Polovnicke doplnky a prislusenstvo

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10382 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
:D Odkiaľ vieš, aké reflektory používajú pytliaci..? :D;)
<br/>
<br/>Keď cestou domov z revíru svietiš bežnou baterkou, tak to máš na 20-30metrov viac rozličných poskakujúcich tieňov; a nie jasné videnie. Problém by bol aj v stanovení čo je a čo nie je ´výkonné´ svietidlo - čo človek to názor.. A ako chceš ´regulovať´ dosvit..? Baterka v lese je na svietenie si pod nohy, ako pomoc pri oneskorenom vyvrhovaní a hlavne ako identifikácia pohybujúceho sa človeka poľovníka pri prechode exponovanými časťami revíru..
<br/>Prečo napríklad rybári musia pri nočnom love svietiť? Nie kvôli tomu že ryby idú za svetlom, ale kvôli vlastnej identifikácii. Teda NIE pre účely samotného lovu, lepšej šance uloviť rybu..8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10385 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Pravdepodobne to myslíš ironicky, nevadí.
<br/>Nejde mi o chválenie sa. Sú medzi nami aj takí ktorí majú viac... Použil som sa ako príklad toho že ´poľovnícke myslenie´ a znalosti zveri, jej zvykov, prírodných a logických zákonitostí nahrádza nutnosť používania napr. baterky pri poľovačke za tým účelom ktorý obhajuješ, a že poľovník môže byť úspešný aj bez používania baterky.
<br/>Nie je väčšia radosť z toho keď zver ´prekabátiš´ svojimi vlastnými schopnosťami, ako z toho že použiješ niečo voči čomu nie je schopná veľmi sa brániť svojimi bystrými zmyslami? Ja viem , je na diskusiu kde siahajú tieto ´morálne´ hranice - niekto môže tvrdiť že aj puška je tiež niečo čo sa zvieraťu ťažko dá oklamať - a vraciame sa do praveku...
<br/>Ale aby už zver nemala kľud ani v noci..!?!
<br/>A ako by si nazval vlastnosť keď poľovník na posede v noci chce za KAŽDÚ CENU streliť? Nevie sa zriecť? A ak nechce streliť za KAŽDÚ CENU, tak prečo je mu také ťažké v prípade neistoty o cieli streľby jednoducho pušku odložiť? A vychutnávať zážitok z prírody aj bez úlovku? Tak tú vlastnosť pomenuj Ty.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10388 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Ja mám na rozdiel od Teba streleného jedného diviaka. A nechcem streliť za každú cenu. V prvom rade sa mi jedná o bezpečnosť, ale Ty mi stále podsúvaš streľbu za každú cenu. Nie som ten typ čo sa trasie na ranu a každú noc sedí na posede, ale Ty ma hodnotíš, hoci ma vôbec nepoznáš. V podstate si šťastný človek ak poľuješ v oblasti, kde sa dá diviak streliť za svetla. U nás to tak nie je a sám nemám rád svetlo na postriežke a nepoužívam ho za každú cenu, ale to Ti asi budem zbytočne vysvetľovať. Preto sa k tejto téme už nebudem vyjadrovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10389 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
basky neviem co je vacsia lovecka &quot;nenazranost&quot; ci strelit 5 diviakov normalne, alebo jedneho, dvoch pri baterke...takze argumentovat takto je zavadzajuce.
<br/>Ja nemam streleneho este ani jedneho a ani to surne nepotrebujem, nie som na to odkazany ako mnohi mozno aj na tomto fore. K tomuto tematu sa uz vyjadrovat NEBUDEM.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10392 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Plán chovu a lovu nie je zdrap papiera, tak isto ani škody zverou na poľnohospodárskych kultúrach nie sú sračka.. Takže ak sa pohybujem v zákonných hraniciach a lovím etickým spôsobom, je len pre mňa plus že mám aj loveckých zážitkov koľko mám. Lenže musíš vziať aj do úvahy počet poľovníckych vychádzok čo som absolvoval a spôsob môjho správania sa v revíry, v prírodnom prostredí - aby som ho čo najmenej narúšal... a o tom nič nevieš - ale ja viem že ich bolo dosť.. A keď to porovnáš s nejakým obývačkovým papučkovým poľovníčkom, čo chce páchnuť do revíru asi tak 3krát do roka a dosiahnuť pri tom najmenej päť kapitálnych úlovkov, hoci aj za pomoci baterky pri nočnom love.. Kamarát, v minulosti boli jatkári - 30-40 kusov vysokej za sezónu, možno i viac..., nie tých mojich zaslúžených vychodených 5 prasiec a lanštiakov..
<br/>Viem pochopiť, sú tu aj napr. bez revíru čo by chceli aspoň vyjsť do nejakého na pozvanie a streliť pri tom jednu líštičku, alebo prasiatko.. Aj ja som tým prešiel. Ale to čo mám teraz je zaslúžené; a som hrdý, že do detailu zákonným spôsobom, vlastným umom a šikovnosťou, ale priznám, že aj náhodným vhodným usporiadaním plodín v našom revíry.. Tento rok hojne, nabudúci možno hov.. Odkázaný na množstvo nie som. To som myslím dokázal tým, že sa napr. na splne za horších podmienok, ale i v iných prípadoch dokážem zdržať streľby na zver a radšej sa pozerám, príp. fotím..
<br/>Dusab, nehnevaj sa, ale myslím že Ti ešte dosť chýba k ozajstnému poľovníkovi keď nevieš rozlíšiť loveckú/streleckú nenažranosť od poľovníckeho umu..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10393 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Dobre sa bavím - mám pocit že som v téme &quot;Na rozveselenie&quot;. Samé perly.
<br/>Možno sa tu niekto dopracuje aj k záveru že najbezpečnejšie a najmenej nenažrané je streliť si jedneho kusa do roka so svetlom rovno v noci z auta:D
<br/>Lampa na pušku je asi na to aby si človek mohol posvietiť na tak častu tu spomínané &quot;tradície&quot; :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10394 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Basky klobuk dole pred Tebou ked mas take zasady a podla nich sa aj spravas, mas moje uznanie (NEMYSLEL SOM TO IRONICKY)... Keby boli vsetci taki ako Ty tak by asi svetlo do lesa vobec nebolo treba a strelilo by sa nieco v pohode aj cez den...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10396 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Nemyslel som to osobne, naozaj Ťa po poľovníckej stránke a vlastne nijako osobne nepoznám, takže nemôžem a nechcem posudzovať Teba, ani nijakú konkrétnu osobu. Chcel som písať tak aby to bolo chápané všeobecne. A chcel som len dokázať, že baterka na pušku pri bežnom spôsobe poľovania nie je potrebná, a keby bola povolená na isté účely, tak je zneužívaná i na iné - veď aj teraz je, možno nie Tebou - ale dobre vieš že mnohými áno. Kopec ľudí sa tu v zásade priznalo že porušilo zákon. Možno v maličkosti. Ale niekto mieru nemá, tak načo mu dávať do rúk viac možností, kto to potom ustráži, keď nevieme ani teraz..?
<br/>Aj ja som už ´vymákol´ v noci ľudí na kukurici či zemiakoch a v prvom momente som myslel že je to zver. A rozpoznal som ich v puškohľade. Pocit to až taký dobrý nebol, ale keďže ja odisťujem až tesne pred streľbou - keď som už bezpečne rozoznal cieľ - a toto ešte nebolo splnené - a zo zaistenej pušky rana len tak z ničoho nič nevyletí - tak som ani z panického strachu že ´čo sa mohlo stať´ neomdlel..
<br/>Keby som videl stále len machuľu, tak nestrieľam. Ani neprisvecujem. Načo? Je to zakázané keby som chcel pritom strieľať. Rešpektujem to, hoci súhlasiť nemusím.
<br/>Je ešte otázne čo sa myslí prisvietením. Ak zapálim na posede baterku, zasvietim pred seba, na oblohu, kde chcem... a nevystrelím na zver kým svieti - zákon som neporušil. Možno takto si myslel svoj prípad čo opisuješ.. A aj preto som sa hneď dušaba najprv spýtal, načo mu je baterka na puške.. Neodsudzoval som dopredu.
<br/>O.K. už aj ja končím na túto tému. Čo som chcel napísať - už som napísal..8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10397 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Vieš, dušab, mňa totižto veľmi serie, keď napr. hodinu po západe slnka + zo desať minút na zbalenie si vecí a tiché zlezenie z posedu, pol až celú hodinu plus k tomu idem k autu, tam si ešte zapálim, popočúvam zvuky prírody; a tu zrazu v diaľke búm-rana, o desať minút z druhej strany búm-ďalšia.. Raz v lete som takto za 2 hodiny - do polnoci napočítal v širšom regióne, ale počuteľne zo 12-15rán v čase keď už vôbec nemali znieť.. :[ No nesralo by Ťa to? To mohlo byť len za pomoci baterky, alebo infráku.. :[:[ Tak sa, prosím, nečuduj mojim reakciám.. Verím a z vlastnej skúsenosti viem, že najkrajšie poľovnícke zážitky nezažijem pri baterke, resp. za jej pomoci..:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10400 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Samozrejme, v pohode nechcel som tu rozprudit nejaku temu o nelegalnych lovoch a pod. a ked ti mam pravdu povedat polovacka v noci ma moc nepritahuje. No ako zaciatocnik sa stretavam s roznymi radami aj &quot;radami&quot; polovnikov aj &quot;polovnikov&quot;.
<br/>Viac uz k tejto teme pisat naozaj NEBUDEM.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10434 od Taki
Odpoveď od Taki na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Sevas Dusab!
<br/>
<br/>Podľa mňa sa treba rozprávať aj o tom. Správne si to nazval. Nedodržanie povoleného denného času lovu - je nelegálny lov. Stálo by za to objasniť tie neskoro večerné alebo nočné výstrely.
<br/>Totiž okamih východu a západu Slnka v prírode je presne časovo ohraničený jav. Východ a západ Slnka nastáva okamihu, kedy sa Slnko na svojej dráhe ocitne svojim stredom v rovine horizontu. Aby sa nemuselo špekulovať, že ktorý deň asi kedy to nastáva, je to dané dennou meteorológiou. Napr. návštevníci PID-u to môžu sledovať aj www.polovnictvo.com/modules.php?name=Vadasznaptar[/]TU .
<br/>Aj to je pravda, že ešte skôr ako hodinu pred východom a viac ako hodinu po západe Slnka je obloha osvetlená (keď je Slnko 18 stupňov pod horizontom už (ešte) nastáva určité osvetlenie, lebo Slnečné lúče sa odrážajú od horných vrstiev atmosféry) ale úsvit znamená iba toľko, že východ Slnka bude za 72 minút t.j. za 1 hodinu a 12 minút. Opak platí aj pri západe slnka. Obdobie keď ešte vo večerných hodinách môžeme pozorovať okolie alebo pracovať bez umelého osvetlenia je 30-40 minút po západe alebo 30-40 minút pred východom Slnka. Viac ako hodinu po západe alebo pred východom Slnka sa bez umelého svetla nič nedá rozoznať a to ani za pomoci optiky (okrem obdobia splnu mesiaca).
<br/>Je zaujímavé, že v živote je viac takých obmedzení, ktoré sú viazané na západ a východ slnka. Napríklad v letectve všetky lety prevádzané za viditeľnosti (VFR) môžu byť realizované tak, aby lietadlá vzlietli po východe slnka a v okamihu západu slnka všetky musia byť na zemi. Aj letci by mohli vzlietnuť 40 minút pred východom a pristávať 40 minút po západe Slnka. Však aj vtedy sa dá krásne vidieť. Ale bol by to ten najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť svojho piloťáka. Keď sa náhodou (!!!) preťahuje večerný let 2-3 minúty po západe Slnka, čo sa dá zdôvodniť silným protivetrom, veľkou prevádzkou letiska atď. - ale to nikoho nezaujíma - môžeš si byť dopredu istý, že v blízkej budúcnosti si poplačeš pred leteckou inšpekciu. A verte mi, že letci to nepovažujú za zbytočnú buzeráciu, skôr sa berie tak, že to patrí k disciplíne.
<br/>
<br/>Aj poľovníci v ostaných Európskych krajinách majú časovo obmedzené poľovačky. Napr. Švédi na vodnú zver (husi, kačice) môžu poľovať aj cez deň, ale iba do 11.00 hodín. Nemyslite si, že o 11.02 ešte búchajú. Keď sa niekto opováži po jedenástej vystreliť tak za chvíľku je tam majiteľ pozemku (keď je poľovníkom), niektorý funkcionár dotyčného poľovného spolku (keď to počuli) a príde aj ten „najnebezpečnejší“ - stráž prírody - orgán štátnej správy a začína rozdávať nepríjemné otázky. Darmo sa pozná s poľovníkom. Ten výstrel počuli aj iní, tak sa musí o tom spísať aj zápisnica, aby sa štátna správa nedozvedela o tom od iných.
<br/>Ten poľovník, ktorý si dovolil stlačiť spúšť svojej pušky tesne po jedenástej hodine, bude rád keď sa z toho vyviazne iba s mastnou pokutou. Aj tomu sa hovorí - disciplína.
<br/>
<br/>Aj mne je sympatický Basky so svojimi zásadami a ja verím, že sa podľa nich aj správa. Čo je menej sympatické je to, že Baskyho zásady by mali byť pre nás samozrejmosťou a mali by sme na to zdvihnúť hlavu, že sa niekde bežne strieľa 2 hodiny po súmraku alebo do konca aj v strede noci. Však tie výstrely z ďaleka počuť! Niekedy počuť aj to, či to bol „prázdny“ výstrel alebo niečo zasiahol. Načo sú knihy vychádzok do revíru, keď nevieme zistiť, kto mohol strieľať a na čo poľoval. Nehovorím, že okamžite treba siahať za nápravnými prostriedkami. Ale bolo by zaujímavé, keby takých „nočných poľovníkov“ čakal doma poľovný hospodár alebo priamo polícia a položili by mu pár nepríjemných otázok.
<br/>Keď nie pre inšie tak by sa to oplatilo pre to, aby aj oni porozmýšľali nad tým, že noc patrí zveri a čo asi môže znamenať to zakliate slovíčko - DISCIPLÍNA.
<br/>
<br/>Prepáčte, že som to dosť roztiahol ....
<br/>
<br/>S pozdravom,
<br/>
<br/>Taki

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10439 od johny
Odpoveď od johny na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Ja poviem svoj sposob. Nie kazdy spln je nadherna viditelnost a v nasich podmienkach (Liptov) je bezne, za pod posed vyjde medved. Raz som uz omylom jedneho skoro odpalil, v poslednej chvili sa postavil na zadne a zacal vetrit, oblial ma studeny pot. Odvtedy si na diviaka (???), hlavne ak je sam a nie som si isty, vzdy zasvietim vykonnou baterkou. Diviaky u nas na svetlo nereaguju, lebo ich nelovime s jeho pouzitim. Ked jasne vidim ze to je diviak a nie je to svinka tie vacsinou nechodia same), pokial je to mozno rozoznat, zhasnem baterku a pockam kym mi oci zas privyknu na tmu. Ak dovtedy mily diviak odbehne, zachranil si zivot ... Ak nie, vystrelim na neho cez moj puskohlad 8x56, ktory je na spln vynikajuci. Ked zasvietite na maca, zdrhne len taky rachot ... a este sa posere. Nikdy som ale nestrielal pri svetle.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10462 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
johny, posli mi tvoju e-mail, mam zaujimavy clanok ktory by bol mozno pre teba vhodny!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #10469 od redakcia
Odpoveď od redakcia na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
www.polovnictvo.com/modules.php?name=New...;order=0&thold=0[/]REGIONÁLNY SPRAVODAJ
<br/>
<br/>S pozdravom,
<br/>
<br/>Taki

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #27080 od lacika85
Odpoveď od lacika85 na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Chlapi zháňam niejaký ohrievač,mal by to byť plynový,ktory nevydáva svetlo.Má niekto s tým skúsenosti alebo vie niekto niečo poradiť?Potrebujem to na posed.Dík.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #27102 od bowhunter
Odpoveď od bowhunter na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Namontuj si na posed gamatky a pod posed plynovú bombu!
<br/>A nezabudni si infrapuškohľad!!!:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #27104 od lacika85
Odpoveď od lacika85 na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Ďakujem,už len ten ohrievač mi chybuje ku šťastiu:D:D:P:P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #27312 od plantex
Odpoveď od plantex na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Hlavne si nezabudni ten ohrievac zobrat na perfektne zatesneny posed,spotrebuje ti vsetok kyslik,bude sa ti krasne spat,ale uz nevstanes ;) Mozem popripade zdedit ten infrak? :D Aj ja chcem patrit medzi polovnikov co chcu za kazdu cenu strelit diviaka,ale sa boja ze odbachnu suseda.... :]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 7 mesiacmi #27319 od lacika85
Odpoveď od lacika85 na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Otázka bola ohľadom ohrievača.Tomu kyslíku rozumiem aj ja,lebo som byvalý hasič.Ja to potrebujem na posed, ktorý sme spravili na lov vlkov a nie na diviaky.Vlci sú moja srdcová záležitosť.Vieš nie som mäsový typ,ako poniektorí.Lovu zdar.Radšej mi poraď ohrievač.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #35017 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Polovnicke doplnky a prislusenstvo
Nemáte kontakt na niekoho, kto vyrába za &quot;normálnu cenu&quot; nastrelovací stojan, alebo internetovú stránku? Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.066 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 284 návštevníkov a žiadni členovia on-line