Akú zbraň na spoločnú na diviakov?

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52120 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
To je velmi male zorne pole (pri 3,5x) na nadhanku a nic na tom nemeni ani tvoja sikovnost pri strelbe. Chabe minimum pre aspon aky-taky prehlad aj na bezprostredne vzdialenosti (5-10-15) metrov je zorne pole aspon 20-25 metrov/100 metrov. OPTIMALNE je cez 30m/100m. Kvalitne puskohlady na tento ucel maju zorne pole 35m a viac / 100m.
<br/>
<br/>(osobne strielam z opakovacou gulovnicou,nosim dva zasobniky - zvykne sa na mna usmievat Diana a mavam stastie na situacie,kde je potrebny &quot;vyssi&quot; palebny priemer).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52124 od belson
Odpoveď od belson na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Najprv urobím radosť pre mirab a pohrajem sa so slovíčkami. :)
<br/>OPTIMUM v tomto prípade (väčšinou aj v iných oblastiach života) nemusí znamenať IDEÁL pre každú situáciu. To by si musel (na podľa teba &quot;optimálne situácie&quot;) nosiť niekoľko zbraní. A zovšeobecňovať sa dá všetko, ale vždy je tam riziko, že existujú prípady, na ktoré zovšeobecnenie nebude platiť. Je to len otázka miery. Ja som v tomto prípade slovom OPTIMUM myslel zbraň na spoločné na diviaka, ktorá mi pokryje väčšinu pravdepodobných situácií.
<br/>
<br/>A teraz trocha vecne.
<br/>Ak je kritériom aj počet ulovených kusov na jednej poľovačke, resp. ašpirácia na kráľa honu, potom je optimálnou zbraňou ten spomínaný poloautomat a nie mauserovka. Ak je kritériom len zvýšenie pravdepodobnosti úspechu pri danom kuse (čo najpohotovejšia druhá rana), je druhá v poradí dvojhlavňovka, opäť nie mauserovka. To, čo som napísal, v žiadnom prípade nediskvalifikuje mauserovskú opakovačku, len tvrdím, že nie je optimálna. Ale aj tak s ňou poľuje asi väčšina ľudí, lebo sa hodí aj na iné druhy poľovačiek, t.j. je univerzálna, čo pri cenách zbraní nie je zanedbateľné.
<br/>O optimálnosti optiky 3,5 až 10 x 50 s duplexom na diskutovaný druh poľovačky rašej nediskutujem.
<br/>
<br/>Na záver navrhujem, aby sme si každý pokladali za optimum to svoje. :)
<br/>Ja len zopakujem, že podľa mňa to je dvoják v dobrom kalibri s kvalitnou optikou cca 1 až 4 x 24. Určite je lepší poloautomat (napr. ktorý vlastním), ale pokladám ho za málo klasický (a menej športový).
<br/>Lovu zdar... 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52125 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
si mi urobil radosť ;)...
<br/>automat mi do oka veru nepadol(no dobre poloautomat:-p)...ale brokový na kačice by som si veru kúpil...
<br/>zostanem pri mauserovke alebo dvojhlavni....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52131 od medard
Odpoveď od medard na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Súčasťou poľovníckej kultúry je aj poľovnícke názvoslovie a terminológia, ktoré by mal ovládať každý úspešný absolvent kurzu poľovníctva... Trúfam si tvrdiť, že deti 10-15 ročné, pripravujúce sa na súťaže KMPP či navštevujúce rôzne poľovnícke krúžky by vedomosťami v pohode prevýšili väčšinu poľovníkov, aj to o niečom svedčí... Nejde mi tu o nejaké rýpanie, skôr zamyslenie sa nad týmto smutným stavom...:x
<br/>Ja osobne som notorický dríč v pohonoch so psami, preto uprednostňujem brokovnicu (dvojku ZP 16/16, so strelivom orig. bren. rottweil), na štandy, keď sa tam náhodou dostanem, beriem guľobrokovú kozlicu...
<br/>Osobne by som uprednostnil ale dvojak, napr. aj taký, ako má v albume jager, videl som ho na vlastné oči, pekná zbraň, alebo origo Krieghoff, najlepšie v 8 mm, je to osvedčený kaliber ;)
<br/>A či to alebo ono z hľadiska účinnosti, balistiky alebo funkčnosti, to je skôr otázka na ľudí ako belson, ja som si vždy vyberal veci, ktoré sa páčili mne, nie niekomu druhému, tak isto, ako som vždy na zver strieľal iba raz, iba na jeden kus, ale to je tiež iba môj skromný názor...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52134 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Veľmi súvislý príspevok a ja sa prikláňam ku guľovému dvojáku a dám aj kaliber, ktorý mne sedí - 8x57JRS. Dnes som u Fraňa v NR jeden Krieghoff držal - dlhé zámky, krásne drevo, jednospúšť, Kahles CSX variabil aj s montážou, cez 2x zväčšenie sa dá slušne strieľať - komplet flinta a ešte mi aj sedel - skrátka hrôza. Do rána sa budem prehadzovať, ale z tej ceny by aj veľkého kanca vyrútilo. Tu nepomôže ani list Ježiškovi...
<br/>P.S Odkaz pre solventných - choďte si to pozrieť, fakt krásna zbraň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52136 od Hunter78
Odpoveď od Hunter78 na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Ja mam na spolocne trojak Krieghoff 7 57R16-16 mam gulu,ezbal a aj brok na listicku:-)a montaz tam mam klapkovu takze dalekohlad je za sekundu na zbrani ale vacsinov na volne mieridla.Lovu zdar.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52139 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
máš pravdu..ale choď na ktorú koľvek spoločnú poľovačku a uvidíš ,že to názvoslovie a terminológia je len najmenší problém..navyše sa pamätám , že aj skúšajúci na skúškach z poľovníctva nepoužívajú presnú terminológiu..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 3 mesiacmi #52140 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
aj ja som tam videl Krieghoff...guľovú kozlicu..no krása...dvojspúšť...no fakt by sa dala použiť aj na posed..len tá cena...uf..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52152 od miso
Odpoveď od miso na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Keď môžem prispieť svojou maličkosťou. Je tu ešte jedna lacnejšia varianta, zaujímavé, že tu ešte neodznela. Pokiaľ troška netradičnosti a západnej kultúry nie je proti srsti, na spoločné je celkom dobre využiteľná puška so spodnou nabíjacou pákou čize lever-action napríklad od výrobcu Marlin. Príjemný je kaliber 30-30 win., ale robia to aj v &quot;tučnejších&quot; záležitostiach a takáto zbraň osadená vhodnou optikou alebo kolimátorom môže byť to spomínané &quot;optimum univerzális&quot; :) vzhľadom na to, že vďaka jej rozmerom, váhe a cene je využiteľná aj pri individuálnej poľovačke či v pohone a dohľadávke so psom...
<br/>Na druhej strane, nie je to nič &quot;tradičné&quot; aspoň nie na našom kontinente. Ale ja to za cenovo dostupné riešenie považujem, strelec nepotrebuje odlíciť, puška disponuje s vysokou kapacitou zásobovacieho ústrojenstva, je pohotová a rýchlo prebijateľná vhodná pre praváka aj ľaváka...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52154 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
je aj to jedno z riešení...videl som to na spoločnej....priznám sa to sa mi až tak nepáči...ale použitelné to asi je...
<br/>poznám polovníkov zo susedného maďarska...dosť z nich si nakúpilo MP 221 (ruské)...a poviem vám po malej prerábke to celkom dobre vyzeralo...čo ma prekvapilo nemali ani zásadný problém so sústrelom (teda za tie peniaze VS úžitok.)...možno aj by sa dalo použiť (aj ked uznávam že je to lotéria..)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52159 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
Je to nefalšovaná lotéria - častejšie s nie veselým záverom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52488 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
tak nakoniec Brno super 9,3x74/9,3x74...:D..ešte vymyslieť montáž a puškohľad...nenapadá vás nič??(teraz tam je s podhľadom a a klasika Zeiss 4x32)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52489 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
teda nie nič ale niečo vhodné na túto zbraň v tejto ráži...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52491 od andy8
Odpoveď od andy8 na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
do pohonu bez optiky,aspon u mna,lebo tam kde polujem v pohone nestrelis na viac nez 50 m, to ide i bez optiky.na štand variabil 1-4x22 až po 1,5-6x42,vyššie isť je zbytočné,podľa mna,ak chces zbran čisto len na spoločné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52501 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
dík..aj na špekulujem nad 1-4 alebo 1,5-6...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52546 od miros
Odpoveď od miros na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
mirob na awalde mas gulovy dvojak dokonca nikolkokrat v ponuke

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52553 od rodina
Odpoveď od rodina na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
plne súhlasím s Misom, aj ja používam na spoločné Marlina a som spokojný na 110 percent.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52558 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
, dík ..ale ako som už písal už mám BS 9,3x74/9,3x74..teraz sa ešte rozhodujem ( aký puškohľad)..aj to či jednospúšť alebo dvojspúšť (mám ju možnosť prerobiť s dvoj na jednospúšť)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52563 od lubos2
Odpoveď od lubos2 na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
ahoj mirob, čo sa týka optiky 1,5-4x22 - Frňo, má na to bezkonkurenčné ceny, stačí si tam zavolať a porovnať - odporúčam. prosím Ťa, kde si zohnal tú flintičku a za koľko ak smiem vedieť 8-L. Niečo podobné by som chcel tiež

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 2 mesiacmi #52566 od mirob
Odpoveď od mirob na tému Akú zbraň na spoločnú na diviakov?
priznám sa chcel som niečo v 8x57..ale nebolo nič schodné...podrobnosti cez e mail..mbilicky@chello.sk..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.134 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 172 návštevníkov a žiadni členovia on-line