Marcové číslo časopisu Poľovníctvo a rybárstvo vychádza koncom mesiaca február.
Z jeho bohatého obsahu vyberáme:  
 
Emil RAKYTA - Logiku do sčítania zveri

Od zavedenia plánovania chovu a lovu poľovnej zveri robíme každoročne prevažne v mesiacoch február až marec celoplošné sčítavanie zveri. Túto povinnosť určuje štátna správa v dvoch termínoch pre celé územie republiky.
Tento systém nemá logiku, dokonca sa o ňom kriticky vyjadrujú už aj jeho proklamátori, pretože na početnosť zveri v danom území v priebehu roka vplýva mnoho faktorov, ale už zotrvačne rešpektujú všetci nariadenie vrchnosti a povinne sa zúčastňujú na nariadených „pochodových cvičeniach“.
Skúsenosti a výsledky prvého roku
MVDr. Rudolf Janto, Krajská veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica,
MVDr. Ivan Kopřiva, Krajská veterinárna a potravinová
správa Trenčín

Klasický mor ošípaných (KMO) robí na Slovensku problémy chovateľom ošípaných a spracovateľským závodom mäsa v obchodovaní s EÚ. Aby sme sa v SR s touto nákazou čo najrýchlejšie vysporiadali, začala sa minulý rok vykonávať orálna vakcináciu proti KMO u diviačej zveri.

  
 
Nový národný rekord danielej trofeje ČR

Pavel Hell, Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri Wien - Brno - Nitra
 

 
Začiatkom februára toho roku sa v príjemnom prostredí známej Poněšickej zvernice neďaleko Českých Budějovíc zišla ad hoc medzinárodná hodnotiteľská komisia CIC v zložení prof. Nino Ninov z Bulharska (predseda), prof. Hromas a Ing. Feuereisel z Českej republiky, Ing. Maierhofer z Rakúska a hosť. prof. Hell zo Slovenskej republiky, aby na základe požiadania českej strany obodovali niekoľko nových špičkových trofejí raticovej zveri, získaných v revíroch ČR.



Poľovníctvo znamená komplexnú starostlivosť o zver
Stretli sme sa s predsedom Českomoravskej mysliveckej jednoty Ing. Jaroslavom Palasom, ktorého na najvyšší post v českom poľovníctve zvolili koncom minulého roka delegáti 3. zjazdu ČMMJ.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jelenia zver vo východoslovenskom regióne
Prof. Doc. Ing. JURAJ CIBEREJ, CSc.
 
 

 
Koncom uplynulého roka sa v Košiciach uskutočnil 2. ročník medzinárodnej kontraktačno-predajnej výstavy Poľovníctvo - Lesníctvo spojenej s I. Košickou výstavou nožov a chladných zbraní. Jeho súčasťou bol aj odborný seminár zameraný na poľovníctvo vo vzťahu k lesnému hospodárstvu. Dnes vám priblížime obsah niekoľkých ďalších vystúpení, ktoré na tomto seminári odzneli.




Kalendár kynologických podujatí SPZ na rok 2006 - kalendár

 
 
 
Milovník horských kúr
Ing. IGOR KOŠECKÝ, Klub histórie slov. poľovníctva pri SPZ

Pokračovateľom Prof. Ing. Antona Sokola na Lesníckej fakulte VŠLD vo Zvolene bol Ing. Ľudovít Bancík (29. 3. 1923 - 17. 2. 1979). Hoci už v rokoch 1948-1952 pôsobil na VŠPLI v Košiciach, vrátil sa v r. 1963 na VŠLD Zvolen ako odborný asistent. Spolu s Prof. Ing. Sokolom zabezpečoval výučbu poľovníctva.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zo znaleckého denníka
Justičné motanice
ZALKO

Zdanlivo jednoduchý prípad, v ktorom poľovník porušil poľovnícky poriadok a následne aj zákon. Udial sa nedávno a, žiaľ, je demonštrá-
ciou nesprávneho prístupu a nezdravej byrokracie v riešení tejto veci. Keď si predstavíme, koľko zbytočných písačiek a zaťažovaní kompetentných vyšetrovateľov a sudcov si tento prípad vyžiadal, isto nám napadne úvaha o nezodpovednom mrhaní pracovných kapacít, peňazí daňových poplatníkov a o zlom metodickom postupe všetkých zainteresovaných. Čo sa vlastne stalo?

 
  
 
Poľovníctvo a oddych
 
 
 
 
V dňoch 26.-29. januára 2006 sa v brati-slavskej Inchebe uskutočnila výstava Poľovníctvo a oddych. Bola síce viac o oddychu ako o poľovníctve, ale určite splnila svoj účel. V tomto termíne sa pod strechou bratislavskej Incheby uskutočnilo aj niekoľko ďalších výstav - popri Poľovníctve a oddychu to boli výstavy zamerané na cestovný ruch, šport, gastronómiu, stroje a technológie, obalové technológie, baliacu techniku a cestovateľské filmy (najlepším filmom tretieho ročníka cestovateľského festivalu Camera Slovakia sa stalo Putovanie Slovenskom známeho režiséra Pavla Barabáša).


Dravce a sovy Slovenska

Dnes začíname voľný seriál fotografií a textov. Ich cieľom je oboznámiť nielen poľovnícku verejnosť, ale všetkých, ktorí majú kladný vzťah k prírode, s niektorými druhmi vtákov. Ide najmä o druhy, ktoré mnohí z nás nedokážu vo voľnej prírode správne identifikovať, prípadne si ich pletú s inými príbuznými druhmi.

 
 
 
Základné optické veličiny ďalekohľadov
Tomáš Krivjanský
 
 

 
Aby sme sa vyhli nesprávnostiam a rozličným mýtom pri posudzovaní optickej výkonnosti ďalekohľadov, musíme si ujasniť základné optické veličiny, ktorými sú: zväčšenie, zorné pole, svetelnosť a výkonnosť
za šera (optická mohutnosť).



Strelecká činnosť v roku 2005
Ing. ŠTEFAN ENGEL, JÁN PIVKO

Na verejných streleckých pretekoch, ktoré sú zaradené do streleckej ligy družstvo
ŠRgO SPZ Prešov v zložení Ing. Ján Šíma, Ján Vasiľ a Marián Gramec vytvorilo nový platný strelecký rekord v disciplíne redukovaný trojboj M-600 v hodnote 1 773/1 800 bodov. Doterajší platný rekord bol prekonaný na strelnici v Istebnom 28. 8. 2005.


Strelecké súťaže SPZ v roku 2006 - kalendár


Výcvik farbiara na pachové práce
Dušan Slivka

Musíte sa veľmi usilovať, aby ste vedomostne dorástli na jeho úroveň, potom získate jeho oddanosť a lásku. To bude najväčšou odmenou za všetko, čo preňho urobíte. Mnou popísané metódy a spôsoby výcviku berte len ako jeden z možných návodov, ktorých pomocou sa možno dopracovať k cieľu. Všetky popísané metódy, aj keď sú podrobnejšie rozpracované v pripravovanej knihe, nemusia vyhovovať práve vášmu psovi. Na ich príklade však rýchlo prídete na to, ako je potrebné rozmýýľať a hľadať práve ten spôsob, ktorý bude najvhodnejší na výcvik vášho psa. Ak sa mi tento zámer podarí, budem rád.



Muflónia zver v Štiavnickom pohorí
Ing. PETER BUŠNIAK
 

 
Uplynulo už dvadsať rokov odvtedy, ako sa v poľovných revíroch oblasti Štiavnického pohoria začal realizovať program výmeny nekvalitnej pôvodnej populácie muflónej zveri. Muflónia zver bola v tomto regióne aj v minulosti síce pomerne početná, no trofejovo veľmi slabá. V tejto súvislosti sa v marci  1997 uskutočnil aj odborný seminár o chove muflónej zveri na Slovensku, na ktorom sa zúčastnilo 300 záujemcov a chovateľov muflónej zveri na našom území.


 
 
  
Zázrak menom SBIROLINO
ROMAN ZUPKO
 
 
 
Nedávno sa na Slovensko dostala zaujímavá pomôcka na lov rýb - Sbirolino. Toto označenie však vlastne ani nie je správne, pretože Sbirolino je iba jeden typ rybárskej pomôcky, no vzhľadom na to, že názov sa už zaužíval, požičiam si aj ja toto označenie. Sbirolino už prezentovali viacerí rybári a dnes sa zdá, že záujem oň už časom upadol. Vzhľadom na to, že Sbirolino nie je iba pomôcka, ale aj vcelku efektívna metóda lovu, rád by som ho vrátil na rybárske výslnie.



Všežravý jalec hlavatý obľubuje rybie filety
Predjarné mámenie
 

 
Jalec hlavatý (Leuciscus cephalus) je pre mnohých rybárov iba príležitostným úlovkom pri love zubáčov či iných dravcov. Zďaleka nie všetci učeníci Petrovho cechu si pritom uvedomujú, že je to najväčší všežravec z našich kaprovitých rýb a možno aj najvšežravejšia sladkovodná ryba. Navyše je to jeden z nemnohých príslušníkov tejto rozvetvenej čeľade, ktorý zostáva aktívny aj v zime. Možno ho teda chytať po celý rok, samozrejme, s výnimkou obdobia hájenia (od 15. 3. do 31. 5), a to veľmi rozmanitými technikami.
Hans Gutjahr, známy nemecký špecialista na dravé ryby a spolupracovník časopisu Der Raubfisch, sa rád z času na čas vyberie na jalce s bolonským prútom a netradičnou nástrahou - kúskami menších rýb.



Ipeľ č. 5
Ing. PETER BELEŠ
 
 

 
Juh Slovenska ponúka rybárom kaprovú vodu, na ktorej možno vykonávať rybolov aj po 15. marci s prihliadnutím na individuálnu ochranu jednotlivých druhov rýb. Je ňou známa rieka Ipeľ, ktorá lemuje štátnu hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Tento cca 11 kilometrov dlhý hraničný úsek predstavuje rybársky revír číslo 3-1260-1-1 Ipeľ č. 5, ktorý obhospodaruje MsO SRZ Lučenec. Zahàňa čiastkové povodie rieky Ipeľ od ústia potoka Tisovník po hraničný kameň pod obcou Kalonda.


  
 
Ichytyofauna VN Nová Bystrica (2)
Ing. Peter Beleš, Ing. Tibor Krajč, Mgr. Boris Chládecký,
Rada SRZ Žilina

V dňoch 26. až 28. mája 2004 a 19. až 21. októbra 2004 sa uskutočnil ichtyologický prieskum VN Nová Bystrica. Dnes prinášame druhú časť jeho výsledkov.

Hrozí chovom rýb krach?
Ing. Stanislav Géci

O Albánsku sa hovorí ako o krajine orlov. Aj Slovensku sa zrejme onedlho ujde vtáčie pomenovanie. Prečo? Preto, lebo Vláda SR na svojom 42. zasadnutí dňa 9. júla 2003 uznesením č. 636 schválila národný zoznam navrhovaných chránených vtáčích území, ktorý obsahuje 38 navrhovaných chránených vtáčích území (CHVÚ) zaberajúcich približne 20 % územia Slovenska.
 
 
 
 
 
Život pod ľadovým príkrovom
Dr. PETER ÁČ, PhD.
 
 

Pravidelné striedania ročných období sú výrazným zásahom do chodu života a menia správanie sa všetkých zložiek živej prírody. Najmä zimné obdobie predstavuje pre väčšinu organizmov pritlmenie aktivity. Chladné počasie znižuje teplotu vody a ryby ako živočíchy s premenlivou teplotou tela, ktorá sa mení v závislosti na okolitom prostredí (až na niektoré druhy, napr. miene), taktiež znižujú svoju aktivitu. Neplatí to však doslovne, nakoľko v prírode nič nie je čiernobiele, a tak možno aj v tom najtuhšom mraze občas uloviť napr. kapra, ktorý by mal podľa všetkého slastne odpočívať na zimovisku.


Patentované prírodou

Ako je možné, že pavúk vodúch vie plávať a potápať sa bez toho, aby sa namočil? Prečo zostávajú listy lotosového kvetu vždy žiarivo čisté? Ako to, že drsná koža žraloka kladie vo vode minimálny odpor? To sú len niektoré z otázok, ktorými sa zaoberá moderný vedný odbor - bionika.


Vydržať, alebo alebo ako som nechytil kapra

Je to už šesť rokov čo som sa rozhodol venovať jednej z našich najstarších nádrží. Reč je o vodnej nádrži Nosice. Boiliesový ošiaľ ma zachvátil v roku 1998, keď som sa začal venovať len a len tomuto dobrodružnému bádaniu. Po zakúpení nevyhnutného vybavenia a zdolaní nedostupnej a pre mňa spočiatku aj dosť nezrozumiteľnej literatúry, som sa rozhodol vyraziť na moje prvé kaprie tri dni, o ktorých som bol skalopevne presvedčený, že nemôžu dopadnúť inak, ako ulovením minimálne 15 až 20 kilových obrov, o ktorých som toľko čítal. Žiaľ, až s odstupom dlhého obdobia chaotického tápania a pobehovania po rozličných viac či menej vychytených lokalitkách, som si povedal DOSŤ!
 
 
  
Na návšteve u najslávnejšieho
výrobcu umelých nástrah
Ako sa voblery učia plávať?
 

Ktovie, či sa neviditeľný duch starého pána Lauriho Rapalu dodnes neplaví v malom rybárskom člne na jeho obľúbenom jazere neďaleko fínskeho mestečka Vääksy...? A možno v ňom rovnako ako pred šesťdesiatimi rokmi stružliká vreckovým nožom z kúska ľahkého dreva ďalšiu z umelých nástrah, ktoré medzi rybármi celého sveta preslávili nielen jeho meno, ale aj jeho vlasť. Čo by asi povedal, keby videl, ako sa v modernej fabrike, ktorá vyrástla z jeho malej stolárskej dielničky, po tisíckach vyrábajú „rapaly“ všetkých možných tvarov, farieb, veľkostí i funkcií?
 
 
  
Najlepšie boli Potoky
Ing. Stanislav Géci
 

Belanský potok (Belá potok), pstruhový revír č. 4-0060-4-1 je 14,6 km dlhý, pôvodne pravostranný prítok Hornádu. Po výstavbe vodného diela Ružín ústi do tejto nádrže. Pramení vo východnej časti Slovenského Rudohoria vo výýke okolo 650 m n. m. Tečie severozápadným smerom. Plocha povodia je 72 km2.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 556 návštevníkov a žiadni členovia on-line