Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8202 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Ďakujem všetkým autorom pozitívnych reakcií na moje príspevky. Nepotrpím si síce na poklony, ale priznám sa, že som rád, že viacerí pochopili o čo sa snažím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8250 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic držím palce v úspešnej činnosti. A pan "demagog" Moravčík by sa mohol aspon ospravedlniť za tie bludy na tlačovke.:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8251 od kana1
Odpoveď od kana1 na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Chcel by som počuť aspoň jeden druh zveri, ktorú poľovníci chránia pred vyhubením.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8253 od schill
Odpoveď od schill na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Kana1 - Sú to všetky druhy poľovnej zvery. Keby ich vyhubili, nemeli by na čo poľovať. Asi máš veľmi špatné informácie o poslaní poľovníctva. Prečítaj si zákon o poľovníctve a tam sa dozvieš akémajú poľovníci povinnosti voči prírode a zvary, potom klaď takúto otázku:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8257 od matol11
Odpoveď od matol11 na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Je to tak su to vsetky druhy. A kto zacal chranit, vlka, medveda, rysa, hluchana, holniaka, dropa??????? Hadam len nie tie niektore pochybne akoze ochranarske organizacie, cest vynimkam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8262 od johny
Odpoveď od johny na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Kana 1 ak mas viac ako 8 rokov tak su tvoje klapky na ociach neumerne veku. Hlupejsiu otazku som, bez urazky, na tomto fore este nevidel. Ked nemas vedomosti a skusenosti, ked necitas odbornu literaturu a nechodis do prirody, tak sa tu nestrapnuj podobnymi otazkami. Skus si najprv nieco nastudovat a potom budeme diskutovat. Povedz mi co konkretne si ty urobil pre nejaky druh zveri??? Cim si prispel k udrzaniu nasej nadhernej fauny??? Dakujem za odpoved. A na zaver, takymito vyjadreniami nicis Jovicovu snahu o zmier medzi ochranarmi a polovnikmi, pretoze v konecnom dosledku nam ide o to iste. Alebo si myslis ze polovnici maju zaujem vsetko vystrielat aby nemali o par rokov na co polovat? Nemyslis si ze kazdy z nas chce polovat aj na dochodku??? Prajem ti dobre rano ...
<br/>Ing. Ján Hečlo
<br/>regionálny redaktor PID

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8269 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Počuj priateľu a čo bude ten tvoj kondor žrať ??? - ak poľovníci nedochovajú dostatok zajačikov,bažantíkov,jarabíc aťď.......:x (uč sa a nečítaj len zahraničné brožúrky)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8270 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Chlapi nehádajte sa.;) Normálny poľovmík, ktorý chce vo svojom revíry vykonávať poľovnícke právo po celý svoj život si predsa nevystrieľa všetku zver. A chamtiví darebáci na naše názory aj tak z vysoka kašlú.:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8279 od matulkoh
Odpoveď od matulkoh na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
johny vies ako kana chrani zver, rozculuje tymi hlupostami polovnikov na nete a ty potom nemaju chut ist ani von si sadnut na srnca, takto on chrani:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8302 od papo
Odpoveď od papo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Mám v tom zmätok, zorientujte ma prosím!
<br/>Nejakí orli skalní boli vyvezení do čiech štátnou ochr prírody. Dravčiari s tým nemajú nič spoločné. U nás hniezdi 70-90 párov orlov, sú ohrozeným druhom. Sú, alebo nie sú, keď ochranári mne nič, tebe nič, zoberú a odvezú?
<br/>
<br/>Zatiaľ to vyzerá tak, že chránime za nemalé štátne prostriedky + množstvo neohodnotenej práce a prostriedkov nadšencov, potom príde iný ochranár, zobere a hajde s orlami preč. V zmysle zákona!
<br/>Nevedeli dravčiari o tomto, nezaujali nejaké stanovisko?
<br/>Pomáhať treba, ale je toto charita a z našich daní?
<br/>Naschvál som to zvulgarizoval, ale je naozaj tak jednoduché rozdávať prírodné bohatstvo štátu?
<br/>Nikomu v tomto prípade nestraním, chcem sa len zorientovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8304 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Pracovníci ŠOP SR odobrali slabšie mláďatá z hniezd orla skalného, na ktorých sa vyliahli dve mláďatá. Druhé slabšie mláďa by neprežilo. Starší súrodenec by ho postupne usmrtil (kainizmus). Spolupráca medzi ŠOP SR a českou stranou je v súlade s našou legislatívou a neznižue stavy orlov v našej prírode.
<br/>A ešte odkaz na článok súvisiaci s touto problematikou:
<br/>www.plus7dni.sk/index.cfm?Page=ShowArticle&ArticleID=15706

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8306 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic, predpokadám, že vie, že v prírode má všetko nejaký zmysel a aj ten kanibalizmus nie je nič zbytočné ani hodné opovrhnutia a zatratenia.
<br/>Pracovníci ŠOP SR zachránili slabšie orlie mláďatá. OK, patrí im za to česť a sláva.
<br/>Len mi skús vysvetliť, prečo tie mláďatá odlifrovali do zahraničia namiesto toho, aby ich radšej umiestnili niekde u nás? Alebo je u nás už orol premnožený?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8307 od Fajka
Odpoveď od Fajka na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jozef a nevies náhodou zistit, či česká strana zaplatila za tie naše slabšie mládatá slovenskej strane neakú dohodnutú sumu.?Ak áno, tak potom mi to celé naako nejde do hlavy.Totižto, tie slabšie mládatá asi v čechách nemajú takú konkurenciu ked tam po výchove človeka dokážu prežit.!!!!!!!
<br/>Pri kormoránovi/ked likviduje neaký druh /, tvrdia ochranári,že to treba nechat na prirodu a pri orlovi to už asi neplatí.Ale, ak sa platí za tie mladé, potom by nešlo o ochranu, ale štátom schválený biznis a slovenskí polovnici pritom neboli ani upozornení, že z neakého ich revíru saim berú PENIAZE.
<br/> Hniezdo asi nestrážili polovníci.?!!!!
<br/> Ak nezaplatili,/a bolo to na báze dobrovolnosti/, tak kdo dal právo rozhodovat za prírodu štátnej a ochranárskej časti a robit výnimky v druhoch.Odpovedou mi bude že zákon!Nuž ale mne z toho vychádza /prachy/ a /prachy/... , a ludia ako Ty, Ja a nám podobní, máme /IBA TEN PRENADHERNY POCIT/ ked vidíme v prírode to čo tam patrí, a pritom v živote ako polovníci to NEBUDEME LOVIT!!!!, a PRACHY od štátu aj tak neuvidíme až do nášho skonu.!!!!!!!!!!!
<br/> Napriek skepse prajem mladým orlíčatám v čechách USPECH.8-L;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8311 od papo
Odpoveď od papo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Ďakujem, Jovic
<br/>ale nie som múdrejší. Z našich daní financujeme ochranu a potichu si nadobudnuté bohatstvo rozdávame. Alebo ochrancovia nevyberajú a nezachraňujú druhé mláďa bežne? Je to len na podnet českej strany? Z toho mi vyplýva, že chrániť národné bohatsvo musia všetci, rozdávať len tí, čo ho chránia za mzdu.
<br/>Podľa teba sa pravidlá nedotýkajú druhého mláďaťa?
<br/>Z toho vyplýva, že ten kto načierno vybere druhé mláďa, nekoná nič zlé, lebo by aj tak bolo &quot;skainizované&quot;.(asi skratka kanibalizmu)
<br/>Alebo sú pravidlá hry takéto?
<br/>Pomáhať treba, ale všetko má mať pravidlá. Je normálne vyviezť chránených živočíchov za pol milióna len tak? Bože ochraňuj nás pred ochranárskymi zákonmi!
<br/>
<br/>A k tomu článku:Nič nové.
<br/>A ešte k dropovi: koľko ich u nás hniezdi? Ak som dobre pochopil, len k nám prechádzajú. Z chránenej oblasti?(to naozaj neviem)
<br/>Naschvál to zhutňujem, až vulgarizujem, ale len kvôli rozsahu.
<br/>Naozaj nerýpem, len mi je to divné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8312 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Miro, nič v zlom, ale máš v tom chaos. Ja síce nie som v tomto projekte zainteresovaný, ale niečo o ňom viem. Fakty sú takéto:
<br/>- česká strana neplatí ŠOP SR za mláďatá
<br/>- orol skalný nie je zver v zmysle poľovného zákona a preto poľovníci neboli poškodení
<br/>- odobrané druhé mláďatá by u nás na hniezdach neprežili
<br/>- práve v Čechách majú šancu dostať sa do voľnej prírody a prežiť
<br/>Nejde tu o žiadny biznis. Je to klasická reintrodukcia živočíšneho druhu, ktorý v Čechách v minulosti vyhynul a dnes má česká strana záujem ho vrátiť do voľnej prírody. A našu populáciu orlov to nijako neohrozí.
<br/>Moravčík úmyselne zavádza verejnosť dezinformáciami. Pôvodne chcel čechom predávať orlíčatá z umelých chovov. Češi sa dohodli na spolupráci so ŠOP SR a on prišiel o veľký kšeft.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8314 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Kainizmus a kanibalizmus nie je to isté. Kainizmus znamená, že že jeden súrodenec zabije druhého. Kanibalizmus je širší pojem označujúci likvidáciu príslušníkov vlastného druhu.;) Situácia s orlom skalným nie je tak kritická ako kedysi, ale keby si ho vyňal spod ochrany a zaradil dajmä tomu k poľovnej zveri s dobou lovu, ver tomu, že by sa našlo dosť šialencov schopných zaplatiť aj obrovské sumy aby si ho mohli streliť. a plánovať chov a lov orla mi príde komické :D Toľko môj pohľad na to prečo aj keď orol skalný nie je kriticky ohrozený a je otázka nakoľko vôbec je ohrozený, musí zostať pod ochranou. K druhej veci: ak by ŠOP dostala za orlíčatá zaplatené a peniaze použila na ochranu prírody, bolo by to v poriadku. Bohužiaľ v súčasnosti je legislatíva taká, že ak by to aj bolo zaplatené, toto je prímom štátneho rozpočtu a na ochranu prírody sa nedostane nič. Ale to je už iný problém.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8315 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Problém kainizmu a adopcií je téma na rozsiahlejší článok. Pre Vašu informáciu dávam sem časť tlačovej správy ŠOP SR k tejto problematike:
<br/>&quot;Konkrétne aktivity vzájomnej spolupráce:
<br/>Za účelom spolupráce pri riešení obidvoch programov záchrany bola podpísaná dohoda o spolupráci medzi ŠOP SR a českým partnerom.
<br/>Všetky aktivity boli realizované len zamestnancami ŠOP SR, bez zapojenia mimovládnych organizácií.
<br/>Partnerom v Čechách je mimovládna organizácia Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín - Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě, ako realizátor projektu v spolupráci s ďalšími partnermi - Správa CHKO Beskydy a Zoologická zahrada Ostrava.
<br/>Za účelom programu záchrany orla skalného v Českej republike boli z hniezd vo voľnej prírode na Slovensku (územie s 1.-4. stupňoch ochrany) odobraté 4 mláďatá, pričom ide o slabšie mláďatá, ktoré by vplyvom kainizmu zahynuli. Tieto mláďatá boli odobraté z hniezd pracovníkmi ŠOP SR v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny. Následne boli do dočasnej starostlivosti umiestnené v rehabilitačnej stanici, kde boli kŕmené. Po niekoľkých dňoch boli odovzdané do Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě. Transport bol realizovaný v súlade s platnou legislatívou.
<br/>V Bartošoviciach sú umiestnené pod adoptívnu matku - 32 ročnú orlicu, ktorá ich vychováva bez toho, aby došlo k ich naviazaniu na človeka. Vo veku 40-50 dní budú umiestnené z voliéry v stanici do vypúšťacej voliéry, ktorá je vybudovaná priamo v teréne vo vhodných biotopoch pre výskyt orla skalného. Tu budú určitý čas zatvorené a dokrmované (opäť bez kontaktu s človekom), aby došlo k ich naviazaniu na lokalitu. Po určitom čase bude voliéra otvorená, t.j. budú môcť voľne lietať, avšak stále budú aj naďalej dokrmované, až do úplného osamostatnenia. Toto zabezpečí, že sa naučia lietať a loviť, pričom dokrmovanie vo voliére nahrádza rodičov - mláďatá nie sú odkázané samé na seba, ale vedia, že majú vždy zabezpečenú potravu a postupne sa ju naučia si loviť samé. Ide o bežnú metódu - tzv. vypúšťania voľným letom.
<br/>Tento projekt je realizovaný po veľmi starostlivej, šesťročnej príprave a vychádza zo zhodného projektu prebiehajúceho v Írsku, kde tento projekt beží od roku 2001, je veľmi úspešný. Mláďatá pre tento projekt sú darované zo Škótska.&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8320 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Pokúsim sa stručne vysvetliť problematiku kainizmu a adopcií u orla skalného:
<br/>Orlica znesie zväčša 1 až 2 vajcia. To druhé vajce je niečo ako poistka pre prípad, že by sa z prvého vajca nevyliahlo mláďa (napr. keď zachladne počas inkubácie). Niekedy sa stane, že z obidvoch vajec sa vyliahnu mláďatá. Prvé mláďa je silnejšie, odstrkuje slabšie mláďa od potravy, to slabne a starší súrodenec ho po čase usmrtí neustálym zobaním do tela. Akokoľvek to vyzerá kruto, kainizmus je prirodzený dej v prírode. Pravdepodobne vznikol ešte v dávnych časoch, keď orly skalné boli rozšírené na väčšom území ako dnes (a neboli natoľko ohrozované ľudskou činnosťou). Príroda sa zrejme týmto chránila pred vyvedením väčšieho počtu mláďat, ako bolo únosné. Vychovať prirodzeným spôsobom dve mláďatá je aj pre orlí pár náročné. Niektoré páry totiž žijú v oblastiach, kde majú problém zohnať potravu aj pre jedno mláďa.
<br/>V odôvodnených prípadoch sme odoberali vo vhodnom termíne druhé mláďatá z hniezd. Tie boli potom nejaký čas chované v zajatí u adoptívnej matky - orlice. Vracali sa potom do hniezd, kde došlo k vykradnutiu hniezda alebo z prirodzených dôvodov k strate mláďaťa (napr. búrka - krupobitie, spadnutie hniezda po víchrici, a pod). Orlica, ktorá prišla o svoje vlastné mláďa dokázala väčšinou prijať cudzie - náhradné, pokiaľ sa táto adopcia vykonala čo najskôr po strate pôvodného mláďaťa. Po každej adopcii sa hniezdo pozorovalo nonstop niekoľko dní zo vzdialeného zamaskovaného stanoviska. Vo výnimočných prípadoch sa vracalo druhé mláďa na hniezdo k prvému mláďaťu. Robilo sa to v čase, keď boli obidve mláďatá dostatočne veľké, aby sa vzájomne neohrozovali. A robilo sa to len u párov, ktoré mali lovné teritórium bohaté na potravu a bol predpoklad, že uživia obidvoch potomkov. Adopcie teda slúžili na zníženie strát mláďat na hniezdach spôsobených najmä vykrádaním, popr. na posilnenie orlej populácie v kritických rokoch.
<br/>Straty mláďat na hniezdach (prirodzené alebo spôsobené človekom) sú aj tak vysoké. Ak úspešne v júli vyletí z hniezd len polovica vyliahnutých mláďat je to dobrá sezóna. A potom ešte dochádza k veľkým stratám u mladých orlov po osamostatnení (najmä prvú zimu) spôsobeným nedostatkom potravy alebo nástrahami od ľudí (22 kV el. vedenia, zástrely, otravy a pod.).
<br/>Vykonávanie adopcií je náročné vzhľadom na ťažké terénne a klimatické podmienky, na citlivosť orlov na prítomnosť človeka a aj na nedostatok ľudí s odbornými schopnosťami na takúto činnosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8324 od papo
Odpoveď od papo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Ahojte, už naposledy k orlom
<br/>
<br/>Orol je pre nás veľký symbol a len mi je divné, že nejaká organizácia ho môže na základe zákona vcelku veľmi jednoducho vyviesť von. Nejde mi o to, že zadarmo.
<br/>K obyč umeleckému dialu treba pomaly súhlas prezidenta SR(srdečne pozdravujem) a k žijúcemu symbolu rozhodnutie ochr. org. A vadí mi teda tá možnosť nakladania s mojimi daňami. Na jednej strane dokážeme pytliaka zavreť(schvaľujem), na druhej stačí dobrá vôľa ochr org a orol je preč. Výsledok v z našich daní podporovanej prírode je ten istý.
<br/>Teda tá právomoc(nie že je to zadarmo) mi vadí, ale asi to zle chápem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8326 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
mám v poslední době pocit že s prvním loveckým lístkem přidělují i koňský klapky na oči někdo je hned zahodí a někdo je má celý život

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.084 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 395 návštevníkov a žiadni členovia on-line