Kalibre krátkych guľových zbraní

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54749 od superslam
Kalibre krátkych guľových zbraní bolo vytvorené superslam
mam jednu otazku, podla zakona strelivo s ustovou energiou nad 1000J je zakazane,ako je mozne u nas kupit zbran v kal.44magnum,ked najnizsia ustova energia je nieco okolo 1200J
<br/>kal 44MAG a kal 44SP su totozne?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54753 od ivanivan
Odpoveď od ivanivan na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Plnotučné .44Mag.u nás kúpiš ťažšie, ak vôbec, ale podvýživené S&amp;B /cca1008J/ bez problémov ako aj PMC.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54754 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
superslam - neviem čomu sa čuduješ ?! odpovedal si si vlastne sám ; nie je zakázaná zbraň ale strelivo a to sú &quot;samostatné jednotky&quot; !
<br/> Zákony u nás sa schvaľujú &quot;demokraticky&quot; a to mnohokrát znamená ,že môžu byť proti zdravému sedliackemu rozumu ; skrátka 76&quot; laikov&quot; bez problému prehlasuje aj 74 &quot;svetových odborníkov&quot; ; matematika nepustí!:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54755 od superslam
Odpoveď od superslam na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
ivanivan,tak tazke to nie,napr u Frana mas hned v ponuka cca 15 modelov v tomto kalibry
<br/>lanus cize zbran v tom kalibry mat nieje problem,ale u nas nezozeniem strelivo,alebo zozeniem aj strelivo a len ho nemozem pouzivat pokial nebude mat laboracie pod 1000J?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54760 od medved69
Odpoveď od medved69 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
páni co bude mat lepsi zastavovaci efekt na kratsiu vzdialenost (5-10m) na utociacu zver 357magnum alebo 410GA 2 1/2&quot;?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54763 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
superslam - Presne tak ako píšeš ;) ;nezabudni však na možnosť &quot;domácej laborácie&quot; .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54798 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
357

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54801 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Štefan, predpokladám, že číslom &quot;357&quot; neodpovedáš lanusovi, ale medvedovi na otázku o schodík nižšie. Ak je to tak, mohol by si byť štedrejší na slovo a nejak to zdôvodniť? Ja by som si totiž v tomto nebol taký istý. Slug v kalibri 410 vo vyhotovení 2 1/2&quot; má totiž aj úsťovú rýchlosť aj energiu väčšiu od 357 Mag. Predpokladám, že slugy napr. Federal nie sú z blata, ale typu hard-cast a potom je to určite nie tak ako tvrdíš. Ale ak máš praktickú skúsenosť inú, sem s ňou, nech sa poučíme a neumrieme sprostí. :)
<br/>
<br/>Ja som podobnú dilemu vyriešil kedysi tak, ža som si zadovážil na podobný účel titanový revolver v kalibri 41 Rem. Mag. (357 sa mi videlo málo, 44 zas veľa :)). Aj keď je revolver veľký (primerane kalibru), ale na vláčenie je ľahký (kope jak sviňa). A keď už spomínam sviňu, tak dvom domácim sviniam v sebaobrane prerazila strela z tvrdého olova lebku v oblasti čela a zaryla sa do dreva pod nimi. Vynikajúca penetrácia a po prechode hrubou kosťou, mäkkým tkanivom a vbehnutí do dreva len malá deformácia a ukážková, takmer 100%-ná retencia. Kto hľadá spoľahlivý terminálny účinok, môžem doporučiť. Už len dobre trafiť, resp. v pôvodnom kontexte to nikdy nepotrebovať... 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54802 od superslam
Odpoveď od superslam na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
belson,kde si videl bal.tabulku Slug 410 2 1/2&quot; pre revolver?lebo na stranke Federalu je Slug ako pre dlhe zbrane,alebo,ked toho Sluga narvem do revolveru s kratsou hlavnou bude mat take iste hodnoty?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54803 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Áno, máš pravdu, nebol som dôsledný a neuvažoval som vplyv kratšej hlavne na úsťovú rýchlosť (jej zníženie).
<br/>Ale aj keď energeticky to padne o nejakých 250-300J dole, bude to zhruba na úrovni mojej 41 Rem. Mag. a dobrú penetráciu si to zachová. Na zadanej vzdialenosti 5-10m za dôležitý parameter pokladám o tretinu väčší účinný prierez strely.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54804 od superslam
Odpoveď od superslam na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
mne sa to skor zda,ze ak to padne o tych 250-300J tak sa to skor dostane na uroven 357mag,ale ten vacsi priemer by mohol byt ucinejsi ako pises,ale to je vsetko len teoria,v praxi to maze byt este menej J.
<br/>Stefan49 tiez by som poprosil trochu blizsie info,ak si uz mal cest s tymto kal. pri revolveroch

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54806 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
hoci statistikou to vypada ze .410 by mal o nieco viacej, treba by sa pozastavit nad par vecami: 1./ .410 je strelivo napratane do brokovnice a priemer projektilu je o nieco vacsi nez .357.
<br/>2./ dlzka nabojnice je niekolko krat dlhsia nez .357, jediny levorver s ktorym mam skusenosti je tzv. Judge, ktory samozrejme ma valec dlhy na to aby udrzal .410 naboj,
<br/>...a ako bolo uz napisane vykon by sa dal vytlacit na porovnatelnu rovinu s .357, ale musis ho sulat doma, popricom strelivo do .357 magnum je v o vela vacsom sortimente. keby som sa uz pratal do .40 kalibru tak by som isiel radsej Belsonovou cestou a chytil by som do ruky radsej 41 mag, alebo 44 sprcial no a potom 44Mag....mimochodom, ked sa poriadne podivas na parametre vykonu .357 a prebijas to sam da sa to takmer vytlacit na uroven 44mag....to neznamena ze tu chcem zacat boj v nazoroch....napisal som TAKMER

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54810 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Žiaden boj názorov tu nemusí byť, zostaňme len pri ich výmene. ;)
<br/>
<br/>S tým vytláčaním výkonu 357 na 44 (aj keď len &quot;takmer&quot;) nesúhlasím nielen kvôli riskantným dôsledkom prekračovania max. tlakov. 357-čka vo svojej hornej (ešte bezpečnej) výkonovej oblasti má dostatok energie na to, aby vhodne zvolená strela dostatočne penetrovala v akejkoľvek európskej (alebo severoamerickej) zveri tade, kadiaľ má namierené (len pripomínam, že teraz nelovíme, ale hovoríme o útoku zveri zo vzdialenosti 5-10m). Ak je ešte snaha zvyšovať ranivosť, tak nie zväčšovaním úsťovej energie, ale zväčšovaním účinného prierezu strely (čo ale logicky kvôli penetrácii znamená aj potrebu vyššej hodnoty energie). Od nejakého chlapa tam od vás som čítal, že aby to bolo poznať, ten prierezový skok by mal byť aspoň o 25%.
<br/>
<br/>Úsťovou energiou slugu v brokovom kalibri 410 v krátkej zbrani sa zapodievame úplne zbytočne, pretože revolver Judge, ktorý sa robí v tomto brokovom kalibri, zároveň umožňuje strieľať aj klasický revolverový náboj 45 Colt. Kto a prečo by potom potreboval strieľať z neho slug? A 45 Colt v nejakom razantnejšom vyhotovení P+ by už mohol penetračne vyhovovať aj na diskutovaný účel. Ale to ja radšej ostanem pri svojom 41 Magnum s overenou hard-cast laboráciou...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54813 od medved69
Odpoveď od medved69 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
pre isotu sa radsej opytam
<br/>45Colt a 45LC(long colt) je to iste? 45Colt sa energiou vyrovna aj 44mag a 45LC je na urovni slabsej 357mag.
<br/>dalej strelivo +P mozes ladovat aj do klasickej 45Colt bez toho aby vyrobca zbrane udaval 45Colt+P?lebo tam su tie tlaky dost vysoke oproti klasickemu strelivu 45Colt.
<br/>na 410 2 1/2&quot; som sa pytal prave koli tomu,lebo som vtom,ze 45Colt a 45LC je nieco ine a 45LC sa mi vidi dost malo na dostrelenie,pripadny utok.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54814 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
no prave!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z akeho dovodu by sa mal clovek bavit o porovnani praktickom vyuziti spomenutych kalibrov????????? Neviem z akeho dovodu by sa mal jednotlivec natahovat s vytlacenim vykonu z .357Mag na vykon 41, 44 Mag., kedze je to jednoduchsie sa chytit jedneho alebo druheho kalibru---podla toho co mu vyhovuje, a na uzaver, z akeho dovodu by sme sa mali bavit o kalibroch kratkych zbrani s porovnani dlhych a dokonca s brokovnicou!
<br/>
<br/>Pre mna to skoncilo jednoduchsie: kedze som mal problemy v pohode udrzat pri strelbe 44Mag, vyriesil som to tym ze som zacal pouzivat .357 Mag.
<br/>A nezabudnut ze P+ nie je nic ine len a len vytlacit trochu vyssie tlak a energiu v danom kalibri....o com sa tu vlastne bavime nema v skutocnosti praktickeho vyznamu!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54815 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
...precitaj si to po sebe...davas si sam sebe odpoved na tvoju otazku!:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54817 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Nevidím v medvedovom príspevku žiadnu samoodpoveď na otázku, ktorú položil, lebo:
<br/>
<br/>1. 45 Colt a 45 Long Colt (nesprávne) je označenie pre jeden a ten istý kaliber. Kedysi v histórii boli amícke hraničiarske vojská vyzbrojené zbraňami v kalibroch 45 Colt a 45 Smith&amp;Wesson Schofield, čo bol kratší &quot;brat&quot; Colta (dal sa aj z neho strieľať). Preto Colt dostal voči S&amp;W aj rozlíšujúce prímenie &quot;Long&quot;. Norma C.I.P niečo ako 45 Long Colt nepozná a som presvedčený, že ani SAAMI (americká obdoba našej C.I.P.). Tú prvú vlastním, ide o tvrdenie, tú druhú nemám, ide o domnienku.
<br/>
<br/>2. V USA je stále v používaní plno starých historických zbraní, ktoré by asi neprežili súčasne vyrábanú muníciu. Pritom žiadna povinná periodická tormentačná skúška na spôsob nášho &quot;nového kusového overenia zbrane&quot; tam neexistuje. Preto existujú pre jeden a ten istý kaliber aj dve-tri výkonnostné kategórie nábojov. Napr. u 45-70 Govt. je pre staré &quot;šunky&quot; určená munícia pre &quot;trap door&quot; a tlakovo niečo úplne iné je pre moderné zbrane typu Ruger No. 1 a pod.. Je tiež možné, že nejaká munička komerčne odlišuje slovom Long nejakú slabšiu laboráciu pre 45 Colt.
<br/>Neviem, či náboje +P aj prekračujú tlaky normalizované v SAAMI. Niekde som tuším čítal, že áno, a to o 10% voči normalizovanému maximu, To je na diskusiu s výrobcami streliva. Veľmi sa mi to nechce veriť, ale faktom je, že mám aj revolver v kalibri 38 Special, ktorý má označenie &quot;+P RATED&quot;.
<br/>
<br/>Možno to doplní Štefan, ktorý by mal o tom chaose na americký spôsob vedieť predsa len o niečo viac, keďže tam žije.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54820 od medved69
Odpoveď od medved69 na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
preto sa pytam,lebo,ked som tak zbezne pozeral strelivo do 45Colt tak som nachadzal od 430 J az po 1580 J co sa mi zdalo prilis velke rozpatie pre jeden kaliber a to oznacovanie typu Colt a Long Colt mi prislo ako dve rozne variacie jedneho kalibru pre rozne typu revolverov
<br/>cize belson,ked bude revolver kal 45Colt,tak je jedno ake strelivo(Colt,LC) budem pouzivat?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54823 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Pokiaľ to nebude revolver, ktorý kynožil Indiánov, alebo obracal hore bradami Mexičanov niekde na Rio Grande, ale novodobá zbraň, tak je to jedno.
<br/>
<br/>Ak uvažuješ nad niektorým z modelov Taurus Judge, chcem ťa varovať, aby si si nerobil ilúzie o jeho poľovnom využití s brokovými nábojmi. Je to zbraň určená vyložene na sebaobranu (aj tie broky), t.j. nablízko. Amíci to väčšinou používajú na strieľanie hadov. Nad 10m tá účinnosť asi za veľa nestojí. Mám to síce len načítané, ale z viacerých zdrojov. Štefan nejaké skúsenosti spomínal, dúfam, že ešte niečim prispeje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 11 mesiacmi #54826 od belson
Odpoveď od belson na tému Kalibre krátkych guľových zbraní
Ešte som zabudol dodať, že vlastnosti brokového strieľania z takého revolvera by určite išlo optimalizovať prebíjaním. V USA sa dá kúpiť aj náradie, aj nábojnice 410 (plastové aj mosadzné). Možno aj v Európe, tento trh veľmi neovládam.
<br/>Jednak by sa dalo pohrať s rýchlosťou horenia prachu, ale hlavne pri konštrukcii revolvera dimenzovaného na max. prevádzkový tlak kalibru 45 Colt, je pri brokovom náboji ešte tretinová rezerva v tlaku. Ale toto je téma pre skúseného a zodpovedného prebíjača, ináč také experimenty nedoporučujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.103 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 244 návštevníkov a žiadni členovia on-line