8,5x63R

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51035 od Akela
8,5x63R bolo vytvorené Akela
Rád by som nadviazal kontakt s niekým kto poľuje týmto kalibrom na Slovensku alebo v Čechách, alebo vlastní takúto zbraň, ak by ste o niekom vedeli, ďakujem dopredu za každé info.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51039 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
No nie je to celkom presne ono, ale je to veľmi blízko, povedal by som tesne vedľa.
<br/>
<br/>Pár rokov mám prehlavnenú guľovnicu ČZ na kaliber 338-06. Niečo som už o tom písal na polovnictvo.com/modules.php?name=BiG_For...e=post&topic=833.
<br/>Kým 338-06 vznikla pred mnohými rokmi len obyčajným roztiahnutím krčka klasického Springfieldu na priemer strely 0,338”, na kalibri 8,5x63 sa germán trocha vyhral s telom nábojnice (dá sa povedať “Ackleyovsky“) a pri rovnakej celkovej dåžke dosiahol o niečo väčší objem a tým aj o nejakých 8 až 10% väčšiu úsťovú energiu náboja. Ak by ťa mýlilo európske značenie, vedz, že aj germán to urobil na strelu 0,338”. čo je tých 8,58mm.Ale najzáslužnejšia vec je, že dal normalizovať v C.I.P. aj okrajovú verziu 8,5x63R, o ktorú sa zaujímaš. Amík ju v 338-06 nemá, ale mne to až tak neprekáža, lebo v mojom bunkri sa už projektuje dvoják 338-06R. Kaliber síce s nepatrne menšou energiou od 8,5x63R a nenormalizovaný, ale o to mne milší….. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51040 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8,5x63R
Vďaka Belson, ak to budeš mať, pošli aspoň foto a napíš pár postrehov. Ty vieš, čo je pre veľkých chlapcov dobré!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51083 od miso243
Odpoveď od miso243 na tému 8,5x63R
Tiež sa mi pozdáva tento kaliber. Uvažoval som o prehlavňovaní jednoranovky s blokovým záverom trebárs repliky od ubertiho al. pedersoli len som si neni istý či by to zniesol záver dimenzovaný pre 45-70.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 4 mesiacmi #51085 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
Pokiaľ nie je predimenzovaný aspoň o 50%, tak by to mohlo byť riskantné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51910 od miso243
Odpoveď od miso243 na tému 8,5x63R
Dočítal som sa, že nábojnice pre bezokrajovú verziu je možné vyformovať z nábojníc 280 Rem. Niekde som našiel že aj z 35 Whelen. Nedalo sa bi teda aj z 30-06? A ako vlastne postupovať, vyformovať nábojnice najprv na matrici pre 8,5x63, potom doformovať fireformingom, vyžíhať a znovu rekalibrovať ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #51917 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
Podľa mňa dalo. Akurát to žíhanie by som zaradil na začiatok, aby sa rozťahovanie krčku v matrici dialo na ťažnom materiáli. Pozor, žíhanie mosadze funguje opačne ako u ocele, ale to asi vieš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52330 od sako80
Odpoveď od sako80 na tému 8,5x63R
Ahoj, vyrába niekto továrenske strelivo do tohto kalibru? alebo aspoň nábojnice, tie by stačili, lebo si sám prebíjam. chcel som si kúpiť gulovnicu 8x64S ale veľa na výber toho neni,robí to len Blaser a Merkel u merkla to ešte nemám potvrdené. Našiel som že Mauser M03 robí kaliber 8.5x63 tak ma to zaujalo ale nič o ňom neviem.Alebo prestavať nejakú gulovnicu na 8x64S no ja skutočne neviem čo mám urobiť:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52332 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8,5x63R
KJG ich robí bežne ale sú aj iní výrobcovia a na moje prekvapenie nie je ich málo, na nete ich nájdeš. Ja by som do tej 8,5x63 šiel. Aspoň nám napíšeš ako sa to správa, podľa mňa je to super kaliber. Obzerám sa po 8,5x63R v jednoranovke a &quot;skúmam trh&quot;, tak uvidím k čomu sa dopracujem aj ja. Zatiaľ všetko pre nás drahé, Blaser to robí v jednoranovka a Krieghoff v trojáku, Mauser M03 v klasike.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52334 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému 8,5x63R
Na web stranke Blaser je aj info o organizovani stretnutia a strelby ...sutazne amatersky, z tohto kalibru.Samozrejme su tam aj nejake poplatky.Od CZ hranic to nie je az tak daleko..fandovia tohto kal. (drahe zbrane a drahe strelivo..mne to ale nevadi) by sa tam mali ist pozriet.Strelba=skusobna tam iste bude k dispozicii.Ja osobne tento kal. nechcem..:[:P:]:]:],že Anton.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52336 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
Keď som sa pred pár rokmi rozhodoval, že na aký kaliber si prehlavním zbraň, boli dvaja vážni kandidáti: 8,5x63 a 338-06. Majú rovnaký priemer strely (0,338“=8,58mm), málo odlišný objem a tvar nábojníc, podobný dosiahnuteľný výkon. Pre nemecký 8,5x63 hralo to, že je normalizovaný v C.I.P., kde sa nachádza aj jeho okrajová verzia 8,5x63R. Ale tým aj výpočet predností skončil. Výhodou amerického wildcatu 338-06 bolo, že aj keď bol vtedy nenormalizovaný, bez problémov sa v USA dal zakúpiť komorový výstružník a prebíjacie matrice za ceny obvyklé u bežných, tých najrozšírenejších kalibrov. Žiadne drahé zákazkové výroby. Kým tvar nábojnice je u 8,5x63 trocha odlišný, nábojnica 338-06 plne respektuje (okrem zväčšeného priemeru krčka) základné rozmery materského kalibru 30-06 Spring. Znamená to, že pokiaľ sa niekomu originálne nábojnice 338-06 od švédskej firmy Norma, ktorá ich vyrába pre americký trh, zdajú drahé, stačí strčiť do kalibračnej matrice 338-06 springfieldovskú nábojnicu a ako vravia bratia Česi, je vymaľované.
<br/>
<br/>Aj keď od čias môjho rozhodovania prešlo šesť rokov, aj dnes by som volil rovnako. Môj názor je, že je to správna voľba pre každého prebíjača, ktorý chce vlastniť zbraň s týmto priemerom strely v nemagnumovom kalibri. Existuje sice aj celkom mladá odvodenina na báze 308 Win s názvom 338 Federal, ale podľa mňa je už pre tento priemer strely objemovo podvýživená. To isté platí aj pre ešte novší 338 Marlin Express. To je samozrejme môj subjektivný názor a chlapi z firiem Federal a Hornady by asi teraz na mňa vybehli. Ale ubrať čosi z výkonu 338-06 na úroveň oboch menovaných sa dá kedykoľvek, stačí trocha menej podsypať. Springfieldových nábojníc môžeš mať za vedrá a skús si porovnať nadobúdacie ceny prebíjacích matric. Komorových výstružníkov 8,5x63 u slovenských puškárov určite veľa nanájdeš a asi ani 338-06, ale ten už minimálne jeden tu je (ten môj ;)). Ale to už zaváňa marketingom, takže …… radšej stačilo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52349 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8,5x63R
Belsom, ja neprebíjam a na zver vystrelím do roka možno 20 nábojov, plus nejaký terč, takže ani drahé strelivo pre mňa nie je problém a pravdepodobne ak by som chcel práskať do terča na to mám iný kaliber, kde strelivo stojí pár šupiek. Je možné, že po vystrieľaní krabičky v tomto kal. by som si ho nechal prebiť nejakému odborníkovi, najlepšie kamarátskeho typu. Aj keď ja som typ, ktorý veľkú dôveru/neviem prečo/ k prebíjanému strelivu nemá. Viem, všetci prebíjači teraz nadkočili, ale je to tak, mám to radšej z fabriky. Možno sa mi raz podarí vlastniť 8,5x63R a potom sa ozvem, aby som sa podelil so skúsenosťami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52353 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
Dobre Akela, ale asi ti uniklo, že reagujem na sako80, ktorý ako píše, prebíjačom JE a z jeho príspevku je zrejmé, že sa nevie rozhodnúť.....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52361 od sako80
Odpoveď od sako80 na tému 8,5x63R
Ďakujem, presne tak neviem čo so sebou:D vedel by si mi tento kaliber porovnať s 8x64S

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52364 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
Z kalibru 8x64S som nestrieľal, napriek tomu tvrdím, že v podstate žiaden. Neexistuje totiž relevantný fyzikálny dôvod, pre ktorý by to malo byť veľmi iné. Výkonovo sú na tom +//- rovnako a priemer väčší o vyše 4% hovorí síce v prospech 338-06, ale podľa klasikov terminálnej balistiky, rozdiel v priereze pod 20% (tu to je cca 9%) sa na ranivosti (pri ostatných okolnostiach rovnakých) nijak badateľne neprejaví. Akurát, že z 338-06 vystrelíš ťažšiu strelu. Čo môže spôsobovať rozdiel, je druh použitej strely a tých je v prípade priemeru 0,338&quot; ďaleko väčší sortiment.
<br/>
<br/>Prebíjacie matrice pre 338-06 sa dajú zohnať za bežnú cenu (ako napr. springfieldovské alebo tristoosmičkové) a materských nábojníc je poruke za vedrá. 8x64S môžeš síce formovať tiež, ale obvod krčku zväčšuješ o nejakých skoro 14%, kým u 338-06 to je pod 10%, čiže zostáva na obvode o niečo málo viac &quot;mäsa&quot;, ale hlavne je menšie riziko ich praskania. Nepoznám ceny originálnych nábojníc 8x64S, ale zrejme lacné nebudú, hoci ani tie 338-06 nie sú najlacnejšie. Ale sú k dispozícii (aj keď nie sú nutné).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52410 od mauser98
Odpoveď od mauser98 na tému 8,5x63R
Mauser M03 ponúka za príplatok okolo 700 euro aj špecialne ráže. Stojí to za zváženie. Je to aj môj favorit.
<br/>Ak nie, tak 8,5x63 bude asi jednou z alternatív.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52411 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8,5x63R
Pozri si niečo o KJG. v 8,5 to má tuším 9gr. a ONV cez 200m, niekde je aj tabuľka balistická väčšiny ráží, je tam aj 8,5x63. Skús tu:
<br/>lutz-moeller-jagd.de/8,5-mm/8,5-mm.htm
<br/>Keď v mojej 243win kusy do 60kg len ostávajú v ohni, čo musí s nimi urobiť tento náboj? Ale nie je to jediná schodná varianta - myslím KJG. Sú tam niekde aj ceny. Bubi hoď to sem, neviem kde som dal tú tabuľku aj s cenami. Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52414 od lanus
Odpoveď od lanus na tému 8,5x63R

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52427 od belson
Odpoveď od belson na tému 8,5x63R
No, neviem chlapi…. Kua, asi som nejaký konzervatívny, ale ja by som náboj s úsťovou rýchlosťou 1000m/s a viac a váhou strely 9g v tomto kalibri do svojej poľovníckej zbrane nenabil (9 gramovú strelu nenabíjam ani do svojej sedmičky, nieto ešte do osemapolky). A už vonkoncom nie do 8,5x63R, ktorá by mohla byť používaná do zlamovačky na spoločné… V tom kalibri to je bezpochyby váhová rarita, nepoznám takú ľahkú strelu od iného výrobcu. A na diaľkový lov? Ja verím na klasické veličiny ako sú balistický koeficient a prierezová hustota. Podľa mňa všetko nízke hodnoty. Deklarovaná vynikajúca ONV je medzi poslednými vecami, ktoré ma vtedy zaujímajú. Ale tým nechcem spochybňovať použiteľnosť takého náboja na bežné stredné vzdialenosti.
<br/>Prosím, trocha mi rozšírte obzor: Vie mi niekto z vyznávačov kalibru 8,5x63 povedať, či pozná aj nejaké iné komerčné strelivo než so strelou od Lutza Moellera? Akela, ty si spomínal, že áno, hoď prosím nejaký link. Mne to pripadá, že ide čisto o nemeckú kombináciu.
<br/>Ak sa vrátim ku zbrani v nemagnumovom kalibri 0,338”, nikto ma nepresvedčí, že existuje ekonomicky výhodnejšia voľba než 338-06, či už čo sa týka nadobudnutia (prehlavnenie starej zbrane), alebo ďalšej prevádzky (dostupnost sprinfieldovských nábojníc).
<br/>A ešte: Keď sa jedná o folklór typu spev, hudba, tanec, tak jedine folklór slovenský. Ak ide o folklór v oblasti loveckých zbraní, tak jedine americký. Ten ríšsky ma neoslovil.
<br/>Ale to je môj pohľad a proti Gustovi žiaden dišputát…. Budem uvažovať nad každým relevantným vecným protiargumentom.
<br/>
<br/>Ešte otázka mimo témy: Akela, akou rýchlosťou vyháňaš lutzov zo svojej 243-ky? Ako sa to chová na divine?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52429 od Akela
Odpoveď od Akela na tému 8,5x63R
Nie som u seba, takže tú tabuľku rýchlostí tu nemám. Na divine žiadny problém, menej podliate ako po klasickom poloplášti. Žiadne veľké diery na opačnej strane a žiadne brutal hematómy ako to bežne po 243 býva. Ja som jasne napísal, že nepreferujem KJG - je to len jedna z možností. Na spoločné by som jednoranovú zlamovačku nenosil a s KJG už vôbec nie - to pokladám za úplne samozrejmé. Bežné strelivo do 8,5x63 nájdeš aj ce Google. V Nemecku je ho dosť. Inak mňa ríšsky folklór oslovuje omnoho viac ako americký a to po každej stránke aj keď som mal pár amerických kalibrov a momentálne vlastním 243 ako druhú guľovnicu. Syn má 300wm a 450 Marlin v Mannlicheri, inak mal som aj 308 a 223.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.145 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 288 návštevníkov a žiadni členovia on-line