Vyšiel aprílové číslo odborného časopisu
 
 
 
OBSAH: 

Poľovník v mesiaci * Pliaga menom cicavica * neposednej pamäti * Genetika a trofeje * Zbrane * S perom a puškou * Kalendáre * Znalci nie sú na parádu * Šoky v poradni * Rozkoš z kaprárčiny * Húfy podustiev sú minulosťou * Muškárska nymfománia *  Študenti vo Francúzsku * Drahé poučenie ….


6 Poľovník v mesiaci

Zverou mesiaca je tetrov hlucháň a tetrov hoľniak. V apríli sa začína tok týchto našich najväčších lesných kurovitých vtákov.


10 Pliaga menom cicavica

Najnebezpečnejší parazitický červ jelenej a srnčej zveri, cicavica obrovská, parazituje na našom území už dvadsať rokov.


14 Zbohom zimnej konfekcii


Blíži sa jar a zver vymieňa zimný odev. Fotogaléria dokumentuje, ako vyzerá „prezliekanie kabátov“ v našich lesoch.


16 Kúzlenie neposednej pamäti

Výtvarník Gustáv Švábik-Macvejda je vďaka svojej láske k prírode a krajine okrem iného aj dlhoročným kronikárom Poľovníckeho združenia Olešná.


20 Genetika a trofeje

Potrebujeme dobre uzavreté zvernice s oplôtkami, aby sme vedeli uplatniť zásady zámerného pripárovania v záujme vyššieho genetického pokroku v populácii.


24 Zbrane

Nastáva obdobie prípravy zbraní na novú loveckú sezónu. Treba preveriť funkčnosť, zbraň znovu nastreliť alebo kúpiť novú.


26 S perom a puškou

Poľovníctvu sa v minulosti venovalo veľa významných osobností. Ivan Sergejevič Turgenev bol jedným zo spisovateľov, ktorému učarovala príroda a poľovačka.34 Vysoká škola „stavačiarska“

Typickou vlastnosťou týchto elegantných psov je pevné vystavovanie divej zveri.35 Kalendáre

Prinášame prehľad kynologických podujatí a streleckých súťaží Slovenského poľovníckeho zväzu na tento rok.


40 Znalci nie sú na parádu

Ak sa v revíri stane niečo, čo by sa nemalo, prichádzajú k slovu znalci. Splnomocňuje ich štát a ich činnosť sa riadi zákonom o znalcoch...44 Vytåkanie parožkovRast srnčieho parožia je ukončený, treba sa zbaviť lykovej ochrany.


49 Šoky v poradni

Pravidelná hubárska poradňa v Prírodovednom múzeu v Bratislave slúži hubárom počas hlavnej sezóny.


54 Rybár v apríli

V prírode nastávajú intenzívne premeny a v polovici mesiaca sa začína pstruhová sezóna. V lipňových a kaprových stojatých vodách platí zákaz lovu všetkých rýb.


56 Rybačka je magický odpočinok


Rozhovor s českým oštepárom Jánom Železným, o „hode“ udicou a inej rybárskej zábave. (FOTO 4)


60 Rozkoš z kaprárčiny

Tretí ročník Carp Show Slovakia bol prezentačným podujatím s množstvom kaprárskych noviniek, stabilným sortimentom, ale najmä s premietaním cestopisov z rybárskych expedícií.


64 Húfy podustiev sú minulosťou

Vodné diela Ružín I a Ružín II zmenili vodohospodárske pomery a podmienky rybárskeho obhospodarovania Hornádu.

68 Všetko medzi jazerom a oceánomV revíri Jacka Londona strávili viac ako mesiac a po celý čas sa živili rybami.


72 Ryba mnohých tvárí

Pstruh žije v rôznom prostredí a podľa toho sa aj správa, mení farbu a veľkosť tela, a my ho vnímame ako rozdielne druhy.


81 Tajná zbraň

Osvedčená klasická nástraha, klasické pstruhové cesto, dostáva vážneho konkurenta. Je ním plastová imitácia Dissel-Trout-System.


82 Muškárska nymfománia

Tajomstvo úspechu a dobrej rybačky závisí aj od správneho „utopenia“ nástrahy. Lov na nymfu so signálkou na šnúre vám pritom pomôže.


87 Študenti vo Francúzsku

Na základe dobrých študijných výsledkov a vďaka projektu Fishnet sa dostali budúci profesionálni rybári a hospodári do Francúzska na prax na rybiu farmu.90 V záujme vydry, rýb i vôdAko je to s vydrou a jej prirodzeným prostredím.
94 Drahé poučenie

Kormorány a ich ochrana je téma, ktorou sa zaoberajú aj v Európskom parlamente. Prinášame vám reakciu poslanca Petra Baca.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 257 návštevníkov a žiadni členovia on-line