Značenie zveri po zásahu vaše skúsenosti:Komora, na mäkko, svalový zásah a iné farba po postrielaní

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #26875 od plantex
Zaujimava tema,rad sa nieco dozviem aj ja... Strelil som srnu na komoru.srdce.Poloplast S&B 9,7g kal. 30-06sprg odbehla cca 30m.Bol som prekvapeny ale zaujimavejsie bolo ze po vystrele vykopla,ako pri zasahu na mako...Nie vzdy sa zver sprava ako by sme chceli alebo ako by sa mala ... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #26880 od steyr
To bude zaujímavá diskusia:liar:! Okrem umiestnenia rany ešte zopár detailov:-
<br/>
<br/>- na čo strieľam
<br/>- aký kaliber
<br/>- aké strelivo
<br/>- v akom stave bola zver (kľud, beh, stres)
<br/>- atď., atď, ...
<br/>Teším sa, nik nie je majster sveta, aby z toho niečo nezískal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #26884 od Bubi
Uplne rovnaka reakcia.Ja som strielal 9,1gNos.7RM.Cista komora,znacenie ako na mäko, a odbehnutie cca 30-40m.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #26887 od eso
ja som minulý rok ulovil srnča s 30-06tkou, 11,7g poloplášť na cca 80m. Neznačilo vôbec nič, aj keď bola rana umiestnená na komoru /pečeň/. Odišlo cca 50m a vkľude si zaľahlo a pomaličky..... Ono tieto silnejšie kalibre nedokážu pri malom odpore /napr. telo srnčaťa/ odovzdať energiu.
<br/>Toť moja skúsenosť.
<br/>
<br/>Ale čo sa týka jelenej zveri - vždy mi značila zásah tak ako bol umiestnený - komora, vzopretie na zadných a odbehnutie, srdce a pod. Jediný krát mi značilo jelenča komoru /srdce/ vyhodením zadných nôh čo som si myslel, že mi to ušlo dozadu, ale to bolo z dôvodu, že zásah bol cez spodný kåb lopatky a preto ho podlomilo, bolo to presné srdce.
<br/>
<br/>Zaumavosťou je aj to, že kamarád má 7/57R, RWS KS. Lanštiak na 50-60m po zásahu na komoru značil skôr ako zásah na chrbticu. Sadol si a skvíkol. Potom odbehol asi 100m a zhasol. :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #26961 od Elo
Ja som raz strelil na srnča s 243 W, strela Winchester Power point, 6,5 g poloplášť, streľba s pokľaku na cca 80 m. Po rane srnča zostalo stáť, nohy naširoko rozkročené, prebil som, myslel som že som chybil a chcel som ranu opakovať, no v puškohľade som videl, ako srnča po chvíli začalo triasť a o pár sekúnd padlo na zem a zhaslo. Boli zasiahnuté pľúca a časť srdca. Žeby šok?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #27180 od Hagen
minuly tyzden som strelil jelena 120kg....asi 80m bol v behu pretoze som prvu ranu chybil...stal v takej stanglovine a kracal , tak som strielal a gula pravdepodobne ostala v stanglovine....on sa rozbehol..uz som mal prebite a strielal znovu...v behu dostal...tesne pred hustinou....vyhodilo ho na zadne ...ako kona v nejakom filme a na mieste zhasol.....strela H-mantel od RWS 12,1g ,raz 8X60S......bolo prestrelene priamo srdce....ani kvapka farby a to bol sneh....vsetko ,ako s apotom ukazalo, farbil dnu....a gula nim nepresla .....asi zauradovalo aj stastie trosku lebo pozicia to nebola lahka...sice som si oprel o strom...ale vzdialenost a beh po prvej rane urobia svoje....bol to moj prvy jelen....a mal som z neho naozaj velku radost, lebo islo o spravny odstrel co sa tyka chovnosti.....skoda, ze uz nerobia H-mantely v mojej razi...presiel som na strelivo s nizsou gramazou{DK 11,7} a dvojitym jadrom...svoje skusenosti urcite napisem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #27192 od miso
Prasa-asi 80m, stálo trocha na ostro,mierené tesne za lopatku. Po rane sa začalo krútiť okolo zadku. Odbehlo asi 40m do kopca, tam sa stočilo a vrátilo späť, následne zhaslo. Komorová rana,strela chytila kraj srdca. Výstrel za posledným rebrom-preto taká reakcia po výstrele.
<br/>Vysoká, po výstrele vyhodila zadnými nohami, po pár prebehnutých krokoch zaľahla-následne dostrelná rana. Prvá rana ušla(nevydýchaný),trafila zver tesne pred stehnom, odrazila sa od kosti,preletela naprieč kde uviazla pod kožou medzi rebrami na protiľahlej strane...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #27207 od Akela
Prvý jelen? Tak gratulujem a lovu zdar! Toho prvého si každý pamätá.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #27209 od Hagen
Zdar!!!...dakujem....na toho urcite nikdy nezabudnem....bol to krasny zazitok aj pekna trofej

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 4 mesiacmi #27267 od steyr
Lanštiak 60 kg, cca 60 metrov, rana ako z knihy, kus v kľude. Srdce roztrhnuté ako po dum dum na niekoľko častí, beh dolu poľom cca 80 m, otočka, takmer po vlastnej stope späť, zhasol cca 30 m od nástrelu. Na nástrele žiadna farba, po celej dráhe žiadna farba. Po nájdení : priestrel8o cez srdce, cez rebrá von, pod kusom placka farby ako detská dlaň. Dôvod: tukom zatiahnutá výstrelná. Nebyť mojej istoty a zvuku &quot;trafenej&quot; rany, ani ho možno nedohľadám. Cal. 7x57R , SB SPCE 11,2g. Nazažijem, neverím:-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49956 od Akela
Napíšem to sem, lebo neviem, kde by sa to hodilo. Takmer pri všetkých kalibroch, ktorými som poľoval, som takmer vždy počul zásah, ak som zver trafil. Kamarát, ktorý pár rokov poľoval mi hovorí, že to nie je možné. Už mu to inak nedokážem vysvetliť, len príkladmi z praxe. Prosím, napíšte stručne, či počujete zásah alebo nie. Ďakujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49957 od spider
Ahoj.Mal som možnosť byť pri individuálnych polovačkách aj ja sám som už nejaké tie kusy strelil a môj názor:záleží aj od velkosti a rýchlosti strely,od poveternostných podmienok a hlavne od vzdialenosti kusu na ktorý strielaš.Čiže nie vždy je počuť dopad.A pravda že aj to kam bol kus trafený.Toto sú čiste moje poznatky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49964 od Akela
Mám na mysli streľbu z posedu, keď je absolut kľud a samozrejme na viac ako 50m.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49966 od kurt
Ja svoj zásah nepočujem, ale počujem zásah ak strieľa niekto iný na inom posede. T.j. zásah je počuteľný, ale ja som pri streľbe tak sústredený na samotný výstrel a zver, že nevnímam okolité prostredie tak ako normálne. Okrem toho, ak strela letí ďalej, tak to je počuť. Ale to by sa nemalo stávať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49967 od spider
Ak je to na väčšiu vzdialenosť tak určite áno.A asi najviac je počuť dopad v oblasti zadná komora,pečeň,bachor.Niekedy pleskne ako facka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49974 od miso
Ja pri svojom kalibri zasah raz pocujem, inokedy nie. Zalezi aj na podmienkach-ci je za zverou les,alebo stoji na otvorenom priestranstve, ci strielam v dolinke alebo do kopca(dost robi aj moznost ozveny, kto strielal na otvorenom poli, vie,ze tam je zvuk vystrelu diametralne odlisny ako napr. v hore), vzdialenost-ako napisal akela do 50m som to nepocul nikdy. Pokial striela niekto iny, tak zasah pocujem v 95% pripadov, vacsinou pokial sa striela so strelou, ktora ma nizsiu ustovu rychlost. Moj osobny nazor je ten, ze zvuk dopadu strely hodne zalezi aj na tom pod akym uhlom a v akom mieste, resp. pri akej rychlosti strela na telo zveri dopadne...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49984 od Bubi
Suhlasim s kurtom..pri vlastnej strelbe som zasah nikdy nepocul...ak vsak strielal a uspesne zasiahol zver kolega ..zasah sa dal identifikovat.Hlavne pri strelach so striž.hranou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49988 od astronom
Ja strieľam s 30-06. Vo väčšine prípadoch som dopad strely na zver počul. Isteže že záleží na vzdialenosti zveri od strelca. Tých 50m je asi hranica, kedy zvuk výstrelu splynie s ozvenou nárazu. U malorážky je to iné, pomalšia strela počuteľná vzdialenosť je kratšia. Či vplýva na počuteľnosť nárazu aj konfigurácia terénu ma veru nenapadlo skúmať :).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #49993 od Elo
Súhlasím s názormi a skúsenosťami kolegov predo mnou. Poľujem s kalibrom 30.06. Dlhé roky som používal strelivo Norma so strelou VULKAN 11,7g. S touto strelou som takmer VŽDY počul &quot;zásah&quot;, čiže dopad strely na telo zveri, dokonca aj u subtílnej zveri ako srna, alebo dokonca líška. Teraz momentálne 2. sezónu používam české S&amp;B so strelou PTS 11,7 g a tu som trochu sklamaný - nepočujem to typické plesknutie, resp. málo kedy. A pri nočnom love diviakov, pri krátkom oslepení strelca plameňom výstrelu mi ten zvuk dosť chýba. :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 5 mesiacmi #50089 od sipik
Ahojte, poľujem v poľnom revíri, používal som 30-06, tam som zásah počul len raz, rana na mäkko. Teraz srnčiu strieľam 8,1g strelou Nosler (6,5x57R Hirtenberger) a prakticky všetka zver v ohni, 2x sa mi stalo, že neznačila vôbec, len vyrazila dopredu a zhasla po 30m. Raz srnec strelený na strašne nízku komoru, výstrel bol cez prednú nohu a značil vyhodením zadných nôh, žiadne vzopretie sa, ako sa píše. Inak pri 6,5 počujem každý zásah, komorové zásahy dokonca dunia až sa ľakám, či to neuletelo na bachor. Líšku som podstrelil, chytil som ju na prednú nohu a tiež bolo počuť zaprašťanie. Včera srna na takých 50m, komorová rana na otvorenom priestranstve, počul som zásah, srna ostala v ohni. Toť moje skúsenosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 131 návštevníkov a žiadni členovia on-line