájomných zmlúv na výkon práva poľovníctva vo väčšine poľovných revírov v SR spôsobuje vrásky na čelách poľovníkov. Stupňuje sa úsilie o skompletizovanie podkladov o vlastníctve poľovných pozemkov, spracúvajú sa návrhy hraníc poľovných revírov, vedú sa horúčkovité rokovania medzi vlastníkmi a poľovníkmi, záujmové skupiny o revír sa predbiehajú v úsilí získať predbežné súhlasy vlastníkov, splnomocnenia na zastupovanie pri konaní a hľadajú sa správne „tlačenky“ na správcov pozemkov a kompetentné orgány. Poľovnícke združenia, ktoré v týchto revíroch poľovali často viac ako 50 rokov, ťahajú voči solventnejším, politicky alebo spoločensky významnejším a silnejším záujemcom o poľovné revíry často (alebo takmer vždy?) za kratší koniec.



Motorizmus a zver

Projekty nových rýchlostných komunikácií vypracované pred 10-15-timi rokmi nezohľadňovali potrebu zachovania migračných priechodov zveri a zvýšenia bezpečnosti cestnej premávky zabránením vstupu voľne žijúcej zveri na teleso cesty. Dôkazom toho je i nedávne vybudovanie obchvatov Nová Baňa a Žarnovica, čo možno čiastočne pochopiť, pretože tieto úseky cestnej siete vedú v tesnej blízkosti mestských aglomerácií.



S láskou k Liptovu
Ing. IGOR KOŠECKÝ
 
 

Medzi slovenských poľovníkov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj tejto činnosti na Slovensku patrí viacero absolventov lesníckych škôl. Na ich odbornom raste sa pri výučbe poľovníctva podieľalo množstvo pedagógov - aktívnych poľovníkov na stredných školách či na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene, ktorú dnes poznáme pod názvom Technická univerzita. Stredné školy lesnícke s podobným zameraním sú na Slovensku tri, a to v Banskej Štiavnici, Liptovskom Hrádku a v Prešove.




Zo znaleckého denníka
Rozruch v dedine
ZALKO

Agilné poľovnícke združenie si okrem iných účelných poľovníckych zariadení vybudovalo aj malú, ale dobre vybavenú odchovňu bažantov. Kapacitne stačila produkovať bažanty nielen na vlastné zazverovanie, ale aj na predaj iným poľovníckym združeniam. Tržba z predaja vyrovnala náklady a celý program s odchovom bažantov vykazoval aj mierny zisk. Na jeho zvýšenie sa naskytla zaujímavá príležitosť.


Zver  na úteku
Text a snímky JOZEF FERENEC
 

 
Až do vynálezu motora bola väčšina zvierat rýchlejšia ako človek. Ale aj potom ubehlo ešte niekoľko desaťročí, kým rýchlosť stroja prekročila sto kilometrov za hodinu a človek mohol poraziť väčšinu tvorov zo živočíšnej ríše.

 
 


Ovplyvnila ma digitálna fotografia

Na webových stránkach venovaných slovenským fotografom prírody nás v posledných mesiacoch mimoriadne zaujala tvorba Zvolenčana Jozefa Ivana. Vyzvali sme ho preto, aby sa predstavil nám i čitateľom Poľovníctva a rybárstva. Vo svojej odpovedi na výzvu bol stručný. V podstate zo svojho súkromného života prezradil iba že má 29 rokov, je ženatý a má ročnú dcérku Danielku. Preto sme vyzvedali ďalej a výsledkom je nasledujúci takmer telegrafický rozhovor.
 
 
 
 
 
 
 
 



 
 
 

Kolimátorové mieridlo - vaše presné oko
 

 
V poľovníctve sa neustále zavádzajú nové, dokonalejšie zbrane, pomôcky a výstroj. Za pár rokov nebude ničím neobvyklým stretnúť poľovníka, ktorý bude mať na brokovnici alebo guľovnici namontovaný kolimátor.


Milí rybári, priatelia a milovníci prírody! (novoročný príhovor)
RUDOLF HARVÁNEK, prezident SRZ
Pohľad do kalendára nás neúprosne presviedča o tom, že rok 2005 je za nami a nám sa opäť patrí zamyslieť a bilancovať, čo nám uplynulý rok priniesol, aké sme dosiahli úspechy alebo s akými problémami sme bojovali.

 
 
 

Kormorány - genéza kauzy
JAROSLAV ŠUBJAK
 

 
Po opakujúcich sa masových zimných náletoch kormoránov predovšetkým na rieky Hron, Váh, Orava a Kysuca podal SRZ v apríli 2004 žiadosť na MŽP SR o udelenie výnimky na plašenie a odstrel jedincov chráneného druhu kormorána veľkého na asi 60 lovných a 50 chovných revíroch SRZ. Súbežne boli iniciované rokovania o spolupráci s poľovnými združeniami.


 
 


Zimná rozprávka
ROMAN ZUPKO
 

 
Nastúpila pani zima, ktorá znamená, že budeme dlhé mesiace čakať na prvé teplejšie jarné lúče, ktoré zas prebudia prírodu k životu... Takto alebo podobne sa začínajú úvahy mnohých z nás. Priznám sa, že aj ja som donedávna v januári tuho zvieral nové povolenie na rybolov a nedočkavo očakával jar. Rybári majú vopred poznačené svoje TOP dátumy, ktoré odštartujú pre nich zaujímavú rybačku. Či už ide o 16. apríl, začiatok kaprovej či sumcovej sezóny - všetky sú posunuté minimálne na začiatok jari.




Jednoduchý, napínavý a vysoko účinný spôsob lovu
Driftujúca nástraha
 
 

 
Pre väčšinu rybárov znamená lov na ťažko, s nástrahou položenou na dno, niekoľko prostých úkonov a veľa, veľa trpezlivosti. Po nahodení a uložení prúta do vidličiek totiž zostáva v stojatých i tečúcich vodách len čakať. Známy britský športový rybár Andy Little však odporúča nielen na spestrenie rybačky, ale aj na zvýšenie šancí na úlovok techniku „driftujúcej“ nástrahy, ktorú spolu s primeranou záťažou splavuje na dne.

 
 

Ichtyofauna Velického potoka
Ing. STANISLAV GÉCI, Rada SRZ Žilina
 
 

Velický potok je 22 km dlhý a zároveň najväčší ľavostranný prítok rieky Poprad. Jeho pramennou oblasťou je Dlhé pleso pod Gerlachom vo Vysokých Tatrách. Preteká Velickým plesom, z neho tečie južným, potom juhovýchodným a východným smerom a v meste Poprad ústi do Popradu. Plocha povodia je 60 km2.

 
 


Hrozba s názvom gyrodaktylóza
TIBOR ILAVSKÝ, PETER BELEŠ, Rada SRZ
 

Liptovská Mara, jedna z najznámejších kaprových vôd na Slovensku, mnohým rybárom splnila sen o kapitálnom úlovku, iným zas dopriala nezabudnuteľné chvíle strávené pri rybačke a niekoho určite i sklamala. Všetkým návštevníkom však naďalej prináša stále nové prekvapenia, či už príjemné, alebo také, ktoré spôsobujú starosti užívateľovi a v konečnom dôsledku aj všetkým rybárom.



 
 

Nesmie vždy vyhrávať komercia
Ing. Miroslav Zontág
 

 
Súčasná hydrologická situácia na slovenských vodných tokoch bez ohľadu na striedanie suchých a vlhkých viacročných cyklov začína byť povážlivá. Ak k tomu pridáme plánované komerčné využívania povrchovej vody na závlahy, hydroenergetické účely, zasnežovanie či komerčný chov rýb, budúcnosť starostlivosti o rybie spoločenstvá je viac ako neistá.



Váh č. 12
Ing. PETER BELEŠ
 
 
 
 
 
Pod Hričovskou priehradou sa rieka Váh rozdeľuje na odpadový kanál a pôvodné koryto Váhu, ktoré sú samostatne evidovanými rybárskymi revírmi. Staré koryto, ako ho rybári bežne volajú a poznajú, zahàňa čiastkové povodie starého koryta rieky Váh od ústia potoka za obcou Beňov po priehradné teleso VN Hričov a predstavuje ďalší vážsky rybársky revír č. 3-4610-1-1 Váh č. 12, ktorý je kaprovou vodou. Tento cca 15 kilometrov dlhý úsek obhospodaruje MO SRZ Bytča.



Perspektívy blatniaka tmavého

RNDr. JOZEF MÁJSKY, Mgr. JURAJ HAJDÚ, Štátna ochrana prírody SR
V prípade najviac ohrozených druhov našej flóry a fauny je dôležitým krokom na realizáciu opatrení na ich záchranu vypracovanie programov záchrany. Tieto materiály spracúva Štátna ochrana prírody SR podľa potreby aj v spolupráci s vedeckými inštitúciami a vysokými školami, jednotlivé PZ schvaľuje MŽP SR. Pokiaľ ide o ichtyofaunu, v apríli 2005 bol schválený program záchrany blatniaka tmavého (Umbra krameri).




List čitateľa
Pokušenie a svedomie

Je možné, že nedokážem ani dostatočne presvedčivo vysvetliť, prečo mi táto téma už dávnejšie leží v hlave, možno nedokážem ani náležite vysvetliť, ako pokušenie a svedomie súvisia s nami rybármi, viem však, že táto téma má význam, že ma zaujala a tvrdohlavo sa pýta na papier.


Sme dobre pripravení na monitoring biotopov a druhov rýb európskeho významu?
Výzva i šanca
Ing. MIROSLAV ZONTÁG
 
 

Výnosom MŽP SR č. 3 zo 14. 7. 2004, ktorým sa ustanovuje zoznam území európskeho významu v SR a na základe uznesenia vlády č.239/2004 zo 17. 3. 2004, ktorým sa plnia záväzky podľa smernice o biotopoch č. 92/43/EHS a prístupovej zmluvy SR k Európskemu spoločenstvu, uviedol sa na Slovensku európsky proces vytvárania chránených území EÚ.



Výsledky športového zápolenia v roku 2005

Odbor pre športovú činnosť Rady Slovenského rybárskeho zväzu koncom každého roku vyhodnocuje zápolenie športových rybárov v disciplínach LRU plávaná a LRU mucha - pre družstvá aj jednotlivcov a súťaž v disciplíne rybolovná technika. V LRU plávaná a LRU mucha sa súťaží o umiestnenie v 1. a 2. lige a v divízii. Uverejňujeme výsledky družstiev.


Rieka čaruje
 
 

Pomaly vymierajúca generácia bratislavských rybárov si ešte určite dobre pamätá na rybárske „búdky“ s obrovskými čereňmi, ktoré kedysi ukazovali svojimi dlhými tenkými prstami k nebu na ľavom brehu Dunaja, priamo v centre hlavného mesta Slovenska. Trónili si pokojne aj hneď pod Vodnými kasárňami, v ktorých dnes sídli Slovenská národná galéria. Patrili ku koloritu mesta rovnako ako Hrad, Slavín, Most Červenej armády alebo ako k nemu patril vášnivý rybár- čereniar Rudko Weissmann, čašník z kedysi chýrneho Klubu novinárov.


Dotyky s rybárskym životom
Ing. JÁN DUŠKA
 
 

Ešte v nás doznievajú nezabudnuteľné spomienky a nevšedné zážitky z predchádzajúcich výlovov rybníkov, a už prišiel čas napåňať nové predstavy o ďalšej rybárskej žatve. Koncom uplynulého roka prebiehali výlovy rybníkov v plnom prúde. Naši žiaci zo Združenej strednej školy poľnohospodárskej a rybárskej v Mošovciach aj minulý rok výdatne pomáhali - druháci na Slovensku pri výlovoch našich najväčších rybníkov pri Hrhove a tretiaci v juhočeskom kraji, v kolíske rybárstva - Třeboni.



Partneri

Kto je online?

Práve tu je 347 návštevníkov a žiadni členovia on-line