Vyšiel aprílové číslo odborného časopisu
OBSAH:
Poľovník v mesiaci * Pliaga menom cicavica * neposednej pamäti * Genetika a trofeje * Zbrane * S perom a puškou * Kalendáre * Znalci nie sú na parádu * Šoky v poradni * Rozkoš z kaprárčiny * Húfy podustiev sú minulosťou * Muškárska nymfománia * Študenti vo Francúzsku * Drahé poučenie ….
6 Poľovník v mesiaci
Zverou mesiaca je tetrov hlucháň a tetrov hoľniak. V apríli sa začína tok týchto našich najväčších lesných kurovitých vtákov.
10 Pliaga menom cicavica
Najnebezpečnejší parazitický červ jelenej a srnčej zveri, cicavica obrovská, parazituje na našom území už dvadsať rokov.
14 Zbohom zimnej konfekcii
Blíži sa jar a zver vymieňa zimný odev. Fotogaléria dokumentuje, ako vyzerá „prezliekanie kabátov“ v našich lesoch.
16 Kúzlenie neposednej pamäti
Výtvarník Gustáv Švábik-Macvejda je vďaka svojej láske k prírode a krajine okrem iného aj dlhoročným kronikárom Poľovníckeho združenia Olešná.
20 Genetika a trofeje
Potrebujeme dobre uzavreté zvernice s oplôtkami, aby sme vedeli uplatniť zásady zámerného pripárovania v záujme vyššieho genetického pokroku v populácii.
24 Zbrane
Nastáva obdobie prípravy zbraní na novú loveckú sezónu. Treba preveriť funkčnosť, zbraň znovu nastreliť alebo kúpiť novú.
26 S perom a puškou
Poľovníctvu sa v minulosti venovalo veľa významných osobností. Ivan Sergejevič Turgenev bol jedným zo spisovateľov, ktorému učarovala príroda a poľovačka.
34 Vysoká škola „stavačiarska“
Typickou vlastnosťou týchto elegantných psov je pevné vystavovanie divej zveri.
35 Kalendáre
Prinášame prehľad kynologických podujatí a streleckých súťaží Slovenského poľovníckeho zväzu na tento rok.
40 Znalci nie sú na parádu
Ak sa v revíri stane niečo, čo by sa nemalo, prichádzajú k slovu znalci. Splnomocňuje ich štát a ich činnosť sa riadi zákonom o znalcoch...
44 Vytåkanie parožkov
Rast srnčieho parožia je ukončený, treba sa zbaviť lykovej ochrany.
49 Šoky v poradni
Pravidelná hubárska poradňa v Prírodovednom múzeu v Bratislave slúži hubárom počas hlavnej sezóny.
54 Rybár v apríli
V prírode nastávajú intenzívne premeny a v polovici mesiaca sa začína pstruhová sezóna. V lipňových a kaprových stojatých vodách platí zákaz lovu všetkých rýb.
56 Rybačka je magický odpočinok
Rozhovor s českým oštepárom Jánom Železným, o „hode“ udicou a inej rybárskej zábave. (FOTO 4)
60 Rozkoš z kaprárčiny
Tretí ročník Carp Show Slovakia bol prezentačným podujatím s množstvom kaprárskych noviniek, stabilným sortimentom, ale najmä s premietaním cestopisov z rybárskych expedícií.
64 Húfy podustiev sú minulosťou
Vodné diela Ružín I a Ružín II zmenili vodohospodárske pomery a podmienky rybárskeho obhospodarovania Hornádu.
68 Všetko medzi jazerom a oceánom
V revíri Jacka Londona strávili viac ako mesiac a po celý čas sa živili rybami.
72 Ryba mnohých tvárí
Pstruh žije v rôznom prostredí a podľa toho sa aj správa, mení farbu a veľkosť tela, a my ho vnímame ako rozdielne druhy.
81 Tajná zbraň
Osvedčená klasická nástraha, klasické pstruhové cesto, dostáva vážneho konkurenta. Je ním plastová imitácia Dissel-Trout-System.
82 Muškárska nymfománia
Tajomstvo úspechu a dobrej rybačky závisí aj od správneho „utopenia“ nástrahy. Lov na nymfu so signálkou na šnúre vám pritom pomôže.
87 Študenti vo Francúzsku
Na základe dobrých študijných výsledkov a vďaka projektu Fishnet sa dostali budúci profesionálni rybári a hospodári do Francúzska na prax na rybiu farmu.
90 V záujme vydry, rýb i vôd
Ako je to s vydrou a jej prirodzeným prostredím.
94 Drahé poučenie
Kormorány a ich ochrana je téma, ktorou sa zaoberajú aj v Európskom parlamente. Prinášame vám reakciu poslanca Petra Baca.