Chov zajaca poľného

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3498 od Fajka
Odpoveď od Fajka na tému Chov zajaca poľného
:)PZ v RUMANOVEJ, je to medzi NRA a Hlohovcom.Biotop by mal byť "OK".Pred pár rokmi tam bolo na výrade 600 ks (ZP),podľa tvrdeni starších členov.Ja som to NEZAŽIL!Myslím si že musí byť cesta a táto sa mi zdá schodná.Fajka

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29098 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Chcem sa vrátiť k tejto téme otázkou či stavy zajacov,ale aj bažantov u Vás stúpajú alebo naďalej majú klesajúcu tendenciu.Ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29100 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Chov zajaca poľného
U nás to stagnuje, myslím, že počet líšok neustále rastie, aj keď ich tlmíme. Myslel som, že ak zaniknú družstvá a bude sa menej prihnojovať, že stavy bažantov a zajacov sa zvýšia. Bol to omyl. Nič sa nezmenilo. Je to stále na rovnakej úrovni. Bažantov pomenej zajac je zriedkavosť a to tu boli voľakedy výrady na vlečkách od traktorov. Okres VK.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29104 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Pýtam sa preto,lebo už 4 roky na zajaca nepoľujeme a vidím ich u nás v chotári čoraz menej.Na strniskách sa ešte ukazujú, ale teraz skoro nič.V združení to pripisujú vode,ale sú na okolí združenia (okolie Trnavy),kde majú vody tiež pomenej ,ale so zajacom sú na tom nepomerne lepšie. Líšok v chotári máme málo,väčšina z nich cez nás len prechádza.Ja to práve pripisujem stále ešte chémii v poľnohospodárstve.Určite používajú chémiu všetci,ale akú?My a susedné združenia zajace tiež nepoľovali cca rovnaký čas,oproti tomu združenia vzdialené vzdušnou čarou nejakých 10 km urobia odchyt okolo 100zajacov a strelia 200.A to majú lokality čo sa týka osevu a remízok podobné ako my.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29112 od palo75
Odpoveď od palo75 na tému Chov zajaca poľného
Mozno im ta chemia chyba ,a idu tam kde sa jej dosyta nazeru...:]:]:] ...teraz ale vazne,ked som nasmu hospodarovi navrhoval aby sa skodna tlmila intenzivnejsie a financne sa motivovali clenovia ktori ju budu tlmit, tak ma len vysmial a urcitymi vyrazmi oznacil moju osobu,totiz podla neho sa skodna tlmit nemusi,ze stavy zajacej a bazantej zveri sa daju aj sami naporiadok,na hospodara mi to akosi nesedi :[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29127 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Chov zajaca poľného
U nás je obrovský pretlak líščej - keď idem so stavačom von bežia z každej strany. Ak vypáliš po líške, každý si myslí, že si odpálil diviaka. Ale ja sa nedám!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29129 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Chov zajaca poľného
U nas je to tak isto slabe. Ja osobne som u nas videl zajaca za posledne dva roky len raz. Zato lisku skoro na kazdej vychadzke, a nie jednu. Ale mam pocit, ze je to aj kvoli tomu, ze dost velka cast chotara sa neobhospodaruje, ostava len ako luka. A neviem ci to zajacovi staci. Myslim ze ma radsej psenicku..:) Samozrejme chemia, malo remizok a vela predatorov. S bazantmi je to trocha lepsie, na tie aj polujeme. Ale aby to bola nejaka velka slava povedat nemozem. Treba tlmit skodnu - lisky, straky, macky a psy. A krmit, nie len v zime ale aj cez rok. Zakladat policka so zmesou rastlin, ktore poskytuju dostatok potravy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29132 od katie
Odpoveď od katie na tému Chov zajaca poľného
Dobrý..Nepatrí to do tejto témy,ale potrebovala by som poradiť...Mačka divá v čase odchovu mláďat býva? 1.len brlohy,ktoré si sama vyhrabe
<br/> 2.líščie a jazvečie brlohy,ale aj stromové dutiny
<br/> 3.len stromové dutiny
<br/> 4.jaskyne a menej prístupné skalné otvory
<br/>Ak niekto vie,nech poradí..Ďakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29135 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Ťažko založíš políčko ,keď družstvo a bývalé Štátne majetky(dnes tuším s.r.o.) obhospodarujú 100 ha parcely.Hneď ,keby si chcel vyňať kus pôdy ,určite T i to dajú niekde na okraji a si tam kde si aj bol.Ale tu chcem oponovať tým,že tie združenia ,ktoré zajace majú, majú podobné osevné plochy ako my ,t.j.kukurica,obilie,repka,s výnimkou cukrovej repy, ale tej sa u nich pestuje tiež minimum.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29225 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Chov zajaca poľného
Podľa môjho názoru je príčinou úbytku zajacov jednak zmena ekosystému a aj tlak inej zveri - nie len &quot;škodnej&quot; (tento názov sa mi nepáči). Napr aj taký diviak vie podľa mňa narobiť riadnu paseku na malých zajacoch a to oveľa väčšiu ako jastrab. K líškam sa nevyjadrujem tie sú mnohokrát premnožené. Ako účinný (možno aj najúčinnejší) spôsob tlmenia sa mi zdá lov v umelých norách.
<br/>Čo sa týka poľnohospodárskej činnosti najhoršie pre zajace (aj inú zver) sú monokultúry a nedostatok vody. Zajačice sú verné teritóriu a pokiaľ v najhorúcejších letných mesiacoch vyschne všetko naokolo z čoho asi budú tvoriť mlieko - skôr zožerú mladé ako zdroj vody pre seba. Pokiaľ chceme tento ekosystém trochu napraviť bolo, by potrebné zakladať remízky alebo biopásy osiate vhodnými plodinami, ktoré by poskytovali zveri jednak dostaok potravy a aj úkryt. Tieto remízky alebo biopásy nemôžu byť chemicky ošetrované - hmyz je základom potravinového reťazca! Prečítajte si články v českej myslivosti je tam kopa informácií.
<br/>Za najväčšiu chybu v tejto oblasti považujem prístup štátu - EU poskytuje množstvo financií na takéto veci len u nás je problém dostať sa k takejto podpore.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29375 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Toto všetko všetko sme u nás v združení prebrali,roku 2007 boli osadené aj napájačky(aj keď výsledok neočakávam ,že sa dostaví ihneď). To na čo poukazuješ ,je nám jasné,len nechápem,že v združeniach vzdialených pár kilometrov od nás a v podstate za tých istých podmienok zajaca majú,aj bez biopásov.Z toho mi vychádza len to ,že ošetrovanie plodín je rozdielne.Možno by vedel v tomto smere poradiť nejaký agronóm,čím sa v dnešnej dobe postrekuje a hnojí.a aký dopad to má na malú zver.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29424 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Chov zajaca poľného
Môže to byť aj v osevných plánoch. Nemajú susedia viac remíz, alebo záhumienky. Nemáte viac líšok alebo diviakov ako oni? Problém môže byť kdekoľvek.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29433 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému Chov zajaca poľného
Otázne môže byť i to, či u vás neklesla populácia pod kritickú hranicu, to zviechanie sa
<br/> môže byť potom veľmi dlhé. V tom prípade uvažujte o zakúpení zajacov a vypustení
<br/> k pôvodnej populácii. Ale chceš to asi radšej riešiť farmovým chovom. V tom ti
<br/> neporadím. My sa o zajacov dosť staráme (aj keď vždy je čo zlepšovať), to znamená
<br/> &quot;škodnú&quot; likvidujeme po celý rok, máme vybudovanú sieť napájačiek a soľníkov, družstvo nám vychádza v ústrety v rámci svojich možností, takže postupne sa zajace množia. Aj keď to chce tvrdú ruku a presvedčiť členov, že tento rok ešte nebudeme loviť, že ďalší rok strelíme len toľko, aj keby sme mohli 2x viac .....Proste radšej
<br/> plánujem nižšie odlovy, nech viacej zajov ostane k roku a má možnosť sa rozmnožiť.
<br/> A ďalšou vecou je, že donedávna sme mali dosť problémov s diviakmi, to za nás vyriešili naši susedia, takže teraz má malá zver o jeden problém menej.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29502 od pepco
Odpoveď od pepco na tému Chov zajaca poľného
velmi mudro vravis, v prvom rade je potrebne upratat diviakov...mozes krmit, davat vodu, siat policka...pokial je predatorov a diviakov, aj ked sa poseries, nebude ani o zajaca viac.treba tlmit skodnu...to je najdolezitejsie.ale zaroven neprestavat so starostlivostou, ci uz voda, al krmenie.niekde som cital, ze ked ma liska mlade, spotrebuje 1 zajaca denne...a ked tak pozbera male zajaciky na jar, vies kde mas potom kmenove stavy...tak nech sa dari

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29572 od RadekS
Odpoveď od RadekS na tému Chov zajaca poľného
Jozef, už jste tu vzpomenuli kde co, ale zkusili jste zapojit veterinu? Zkusili jste odebrat vzorky ze zajíců na odhalení nemocí? Tularemie a brucelka dokáže tiše decimovat stavy a k tomu se mohou přidat další nemoci. Pak ještě tlak predátorů a člověka v podobě dopravy atd. a zkáza je dokonána. Nejsem veterinář, ale doporučil bych Vám zkusit to i z této stránky, pokud by se našli nemocní zajíci, je vypouštění dalších zajíců úplně zbytečné. Blízko Znojma jsou dvě združení, hranici jim dělá řeka, přes kterou zvěř nechodí. Dlouho si lámali hlavu, jaktože v jednom se střílí mraky zajíců a u nich nejsou, i když je neloví. Střelili několik, dali je vyšetřit a :x
<br/>Zkuste zapojit veterináře a třeba oni najdou nějaký problém a cestu z něj. A ještě pokud by jste chtěli kupovat zajíce na zazvěření, u nás kolem Kroměříže a Vyškova se stalo že se zajíci odchycení z volnosti, teda větší část, roztoulali, jak se říká zajíc je věrný své hroudě, tak ju asi hledali. V jiných združeních na podzim stříleli zajíce se značkama a nikdo nevěděl co to znamená???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29655 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Ďakujem za radu,to ma nenapadlo,ale možno z toho dôvodu,že žiadnych uhynutých zajacov som nenašiel,okrem jedného mladého tzv.polovičáka v auguste a predtým jedného dospelého ešte v januári 2007.Ešte Ťa poprosím o vysvetlenie čo je to brucelka,ešte som sa s tým názvom nestretol.
<br/>K tomu vypúšťaniu,mám podobný názor,susedné združenie(tiež zajace nemajú) vypustilo cca pre 2 rokmi 50 zajacov,tiež nepoľujú a a v súčasnej dobe ich tam nemajú ani toľko(podľa ich názoru)koľko ich vypustili.
<br/> V jednej knihe som sa teraz počas sviatkov dočítal,že určitá chémia môže mať za následok nie priame otrávenie zajaca ,ale môže niesť dôsledky na vývoj plodu v tele zajačice a znižuje početnosť vrhu.Tak isto si ešte pamätám,že bolo niekedy v 90.rokoch (alebo aj možno skôr) zakázané používať niektoré druhy chemických prípravkov a hnojív v poľnohospodárstve.Ide teraz o to,či sa v danej oblasti a lokalite tieto zakázané prostriedky ešte používajú. Z toho dôvodu som vlastne oslovil nejakého agronóma či by vedel v tomto poradiť (čo by sa nemalo používať).Chémiu používajú všetci,aj tí ktorí zajaca majú,tomu v dnešnej dobe nezabránime ale akú?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29679 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Chov zajaca poľného
Stale nad tymi zajacmi spekulujem, lebo u nas ich takisto niet a je to uzasna zver a uzasna polovacka. Co keby si skusil priamo oslovit polnohospodara, ktory obhospodaruje najvacsiu cast vasho reviru a to iste urobit tam kde tie zajace maju. A poziadat ich o zoznam hnojiv, postrekov a neviem coho vsetkeho chemickeho co pouzivaju. A skusit to porovnat s tym druhym. Je to len taky napad, ale mozno tam budu rozdiely, ktore mozu mat na svedomi ten nizky pocet zajacov u vas. A ten napad s veterinarom je urcite velmi dobry. Za pokus to stoji. U nas je to tazke lebo zajace nemame vobec. Ani nikde v okoli, takze ani to nemam s cim porovnat. Ale u nas sa netlmi efektivne skodna, preto je tak malo drobnej zveri. Okrem inych dovodov. Ale je to tazke lebo drviva vacsina clenov v nasom zdruzeni lutuje dat 30,- Sk na &quot;gulu&quot;. Mozno by trebalo v ramci zdruzenia za kazdu strelenu lisku vyplatit 50,- Sk na naboj a azda by sa to pohlo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29738 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Chov zajaca poľného
Brucelóza a tularémia sú infekčné ochorenia zajacov (aj iných zvierat), ktoré spôsobujú baktrétie. Pokiaľ mám dobré informácie Slovensko je krajina prostá brucelózy - jediný druh, ktorý sa u nás vyskytuje je Brucela ovis - tá spôsobuje yápal semenníkov u baranov. Tularémia je typická infekčná choroba vyznačujúca sa tzv. fenoménom prírodnej ohniskovosti - to znamená, že sa vyskytuje na určitom priestore,kde má vhodné podmienky. Pokiaľ lovíte zajace tak by ste určité percento mali dávať na výskum a tam by sa mali zisťovať aj tieto choroby. Pozor - tularémia sa prenáša kontaktom s nakazeným zajacom aj na ľudí!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29783 od foksi25
Odpoveď od foksi25 na tému Chov zajaca poľného
Dnes som sa bol rano prejst a nasiel som cerstve zajacie stopy. Videl som jedny davnejsie ale potom uz dlho nie. Az dnes. Ani si neviete predstavit ako som sa tesil. Bolo ich dost vela na relativnej velkej ploche takze mozno su aj viaceri.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29798 od jozef_capka
Odpoveď od jozef_capka na tému Chov zajaca poľného
Tak toto nechápem- &quot;Slovensko je krajina prostá brucelózy&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.116 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 512 návštevníkov a žiadni členovia on-line