...až na tú záverečnú farbiarsku prácu - ak je vysoká ešte na žive a na nohách a ešte trošku pri sile - ju zadržať... je to celkom dobré.. Ale v dolniackych revíroch kde sa vysoká loví a nejde o obrovské lesné komplexy, je to veľmi použiteľné psíča...
Ak hovoríme o bežných dohľadávkach na krátke vzdialenosti, súhlasím s tým, že jazvečík hrubosrstý je druhý najlepsí na dohľadávku po Hann. far. a Bav. far. Je tu problém stavania kusa vysokej, hlavne po ľahších poraneniach nízko na pred. alebo na zad. beh. Ak by šlo o dohľadávku 4-10km, jazvečík nemá prisposobenú nervovú sústavu na kľudné a vytrvalé sledovanie takéjto stopy. Inak je to malý ritier s Veľkým srdcom, ako sa o tomto plemene zvykne hovoriť.
<br/>Píšem s vlastnej skúsenosti a s poznatkov mojích kolegov farbiaristov. Mám aj Hann. far. a tiež Hrubosrstého jaz.
Lovím v honitbě v podhůří jeseníku v nadm. výšce 600-800 m. Jezevčíky drsnosrsté používá můj otec od roku 1988. Já od roku 2000. Na dohledávky neznám lepšího psa. Teda aspoň pro mě. U černé a vysoké sem nanarazil na sebemenší problém. Není problém ani se stavěním zvěře. Černá a vysoké nebere jezevčíka jako nepřítele. I při lehčím poranění pokud odchází tak odchází pomalu. Záleží pouze na vůdci psa. Jak pomalu a obezřetně přichází k postřelené zvěři. Pokud zvěř začala odbíhat a nyl problém s jejím stavěním tak to nebylo kvůli jezevčíkovi ale kvůli mě. U jezevčíka platí, že je nejlepší postupovat pomalu. U dohledávky se nedá čas nahnat. Já dohledávám vždy se dvěma psi a na volno. U nás vidím jako problém jezevčíka v zimě sněhovou pokrývku, která mu stěžuje pohyb, ale i přesto bych ho nevyměnil. Jedná se o univerzálního psa a o opravdovou psí osobnost. Člověk sice nemůže od jezevčíka čekat stejnou práci jako u barvářů. To jsou psí specialisti. Délka dohledávky záleží na vedení jezevčíka v mládí a taky na příležitostech a zkušenostech psa i vůdce. Musí sew bezmezně věřit psovi a ten se vám pak odmění.
Ak by šlo o dohľadávku 4-10km, jazvečík nemá prisposobenú nervovú sústavu na kľudné a vytrvalé sledovanie takéjto stopy.
<br/>Mohol by si to blizsie vysvetlit, nie je mi dost jasne co presne si tym myslel.
Nie som isty, ale teoreticky: nehrozi za to disciplinarka, teda ak to nejaky chytrak bonzne? Teda inak, nie je to porusenie predpisov? Na dohladavku vysokej mozeme pouzit len psi so skuskami na to opravnujucimy a PF a farbiare aj IHF mozu absolvovat len farbiare, slovensky kopov a daxelkopov. Cize pokial neupravi SPZ predpisi tak tato tema je irelevantna. I ked ja osobne som dohladaval s NKS diviaka a uspesne, ale to uz je premlcane. Takze naco su nam predpisi priatelia?
Prečo farbiarske skúšky malých plemien vhodné aj pre retrívre majú medzi disciplínami dohľadávku na 12-hod. farbe a lesné a všestranné skúšky majú 1 až 4-hod. farbu?
Jaro, Ivbe píše o disciplinárke, za nasadenie jazvečíka na dohľadávku. Ja si myslím, že lepšie dohľadať za pomoci jazvečíka hoc aj bez skúšok ako nedohľadať vôbec. Ale najlepšie je dobre trafiť a nemusieť dohľadávať. A dobre trafiť je nielen o oku, ale aj o povahe strelca.
Za dohľadanie hocakej postrelenej zveri hocakým psom poľovného plemena, si myslím, postih reálne nehrozí... Či je to však "poľovnícke" a vhodné.. ..je iná otázka... Počet a druh psov s určitou poľovnou upotrebiteľnosťou predpísaný držať za užívateľa sa riadi podľa druhu lovenej zveri (vychádza sa zo schváleného plánu lovu) a poľovnej výmery...
Postih za dohladanie?? Skor by som bral postih za nedohladanie. No a ked je v zdruzeni "papierovo" pisany farbiar so skuskami, ale prakticky neschopny a nepouzitelny, tak je dohladanie postrielanej vysokej prednejsie ako pouzite plemeno polovneho psa. Jazvecik na to urcite ma, ved aj v jednej starej knihe z roku 1882 sa pise o vycviku jazvecikov na dohladavanie aj jelenej zveri.
<br/>Preco maju na FSMP 12 hodinovu stopu a na LSMP len 1-4 hodinovu? Nuz preto, lebo FSMP su specializovanejsie skusky zamerane na dohladavanie. Nemci maju este jeden druh specialnejsich skusok zameranych na dohladavku a tam je pofarbena stopa stara minimalne 40 hodin.
Pytliak, moja otázka nebola o tom, prečo na FS 12-hod., a na LS a VS len 1-4 hod., ale bola o tom, že prečo sa vôbec malé plemená skúšajú ako pracujú na farbe, ak by to potom nemohli v poľovnej praxi využiť
Jaro, myslíš si, že to tým, že srnčia je voňavejšia alebo tým, že je dostupnejšia?
<br/>Inak sa ti musím priznať, že skutočne neviem prečo sa farbiarske skúšky duričov volajú farbiarske a nie radšej diviačie.
Dusan skusky pre male plemena su hlavne orientovane na reviri kde sa nachadza hlavne srncia zver ked neratame malu pernatu a srstnatu .
<br/>
<br/>no a na margo Farbiarok pre durice ak by sme chceli byt puntickarsky museli by sa volat asi nejako takto : skusky duricov na dohladavanie diviacej zveri alebo tak nejak .
som rad ze sme sa pochopili "naco su nam predpisi...." keby sme sli podla nich tak kazdy kto potrebuje dohladat vysoku vie kam ist po farbiara a farbiara ktory by na to aj mal(hlavne kvoli praxi), ale takto radsej zoberiem kamaratovho jazvecika, jagteriera, springa, stajeraka atd. a farbiara nam nikto uz nechce chovat, ved naco, na spolocnu sa nesmie do pohonu pouzit a vysoku si kazdy dohladava s cim chce.