Júlové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza koncom júna  2006
 
Zlepšíme hospodárenie s diviačou zverou * Celoslovenská súťaž KMPP * Prečo iba kačicu divú... * Fotografia mesiaca * Z lesov, polí a lúk * Učitelia poľovníctva * Život v revíroch * Strelectvo * Kynológia * Svišť vrchovský     * Správanie sa rýb * Mucha na zrkadle * Kysuca č. 2 * Mokré príbehy * Rozhovor s hercom a rybárom Jánom Kronerom     * Úprava lovných mier * Úlovky do súťaže * Rybárske podujatia * Dúhový krásavec * Ryby a ťažké kovy * Rybár v júni ....
 
 
Z 53. Generálneho zhromaždenia CIC
PaedDr. IMRICH ŠUBA, výkonný riaditeľ K SPZ


 
 

Za prítomnosti 159 individuálnych členov a 39 krajín, čo dovedna predstavovalo 238 účastníkov, sa začiatkom mája v cyperskom Limassole uskutočnilo 53. Generálne zhromaždenie Medzinárodnej rady pre poľovníctvo a ochranu zveri (CIC).  V úvode slávnostného otvorenia zhromaždenia zazneli hymny Cypru a CIC. Po nich delegátov jednotlivých krajín privítal prezident CIC Dieter Schramm. V mene hostiteľskej krajiny prítomných privítal minister vnútra Cyperskej republiky Andreas Christou. Vyzdvihol motto 53. Generálneho zhromaždenia: Migratory Birds: A Shared Responsibility (Sťahovavé vtáctvo: Spoločná zodpovednosť). Motto generálneho zhromaždenia vynikajúco vystihuje podmienky Cyperskej republiky, ktorá leží na migračných trasách sťahovavého vtáctva z Afriky do severnej časti Európy a opačne. Keďže sa sťahovavé vtáctvo stretáva s rôznymi kultúrami, symbolizuje spájanie sa ľudí rôznych národov. Na Cyperskom ostrove hľadá svoje útočisko v rôznych časoch vyše 5 000 druhov vtáctva. Spája nás spoločný záujem, ktorým je práve riešenie problematiky sťahovavého vtáctva.


 
 


Zlepšíme hospodárenie s diviačou zverou
PAVEL HELL, Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri Wien, Brno, Nitra,
PETER KAŠTIER, Národné lesnícke centrum Zvolen


Diviačia zver nám už veľa rokov robí problémy nielen v súvislosti s nákazou KMO, ale aj pre veľké škody, ktoré spôsobuje v rastlinnej výrobe, nad ktorými sa zatiaľ najčastejšie privierajú oči, takže poľovníci nie sú finančne motivovaní aby znižovali stavy. Možno však predpokladať, že to takto dlho nebude, lebo rozvoj trhového hospodárstva prinúti poľnohospodárov, aby si dôsledne vymáhali náhrady za tieto škody. Ani produkcia kapitálnych trofejí nie je na požadovanej úrovni, lebo populácie sú nadmerne zmladené a premnožené. Hlavnú vinu na tom majú poľovníci, lebo túto veľmi atraktívnu zver nesprávne obhospodarujú a najmä nesprávne lovia. Je to zatiaľ (kým sa neuhrádzajú škody) aj ekonomicky veľmi atraktívna zver, lebo o jej poplatkový odstrel je stále veľký záujem. Preto sa nám začínajú množiť aj diviačie zvernice, v ktorých bude možné chovať zver vo vysokej hustote bez toho, že by robila škody na poliach.





Drieňok preveril najlepších
ŠTEFAN HRNČÁR
 
 
 

Za účasti 24 trojčlenných družstiev KMPP, najlepších jednotlivcov zo súťaží okresných a regionálnych organizácií SPZ, sa v dňoch 9. až 11. júna uskutočnila Celoslovenská súťaž KMPP. Aj nad týmto už 32. ročníkom prevzalo záštitu Ústredie SPZ v osobe jeho výkonného riaditeľa PaedDr. Imricha Šubu. Zorganizovať takéto stretnutie je pre mnohé OkO alebo RgO z kapacitného hľadiska temer nemožné. Práve preto sa v prvom rade treba úprimne poďakovať výkonnému riaditeľovi Kancelárie SPZ za to, že sa mu podarilo zabezpečiť miesto - Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Drieňok na Teplom vrchu.




Tlačová beseda na SPZ

Koncom mája zorganizoval Slovenský poľovnícky zväz tlačovú besedu na tému Jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody. Okrem tradičných poľovníckych problematík zameraných na chov populácií zveri a ochranu prírody boli predmetom rokovania aj nasledujúce témy:
Môže sa stať slovenské poľovníctvo biznisom?
Pripraví nová vláda kvalitný zákon o poľovníctve?
Môže sokoliarstvo na Slovensku ohroziť populáciu dravých vtákov?

 
  

Čo nás čaká vo Svätom Antone

Múzeum vo Svätom Antone, ako jeden z hlavných organizátorov Dni sv. Huberta 2006 vyhlasuje počas celoslovenských poľovníckych slávností nasledujúce súťaže:
HUBERTOVA VAREŠKA
HÁJNIKOVA ŽENA
POĽOVNÍCKY KLOBÚK
POĽOVNÍCKY NÔŽ 2006
POĽOVNÍCKY ŠPERK 2006
 
 
 


Prečo iba kačicu divú...
 
Ing. MATÚŠ RAJSKÝ, Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri Wien, Brno, Nitra, Medzinárodné pracovisko ekológie a výživy zveri pri SCPV Nitra Ing. ŠTEFAN ENGEL, Ústredie SPZ Bratislava

 
 
Právne predpisy na úseku poľovníctva upravujúce dobu lovu jednotlivých druhov zveri na Slovensku povoľujú v súčasnosti poľovnícku exploatáciu iba jedného druhu kačice, a tým, ako zaiste vie každý poľovník, je kačica divá. V minulosti sa podľa Vyhlášky č. 25/1962 Zb. lovila popri kačici divej aj kačica chrapľavá, kačica chrapkavá a chochlačka sivá. Vyhláška č. 172/1975 Zb. zaraďuje medzi lovené druhy už len kačicu divú, kačicu chrapľavú a kačicu chrapkavú. Od roku 1992 prechodne zmizli z poľovníckych kalendárov v prehľadoch o dobe lovu kačica chrapľavá, ako aj kačica chrapkavá. Vyhláška č. 231/1997 Z. z. im však opäť stanovuje dobu lovu (tak ako kačici divej), a to od 16. 8. do 30. 11. V znení Vyhláčky č. 93/1999 Z. z. sa loví kačica divá ako jediný druh kačice s dobou lovu od 1. 10. do 31. 1. V súčasnosti platná Vyhláška č. 230/2001 Z. z. už len upravila dobu lovu kačice divej od 16. 9. do 15. 1.


 
 

Legenda o Nimródovi
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.


Počiatky legendy o Nimródovi treba hľadať v prvej knihe Mojžišovej Genesis, ktorou sa začína biblia. Jej state hovoriace o stvorení sveta prebral do svojho učenia tvorca islamu Mohamed. Legende o Nimródovi a jej literárnemu spracovaniu neskôr venovali väčšiu pozornosť autori islamských legiend ako antickí autori a kresťanskí svätopisci. Tým možno vysvetliť, že v európskej poľovníckej literatúre rezonujú skôr antické prvky gréckej a rímskej mytológie, ale aj legendy pochádzajúce od kresťanských svätopiscov.
 
 


Školu napokon nezrušili

Z ďalších pedagógov, ktorí sa zaslúžili o zveľadenie Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku a rozkvet poľovníckych zariadení tejto školy treba nepochybne spomenúť Ing. Štefana Belka, rodáka z Čierneho Balogu (narodil sa 4. januára 1926). Až do odchodu do dôchodku sa aktívne podieľal na výstavbe internátu a zriadení odborných kabinetov, medzi nimi aj poľovníckeho, špeciálnej poľovníckej učebne na prvom poschodí školy a strelnice v Červenom kúte, kde v čase jeho pôsobenia bolo okrem klasických strelísk aj olympijské strelisko na terč bežiaceho diviaka.


 
 
 

Zo znaleckého denníka
Nebezpečné lotroviny


Vyrastal v usporiadanej rodine a medzi chlapcami bol obľúbený pre svoj zmysel pre kolektív a veselú nápaditosť. Či hrali futbal alebo boli na školskom výlete, vždy musel niekomu niečo vyviesť, vykonať nejakú lotrovinu alebo, ako hovorili chlapci, vyrobiť nejakú „vylomeninu“. Kamaráti z ulice aj spolužiaci v škole mu dali prezývku Jašo.

 
 
 

Súťažili medzinárodne
 
 
 

Koncom mája sa na Slovensku uskutočnili okresné súťaže krúžkov mladých priateľov poľovníctva. Jednu z nich zorganizovala 26. mája na Základnej škole v Rusovciach aj MsO SPZ Bratislava. A keďže má tento KMPP dlhoročné priateľské vzťahy s Krúžkami mladých ochrancov prírody a poľovníctva pri MsO ČMMJ v Brne, zorganizovali svoju súťaž na medzinárodnej úrovni.
 
 
 


Umelecká výzdoba historických loveckých zbraní
ŠTEFAN ADAČA
 


V historickom vývoji zbraní vznikli viaceré spôsoby - technológie chemickej povrchovej úpravy zbraní. K tým známym patrilo najmä čiernenie. ktorému sa nesprávne hovorí brunírovanie. Toto pomenovanie bolo pravdepodobne prevzaté z nemeckého slova „Bräunieren“. Čiernenie patrilo k najčastejším spôsobom povrchovej úpravy kovových súčiastok zbrane. Technológia tejto úpravy pozná dva spôsoby čiernenia, a to čiernenie za tepla a čiernenie za studena. Pri oboch spôsoboch sa využíva pôsobenie chemického činidla (čiernidla).





NÁBOJE SAUVESTRE
Ing. PAVOL ŠAREK

Bývalý francúzsky vojenský inžinier a nadšenec pre balistiku Jean-Claude Sauvestre je známy novátorským prístupom k vývoju a konštrukcii najmä nových jednotných striel pre brokové zbrane, ale taktiež sa venoval aj vývoju nových účinných striel do nábojov pre poľovné guľové zbrane. Licenciu získal v roku 1987 a v roku 1992 založil spoločnosť Thifan Industrie zameranú na vývoj nových moderných technológií, čo sa prejavilo aj na jeho výrobkoch. Firma je známa výrobou brokových nábojov s jednotnou strelou pod názvom BFS (Balle Fléche Sauvestre) a guľových nábojov so strelou FIP (Fléche Interne Portée).
 
 
 
 
 



Nácvik poslušnosti farbiara
DUŠAN SLIVKA

 
 
 

V predchádzajúcom čísle sme na tomto mieste uviedli, že bez dokonale zvládnutej poslušnosti nie je pes v poľovnom revíri prakticky použiteľný. Uviedli sme aj metódy nácviku privolania, vodenia pri nohe a sadania vedľa nohy psovoda. Dnes pokračujeme ďalšími praktickými radami.

 
 
 


Kolónie v Tatrách
JOZEF FERENEC


Svišť vrchovský (Marmota marmota) bol počas poslednej doby ľadovej rozšírený takmer v celej Európe. S pribúdajúcim teplom ustupoval spolu s ľadovcami do čoraz väčších výšok, ktoré sa napokon stali iba akýmisi ostrovmi medzi okolitou zeleňou. Tým sa postupne vyvinulo niekoľko samostatných druhov svišťov, ktoré teraz žijú v Pyrenejách, Alpách a v Karpatoch.

 
 
 
 
 
 


Správanie sa rýb
ROMAN ZUPKO
 
 

Napriek tomu, že v porovnaní s vodnými živočíchmi pochádzame z diametrálne odlišného prostredia, hľadáme spôsoby, ako by sme pochopili správanie sa rýb. O tom, že ryby reagujú na vonkajšie podnety rôznym spôsobom, netreba pochybovať. Sú však situácie, keď aj skúsenému rybárovi dochádzajú slová a nenachádza príčinu, prečo je to práve tak...
 
 



Muškárenie na zarastených vodách uprostred horúceho leta
Mucha na zrkadle
 


Ak vás ani horúčava „psích dní“, ako nazývali toto ročné obdobie starí Rimania, nedokáže odradiť od vychádzky s muškárskym prútom, určite dobre poznáte nasledujúcu situáciu: vzduch nad rozpálenou poľnou cestou sa mihoce ako nad plameňom sviečky, v láne dozrievajúceho obilia sa nepohne ani klások a jedinou známkou života široko-ďaleko je vytrvalý štebot škovránka až kdesi pod oblakmi. A možno ešte rovnako neúnavné cvrlikanie cvrčka v tráve na brehu lenivo tečúcej riečky... Ostatný hmyz zrejme takisto zaliezol pred páľavou do úkrytov v zemi a pod kôrou stromov.

 
 


Kysuca č. 2
Ing. PETER BELEŠ
 
 

Kysuca je pravostranným prítokom Váhu. Z celkovej plochy povodia 1 038 km2 sa na území Slovenska nachádza 989 km2, zvyšok 49 km2 (4,7 %) je na území Poľska a Českej republiky. Kysuca pramení vo výške 940 m n. m. pod vrchom Hričovec
(1 062 m n. m.). Po Čadcu tečie prevažne východným smerom, tu sa stáča a až po ústie do Váhu tečie južným smerom. Odvodňuje severné a východné svahy Javorníkov, južné svahy Moravsko-Sliezskych Beskýd, Kysuckých Beskýd a Kysuckej vrchoviny.


 
 


Slovo do polemiky
Obhospodarujeme racionálne naše vody?
Mgr. RÓBERT KOŠÍK, PhD.


Neustále rozrastanie členskej základne Slovenského rybárskeho zväzu má za následok zvyšovanie rybárskeho tlaku na naše vody ako aj obáv o ich budúcnosť. Je to nemalý problém spôsobujúci horúce diskusie medzi rybármi už mnohé generácie.

 
 
 

S obývačkou sa na ryby nechodí
 
Herec Ján Kroner sa už v detstve pýšil svojou laminátovou udicou a pionierskym rybárskym lístkom. Prvé červenice nachytal na Váhu v Považskej Bystrici, kde vyrastal. Na rybačkách pozažíval mnoho pekného. Splnenie veľkého sna - hlavátka však na neho ešte len čaká.

Rybárske revíry s úpravou lovných mier v rokoch 2006 až 2008
(zoznam)


Naša súťaž pokračuje
V predchádzajúcom čísle Poľovníctva a rybárstva sme vyhodnotili už 21. ročník súťaže o rekordný úlovok roka a dnes vyhlasujeme jej 22. ročník.
 
 
 

 
 
 
 
 

Ružinovské rybárske slávnosti
 
 
 
V nedeľu 4. júna z vôd štrkoveckého jazera vystúpil posledný bratislavský vodník aby otvoril a uvádzal zaujímavé podujatie - Ružinovské rybárske slávnosti.


 
 


Bohatá žatva súťaží
 
MsO SRZ v Hlohovci je mimoriadne aktívnou rybárskou organizáciou. Svedčí o tom aj viacero úspešných podujatí, ktoré jej členovia a funkcionári zorganizovali od začiatku tohto roku.


 
 

Dúhový krásavec
Dr. PETER ÁČ, PhD.
 
 
 
 
Jar je v znamení lovu pstruhov. Okrem pstruha potočného sa loví aj pstruh dúhový. Vzhľadom na veľký exploatačný tlak zo strany kormoránov aj rybárov a niekedy aj vzhľadom na extrémne dlhú a silnú zimu môžu byť stavy pstruhov na pstruhových vodách značne znížené.

 
 
 
 


Rieka Nitra - oblasť Nových Zámkov
JAROSLAV ANDREJI, IVAN STRÁŇAI, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

 
 

Dolnú časť rieky Nitry môžeme zaradiť k riekam nížinného charakteru s početnou diverzitou rýb. Takýto charakter rieky sa vyznačuje vysokou úživnosťou vďaka množstvu živín, ktoré sú splavované z horných úsekov rieky. Tieto živiny v dolnom úseku rieky z dôvodu pomalého prúdenia vody sedimentujú a prostredníctvom kolobehu živín sa dostávajú do potravinového reťazca.


 
 

Na sumcoch pod Soroškou
Ing. STANISLAV GÉCI


Sumce vo vodných nádržiach Hrušov I. a II. sa stali pre rožňavských rybárov vážnou škodnou. Preto sa rozhodli v spolupráci s Radou Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline skúsiť regulovať ich stav v oboch nádržiach odlovom na udicu.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aby ubudlo nejasností
Ing. TIBOR DOBIÁŠ, Odbor štátnej vodnej správy - rybárstvo, Ministerstvo životného prostredia SR

S pribúdajúcimi dohadmi vyplývajúcimi z rôznych a často nesprávnych výkladov niektorých ustanovení vyhlášky MŽP SR č. 185/2006 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 139/2002 Z. z. o rybárstve v znení neskorších predpisov (ďalej len „vyhláška“), Ministerstvo životného prostredia SR ako gestor predmetnej vyhlášky pripravilo pre osoby oprávnené na výkon rybárskeho práva k dotknutým paragrafovým zneniam nasledujúci výklad.
 
 


 
 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 290 návštevníkov a žiadni členovia on-line