strelba potkanov so vzduchovkou - ako sa na to pozerate?

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17230 od raduzs
hned na uvod: nie som polovnik, ani nim nechcem byt. chcel by som si len raz za cas zastrielat na potkany zbranou kategorie D (vzduchovka do 15 J). zdoraznujem, ze chcem strielat potkany resp. mysi. a teda ziadne zajace, bazanty, straky, vrany, ani slony!
<br/>
<br/>ak som spravne pochopil zakon o zbraniach a strelive, mozem pouzivat vzduchovku tam, kde nikoho neohrozujem. potkan nie je ani lovna zver, ani nie je zakonom chraneny, prave naopak, treba ho nicit, a nicit ho moze v podstate ktokolvek. ako je to vsak v praxi, a ako je to so zakonom o polovnictve resp. pytliactve? podla zakona mozem mat problemy s polovnou strazou, ak neopravnene lovim, resp. mam pri sebe polovnicku vystroj resp. strelnu zbran (vzduchovka?) v polovnom reviri. problem je, ze za polovny revir sa poklada pomaly 90 percent uzemia slovenska (mimo miest a dedin, samozrejme)...
<br/>
<br/>takze prakticky, mozem strielat vzduchovkou potkany na skladke odpadu, kde nikoho nehrozujem?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17233 od papo
V prvom rade si naštuduj zákon o chrane prírody, dozvieš sa, že to mimo obydlia nesmieš - hrozí ti min slušná pokuta, v horšom trestné stíhanie. Ak ťa pristihne poľovná stráž v revíri, obávam sa, že si dlho nezastrieľaš, taktiež ktorýkoľvek člen všetkých druhov ochrancov prírody. V obydlí je to v poriadku, tam ničenie hlodavcov priam ukladajú veterinárne predpisy .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17236 od raduzs
zakon o ochrane prirody hovori, ze je zakazane usmrcovat alebo chytat zivocichy v ich prirodzenom prostredi (s istymi vynimkami). smetisko je pre potkana prirodzene prostedie? alebo kanalizacia? alebo zahrada?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17240 od papo
je smetisko alebo kanál predmotom ochrany prírody?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17242 od raduzs
no ja predpokladam, ze nie je. zo zakona o ochrane prirody usudzujem, ze by som ho porusil, keby som hubil potkany v ich prirodzenom prostredi, teda niekde v prirode...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17244 od Basky
Len sa nesmieš pozabudnúť - že povolené skládky odpadu takmer na 100% nie sú tie - v prírode, v revíry.. :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17246 od navi
Ahoj raduzs, neviem ,či som Tvoj príspevok pochopil správne-teda či to myslíš vážne , nič v zlom , ale musel som sa usmiať.Netuším koľko máš rokov, no poradím Ti.&quot;Poľovačka na potkany&quot; je super tréning.Vzduchovka je na to ideálna . /Aj ten potkan musí mať šancu/ a neverím ,že by si ho šiel hľadať niekam do poľovného revíru.Najskôr ho ulovíš tam , kde má dostatok kľudu a potravy /chliev, maštaľ, skládka a odváži sa aj pod psí koterec/.Ak máš vzduchovku , kde sa dá namontovať puškový ďalekohľad, zožeň si ho, je to len taký šmejdík, ale zážitok z toho&quot;lovu&quot; bude.Vyber si miesto kde nebudeš nikoho ohrozovať a nemusí Ťa pritom nikto ani vidieť- nemáš tým pádom problém -držím palce:]:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17254 od raduzs
ano, myslim to vazne. mam skoro tridsat rokov, stary cap. je mi jedno, ci sa na tom niekto bude zabavat. do PZ sa u nas vstupit prakticky neda, resp. da, ale ti ludia, ktori tam su, no... skoda hovorit. platit za povolenky a hostovacky sa mi tiez nechce. preto sa pytam na tie potkany. ano, je to dobry trening, akurat s tymi miestami, o ktorych navi pise, je problem. dnes uz nie je mastal ani chliev na kazdom kroku, ako kedysi. a pokial ide o to, ci ma pri tom nikto nevidi - to potom mozem strielat aj gulovnicou bez ZP. ked ma nikto nevidi, to mi je jasne. ale ja nechcem prekracovat zakon, preto sa pytam, ci je strelba vzduchovkou na potkany legalna na miestach, kde nikoho neohrozujem. pokial ide o zbran, navi, mam vetrovku s optikou. striela presne aj na 40-50m.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17291 od Ego
Odporúčam ti prečítať si zákon o ochrane prírody a krajiny par.4.odst 3 a trochu aj ďalej a sám isto prídeš na to či to môžeš ,alebo nie. Ten totiž dosť pekne špecifikuje ako to je.Predstav si ,koľko ľudí by potom behalo so vzduchovkami po poliach a tvrdilo polovnej stráži ,lesnej stráži a dalším strážiam že potkany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17296 od dusab
raduzs: Jasne ze mozes...pokial Ta nikto povolany nechyti. Odporucam to praktizovat ale len u seba doma, ako to tu bolo uz spominane v mastali, chlieve a pod...horsie by sa vysvetlovalo, keby Ta chytili so vzduchovkou niekde v lese...
<br/>Lisky sa tiez lovia po cely rok a urcite ich nie je tolko kolko potkanov...
<br/>Potkaniu populaciu tym urcite neohrozis...tak Presnu musku... :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17307 od raduzs
prosim vas, ja nie som ziadny &quot;kolko ludi by behalo po poliach&quot; a nepotrebujem si vytvarat vyhovorky, ze chcem strielat potkany, aby som mohol strielat nieco ine. to je jasne pytliactvo. ja nie som pytliak, ani nechcem byt, preto sa nepytam na straky, lisky, zajace ani nic ine. pytam sa na potkany a mysi. nechcem sa pred ziadnou polovnou strazou vyhovarat. zakon o ochrane prirody hovori, ze je zakazane usmrcovat zivocichy v ich prirodzenom prostredi. ja si myslim, ze smetisko nie je pre potkany prirodzene prostredie, potkany nie su zakonom chranene, nie su ani lovna zver, pokial viem, tak ani ziadny zakon nezakazuje pouzivat pri ich niceni vzduchovku, tak preto sa pytam, komu to moze prekazat, resp. ci existuje norma, ktora to zakazuje a ak nie, ci mozem bez obav strielat potkany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17323 od tibo
V čase rozmnožovania sa nemá loviť žiadna zver (podľa ochranárov).Potkan sa rozmnožuje 365 dní v roku - to znamená ,že lov je protizákonný!:]:]:]
<br/>ps:(potkan nieje poľovná zver) Len úvaha - prosím NEREAGOVAŤ.;)8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17334 od raduzs
no keby bol potkan chraneny pocas doby rozmnoznovania, tak asi by si mal smolu, keby sa ti nastahovali do pivnice... musel by si s nimi zdielat spolocnu domacnost:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17335 od papo
raduzs, znenie zákona poznáš, to znamená, že máš jasno. Citlivou sitáciou môže byť smetisko - jeho poloha, t.j. či je napr. ohradené. Na uzavretých pozemkoch to vôbec nie je problém. A keď nad tým viac uvažujem, tak v prípade tvojho seriózneho prístupu nemusíš mať s poľovníkmi problém. avšak hlavne pri iniciatívnych ,,ochrancoch prírody,, reakcie sú nevyspytateľné a zlomyseľné, tam je zdroj možných problémov. Pri myšiach si daj pozor, lebo nie je myš ako myš. V tom sa zorientuj, aby sa ti nepodarilo niečo chránené. Je veľa ,,myší,, ktoré nie sú myši. Potkany sú jednoznačnou záležitosťou. Zaujímavé, aké trable pri takejto triviálnej veci. Prajem ti dobré oko!;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17343 od Baikal
Treba este pozriet legislativu tykajucu sa deratizacie. Napriklad zakon 272/1994 Z.z. v zneni neskorsich predpisov - napriklad § 8a

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17344 od raduzs
ahojte, dakujem za pozitivne odozvy. priznam sa, ani som necakal, ze by sa ma vobec niekto mohol zastat... totiz, len co poviem vzduchovka a strielat (to je jedno, ze potkany), hned je zle. pritom vo svete maju vzduchovkari - amaterski lovci svoje stranky o love potkanov (ale aj vran, strak, kralikov apod. - o com, samozrejme, u nas nemoze byt ani reci), vola sa to &quot;pest control&quot;, teda nieco ako hubenie skodnej, pravdaze, pod skodnou sa rozumeju prave potkany , premnozene kraliky a tak. a na legalny lov (potkanov) so vzduchovkou staci povolenie majitela pozemku. je to vyhodne pre obidve strany - vzduchovkar si pride na svoje, a farmar nema problem s hlodavcami. obavam sa, ze u nas by sa to nestretlo s pochopenim, napriek tomu, ako velmi su potkany skodlive...
<br/>
<br/>pokial ide o strelbu na mysi, aj tak ich je na tych smetiskach pomenej, skor ide o tie potkany. dakujem za upozornenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17348 od dusab
Neviem preco si vobec toto forum zakladal...podla mna zbytocnost...ale na druhej strane dobre na pobavenie...:D
<br/>Ked Ti strpcuju zivot tak nabi &quot;flinticku&quot; a stielaj...ked nie...tak strielaj do terca. To je asi vsetko co by som k tomu povedal...
<br/>A neviem si predstavit kto by ta mohol stihat za to, ze si ulovil potkana...min. tyzden moj jazvecik tiez ulovil potkana a tiez nerozoberam ci tolo bolo v sulade so zakonom...paneboze...
<br/>Lovu zdar...:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17349 od papo
Dusab, myslím, že to je od radusza veľmi korektné, poradiť sa u tých, od ktorých očakáva problém. Bodaj by tak postupovali všetci!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17354 od raduzs
dakujem. ja viem, ze tema je trivialna, az smiesna. len by som nechcel, aby ma ten smiech presiel, ked na mna clen polovnej straze nahodou zavola policiu alebo mi zoberu drahu vzduchovku. ano, tiez si neviem predstavit, aky postih by mi asi hrozil za zabitie potkana vzduchovkou (zvlast na mieste, kde nikoho neohrozujem), ale ludia su vselijaki... z vlastnej skusenosti..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #17355 od dusab
No dobre...ale keby sa radil ci moze strielat nejake straky, sojky, vrabce a pod....ale potkany?....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.075 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 431 návštevníkov a žiadni členovia on-line