Októbrové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza  koncom mesiaca september
 
Medzinárodný kongres o biológii jeleňovitých *
Výstava Poľovníctvo - Lesníctvo a II. Košická výstava nožov a chladných zbraní * Memoriál Jozefa Kadleca * Psy dvakrát medzinárodne * Metódy výcviku  stopovania * Tatry - dva roky po... * Chàkanie znie lesom* Čo sa to deje v Európe? * Potulky za karasmi * Pre milovníkov lovu feederovým prútom Viete, na čo sú vhodné? * Rybárske dožinky * Uzovská Panica dôležitá prevádzka reprodukcie a chovu kaprovitých rýb a nížinných predátorov .....
 
Jágri svätili
 
 

 
Už po šestnásty raz sa v dňoch 2. a 3. septembra uskutočnili celoslovenské poľovnícke slávnosti - Dni svätého Huberta vo Svätom Antone. Je to poľovnícky sviatok, ktorý sa stáva neoddeliteľnou súčasťou slovenského poľovníckeho diania.
 
 



Vábenie v srdci Európy
 

 
Slovensko sa stáva najvýznamnejšou európskou krajinou v rozvíjaní tradícií vábenia rôznych druhov poľovnej zveri. Po prvý raz sa tu uskutočnili aj Majstrovstvá Európy juniorov vo vábení zveri Hubertlov - Halali o Putovný pohár Hubertlovu. Generálny sponzor - Hubertlov, vydavateľstvo poľovníckej literatúry. Vhodnou príležitosťou na realizáciu tohto zámeru boli práve Dni svätého Huberta vo Svätom Antone.
 
 



Zamyslenie pred danielou rujou
Za hlasom lopatára

PAVEL HELL, SIEZ, Wien - Brno - Nitra,  JAROSLAV SLAMEČKA, SCPV Nitra, JOZEF GAŠPARÍK, SPU Nitra
 
 
 
 
 
 
 
 
Je nesporné, že danielie lopaty sú veľmi efektnou trofejou a pekne sa vynímajú na stene poľovníckeho  inte¬riéru. A poľovanie na chàkajúceho daniela je aj vzrušujúce, hoci sa jeho hlasové prejavy nevyrovnajú ručiacemu jeleňovi. Takže môže byť naozaj šťastný každý poľovník, ktorý má možnosť poľovať na silného lopatára.
p03-Zahlasom.jpg


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Zafarbenie rysa
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O rysovi sa všeobecne hovorí, že jeho škvrnité zafarbenie je krycie. Teda že ide o zafarbenie, ktoré by malo robiť rysa pred jeho vyhliadnutou korisťou nenápadným. No zdá sa, že s krycím zafarbením rysa to nie je ani zďaleka také priamočiare, ako by sa nám mohlo zdať na prvý pohľad.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



Smrť Nimróda
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.
 

Keď astrológovia spozorovali na nebi novú hviezdu pochopili, že je to hviezda chlapca, ktorý má zničiť Nimródovu ríšu. Oznámili to Nimródovi, ktorý vzápätí začal najkrvavejšiu vlnu vraždenia detí. Tentokrát ich dal zabiť toľko, že sa ani nedali zrátať.



Ochrana prírody a poľovníctvo
Ing. DUŠAN KRAJNIAK
 
 
 
 
FACE, organizácia združujúca poľovnícke zväzy v Európe v spolupráci s ELO - organizáciou združujúcou vlastníkov pozemkov vypracovala projekt nazvaný Zvyšovanie povedomia o sieti NATURA 2000 medzi užívateľmi - poľovníkmi (Awareness raising on the NATURA 2000 net-work among users - in particular hunters).
 
 


Medzinárodný kongres o biológii jeleňovitých

V dňoch 7. - 11. augusta 2006 sa na Českej zemědělskej univerzite v Prahe uskutočnil 6. Medzinárodný kongres o biológii jeleňovitých - 6th International Deer Biology Congress.
Ing. JOZEF BUČKO
 
 


Košice pozývajú
Výstava Poľovníctvo - Lesníctvo a II. Košická výstava nožov a chladných zbraní
 
 
 
Pre Slovenský poľovnícky zväz je potešiteľné a patrí vďaka organizátorovi - Domu techniky Košice na čele s pánom riaditeľom Ing. Igorom Kozákom a celému kolektívu pracovníkov Domu techniky v Košiciach, že sa podujali zorganizovať už 3. ročník výstavy Poľovníctvo - Lesníctvo a 2. ročník Košickej výstavy nožov a chladných zbraní.
PaedDr. Imrich Šuba,  výkonný riaditeľ kancelárie SPZ
 
 



Memoriál Jozefa Kadleca
 
 41. ročník Memoriálu Jozefa Kadleca sa uskutočnil 9. a 10. septembra 2006 v Dojči. Organizoval ho Slovenský klub pointrov a setrov z poverenia Slovenského poľovníckeho zväzu.
Ing. VERONIKA POLÁČKOVÁ, SKPS



Psy dvakrát medzinárodne
Počas jedného víkendu sa 19. a 20. augusta už po šiesty raz uskutočnili v Bratislave na výstavisku INCHEBA dve samostatné medzinárodné výstavy psov všetkých plemien. Organizovanie dvoch výstav odrazu si získava čoraz väčšiu popularitu pre svoju praktickosť a možnosť získať dva tituly za jeden víkend od dvoch rozličných rozhodcov.
Ing. MARIÁN ŠEBO

 
 
 

Metódy výcviku  stopovania
DUŠAN SLIVKA

Výučba stopovania je vecou výsostne individuálnou. Podrobnejšie sme sa zoznámili s jednotlivými typmi pováh psov. Každý pes je svojím spôsobom individualitou, vyžadujúcou si osobitý prístup.
 
 


Tatry - dva roky po...
Ing. MARIÁN ŠEBO
 
 

 
 
 
 
 
 
V pamätný deň 19. novembra 2004 sa prehnala Vysokými Tatrami veterná smršť. Na ploche asi 12 000 ha jej padlo za obeť 1,5 mil. m3 drevnej hmoty. V nasledujúcom období lesníci a poľovníci opravili poškodené poľovnícke zariadenia, drevospracujúce firmy ťažili vyváľané stromy, médiá sa upokojili a časť kalamitnej plochy zachvátil rozsiahly požiar.
 
 
 
 
 
 



Chàkanie znie lesom
Jozef Ferenec
 
 

Daniel škvrnitý (Dama dama) sa v našej prírode združuje do väčších alebo menších čried. Samce žijú oddelene od čried samíc s mláďatami. Čriedu danielíc vedie najskúsenejšia. U danielov je to rôzne. Črieda sa môže na seba spoľahnúť, lebo zviera, ktoré prvé spozoruje nebezpečenstvo, ju hneď varuje. Daniel skúma okolie zrakom, sluchom a čuchom. Má najlepší zrak zo všetkých jeleňovitých.


 
 
 
 

Čo sa to deje v Európe?
 
 
 
Na sklonku leta sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie vrcholných predstaviteľov rybárskych organizácií šiestich stredoeurópskych krajín - Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Slovenska. Na podobných medzinárodných summitoch sa zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu stretávajú so zahraničnými partnermi niekoľkokrát do roka a neza-svätenému by sa aj ich bratislavské rokovanie mohlo vidieť ako bežná pracovná schôdzka.
JURAJ HALAS

 
 
 

Potulky za karasmi
ROMAN ZUPKO
 

 
Karas je najbližší príbuzný kapra. Vyznačuje sa krátkym, vysokým telom, veľmi plytko vykrojenou chvostovou plutvou a tým, že nemá pri ústach fúzy. Žije v stojatých vodách, pokojných riečnych zátokách a slepých ramenách. Zdržiava sa pri dne, kde si hľadá potravu.

 
 


Pre milovníkov lovu feederovým prútom
Viete, na čo sú vhodné?
 
 

Bomby, špirály, košíky... Všetky tradičné i nekonvenčné feederové kàmidlá majú jedno spoločné - zaručujú presné vnadenie. A s tým ide ruka v ruke ďalšia skvelá vlastnosť - šetria totiž krmivo. Viete však, na čo je ktoré z kàmidiel najviac vhodné? Ak áno, môžete si vaše skúsenosti porovnať s našimi. A ak nie, nech vám naše nasledujúce riadky a fotografie poslúžia ako návod či aspoň odporúčanie.

 
 


Hron č. 9
Ing. PETER BELEŠ
 
 

 
Október je vhodným obdobím na lov lipňa, preto vám dnes predstavíme atraktívnu lipňovú vodu, ktorou je rybársky revír č. 3-1110-6-1 Hron č. 9. Tento revír sa začína od cestného mosta v Banskej Bystrici - Radvaň po ústie potoka Hutná (Ľubietovka) pri obci Lučatín. Revír obhospodaruje Mest¬ská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Banskej Bystrici, ktorá patrí svojou členskou základňou medzi najväčšie na Slovensku.



Rybárske dožinky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rovnako ako v minulých rokoch bol tohtoročný október mesiacom výlovov rybníkov a chovných vodných nádrží. Niektoré výlovy sa dokončujú, iné sa budú ešte len uskutočňovať v novembri.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Uzovská Panica
dôležitá prevádzka reprodukcie a chovu kaprovitých rýb a nížinných predátorov
Ing. JÁN KOHÚT, Mgr. MILOSLAV ZUZIAK
 

 
Stredisko Uzovská Panica vybudoval Slovenský rybársky zväz a od spustenia výroby ho SRZ aj nepretržite prevádzkuje.



Herec, klaun, rybár a poľovník

Ivan „Tuli“ Vojtek je s prírodou spätý od malička. Naučil sa jej rozumieť, milovať ju. Niet divu, že ako rybár a poľovník pokladá za najkrajšie, keď sa môže kochať jej krásou. Miluje všetko živé. Neubližuje, ba naopak. Lov je preto v jeho rebríčku až na poslednom mieste. Ako rybársky tovariš vyznáva známe Werichovo: „Čas strávený na rybách se nezapočítává“.
JURAJ SOVIAR

 
 
 

Pstruhy z Vernárskej tiesňavy
Ing. STANISLAV GÉCI
 
 
Ichtyologické priekumy sa v letnom období tohto roku uskutočňovali veľmi komplikovane. V júni lialo, v júli sa nedalo v páľavách vydržať celý deň na slnku a v auguste bolo veľmi premenlivo, vždy nám pred lovom zapršalo a prieskum - konkrétne na jednej riečke pri Moldave nad Bodvou - sme museli dvakrát zrušiť kvôli zákalu vody a zvýšeným vodným stavom.


Čo nového na Domaši?

S touto otázkou sme sa v polovici augusta 2006 obrátili pri návšteve Domaše v Novej Kelči na jej rybárskeho hospodára Juraja Hricka na jeho rybárskej základni.  Z troch základných činnosti, ktorými je činnosť hospodára a vedúceho rybárskej stráže je tretím v poradí dôležitosti predaj povolení na rybolov.
 
 
 


Nebojme sa skúšať
 

 
Už dlhé roky, možno povedať, že priam od kolísky, sa venujem rybolovu. Prešiel som od lovu beličiek, plotičiek, karáskov až po kapry - ryby, ktoré ma fascinujú.
 
 



Nezáviďme si
(Reakcia na článok Rybárska integrácia, PaR č. 8/2006)

Hoci som nevyrástol pri Hrone, v zákutiach tejto rieky lovím ryby už viac ako 30 rokov a verte mi, že Hron je mojou srdcovou záležitosťou. Je pravda, že z organizácií, ktoré sú pri Hrone vznikla Pohronská únia (Nová Baňa, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Banská Bystrica...), ktorej členovia lovia v revíroch Hrona č. 4-8 na miestne kaprové povolenia a tento úsek rieky spoločne obhospodarujú.
STANISLAV CIFRA
 
 
 


Slobodu rybím spoločenstvám
(Reakcia na článok Rybie pasce, PaR č. 8/2006)

Článok RNDr. Jozefa Majského o uväznených rybích spoločenstvách ma mimoriadne zaujal, plne súhlasím s jeho názormi a rád by som upriamil pozornosť na možnosť riešenia tohto stavu.
Ing. ALEXANDER KEČKEMÉTHY, PhD.

 
 
 

Slovenské názvy rýb kedysi a dnes
RNDr. JOZEF MÁJSKY

Slovenské názvoslovie rýb a mihúľ, na ktoré sme si zvykli v druhej polovici 20. storočia, sa pred pár rokmi opäť zmenilo a veru ešte stále sa nám (mňa nevynímajúc) trochu pletú staré názvy rýb s novými. Zbytočné by bolo asi nadávať na tieto úsilia stále niečo zlepšovať, pretože nejde o novodobý trend.

 
 
 
 
 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 335 návštevníkov a žiadni členovia on-line