Júnové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza koncom mája  2006
 
Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

Ing. KAROL LACKO, predseda ŠRR SPZ, viceprezident SPZ

Jún je tradične mesiacom, v ktorom máme najviac priestoru a času na prezentáciu poľovníctva, ale najmä jeho ochranárskeho poslania pred nepoľovníckou verejnosťou. Akcie ako sú Apríl - mesiac lesov, Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody či Deň Zeme sú potrebné na to, aby sme si všetci pripomenuli nevyhnutnosť a potrebu ochrany prírody a zveľaďovania životného prostredia.
 
 
Dilema - OkO či OZ?

Bc. PETER PALKO, predseda DR Košice-okolie
V tomto čase sa stáva módnym hitom, že pri uzatváraní nových nájomných zmlúv sa poľovnícke združenia osamostatňujú od okresných a regionálnych organizácií SPZ a zakladajú občianske združenia. Iniciátormi týchto myšlienok sú väčšinou najsolventnejší ľudia v jednotlivých poľovníckych združeniach a ako presvedčujúce argumenty slúžia útoky na okresné organizácie v súvislosti, že už nechcú byť podriadení okresom, načo sú im okresy, nič im nedávajú a pod.

 
 


Selektívny odstrel srnčej zveri

Ing. VLADIMÍR KLEIN, MPS Poľana Spišská Belá
 
Kedysi sa príroda sama starala o to, aby sa raticová zver nemohla rozmnožiť viac, ako to bolo pre príslušné životné prostredie únosné, a prirodzeným výberom zamedzovala jej kvalitatívnemu úpadku. Tomuto výberu padala za obeť najmä mladá a prestarnutá zver, vo väčšej miere samičia ako samčia. V populáciách raticovej zveri bol tak vždy optimálny pomer pohlavia a vekových tried. Teraz sme za to zodpovední my poľovníci nahradením niekdajšieho prirodzeného výberu umelým výberom - vyraďovacím odstrelom. Žiaľ, mnohí z nás zásady vyraďovacieho odstrelu ešte stále dostatočne nepoznajú alebo svoje vedomosti nevedia aplikovať v praxi. Ba sú aj takí, ktorí ich jednoducho ignorujú.
Selektívny odstrel raticovej zveri má viesť k urýchlenému dosiahnutiu chovateľského cieľa, ktorým je chov únosného stavu zdravej a silnej zveri s optimálnou pohlavnou a vekovou štruktúrou populácie.


 
 

Ako ďalej, ako kvalitnejšie

JOZEF BEGALA
 

 
O zajačej zveri sa s nostalgiou tvrdí, že jej stavy zo 70. rokov sú nenávratne preč. Vtedy sa lovilo v bývalej ČSSR viac ako milión zajacov ročne. Rozpitvávajú sa príčiny nepriaznivého poklesu stavov zajačej populácie. Hľadajú sa riešenia, z ktorých však ani jedno nie je príliš efektívne. Ale je naozaj zajac nenávratne preč? Ak nejaký živočíšny druh kvantitatívne, ale aj kvalitatívne ubúda, v prvom rade hľadáme príčiny v potravnej oblasti. To je prvá závažná chyba a chybné sú aj úsilia o zlepšenie jeho stavu. Ďalšou chybou je názor, že nedostatok úkrytových možností zajaca pôsobí ako eliminačný faktor. Tlak predátorov je ďalším nesprávnym názorom na dôvod nízkych stavov zajacov. Je pravda, že v 70. rokoch nebolo toľko líšok, čo relatívne možno pokladať za eliminačný faktor, avšak ani to nie je celkom pravda. Úsilím je potom naprávať nepriaznivý stav prikrmovaním, zakladaním políčok a remízok, ale najmä intenzívnym lovom líšok znižovať predačný tlak na zajaca. Stavy zajacov však nijako neprestali klesať - ani množstvom, ani kvalitou.


 
 

Priateľ našich priateľov

Takýto epiteton ornans by sme azda mohli priradiť k menu nášho júnového oslávenca, čerstvého šesťdesiatnika, člena Prezídia Slovenského poľovníckeho zväzu Štefana Štefíka.
Inžinier Štefan Štefík sa narodil v prvej polovici mesiaca, ktorý je zasvätený poľovníctvu a ochrane prírody. Nepochybne aj preto dostal do vienka lásku a úctu ku všetkému živému, čo nás obklopuje. Svetlo sveta uzrel 15. júna 1946 v Košiciach. Mladé letá prežil v Bytči, v prostredí učiteľskej rodiny, v láskavom objatí malebnej prírody stredného Považia. V jeho blízkom vzťahu k prírode dominovali štvornohí krásavci, ktorých zvykneme označovať za najlepších priateľov človeka. A to aj napriek tomu - alebo možno práve preto - že Ing. Štefan Štefík je v podstate svojej osobnosti technokrat; je totiž absolventom vysokoškolského štúdia elektrotechniky a informatiky.
 
 
 


Slávna minulosť aj súčasnosť

V tomto roku slávi Česká zbrojovka, a. s., sedemdesiate výročie svojho vzniku. Firma bola založená v roku 1936 a následne začala výrobu kombinovaného sortimentu vojenských a civilných zbraní. Prvými výrobkami boli letecké palubné guľomety, armádne pištole a ľahké guľovnice. Súčasný sortiment výrobkov tvoria športové a lovecké zbrane, ale aj služobné zbrane pre armádu, políciu a ozbrojené zložky. Ich spoločnou črtou je kvalita, dlhodobá spoľahlivosť a presnosť. Česká zbrojovka dnes predstavuje jedného z najväčších svetových producentov ručných zbraní. Viac ako 80 % svojej zbrojárskej produkcie exportuje do vyše stovky krajín celého sveta. Vynikajúce vlastnosti zbraní vytvorili Českej zbrojovke dobré meno na domácom i svetovom trhu.

 
 


W. Karamojo Bell - lovec slonoviny

PETER ČEKOVSKÝ, Bsc.
 

 
Poľovníctvo sa v minulosti vždy nechápalo ako chov a obhospodarovanie populácií zveri, ale často ako profesionálny lov s cieľom dosiahnuť zisk. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame príbeh profesionálneho lovca slonov.


 
 

Učitelia poľovníctva
Spájal teóriu s praxou


Zapálený lesník a poľovník Ing. Anton Krištof vyštudoval Strednú lesnícku školu v Liptovskom Hádku a potom Vysokú školu lesnícku
a drevársku, Lesnícku fakultu vo Zvolene. Ako žiak profesora Vladimíra Černého už počas stredoškolských štúdií, reprezentoval svoju školu najmä v streleckých poľovníckych disciplínach. Pre poľovníctvo bol zanietený už na strednej škole.

 
 

Zo znaleckého denníka
Bačovská  odysea

Milé povinnosti ma zaviali na poľovnícke skúšky do okresu, kam som rád chodil, lebo vždy mali dobre pripravených kandidátov a mám tam aj niekoľko priateľov. Pri otvorení som si na slávnostnom nástupe všimol, že jeden z kandidátov svojou urastenou postavou trochu viac vyčnieva nad ostatných. Vtedy som ešte netušil, že s ním budem mať niekedy do činenia aj po odovzdaní vysvedčení.

 
 
 

Zbierka srnčích zhodov
Ing. ŠTEFAN ENGEL, PAVEL MICHÁĽ
 
 

 
Každý z nás radových poľovníkov sa isto už stretol s poľovníckymi trofejami či už vlastnou zásluhou ako šťastný strelec, alebo pri návšteve múzeí či na chovateľských prehliadkach. Veľmi peknou poľovníckou trofejou sú však tak isto aj zhody, ktoré potešia srdce poľovníka pri peknej prechádzke v revíri. Pánovi Micháľovi učarovali zhody zo srnčej zveri a začal za nimi cieľavedome chodiť. Počas deviatich rokov vychádzok do revíru po-nachádzal a sústredil 193 nádherných parožkov, z ktorých vyše 80 percent našiel sám vďaka dobrým znalostiam spôsobu života srnčej zveri, jej sledovaniu a odpozorovaniu jej návykov.

 
 
 

Umelecká výzdoba historických loveckých zbraní
ŠTEFAN ADAČA
 

V minulom čísle Poľovníctva a rybárstva sme sa zaoberali rozličnými druhmi výzdoby zbraní. Končili sme zmienkou o výzdobe kovových častí a konštatovali sme, že počas historického vývoja ručných strelných palných zbraní vznikali viaceré technické spôsoby ich vyzdobovania. V tejto téme pokračujeme niekoľkými poznámkami o tvarovaní súčiastok zbrane.
 
 



Nácvik poslušnosti farbiara
DUŠAN SLIVKA
 

 
Málokto z vodičov psov spomedzi poľovníkov si v plnej miere uvedomuje skutočnosť, že pes bez dokonale zvládnutej poslušnosti nie je prakticky použiteľný v poľovnom revíri. Poľovanie s takýmto psom je takmer nemožné a vodičovi je skôr na príťaž. Svojím správaním dokáže všetku zver spoľahlivo odohnať. Preto tejto časti výcviku by vo vlastnom záujme mal každý venovať čo najväčšiu starostlivosť. Podcenenie alebo zanedbanie akejkoľvek maličkosti sa takmer vždy vypomstí.




Janegove psy kradnú slivky
SAŠA BORIK
 

 
Na Vansovej 56 v Nových Zámkoch býva mamička Štefana Janegu, medzinárodného rozhodcu a vlastníka chovateľskej stanice psov „Biely agát“.
- Už jej sľubujem od roku 1976, odkedy chovám psy, že to skončím, - s úsmevom hovorí Štefan, - ale som rád, že ju tu mám, lebo ju veľmi potrebujem.


 
 

Zrod života
JOZEF FERENEC
 
 
 
 
Kým niektoré mláďatá prišli na svet koncom zimy a dnes už veselo objavujú svet, iné sa narodili alebo vyliahli len pred niekoľkými dňami. Práve začiatok leta prináša zrod nových jedincov v prírode a zaiste je aj preto jún zasvätený poľovníctvu a ochrane prírody. Symbolizuje každoročne sa opakujúci zrod nového života, nadväzuje na mesiac liahnutia a chovu malej i veľkej zveri.

 
 


Ochrana prírody - náš spoločný cieľ
ROMAN ZUPKO
 

Nedá mi nereagovať na situáciu, ktorá nastala v poslednom období v Slovenskej republike v rámci rybárstva. Akoby sa roztrhlo vrece s rôznymi kauzami týkajúcimi sa rozporov v oblasti výkonu rybárskeho práva a ochrany prírody.
 
 

 
 

Niečo pre špecialistov: fixná bójová montáž na sumce
Na dne
 
 

 
Stefan Seuss, mladý nemecký expert na lov sumcov, ktorý roky pracuje ako rybársky sprievodca na známych i menej známych vodách v Španielsku, vyvinul vlastnú, veľmi účinnú techniku lovu najväčších sladkovodných rýb Európy. Nenechal si ju však pre seba, ale podelil sa o ňu s čitateľmi časopisu Fisch und Fang. Vzhľadom na to, že ju možno využiť aj v mnohých slovenských revíroch, prinášame vám Stefanovo rozprávanie i s popisom jeho originálneho systému.

 
 


Rybačka vo Fínsku
 
 

 
Keď sa povie krajina tisícich jazier, väčšina z nás si okamžite vybaví Fínsko, polárny kruh a krásy tamojšej nespútanej prírody. Nie však každý vie, že Fínsko ponúka fantastické možnosti rybolovu ale aj poľovačky. Či už radi muškárite, chytáte na blyskáč, na prívlač či na ťažko, fínske rybárske výlety dokážu uspokojiť naozaj aj toho najnáročnejšieho rybára. O jednom z takýchto výletov sme sa porozprávali aj s pánom Tichým, ktorý sa prostredníctvom slovenskej agentúry spolu s tromi členmi rodiny na takýto výlet vybral.

 
 


Škľabky a korýtka vo Váhu
RNDr. JOZEF MÁJSKY
 

Lastúrniky, všeobecne označované ako škľabky či korýtka, zvykneme pokladať za bioindikátory čistoty našich vôd. Toto zovšeobecnenie, ktoré sa ešte stále učí v našich školách, sa však zakladá na pravde len do určitej miery a neplatí pre všetky typy vôd a všetky druhy týchto vodných mäkkýšov v rovnakej miere.
 
 
 

Počúvadlianske jazero
Ing. PETER BELEŠ
 
 
 
Banskoštiavnické jazerá, tzv. tajchy, sú historické vodné stavby s veľkou kultúrnou a spoločenskou hodnotou. Keďže už dávno neplnia svoju pôvodnú funkciu, ich využívanie sa v súčasnosti zameriava na rekreačné účely a športový rybolov. Jedine jazero Rozgrund plní osobitnú funkciu ako zdroj pitnej vody.
 
 


Známa - neznáma čajka smejivá
IVAN KŇAZE
 
 

 
Čajka smejivá (Larus ridibundus) je u nás lovný druh na plôdikových rybníkoch po celý rok a na ostatných rybníkoch od augusta do novembra. Nepatrí však medzi úžitkovú zver a tak si myslím, že máloktorý poľovník zdvihne pušku na tohto snehobieleho vtáka s hnedou kapucňou.
 
 
 


Bilancujeme 21. ročník súťaže
o rekordný úlovok roka
 
 

Ukončili sme už 21. ročník súťaže o rekordný úlovok roka, ktorú vyhlásila redakcia Poľovníctva a rybárstva spolu s Radou SRZ. V čase jej vyhlásenia sa evidovali úlovky 35 druhov rýb. V posledných rokoch v dôsledku celoročnej ochrany z tohto počtu vypadli dva druhy, a to hrebenačka pásavá a karas zlatistý. Na druhej strane sa opäť zaradil do súťaže zubáč volžský a pribudol nám nový druh - jeseter, ktorý sa po rokoch znovu objavil vo vodách Dunaja na našom území.
 
 
 
 
 
 


Bilancia prírastkov
TIBOR KRAJČ, odbor tečúcich vôd sekretariátu Rady SRZ
 
 

 
Zarybňovanie rybárskych revírov sa uskutočňuje v zmysle § 6 zákona č. 139/2002 Z. z. o rybárstve v znení neskorších predpisov podľa schválených zarybňovacích plánov. Navrh-nuté zarybňovacie plány (ďalej ZP) musia plniť stanovené minimálne zarybnenie a po schválení Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR) sú pre užívateľa záväzné.
 
 


Listy čitateľov
Štyri tony denne
JOZEF KMEŤ


Štyri tony skántrených rýb denne, takmer prázdne vody, strápnení ochranári, logika naruby a my rybári aj s našimi šéfmi v pozícii màtveho chrobáka. Asi tak by som stručne a zjed-nodušene charakterizoval priebeh a prínos relácie na tému Kormorán, ktorú odvysielala Slovenská televízia z regionálneho štúdia v Banskej Bystrici 23. marca t. r. formou besedy.
 
 
 


Kapry s výnimkou
 
 
 

 
Podľa § 11 ods. 3 (Ochrana rýb) zákona č. 139/2002 Z. z. o rybárstve v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon) sa v kaprových vodách zakazuje lov všetkých rýb od 15. marca do 31. mája. Uvedený zákaz sa nevzťahuje na kaprové vody, ktoré sú vodným tokom, okrem slepých, màtvych a odstavených ramien a povrchových vôd, umelo vzdutých v koryte vodného toku.
 
 
 
 

 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 294 návštevníkov a žiadni členovia on-line