Zdravím tě, mám tento kalibr přesně rok, vystřeleno asi 60 ran, do zvěře asi 45. Používám SB SPCE, protože je to levné a přebíjené jsem zatím nezehnal, pokud budete někdo vědět o někom kdo přebíjí, rád zkusím. Na zvěři se to chová dobře, zvěřinu to nerozbíjí ani nepodlívá, jen jsem s tím ještě nestřelil srnče, nemám tedy zkušenost co to udělá. Škodná je v pohodě neničí to. Jinak je z toho příjemné střílení, ale je to asi aji o flintě, moje je maďarské výroby, meziválkama, tak to bude možná z jiné flinty o něčem jiném. Každopádně doporučuji
Ahoj, tak píšu abych přidal něco nového, od 19.7.2007uteklo hodně vody a nastřílel jsem zase o něco víc. Nová zkušenost u SB se musí trefit krabice, některá v pohodě, některá začala podlívat. Střílení ale pořád super, létá to rovně a z důvodu podlití střílím na hřbet nebo krk. Loni 20 kusů spárkaté, 6 kusů srnčího a z toho 2 hřbet 4 krk, tak zvěřina nebyla poškozená, dančí 8 ks dva na tělo = podlitiny, u jedné daněly, moc velké ale po důkladném ošetření zvěřiny to nakonec dopadlo dobře. černá super mufloní jeden kus muflonče na naháňce zásah komora, podlitina. Liška, naháňka, zásah ze zadu dopředu na odbíhající zvěř, liška byla trošku rozbitá, ale na kožešinu by se dala stáhnout.
<br/>Dobré zkušenosti jsem měl s Nosler parttion, dobře lítalo a nepodlívalo, jen borec co mi to přebíjel přestal. Teď jsem si ještě koupil hittenberger, hned jak s tím něco nalovím, přidám zkušenosti.
<br/>Lovu Zdar Lubo a napiš mi co to máš za kulovničku, v této ráži toho není moc.
Tak jsem také majitelem ráže 8x64S. Koupil jsem to v ZKK 600, rok výroby 67. Slušná, málo střílená, čištěná. Tak jsem zvědavý. Náboje jsem dostal k flintě - SB - SPCE a staré kulaté polopláště se stř.hranou 12,7g č.951
Všetky náboje by som "vyhodil" a kúpil riadne strelivo, lebo ak sú staré, na zver by som nestrieľal v žiadnom prípade. Aj strelivo má záručnú dobu a u SB to platí dvojnásobne. Kamoš má 8x64S a je to "na istotu".
Ak sú zo 67 ako guľovnica, dávno sú po záručnej dobe. Dostaneš za lacný peniaz napr. Federal soft point máš istotu že náboj je v pohode a nebol roky v nejakej vlhkej komore.
Zdravím,mam zbraň v kalibri 8X57 JS a chcel by som to prerobiť na 8X64 S čo mi poradíte?Pozeral som balistiku a dopadovú energiu a veľký rozdiel medzi 8X57 JS a 8X64 S nieje.
Ak nie si zbrojár - že to urobíš sám a neprebíjaš náboje sám v podstate nevidím nejaký rozumný dôvod, aby si to robil, ale ak sa Ti veľmi páči 8x64S, tak do toho, ja som tiež bez nejakej logiky a vážneho dôvodu zmenil zopár kalibrov. Posledný, ktorý už nezmením je 8x57JS - mne plne vyhovuje.
To že si zbrojár, akurát priaznivo ovplyvňuje tvoje nadobúdacie náklady. Ak neprebíjaš, ideš si komplikovať život. Sám konštatuješ, že relevantný rozdiel voči 8x57JS neexistuje, takže z úžitkových prínosov nič. Ale keď ju miluieš, niet čo riešiť...
Podle CIP má hlaveň 8x64S šest drážek. Takže překomorovat 8x57 JS na 64 asi technicky lze, ale co na to zkušebna nevím. Co se týče střeliva, tak se SB - 12,7g SPCE se lovit dá , zvlášť v kalibru 8 mm. Já jsem ve svém kulobroku 8/57 JRS vyzkoušel SB i DHK, Vulkan, Oryx i Tig. Viditelné rozdíly jsem nenašel. Zvěř padá a dobře barví po všech. Naopak Tig sice téměř vždy prostřeluje,ale s malým výstřelovým otvorem,který se zatáhne a zvěř při odskočení po Tigu hůř barví. Já s SPCE v osmičce problém nemám (srnčí, černá,daňčí)
Honzo, skúšobňa asi na to nič, lebo v mojich originál CIP súboroch má 8x64S uvedené štyri drážky. Najneskôr do dvoch dní budem vo svojom brlohu, kde mám aj slovenské a české lokalizácie (STN a ČSN). Pri prepisovaní sa mohol pritrafiť škriatok. Ale ak čerpáš z originál CIP, pozri sa lepšie. Aj ostatné parametre hlavne (šírka drážok, stúpanie) sú s 8x57IS zhodné.
Belson ak podla CIP ma kaliber 8x64S styri drazky, tak preco ma gulovnica ZG-47 v tomto kalibri sest drazok? Ma to nejake racionalne vysvetlenie, alebo doslo k zmene, resp. uprave CIP?? Ake ma rednosti sest-drazkova hlaven oproti stvor-drazkovej, ak nejake ma?
<br/>Vdaka za info.
dusab, komisia CIP vznikla tuším v roku 1969, bývalé Československo do tej partie vstúpilo v 1972. V origináli normy CIP, ktorú mám k dispozícii, je väčšina nábojov (okrem novovzniknutých) dátovaná na rok 1984. Mne to napovedá, že vtedy tú normu dorobili a vydali. Konkrétne kaliber 8x64S je tam tiež z 1984. Revidovaný bol v roku 2002. Slovenskú normu STN mám z roku 1999, počet drážok 4. Českú STN mám z roku 1997, revízia dotyčného kalibru je z 1990, počet drážok 4. Neviem, v čom spočívala revízia CIP a ČSN, pôvodné znenia nemám, ale väčšinou sa odstraňujú chyby, či preklepy. Nemyslím, žeby si niekto po toľkých rokoch zmyslel meniť počet drážok. Myslím, že tie dátumy napovedajú, že prečo ZG-47 mohla mať odlišný počet drážok, než je v norme.
<br/>
<br/>Mimochodom, moje občasné nákupy hlavňoviny robím u fy Lothar Walther a ten 6-drážkovú osmičku v štandardnom sortimente ani nemá (na zákazku samozrejme vyrobí).
<br/>
<br/>Pohrabal som sa trocha v norme a jediná normalizovaná hlaveň so 6 drážkami je 8mm Rem. Mag. Norma CIP samozrejme nie je písmo sväté, vyrábajú sa napríklad zbrane so stúpaním vývrtu odlišným od normalizovaného, to asi vieš.
<br/>
<br/>Osobné poznatky o rozdieloch vo vlastnostiach hlavní s rozdielnym počtom drážok nemám. Čítal a počul som viacero protichodných tvrdení. Až narazím na niečo relevantné a dôveryhodné, dám vedieť.
Co sa tyka toho poctu drazok tak som nasiel v jednej literature (Konstrukce loveckych zbrani) toto citujem:
<br/>"Ze skusenosti vime, ze snizovani poctu drazek za urcitych podminek priznive ovplyvnuje zivotnost hlavne. Na druhe strane zvysenim poctu drazek se zmeni merrny tlak na ucinnych stenach, ale zuzi se pole coz je cini mene odolnymi proti ohybu zvlaste jsou-li pritomny povrchove trhliny vznikle ve vyvrtu pri strelbe".
<br/>Neviem ci to potrebuje komentar, ale mne z toho vychadza, ze pocet drazok priaznivo ovplyvnuje presnot, ale logicky nepriaznivo zivotnost. Do akej mieri netusim. Myslim, ze pre polovnicku prax je tento faktor opotrebenia hlavne zanedbatelny, samozrejme pokial je zbran riadne udrziavana.
Len vseobecne k poctu drazok - napr. pri presnych zbraniach na sportovu strelbu (discipliny ako benchrest a pod.) sa pouzivaju aj hlavne, ktore maju len tri drazky. Ma to vraj pozitivne ovplyvnit presnost v tom zmysle, ze povrch strely sa menej zdeformuje a tym padom ma strela lepsie aerodynamicke vlastnosti (co sa zase prejavi skor v tych vacsich vzdialenostiach). Lenze na druhej strane, taketo hlavne - bez ohladu na pocet drazok - sa kvalitativne aj cenovo pohybuju na zasadne inej urovni ako masova produkcia pre lovecke zbrane, takze ta presnost je tam tak ci onak a pocet drazok je uz len hladanim maxima "alchymistickych" moznosti pri honbe za max. presnostou.
<br/>
<br/>Na polovne ucely je podla mna uplne jedno, aky pocet drazok sa pouzije, ci to budu styri alebo sest. Bude to asi jedna z tych poslednejsich veci, ktore ovplyvnia presnost konkretnej loveckej zbrane. X-dalsich faktorov bude ovela dolezitejsich. Kvalita materialu, presnost vyroby, kvalitne strelivo - to su veci, ktore dokaze aj bezny uzivatel vhodnym vyberom skombinovat a dosiahnut pozadovanu presnost. Ale sikovny marketing je schopny natlacit zakaznikovi, resp. nuti ho uprednostnit drahsi produkt, v zmysle viac drazok-vyssia presnost (viac pasikov-viac Adidas ).
<br/>
<br/>V tomto konkretnom pripade, 8x57JS vs. 8x64S by ma zaujimal len udaj, ci maju rovnake, prip. vhodne stupanie a basta. Zhruba o 4% vyssi Pmax pri 8x64S nepovazujem za nejaky zasadny problem. Je vsak skutocne otazne, ci to vobec stoji za namahu. Ani prebijanim sa tam nedaju stvorit nejake markantnejsie vykonove rozdiely....