Broková kozlice - dvojka

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15742 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Broková kozlice - dvojka
Tie dobre ruske zbrane boli este z nemeckeho matrialu.:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15745 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Broková kozlice - dvojka
Moc mi fandíš,s každou určite nie,ale s nejakými myslím siedmymi guľ.kalibrami a štyrmi brok.nejaké skúsenosti určite mám,čo sa týka dlhých zbraní.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15786 od Mike225
Odpoveď od Mike225 na tému Broková kozlice - dvojka
Páni má niekto z Vás praktické skúsenosti s použitím čokov v brokovniciach, mám na mysli, či použitie čokov má nejaký pozitívny vplyv na krytie pri strelbe na väčšie vzdialenosti (50 metrov a viac) ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15789 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Broková kozlice - dvojka
Samozrejme ze ma vplyv. Strucne povedane kazdy cok ma ine zahrdlenie, takze krytie hlavne bude take, aky cok je prave pouzity.Teda ak som Tvoju otazku dobre pochopil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15791 od Mike225
Odpoveď od Mike225 na tému Broková kozlice - dvojka
Čiže hovoríte (máte praktickú skúsenosť) že brokovnica s použitím čokov má porovnateľne lepšie krytie na väčšie vzdialenosti ( 50 metr.) ako brokovnica bez použitia čokov ?
<br/>Touto otázku smerujem hlane na to či je brokovnicové krytie na väčšie vzdialenosti v skutočnosti pozitívne ovplyvnené použitím čokov ?
<br/>Lebo u brokovnici (bez použitia čokov) je rozptyl brokov pri strelbe na väčšie vzdialenosti väčšinou výrazný.
<br/>Ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15793 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Broková kozlice - dvojka
Mike225,
<br/>myslím, že by si si asi mal najprv urobiť jasno v technických pojmoch a naštudovať si trošku teórie... a potom klásť upresňujúce otázky. Účelom ´čokov´ je V PRVOM A HLAVNOM RADE upravovať krytie pri streľbe brokovou zbraňou.
<br/>Na zvyšovanie, príp. i znižovanie krytia zbrane je účelovo upravovaná časť hlavne zbrane takzvaným zahrdlením, ktoré má iný rozmer - oproti rozmeru väčšinovej časti hlavne od nábojovej komory.
<br/>Krytie ako také je pri každom výstrele v zásade iné, hoci dá sa vypočítať tzv. priemerné krytie Tvojej brokovej zbrane - pre jednotlivú hlaveň sa počíta zvlášť. A toto krytie má vplyv na to, kde a za akých podmienok je Tvoja brokovnica viac, alebo menej vhodná na použitie.
<br/>Hlavne s väčšou hodnotou krytia /krytie je len pomer zásahov do vymedzenej časti terča - k počtu všetkých brokov v náboji, na dohodnutú vzdialenosť - spravidla 35m.. ale pri skeetových zbraniach i na 20m.., vyjadrený napr. v %../sú vhodnejšie všade tam, kde sa strieľa brokom na väčšie /ale ešte stále primerané/ lovecké vzdialenosti. Zahrdlenie sa na zbrani niekedy označuje ako CHOKE, preto sa v praxi všetko ´zčokovatelo´, ...:{ my ´szlováci´ by sme však mali hovoriť o zahrdlení zbrane.
<br/>No a nakoľko sa pred časom zahrdlenie hlavne robilo iba ´natrvalo´ - vysústružením vnútorného ukončenia hlavne - teda účel zbrane bol tým už dosť jednoznačne určený, výmyselníci, ktorí sa s týmto stavom neuspokojili, vymysleli variabilnejší systém - brokovú zbraň, ktorej krytie môže byť výrazne premenlivé - a to také, aké strelec potrebuje podľa typu streľby ktorú sa chystá absolvovať.. systém rozmerovo rozličných vymeniteľných zahrdlení - ´čokov´ a k ich namontovaniu uspôsobená zbraň.
<br/>Čiže k Tvojej otázke - jeden vystrelený brok /jeden z celého brokového zhluku/ síce bude mať na povedzme 50m cca +- úplne rovnakú energiu bez ohľadu na to či bol vystrelený zo zbrane viac alebo menej zahrdlenej, ale pri použití väčšieho zahrdlenia - ´čoku´ budeš mať väčšiu pravdepodobnosť, že v strede zásahu - týchto brokov bude pri sebe viac.. Teda ak mieriš presne, budeš úspešnejší aj na hranici loveckej streľby, ktorá je však stále daná - súčtom energií všetkých brokov ktoré zasiahnu cieľ a ich umiestnením v životne dôležitých centrách tela zveri. Nie ´energiou jedného broku´, táto nie je daná zahrdlením, čokom zbrane... použitím čoku ju v zásade nemeníš, alebo aspoň nie rozhodujúco výrazne..
<br/>Ak naopak namontuješ do hlavne čoky ktoré spôsobujú menšie zahrdlenie hlavne, alebo použiješ hlaveň cylindrickú /- bez zahrdlenia/, budeš mať väčšiu pravdepodobnosť zásahov cieľov ktoré sa pohybujú blízko a rýchlo a že napr. bažanty a zajace aj pri úplne presnom zásahu na bližšiu vzdialenosť budú ešte použiteľné v kuchyni...:]
<br/>Toľko k princípu. Ak Ti to nebolo treba vysvetľovať, tak sorry, asi som dobre nepochopil Tvoju otázku. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15797 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Broková kozlice - dvojka
Podstata účinnejšieho krytia brokov pri streľbe zo zahrdlených brok.zbraní je v tom,že broky sa sústredia v zahrdlenej časti hlavne do stredu a následne po tom tento brokový
<br/>zhluk/roj/ je akoby &quot;priemerovo užší&quot; a lepšie a dlhšie drží spolu pri lete vzduchom na väčšie vzdialenosti. Takže nablízko cylindrické alebo len mierne zahrdlené hlavne, na ďalej väčšie,alebo plné zahrdlenie a pri tom mi dobre robia hrubšie broky ale musím aj veľmi presne strieľať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15806 od Mike225
Odpoveď od Mike225 na tému Broková kozlice - dvojka
Veľmi pekne ďakujem za podrobný popis, veľa mi to dalo !
<br/>Ja som Vám túto otázku kládol z toho dôvodu že sa dosť zaujímam o lov líšok v zime, a chcem si zadovážiť brokovú dvojku, a neviem (nie som v tom doma) či mám kupovať brokovnicu s pevným, alebo vymeniteľným zahrdlením, z toho dôvodu že by som mal strielať hlavne na väčšie vzdialenosti (50 metrov). Ešte raz vďaka za vysletlenie !

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15807 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Broková kozlice - dvojka
...mike225-v dnesnom obdobi by som sa ani nedival na brokovnicu s pevnym zahrdlenim! Vymenitelne zahrdlenie ti zabespeci ucinok zbrane minimalne pet krat viacej nez pevne zahrdlenie-cize vymenenim choke budes mat moznost strielat v situacii ktora vyzaduje rozlicne zahrdlenie a vobec na co je potrebne!;););)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15809 od majod
Odpoveď od majod na tému Broková kozlice - dvojka
Ak sa chceš vážne zaoberat lovom líšok na tvojom mieste by som sa uberal smerom ku kombinovanej zbrani ja by som uprednostnil horneta alebo 22WMR v kombinacii s brokom napr aj 20.Možno niekto ti povie preco nie 222alebo223 ,ja som mal taku skusenost ,že rem už dost plieskaju a líška s menšou pravdepodobnostou ti pride ak si už raz vystrelil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15811 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Broková kozlice - dvojka
Brokové dvojky:
<br/>Väčšina má pravú hlaveň menej zahrdlenú,ľavú viac,čo si myslím má svoje opodstatnenie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15813 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Broková kozlice - dvojka
Ak to má byť Tvoja /v dohľadnej dlhej dobe/ jediná brokovnica a máš tendencie strieľať poľovne v lese i na poli /rozličné príležitosti, prevažné vzdialenosti lovu/ - musíš dobre zvážiť podmienky v akých budeš prevažne poľovať; a nebodaj aj rozličné športové disciplíny - batériu aj oblúk, príp bež.zajaca, či parkúr, tak si môžeš zadovážiť takú s výmennými čokmi.. Je to však isté riziko - videl som už brokovnice, čo sa im výmenné čoky s počtom rán uvoľňovali - až došlo k roztrhnutiu hlavne - keď si to majiteľ zbrane nevšimol, inému sa strhal závit v hlavni... atď. Ak to však bude kalitná zbraň, nemusí sa Ti prihodiť nič podobné. Ak však športovo strieľať nebudeš, a budeš sa sústrediť len na lov líšok brokom, kľudne maj klasickú s pevným zahrdlením 1/2 - 1/1, napr. skôr vyrobenú spoľahlivú baikalku s dlhými hlavňami - tie bývali zahrdlené až strach...8o:D a s primeraným brokom to padalo aj na viac ako 50-55 metrov. Alebo zváž presný guľobrok, ako Ti to tu už radili predo mnou.. Lovu Zdar!, Mike225, nech máš štastnú ruku a vždy presné oko..! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15814 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Broková kozlice - dvojka
... alebo vždy presnú ruku a šťastné oko...?? :x :]:]:] proste tak nejako.... :]:]:];)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15815 od jager133
Odpoveď od jager133 na tému Broková kozlice - dvojka
Neviem, či je to správne a zodpovedné riešenie, strieľať brokmi na vzdialenosť 50 a viac metrov. Rozmýšlal si aj nad tým, že broky veľmi rýchlo strácajú na rýchlosti. Budú mať na 50 a viac metrov dostatočnú priebojnosť? Priebojnosť na 50m bude dostatočná s hrubým brokom, aké však bude ich krytie? Vyskúšaj predtým ako pojdeš do revíru vystreliť na papier s rôzne hrubými brokmi na rôznu vzdialenosť a zistíš, že na líšku si zaobstaráš nejakú .22ku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15816 od nugy
Odpoveď od nugy na tému Broková kozlice - dvojka
Na lov líšok brokom je najlepší brokoví automat. Má dobré zahrdlenie a je tam možnosť viac rán za sebou. :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15817 od Poacher
Odpoveď od Poacher na tému Broková kozlice - dvojka
Jasné, ale má aj stratu vyše 10% energie pri každom výstrele. A keď to má byť bna väčšie vzdialenosti, tak sa to podľa mŇa určite prejaví.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15845 od Baikal
Odpoveď od Baikal na tému Broková kozlice - dvojka
Bolo by dobre si uvedomit, ze pri vykone prava polovnictva je vzhladom na uctu k zveri, pouzivat pri love brokovnicu na polovnicku vzdialenost, ktora je v tomto pripade 35 metrov. Usmrtenie, nie zasiahnutie, zveri brokovnicou na vzdialenost 50 metrov je nenej pravdepodobne, zver po takychto zasahoch tazko zhasina a je to pre nu trapenie a z hladiska polovnictva je to neeticke. Ak mas v umysle lovit lisky na vacsie vzdialenosti, obstaraj si nieco z kategorie gulovniciek, pripadne kombinovanu zbran.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15853 od pavel_bohac
Odpoveď od pavel_bohac na tému Broková kozlice - dvojka
Trochu na inú tému - má niekto skúsenosti s brokovou kozlicou OPTIMA, výrobca fa HATSAN, Turecko ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 1 mesiacom #15854 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Broková kozlice - dvojka
OK,ja len doplním,že úctu aj k sebe samému. Aj najvýkonnejšou brokovnicou s dobrým strelivom môžeme hranicu 35 m predåžiť len o niečo málo,/3m,5m,7m?,asi tak nejak/.
<br/>Som presvedčený,že streľba na ešte väčšie vzdial. už väčšinou nemá potrebný smrtiaci účinok a je riskantná! Ale to už iste každý vie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 8 mesiacmi #21215 od SPRG
Odpoveď od SPRG na tému Broková kozlice - dvojka
Neviete niekto kde sa dajú v SR zohnať brokové kozlice Optima ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.106 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1844 návštevníkov a žiadni členovia on-line