Augustové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza  26. júla 2006
 
Výsledky chovateľských prehliadok trofejí poľovnej zveri * Demokracia, anarchia alebo sabotáž? * Fotografi prírody medzinárodne* Nenechajme sa znechutiť NATUROU 2000! * Rakúske revíry s malou zverou * Prehliadka zveri po ulovení * Zabudnuté poľovnícke pomníky * NÁBOJE Sauvestre (2)* Umelecká výzdoba historických loveckých zbraní * Nie je pach ako pach  * Čierni rytieri * Predzvesť Nimródovho pádu * Majstrovstvá v Kroměříži-Kotojedoch * Monofil verzus šnúra * Rybárska integrácia.......
 
Výsledky chovateľských prehliadok trofejí poľovnej zveri
Ing. ŠTEFAN ENGEL, JÁN PIVKO, Ústredie SPZ Bratislava
 
 

Chovateľské prehliadky trofejí sú výsledkom celoročného úsilia poľovníkov o zvyšovanie kvality genofondu zveri v príslušnej oblasti, pričom nejde len o nahromadenie čo najväčšieho počtu trofejí, ale takto vystavované a komplexne ohodnotené trofeje vytvárajú predpoklady súvisiace s možnosťou uskutočňovania jednej z možných foriem spoločenskej kontroly úrovne obhospodarovania poľovných revírov v príslušných okresoch. Ide o prezentovanie toho, čo nám podľa dodržania zásad selektívneho a regulačného lovu umožňuje posúdiť správnosť poľovnícko-chovateľských zásahov v chove tejto zveri. Svojím obsahom lákajú širokú poľovnícku aj nepoľovnícku verejnosť.
 
 


Demokracia, anarchia alebo sabotáž?
 
 
doc. Ing. JAROSLAV SLAMEČKA, CSc., Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu, Nitra, doc. Ing. PAVEL HELL, CSc., hosť. prof., Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri, Wien, Brno, Nitra, prof. Ing. JURAJ CIBEREJ, CSc., Univerzita veterinárskeho lekárstva, Košice, prof. Ing. PETER GARAJ, CSc., Technická univerzita, Zvolen, doc. Ing. JOZEF GAŠPARÍK, CSc., Slovenská poľnohospodárska univerzita Nitra, doc. Ing. JOZEF KONÔPKA, CSc., hosť. prof., Národné lesnícke centrum, Zvolen Do redakcie zaslal svoj príspevok a názory k manažmentu zajaca člen SPZ a Spoločnosti na ochranu vtáctva na Slovensku Jozef Begala z Košíc. V rámci vyvolania všeobecnej diskusie na danú tému sme tento príspevok uverejnili v PaR č. 6. Telefonických a mailových hodnotení odbornej stránky tohto príspevku prišlo neúrekom, niektoré pozitívne, ale drvivá väčšina veľmi negatívnych. Zatiaľ jediné písomné odborné stanovisko zaslala skupina najvýznamnejších a renomovaných odborníkov na chov zajaca. Predkladáme vám ho.


 
  

Fotografi prírody medzinárodne
MIRO ZUMRÍK

Dovedna 82 fotografov z 10 európskych krajín sa v dňoch 15. - 18. júna zišlo v Národnom parku Malá Fatra v hoteli Hutník Malá Lučivná na 26. Kongrese federácie klubov fotografie prírody IFWP.

 
 


Nenechajme sa znechutiť NATUROU 2000!
PAVEL HELL, Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri

Nielen poľovníci, ale najmä lesníci, poľnohospodári a rybári majú veľké problémy so zakladaním európskej siete chránených území NATURA 2000. Veľmi podnetné referáty o tejto problematike odzneli v marci t. r. na seminári v rámci Levických poľovníckych dní od pánov K. U. Wollscheida, generálneho sekretára CIC, P. Weissa z Rakúska, J. Novotného a J. Minďáša z Národného lesníckeho centra zo Zvolena, aj od D. Baláža a A. Saxu zo Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici a veľmi zaujímavý článok o nej publikoval dr. Peter Lebersorger z Centrály krajinských rakúskych poľovníckych zväzov v rakúskom časopise Der Anblick. V tomto príspevku sa chcem pokúsiť v stručnosti o tom informovať čitateľov nášho časopisu.
 
 

 
 


Rakúske revíry s malou zverou
Ing. ŠTEFAN ENGEL, Ing. MATÚŠ RAJSKÝ

Ústredie Slovenského poľovníckeho zväzu v Bratislave v spolupráci so Stredoeurópskym inštitútom ekológie zveri Viedeň-Brno-Nitra organizuje dňa 1. septembra 2006 (piatok) po potešujúcej odozve z radov našich poľovníkov spred dvoch rokov odbornú exkurziu do vybraných modelových revírov pre malú zver (jedným z najlepších v Európe) - Grossharras v Rakúsku.

 
 
 

Prehliadka zveri po ulovení
MVDr. RUDOLF JANTO, Krajská veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica, MVDr. VILÉM KOPŘIVA, Krajská veterinárna a potravinová správa Trenčín
 

 
Keďže Slovenská republika sa v roku 2004 stala členskou krajinou Európskej únie (EÚ), začala platiť legislatíva EÚ priamo aj u nás, ak už predtým v prístupovom období nebola aproximovaná v našej národnej legislatíve. Prijatím smerníc EÚ nastali určité zmeny aj v právnych normách upravujúcich kontrolu a uvádzanie zveriny z voľne žijúcej zveri na trh pre ľudskú spotrebu.
Na ich základe pripravila Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ďalej len ŠVPS SR) metodický pokyn, ktorým sa bude nový prístup pri kontrole zveriny uplatňovať aj u nás. V tomto článku sa budeme venovať problematike hygieny a prehliadke zveriny len od ulovenia po jej dodávku do zberného strediska, resp. spracovateľského závodu. To je vlastne priestor, v ktorom poľovník alebo vlastník zveriny zohrával a zohráva významnú úlohu.
 
 



Zabudnuté poľovnícke pomníky
ĽUDOVÍT ŠURINA
 
 
 
 
 
 
 
V našich lesoch, na lúkach či niekde na okrajoch polí, na krížnych cestách, pod košatými korunami stromov alebo len tak pri kríkoch stoja osamelé, zabudnuté kríže, božie muky a často menšie či väčšie pomníčky vypovedajúce o rôznych udalostiach spojených s poľovníctvom a lesníctvom.


 
 
 
 
 
 
 
 

NÁBOJE Sauvestre (2)
Ing. PAVOL ŠAREK
 

 
Brokové náboje s jednotnou strelou BFS
Vyrábajú sa v základných kalibroch 12, 16 a 20 a v kalibroch 12 a 20 Magnum. BFS (šípová strela Sauvestre) je podkalibrová šípová strela, ktorá sa môže používať do brokových zbraní so zahrdlenou i nezahrdlenou hlavňou s hladkým, prípadne aj drážkovaným vývrtom (brokovnice s drážkovanou hlavňou sa používajú v USA).



 
  

Umelecká výzdoba historických loveckých zbraní
ŠTEFAN ADAČA
 
 
 
 
 
 
V dnešnej časti nášho seriálu o možnostiach povrchovej úpravy a výzdoby zbraní sa budeme zaoberať niektorými z modernejších techník, ktoré už možno viacerí z vás poznajú z každodennej praxe.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nie je pach ako pach
DUŠAN SLIVKA
 

 
Skôr ako sa začneme zaoberať praktickým výcvikom psa na vypracovanie pachovej stopy, musíme povedať o ňom aspoň niekoľko zá¬kladných údajov. Povieme vám, ako vlastne pachová stopa vzniká a čo všetko má vplyv na jej vznik a stálosť.
 
 
 



Čierni rytieri
JOZEF FERENEC
 

 
Diviačia zver žije v čriedach. Iba staré kance sú samotármi. Čím je diviak starší, tým je opatrnejší, lebo má za sebou veľa skúseností, väčšinou zlých. Inak sú diviaky statočné, povedal by som, že dokonca nebezpečnejšie ako medvede. Najmä ak sú zranené. Vtedy zúria. Dokážu sa vrátiť po stope a vyčkať na poľovníka, ktorý sa rozhodol získať ich trofej. Útočia. Ich kly sú ako britvy. Traduje sa prípad poľovníka, ktorý dohľadával postreleného diviaka. Našiel ho ležiaceho v lese. Priblížil sa k nemu, netušiac, že ešte žije.
 
 
 



Predzvesť Nimródovho pádu
(pokračovanie z predchádzajúceho čísla)
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.

Ustarostený kráľ a otcovrah Nimród hľadal vytúžený pokoj v chladných tieňoch svojej prepychovej záhrady pretkanej riavami čistých potokov, plnej pestrých kvetov, motýľov a vzácnych vtákov žiariacich pestrým perím.
 
 
 
 


Majstrovstvá v Kroměříži-Kotojedoch
Ing. ŠTEFAN ENGEL
 

 
Vzhľadom na to, že na tento rok získala možnosť usporiadať už VIII. majstrovstvá Európy v poľovníckom viacboji Česká republika zastúpená Českomoravskou mysliveckou jednotou, uskutočnilo sa toto podujatie v dňoch 26 júna až 1. júla v Kroměříži-Kotojedoch.
 
 


Monofil verzus šnúra
ROMAN ZUPKO
 

 
Na začiatku mojich feedrových rybačiek som sa zameriaval predovšetkým na zvládnutie techniky a vychytanie čo najviac múch v rámci tohto zaujímavého spôsobu lovu. Po čase skúšania a testov, keď som bol presvedčený že ovládam značnú časť spomínanej rybolovnej techniky, som hľadal, ako obyčajne, čosi nové.

 
 

Rybárska integrácia
JOZEF KMEŤ
 

 
Rovnako ako má reálnu perspektívu integrácia európskeho spoločenstva v únii, išlo by to vari aj s integráciou rybárstva v národných podmienkach. Slovensko by hádam malo tak k tomuto prvému (možno aj vzorovému) kroku najbližšie. Má totiž vybudovanú potrebnú základňu, silný zväz a silné, životaschopné organizácie.

 
 
 
 

Ako sa lovia v lete plotice na hladine
S ľahkosťou a bez záťaže


 
 
 
 
 
Za horúcich augustových dní sa priamo pod hladinou rybníkov, jazier a riek tmolia húfy večne hladných plotíc. O tom, ako ich prilákať na požadované miesto a akou technikou ich loviť, vie veľa známy nemecký rybársky publicista Dieter Roth.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Na cicavce s elektrickým agregátom
JOZEF MÁJSKY

Lov rýb pomocou elektrického agregátu patrí medzi štandardné metódy používané pri ichtyologickom výskume a takisto sa uplatňuje pri obhospodarovaní rybárskych revírov, najmä menších tečúcich vôd.

 
 
 
 

Obľúbené revíry
VN Dubník č. 1 a 2
Ing. PETER BELEŠ
 
 

Vodné nádrže sa nachádzajú v tesnej blízkosti mestečka Stará Turá v Myjavskej pahorkatine smerom na Myjavu. Boli vybudované na vodnom toku Kostolník a ich hlavnými cieľmi boli protipovodňová ochrana a rekreačné využitie.


 
 
 
 

Kľúčovec - Číčov
Špičkové výsledky chovu dvojročnej násady kapra v slovenských podmienkach
Ing. JÁN KOHÚT, Mgr. MILOSLAV ZUZIAK
 
 
 

Súčasné ekologické podmienky v našich vodách sú výsledkom neuvážených antropogénnych vplyvov posledných desaťročí. Ryby a vodné živočíchy väčšinou nenachádzajú vhodné podmienky na reprodukciu, preto sa po celý čas existencie zväzu jeho členovia a profesionálni pracovníci usilujú o navrátenie života do slovenských vôd.

 
 
 



Rybie pasce
RNDr. JOZEF MÁJSKY
 
 
 
 

Možno si niekto pomyslí, že sa v tomto príspevku dočíta o prastarom spôsobe lovenia rýb do vrší, sietí či podobných zariadení. Týmto názvom však chcem upozorniť na pasce, ktoré síce rybám pripravil človek, ale nie zámerne s cieľom loviť ich. V podstate ide o priečne stavby na menších tokoch, ktoré boli vybudované z dôvodu zníženia pozdåžneho sklonu toku, prípadne preto, aby sa vytvorila zdrž a podobne.

 
 
 


Výprava za tajomným dravcom sibírskych riek
Kňažná severu
 

Neľma, u nás málo známa síhovitá ryba, síce nemá zuby, ale živí sa takmer výlučne rybami. Aj preto ju ruskí rybári často nazývajú sibírskym boleňom. (Mimochodom, rusko-slovenské prekladové slovníky uvádzajú pri pojme neľma aj názov sibírsky losos.) No nech už ju nazveme akokoľvek, faktom zostane, že neľma je veľmi cennou trofejou. A má to hneď niekoľko príčin, o ktorých si v nasledujúcich riadkoch povieme viac.
 
 
 
 
 
 

 
 



Vydra - predátor v utajení
Ing. STANISLAV GÉCI

Hoci je v posledných rokoch na vodných plochách problémom číslo jeden najmä kormorán veľký, vzhľadom na výšku škôd spôsobených na ichtyocenózach vodných tokov a nádrží v ničom za ním nezaostáva vydra riečna (Lutra lutra), ktorá navyše negatívne pôsobí celých 12 mesiacov v roku. Úbytky rýb spôsobené vydrou sú najviac viditeľné v menších a stredne veľkých pstruhových revíroch, či už odchovných, alebo lovných. Najintenzívnejšie sa na vydru sťažujú rybári v oblasti Spiša a z podtatranskej oblasti.


 
 
 
 
 

V Nórsku je vždy krásne
Doc. MUDr. JOZEF MENTEL, Csc.
 

 
Veľakrát som už opakoval, že na rybačke v Nórsku je vždy krásne a zážitky z nórskych fjordov rýchlo zatienia útrapy dlhej cesty.

 


Partneri

Kto je online?

Práve tu je 238 návštevníkov a žiadni členovia on-line