Aké máte skúsenosti s 11,7 g strelami Norma Oryx a Vulkán ?

pred 16 rokmi 9 mesiacmi #20104 od cimbalik
Povedal by som, že puntičkár, alias Belson je trošku na inej úrovni v strelectve ako my, a ja osobne veľmi rád prijmem každú jeho radu. Žiaľ, niektoré praktické veci som sa dozvedel od neho až vtedy, keď som mal danú vec už kúpenú (puškohľad).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20470 od lordik
cimbalik a aku strelu by si mi poradil do 7x57R???chcel by som Oryx, ale neviem, v akej gramazi....pouzivam teraz poloplast 11,2 g a 9g od seliera...chcem skusit neco ine, aby to malo lepsiu dopadovu energiu a vacsiu ranivost...dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20478 od Basky
Predvčerom som bol svedkom, srnec na 70m strelený 30-06 Oryxom na pečeň, slezinu a strajch bachora, neurobil ani krok, len ho zvalilo..
<br/>Oryxy v 7x57R mám aj ja, ale momentálne strieľam TIGy od RWS, Oryxa som mal v pláne vyskúšať na jeseň na srnčej holej, prípadne nejakom ´kvičkovi´. Možno to skúsim skôr..:x;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20483 od michal
Basky, ako je to možné???? Ved oryx je tvrdá strela a mala ho preletiet ako celoplášť a srnec mal odbehnúť aspoň 200-300 m. Ako to mate vychovaných tých srncov,ked nevedia čo sa patrí po zásahu oryxom. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20489 od Basky
Veď preto to píšem, lebo sa trošku sám čudujem.. Ale nie až tak veľmi, lebo Oryx má síce jadro uzamknuté v druhej polovici prelisom a chemicky či ako zlepené s plášťom, ale predok je stále deformovateľný a uvedený kaliber tiež urobil svoje /väčšia rýchlosť - výraznejšia deformácia/... Ale jedna lastovička leto nerobí, strelec tvrdil že srnec ktorého ulovil tou istou zostavou predtým zásahom na komoru a odstrelil mu pol srdca, odbehol ešte 90-100m do lesa.. Tomu sa tiež nečudujem, stalo sa to už aj mne a to mám 7x57R a nie Spriengfielda ako on a nezáležalo na tom, či to boli české S&amp;B, alebo TIGy..
<br/>No tentoraz to bolo tak ako píšem.. Ináč mne takto srnca zvalilo naposledy tiež keď som ho 11,2g SPCE zasiahol na pečeň, obličku, zadný rožtek pľúc.., no vtedy som to pripisoval skôr otrasu v blízkosti chrbtice, hoci priamo nebola zasiahnutá.. No tento hosťov srnec to dostal skôr od stredu nižšie šikmo dolu - dobrú robotu /následok silného kalibru/ urobil asi traumatický, hydrodynamický a iné šoky v mäkkých orgánoch - z pečienky ostala max. tretina a slezina bola úplne na minďár... škodo toho načatého bachora, mohla to byť ´čistá kuchynská rana´.. :P
<br/>
<br/>p.s. ...v tomto prípade výchove význam nepripisuj... :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20499 od cimbalik
Prezentuješ tu niečo (myslím tým konštrukciu Oryxu) o čom nemáš presné vedomosti. Načo???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20500 od cimbalik
Oryx do 7x57R je len 10,1g

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20503 od Basky
Nemá Oryx prelis plášťa a jeho jadro nie je spojené s plášťom pevnejšie ako u ´bežných´ poloplášťov..?? Tak ma pouč ako to je.. :x:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20514 od cimbalik
Oryx má plášť galvanicky spojený (pospájkovaný) s plášťom. Plášť je v prednej časti oslabený, po obvode jemne rýhami oslabený, so zosilnenou zadnou časťou. Predná časť jej umožňuje dobrú penetráciu a vďaka oslabenej a perforovanej konštrukcii prednej časti zároveň rýchle zhríbovatenie až na dvaapolnásobok pôvodného rozmeru. Mohutná zadná časť a galvanické spojenie plášťa s jadrom zabezpečujú 100%-nú zbytkovú hmotnosť strely (aj pri zasiahnutí kosti je zriedkavo väčšia strata hmotnosti ako 10%) a skoro istý priestrel. Z tohoto vznikla mylná mienka väčšiny poľovníkov, že Oryx je tvrdý, lebo vždy prestreľuje.
<br/>Ešte pre Tvoju informáciu dodám, že mechanické spojenie plášťa s jadrom pomocou drážky má Vulkan, ktorý má ešte v prednej časti prelisované (prekryté) jadro plášťom a tým vzniká dvojité mechanické uzavretie jadra.
<br/>Nakoniec obe strely majú v spodnej tretine vonkajšiu drážku pre pevné spojenie strely s nábojnicou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20565 od Basky
Ďakujem, vrúbkovanú drážku tesne nad krčkom nábojnice som pokladal za, aj keď jemný, ale prelis.. Na niektorých kreslených prierezoch, namä na východoeurópskych poľovníckych internetových stránkach je to kreslené tak, že to zasahuje aj do oloveného jadra.. A u Vulkana sa aj stránka Normy zmieňuje, že prelisom plášťa po obvode sú uzamknuté strely, ktoré sú určené pre vysokorýchlostné kalibre.. takže pre normálne asi nie.. Ale aj tak vďaka za odpoveď, hoci tiež tam máš chybičky - napr. žiaden poloplášť, ktorý sa otvorí do hríbika a odhalí tým svoje olovené jadro nemôže mať zostatkovú hmotnosť 100% ale len blízku 100%, lebo to sa prechodom prostredím ktoré kladie odpor otiera a zostáva v okolí.. a dobrú penetráciu umožňuje zadná časť nie predná.. Ale to sú asi chyby urobené ´v rýchlosti´, nebudem ´štiepať vlasy´.. Galvanizácia je chemicko-fyzikálny dej, neprirovnával by som ju k spájkovaniu.. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20575 od cimbalik
Puntičkársky vzaté máš pravdu .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20744 od Akela
Prosí o radu. Neviete kde sa dajú kúpiť náboje Blaser CDP 10,7gr do 308W? Ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20745 od texedo
DYNAX Povazska B. ja som si tam objednal do 270w, neviem ci ma do 308w ale zistim.... v piatok mu mam volat..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20746 od miros
Nazdar v Blave ich mal na Vajnorskej Dynax cenu neviem nepouzivam 308

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20747 od rolo
Aj v Komárne majú.Oto Krnáč-Artemis.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #20748 od Akela

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #22700 od lubi
Zdravym všetkých ,poradte mi chcem menit strelivo kal.7x64 doteraz strielam SB chcel by som skusit norma oryx alebo vulkan, alebo niečo iné od iného výrobcu ? Strielam prevažne srnčiu.Ktorí by ste brali.DIK LOVU ZDAR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #22752 od janicok
Norma Vulkan ale velmi dobra je Lapua Mega 11g moja skusenost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #22754 od Bubi
HORNADY, Interlock,Interbond.Cervena spicka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #22755 od Bubi
Aj BA Hermes.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.125 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 232 návštevníkov a žiadni členovia on-line