brlohovanie na jar, jeho morálnost verzus škody na drobnej

pred 17 rokmi 2 týždnami #16023 od matulkoh
drobnej:D
<br/>
<br/>Taki oprav to prosim ta.
<br/>
<br/>chcel by som pocut Vase postoje, vela polovnikov je proti brlohovaniu na jar, v dosledku steniec, moj postoj je asi taky, ze liscat mi je luto, ale skody sposobene na drobnej u mna vyhravaju. pred par dnami sme boli vonku so psami, pozriet brlohy a prejst sa, revir vynikajuco zavereny drobnou, na poli bolo vydiet hadam aj 100kusov zajov, s tym, ze druhy vrh nie je este vidiet. isli sme ku nam dobre znamej diere, pred nou a v nej bolo 17 kusov zajacikov, bazant a hlodavce, tie zajaciky neboli urcite starsie ako 2 dni aj to som povedal vela. tie zajaciky tvorili 85perc. potravy. chodim polovat do viacero zdruzeni, a len v tomto sa robi jarne brlohovanie. po zime akej bola by bolo treba taketo akcie robit hadam vsade, u nas bolo minuly rok strelenych v zime cez 30kusov skodnej, tento rok 1kus. narodilo sa sice viac drobnej ale je na nu vyvijany ovela vacsi predacny tlak. ak chceme mat podobne ulovky ako napr. rakusania musime tlmit skodnu ovela viac a brlohovanie na jar je jednou z moznosti, potom su to odchytove zariadenia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16037 od lubi
máš pravdu ja si mislim ze najuspešnejsie tlmenie škodnej dosiahneme jarnym brlohovanim mi tiež pouzivame tuto metodu a uspešne pred dvoma rokmi sme ulovili 35ks líščat a predsa každý rok mame podone uspechy pri brloharení ,a podla mna to nema nič spoločné smoralnostou &quot;skodna sa musi tlmit či tak či onak &quot;vie si každý predstavit kolko líška ulový pre mladatá?možem Vam povedat že dost videl som to na vlastné oči pri vykopávaní brlohov boli by ste prekvapený čo všetko sa tam vtedy najde , ba raz sme našli aj zbytky srnčata,moj nayor je taký čim viac lišok uloviš tým viac užitkovej budeme mat ale ešte raz je to iba moj názor ,určite sa najde taky kto ma nazor podobný LOVU ZDAR

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16044 od jageRR
Máš pravdu!
<br/>Raz sme mali 11 malích zajacov 2 velké a ešťe škrečky!
<br/>A ešte bi som vedel pokračovať...
<br/>Ne len na jar vedia veľkú škodu narobiť!
<br/>LOVU ZDAR

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16074 od pytliak
Vo vseobecnosti mi je zabijanie mladat proti srsti, ale liska je liska, najucinnejsi sposob ako ju drzat na unosnych stavoch je prave brlohovanie mladat. Krute, ale ucinne.
<br/>Tento vik som videl svojsky sposob likvidacie steniat lisok, vytapanie. To prisli polovnici s cisternou k brlohu a vyliali tam tisice litrov vody. Vsetko vytopili. Tak takyto sposob sa mi nepaci. Ked brlohovat tak brlohovat, ale toto je viac barbarstvo ako lov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16080 od papo
Brlohovanie patrí medzi dávne, tradičné spôsoby lovu nielen v našich končinách. Vzniklo ako potreba redukovať stavy líšok vzhľadom na škody, ktoré v prírode spôsobuje. Základná otázka znie: čo je pre spoločnosť a prírodu prijateľnejšie: mať v lese maximálne druhové zastúpenie, alebo nekompromisného predátora mláďat pernatej, zajacov, srnčej - líšku.. Či je brlohovanie morálne, etické, alebo akokoľvek to nazveme? V súčasnosti sa tento druh lovu prevádza psami - prirodzeným predátorom, a znalejší potvrdia, že líška veru má šancu, pretože je vo svojom prirodzenom prostredí, s protivníkom zhruba seberovným. Situácia z pohľadu prírody štandartná.
<br/>Dnešný homo sapiens panelákový si veľmi rýchlo vďaka nevedomosti osvojí názor, že líštičke, tomu milému prešibanému zvieratku s huňatým chvostom, sa brutálne ubližuje. Chýba však skúsenosť, pohľad do nory, v ktorej nájdete podrhnuté zajačiky, bažanty.....
<br/>Len na okraj, jedna zajačica na oživenie chovu vyjde aj na 2500 Sk. A ďalší aspekt - líška je šíriteľom besnoty.
<br/>Pokiaľ štát podľahne tzv. ochranárskej morálke a tlaku, bude musieť po krátkom čase škody naprávať. Po príklady nemusíme ďaleko, viď kormorán. Štát podľahol nevzdelaným zaslepencom a dôsledky sú tu: škody v desiatkach miliónov korún.
<br/>Aj človek je predáror. V našich podmienkach však túto činnosť vykonáva uvedomelo, na úrovni svojich poznatkov o prírode, s cieľom udržať aspoň akú-takú rovnováhu v ekosystéme.
<br/>Z môjho pohľadu teda hovoriť o nemorálnosti brlohovania je scestné, odvádzajúce pozornosť od podstaty problému, svedčiacej o nízkej úrovni poznania.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16105 od puro
Brlohovanie je uplne v poriadku.Ak som proti niecomu tak je to kopanie ale uvedomujem si ze tlmenie stavov populacie lisok je nutne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16109 od matulkoh
puro bez urazky, ale ty si asi v zivote nebol brlohovat lebo taku koninu by si nemohol napisat, ked brlohujes na jar tak na 99,9 percenta kopes, a kedze je cas pokrocil rozpisovat sa mi nechce vsak ti to tu niekto vysvetli.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16138 od puro
Myslel som kopanie bez brlohara,So psom je to nutnost.Zle som to stylizoval.Narazal som na jeden pripad u nas,pes bol ako pritaz.Neurazam sa matulkoh pohoda.Lov lisok mam rad ,otec je horar choval jazveciky.Ja som presiel na AJD.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16139 od puro
Bola tam sama diera a skutek utek.Kopat a nemat psa hruza.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16154 od matulkoh
tak pohoda, ale ked poznas noru, napr. z inych rokov da sa aj bez psa, ale je to ako si napisal hruza, ale aj to ma svoj dovod niekedy, asi tusis na co narazam. ja osobne neuznavam vytapanie, bol som pri tom zopar raz.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16200 od puro
Vtom sa zhodneme.LOVU ZDAR.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 dňom #16799 od balistik
Ak mate troska stastia a vychovate si psika ktory vam zadrhnute stence aj vynesie von z nory,mate o robotu menej.Ja som to stastie mal a za 4 roky co snim norujem som ho vykopaval iba raz,ked bol stena a vliezol mi do jazvecej nory,no nakoniec ked som vykopal asi meter hlboku jamu vyliezol sam potvora:P
<br/>Brloharenie na jar je najucinejsi sposob tlmenia skodnej a myslim ze nieje vobec nemoralny ci neeticky aj ked uznavam troska kruty.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 dňom #16807 od nugy
Nada sa pes na vynasanie steniec z nory naucit? Co keby som ho naucil aportovat a poslal ho do nory. My ideme na to v nedelu.Uz sa tesim:D:D:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 18 hodinami #16815 od tibo
Napíšte prosím koľko stenašli pri brlohoch roztrhaných živočíchov.Ja som už našiel už aj hlavu diviačaťa........sedem zajačikov(pdľa pravej zadnej packy)....tri bažanty..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 17 hodinami #16817 od theCat
Nugy, drzim palce, hlavne psikom. Potom daj vediet, ako to dopadlo.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #16833 od palo75
tak to ides lovit male deti?osobne si myslim ze je neeticke teraz lovit lisky,ci uz stare alebo stence.Co ste robili cely rok,spali ste ked teraz musite tak horlive tlmit lisky?To co sa vzdy najde pred brlohom,tak to je zaklad ich ptrezitia a nie nejaky rozmar!:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #16844 od jarry9
Ja neviem, kto si Ty, aký máš objem hlavy a kapacitu mozgu, ale myslím si, že buď si neznalý vôbec danej problematiky, / čomu skôr verím usudzujúc z príspevku/, alebo plánuješ členstvo vo Vlku, usudzujúc zo slov prvej Tvojej vety, cit- malé deti., lebo oni veľmi často používajú takéto psychologické manévre na vymývanie mozgu ver. mienky.
<br/>Je totiž jednoduchšie drístať nezmysly, ako sa učiť a byť múdry, prospešný všetkým. Odporúčam Ti dôkladne prečítať dolunižší Papov príspevok a riadne sa zamyslieť nad obsahom a významom slov a vecí. No, ale ak nie si poľovník, alebo si ešte moc mladý a nerozumný, potom to beriem a Tvoje myšlienkové pochody úmerne k veku sa iste v &quot;dobrom&quot; dajú pochopiť. V žiadnom prípase si to nevykladaj v zlom, dnes mám takú vyrývačnú náladu, aj žena to už schytala, ahoj.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #16848 od matulkoh
teraz ti nieco poviem, polovne zdruzenie, rok 2000 96 listeniec, cez rok cez 50 dospelych vies si predstavit, co by bolo so zajacmi, bazantmi, srncata,.... kazdy rok sa tam urobi cez 50 listeniec, chod ty tebe poddob. vlci radsej chranit drevo do raja a sutre pred ciganmi, prepac za to nie su eura.
<br/>
<br/>chlapci toto forum by malo byt pre D. uzavrete, k ostatnym temam sa neda ani vyjadrit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #16851 od martin868
jarne brlohovanie povazujem za mimoriadne ucinny sposob tlmenia lisok. suhlasim s pytliakovim nazorom ze je to ucinne ale krute. a ja este doplnam ze potrebne ak chceme zlepsit stav dobnej. ale nemozeme povazovat za skodnu len lisciu zver. musime sa venovat lovu vsetkej skodnej. napr. zakratko vyletia mlade straky atd. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 11 mesiacmi #16857 od michal
v zmysle legislatívy EU, ktorá je závazná aj pre SR, sa ziadne vtáky v dobe hniezdenia nelovia....t.j. ani straka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.146 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 433 návštevníkov a žiadni členovia on-line