Podzvukové strelivo

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60930 od durell
Odpoveď od durell na tému Podzvukové strelivo
V prvom rade gratulujem. Jedna z mála diskusných tém v oblastí balistiky, ktorá neskåzla do invektív a urážok.
<br/>
<br/>Ja som len amatér bez praxe, ale tieto oblasti ma zaujímajú. Budem veľmi rád ak sa k tejto téme vyjadríte obsiahlejšie.
<br/>
<br/>Čo viem tak UK má dosť obmedzujúce zákony k zbraniam. S loveckými zbraňami neviem ako to tam presne je, ale vysoko účinný tlmič na dlhú zbraň je pre mafie ako med pre včely - neodolateľný. Preto také zákony mi prídu ako veľmi liberálne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60931 od durell
Odpoveď od durell na tému Podzvukové strelivo
Takže, asi som niečo vyštuchal. Základný problem je, že nemáme presne definovaný predmet diskusie.
<br/>
<br/>Prvý je ten z UK - čo by mal byť &quot; moderátor zvuku &quot; znižuje hlučnosť na hranicu bezpečnú pre požitie zbrane na strelnici bez ochrany sluchu, ale stále je dostatočne hlučný na to aby na verejnosti spôsobil výstrel paniku .:D
<br/>
<br/>www.roedale.de/epages/schalldaempfer.htm
<br/>
<br/>
<br/>Ten druhý bude v našom klasickom ponímaní &quot; uplý tlmič &quot; pre ktorý je potrebné použiť podzvukové strelivo a výstrel je v podstate nehlučný.
<br/>
<br/>
<br/>Takže najprv sa dohodnime o čom diskutujeme.
<br/>
<br/>Keby niečo - šťastné a veselé vianoce.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60935 od uhrineki
Odpoveď od uhrineki na tému Podzvukové strelivo
Dobre, dohodnime sa na strelive subsonic a jeho využitie v praxi na Slovensku kde je všetko inak ako v iných krajinách.;/U nás na Slovensku sa ani takéto strelivo nedá zohnať, len dať niekomu na laborovať. Kto by to chcel skúsiť musí vedieť koľko mlg. treba bušného prachu a aký ten bušný prach má byť.Či pomaly horiaci a lebo rýchlo horiaci a potom treba vybrať gramáž strely aby mala aspoň nejaký účinok a dobrú balistiku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60938 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
durell, myslím, že predmet diskusie je definovaný v jej názve a uhrineki ho uviedol celkom presne. To je azda väčšine jasné, len ty tu zachádzaš k tlmičom. Ale ja nie som ten, kto by nestrpel aj nejaký mierny úlet bokom, len meniť tému nemusíš. ;)
<br/>
<br/>Ale k veci:
<br/>uhrineki, bolo by dobré, keby si si spomenul na výrobcu tej 18g strely v diametri 0,308&quot;, lebo mne sa takú nepodarilo nájsť. Vyše 14 gramová (220 grs) strela pri úsťovke 320m/s a normalizovanom stúpaní 12&quot; vychádza niekde na rozhraní nestabilného a čiastočne (podmienečne) stabilného pásma. V hlavni so stúpaním 10&quot; je plne stabilizovaná. Strela Woodleigh 15,5g (240grs) s dåžkou 1,428&quot; potrebuje pre to, aby bola spoľahlivo stabilizovaná, stúpanie 9,5&quot;, radšej 9&quot;. Pri normalizovanom stúpaní 12&quot; to vychádza do nestabilného pásma, ale nie zas až tak vzdialene od podmienečnej stabilizácie, aby som riskoval experiment so stávkou. Strelu váhovo &quot;o číslo väčšiu&quot; síce žiadnu nepoznám, ale pri takej by som sa už stavil, že pri stúpaní 12&quot; sa bude &quot;kopertať&quot;.
<br/>
<br/>Prebíjam už dosť dlho a nemal by som problém si nalaborovať podzvukové strelivo. Za frasa som nenašiel dôvod, že prečo by som to mal robiť. Poviete mi to niekto?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60939 od uhrineki
Odpoveď od uhrineki na tému Podzvukové strelivo
To si na tom ako ja,môžem vyrobiť nástroj na tlmenie zvuku, ale neurobím ho lebo ho nepotrebujem.A keď si urobím pušku pre seba na mieru tak vždy sa nájde niekto kto ma prehovorí aby som ju predal.Fak platí príslovie že Šustr chodí bosí.Ale k téme, keď máš tu vecičku na meranie rýchlosti strely tak by si to hádam mohol aj vyskúšať.Na začiatok vyskúšaj 7,62x39 z 12 gramovou strelou:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 4 mesiacmi #60940 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
uhrineki, tú vecičku na meranie rýchlosti strely mám, ale sorry, tvoje zadanie neberiem.
<br/>1. Nemám vercajg na kaliber 7,62x39.
<br/>2. Ten kaliber má stúpanie 240mm (cca 9,5&quot;), bez výpočtu predpokladám, že taká strela je plne stabilizovaná aj pri podzvukovej rýchlosti.
<br/>3. Netrpím nudou, naopak, akosi nestíham zmysluplnejšie veci.
<br/>Iná vec je, keď sa stavíme o fľašu kvalitného koňaku (plus materiálové náklady na výrobu nábojov), že či strela o niečo ťažšia od spomínanej 240grains v kalibri 308Win bude pri normálnom stúpaní 12&quot; stabilná. Tvrdím, že nie.
<br/>Nie žeby bol pre mňa zmysluplný až ten koňak, :) ale na vyvrátenie mýtu takého typu, že &quot;jeden anglický obchodník povedal&quot; by som sa dal. Ale až tak niekedy na rozhraní jar-leto. Berieš?
<br/>
<br/>Takže nikto ma nenamotivuje, že prečo by som mal loviť subsonickým strelivom? Asi nie, lebo ak vynecháme mimozákonné používanie tlmiča, tak žiadny dôvod asi neexistuje. Ale rád sa nechám poučiť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60969 od uhrineki
Odpoveď od uhrineki na tému Podzvukové strelivo
Zdravím Belson, prv ti prajem všetko dobré do nového rolku.No a k téme,dobre dohodneme sa na lete.A tu flašu koňaku beriem.Ja takéto veci skúšam z recesie a nie aby som niečo vtom videl.Ten kaliber 308 Win. môže byť.Dúfam že sa stretneme a vyskúšame to.Ja pokiaľ nevidím tak neverím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60972 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
uhrineki, ďakujem. Takisto želám tebe ako aj ostatným čitateľom. Čo sa týka témy, tú fľašu koňaku asi aj tak vypijeme spolu, len ide o to, kto ju zaplatí. :)
<br/>Ale asi je čas prejsť na súkromnú linku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60992 od durell
Odpoveď od durell na tému Podzvukové strelivo
V prvom rade -všetko dobré v novom roku.
<br/>
<br/>Nechcel som meniť predmet diskusie - je evidentný.
<br/>
<br/>Chcel som len podotknúť, že pre typ tlmiča v UK asi netreba podzvukové strelivo, takže pre účel tejto diskusie bude najskôr nepodstatný. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60993 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
durell, zareagujem podobne, tzv. štrukturovane. :)
<br/>
<br/>K prvej vete: ďakujem, podobne aj tebe.
<br/>
<br/>K druhej: Tiež si to myslím, tým grimasníkom som naznačil, že to nemyslím až tak vážne.
<br/>
<br/>Tá tretia veta je už vážnejšia. Rachot spôsobený výstrelom má dve zložky. Na utlmenie tej prvej slúži tlmič. Tú druhú zložku, spôsobenú nadzvukovým treskom počas letu strely, neutlmí žiaden tlmič a preto sa používa podzvukové strelivo. Záver: ak chceš strieľať čo najtichšie, tak bez ohľadu na to, či bol tlmič vyrobený v UK alebo na opačnom konci sveta, tento druh streliva potrebuješ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60994 od durell
Odpoveď od durell na tému Podzvukové strelivo
Plne súhlasím s tým čo si napísal o zložkách hluku výstrelu.
<br/>
<br/>Aby som v tom mal ja jasno .
<br/>
<br/>Nadzvukový tresk neutlmím ak je strela nadzvuková to mi je jasan.
<br/>
<br/>Hluk vystrelových plynov znížim vtedy ak, v &quot;UK&quot; tlmiči znížim ich rýchlosť a tlak rozopnutím do priestoru tlmiča.
<br/>
<br/>Ale otázka je - použitie podzvukového streliva v tom to UK tlmiči bude dávať &quot; nehlučný výstrel &quot;?
<br/>
<br/>Lebo z technického principu by vnútorná konštrukcia tlmiča pre úplné utlmenie výstrelu za použitia podzvukového streliva mala byť dosť iná.
<br/>
<br/>&quot;UK&quot; tlmič je v podstate len &quot;jednoduchá&quot; expanzná komora v ktorej sa znižuje tlak a rýchlosť plynov.
<br/>
<br/>Vždy sa pýtam ak mi je niečo nejasné a ak mi má kto odpovedať.
<br/>
<br/>Takže len s dobrým umyslom.
<br/>Som nadšenec nie rypák.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #60998 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
Na takto položenú otázku nepoznám jednoznačnú odpoveď. Závisí to od účinnosti konkrétneho &quot;UK tlmiča&quot;, ktorá je daná jeho konštrukciou: počet expanzných komôr, ich objem, ale aj prípadné opatrenia na zníženie okamžitej teploty plynov a pod. Pri subsonickom strelive nielenže je redukovaný tresk strely pri jej lete vzduchom, ale vzhľadom k zníženej energii výstrelu sa produkuje aj menej plynov, čo znamená ich nižšiu výtokovú rýchlosť a aj žiadúce ich rýchlejšie ochladenie, ktoré znamená ďalšie zmenšenie ich objemu. Odpoveď na tvoju otázku by mohla byť, že viacmenej áno.
<br/>
<br/>Len pre poriadok podotýkam, že tlmič na strelné zbrane je u nás podľa platnej legislatívy zakázaný.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #61011 od uhrineki
Odpoveď od uhrineki na tému Podzvukové strelivo
Zdravím Belson, vystihol si to dosť presne. len som chcel dodať že rýchlosť strely po opustení tlmiča sa nemení, lebo ta ide už setrvačnosťou od nulového tlaku v hlavni. Neviem či som to dobre napísal a či si mňa pochopil.A ešte som chcel že si zabudol napísať že dosť podstatné je priemer diery kade ide strela. Má to vplyv na hlučnosť a na balistiku streli.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #61014 od durell
Odpoveď od durell na tému Podzvukové strelivo
Veď práve u nás je to zakázané čo je aj podľa môjho názoru racionálne. V Amerike a Anglicku a ešte neviem kde všade to nieje najmenší problém.
<br/>
<br/>Povolenie tlmičov, alebo ich sprístupnenie širokej verejnosti by asi v krátkej dobe hromadne odzverilo naše hory, lesy a polia . :{ .
<br/>
<br/>Z rakúska si ludia navozili malorážky ako len chceli a vo veľkých strojárňach sa nafušovalo tlmičov koľko len bolo možné , ale to je zo zdroja JPP.
<br/>
<br/>Odpovedal si viac než výstižne a myslím, že ďalej rozvádzať túto tému by bolo asi nie žiaduce.
<br/>
<br/>V jednom príspevku si položil otázku že načo si robiť podzvukové strelivo.
<br/>
<br/>Odpoveď by mohla byť, že len na strelnicu a myslím že tak do 50 až 100 m. ( menej by to búchalo )
<br/>
<br/>AK budete robiť ten test - dajte vedieť a divákov sa nájde viac než dosť .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #61024 od belson
Odpoveď od belson na tému Podzvukové strelivo
uhrineki:
<br/>Rýchlosť strely po opustení tlmiča sa samozrejme v súlade s fyzikálnymi zákonmi trocha mení, aj keď povedzme že nepatrne. Ale ja rýchlosť strely nikde nespomínam, asi si si zle vyložil moje slová o výtokovej rýchlosti plynov. Mal som na mysli to, že pri subsonickom strelive ich je menej a je menšia ich výtoková rýchlosť nielen z ústia hlavne do tlmiča, ale aj z tlmiča. V žiadnom tlmiči totiž neprebehne expanzia ideálne a časť tých plynov je &quot;vyprdnutá&quot; s nenulovou rýchlosťou aj za strelou (tlmič hluk tlmí ale nezruší ho úplne).
<br/>Čo sa týka tej diery. Menoval som len zopár konštrukčných princípov, nie kvaltatívne parametre, to je iná kategória vlastností. Samozrejme, že máš pravdu, diera musí byť tesná, ale to potom treba menovať ďalšie ukazovatele ako sú koncentricita, tuhosť a pod.
<br/>
<br/>durell:
<br/>Uvidíme na čom sa s uhrinekom dohodneme. Nemyslím, že by mal byť z toho nejaký balistický potlach, ale čo ja viem?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 12 rokmi 3 mesiacmi #61085 od lacco1
Odpoveď od lacco1 na tému Podzvukové strelivo
Páni, otvorene, načo to tu preberať, kto si chce normálne niečo streliť, nepotrebuje tlmič, a niekoho s tým provokovať? Načo? Dôvod? Na strelnicu z malokalibrovky? Veď tá nebúcha. Na pytliačenie? Babrať sa s nábojmi s ťažkou strelou, ťahať ich na nízku rýchlosť? Načo to preberať. Teoretické podklady dal Belson, a to by malo stačiť. Verím, že on by sa tiež s týmto neobťažoval niekde trepať a riskovať, že po ňom niekto škúli na strelnici.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.093 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 369 návštevníkov a žiadni členovia on-line