Predstavitelia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) sú šokovaní. Počas piatich dní im boli nahlásené nálezy dvoch màtvych jedincov jedného z najvzácnejších druhov dravcov – orla kráľovského. Oba nálezy pochádzajú z okolia obce Veľké Kostoľany - neďaleko oblasti, kde sa v roku 2009 odohral masaker, pri ktorom v dôsledku otravy karbofuránom zahynulo 22 obetí. Prvý prípad bol nahlásený 9. februára, druhý 13. februára tohto roku.
Okrem orlov boli nájdené aj dva uhynuté jedince myšiaka lesného. V prípade žiadnej z obetí nebola pri prvotnom veterinárnom vyšetrení preukázaná príčina úmrtia. Okolnosti nálezu, poloha a stav usmrtených živočíchov nasvedčujú tomu, že boli otrávené. „Oba orly – samice, boli vo výbornej kondícii. Ako sme zistili podľa číselného kódu krúžkov, jedna sa dožila 8 rokov a krúžkovaná ako mláďa v hniezde na východnom Slovensku, druhá uhynula vo veku 4 rokov a bola krúžkovaná v hniezde na západnom Slovensku.“ – informuje Jozef Chavko z RPS.


Vykladanie otrávených návnad je bohužiaľ rozšíreným, no nelegálnym a vysoko nehumánnym spôsobom likvidácie predátorov predovšetkým v nížinných oblastiach. Stále častejšie sú usmrcované vzácne druhy, okrem orla kráľovského sa obeťou otravy stali tiež haja červená, haja tmavá, orliak morský, sokol rároh. Nenávisť voči dravým vtákom plynie z nedostatočných vedomostí, kedy sú nezmyselne vinené z nedostatku poľovnej zveri. Táto nelegálna činnosť predstavuje mimoriadne závažný problém nielen u nás, ale tiež v mnohých ďalších krajinách. Najčastejšie používaným jedom je vysoko toxický karbofurán, ktorého používanie je zakázané v celej Európskej únii. Na území Slovenska hniezdi už iba približne 40 párov orla kráľovského. „Za posledných 10 rokov evidujeme usmrtenie v dôsledku zástrelu alebo otravy v prípade 19 jedincov. V roku 2009 sme tiež zaznamenali prípad vykradnutia hniezda druhu s troma mláďatami. Toto je len špička ľadovca, skutočný počet prípadov je omnoho vyšší. Pre slovenskú prírodu sú to nevyčísliteľné škody. Ak to takto pôjde ďalej, populácia orla kráľovského bude čoskoro na území Slovenska ohrozená vyhynutím.“ – konštatuje Lucia Deutschová z RPS. Ak sa preukáže úhyn orlov v dôsledku otravy, páchateľ sa v tomto prípade dopustil trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Vyloženie otrávenej návnady sa považuje za trestný čin pytliactva a páchateľovi hrozí trest odňatia slobody.Uhynuté živočíchy boli odovzdané na Štátny veterinárny a potravinový ústav, ktorý vykoná analýzy na prítomnosť cudzorodých látok v organizme. Paradoxné je, že ani polícia, ani orgány ochrany prírody nedisponujú finančnými prostriedkami na pokrytie týchto nákladov, teda na odhalenie príčiny úmrtia a zabezpečenie dôkazu, že došlo k porušeniu zákona. Z toho dôvodu bude musieť náklady predstavujúce približne 500 eur pokryť naša organizácia. V opačnom prípade by sme riskovali, že sa príčinu úmrtia nedozvieme.“ – uzatvára Deutschová.


Ďalšie informácie:
•    Lucia Deutschová, 0911 219 520
•    Jozef Chavko, 0903 768 394Partneri

Kto je online?

Práve tu je 235 návštevníkov a žiadni členovia on-line