Lov diviačej zveri počas celého roka

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32490 od martinhruska
Lov diviačej zveri počas celého roka bolo vytvorené martinhruska
Ministerstvo vydalo vyhlášku, kde povoľuje odstrel diviačej zveri počas celého roka bez ohľadu na vek a pohlavie. Z toho vyplýva, že po celý rok sú dovolené strieľať aj diviačice!!! Je to hnus. To sas zas na ministerstve niekto nudil, keď vydal takúto direktívu? Som zvedavý, kto má to svedomie a vystrelí teraz na diviačicu , ktorá je plná, ak už niektoré nemajú aj mladé. :[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32497 od vp
Odpoveď od vp na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
To je hnus.
<br/>Ale jedna sa naozaj o vsetky vekove kategorie? Takze je tam urcite zahrnuta aj vodiaca diviacica?
<br/>Nevies nahodou kde by som mohol na internete najst tuto vyhlasku? Diky

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32505 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Aj mňa by zaujímalo o akú vyhlášku sa jedná. Hoď sem link, alebo číslo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32506 od puro
Odpoveď od puro na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Ale toto podlieha schvaleniu statnej spravy a hospodar v tomto obdobi dostane akurat prasce.Ide o monitoring na kmo.Samozrejme hospodar musi o odstrel poziadat.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32507 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
To sas zas na ministerstve niekto nudil, keď vydal takúto direktívu?
<br/>Prečo to chápeš ako direktívu? - Ja to chápem ako možnosť. A každý rozumný hospodár bude tak hospodáriť, aby si nesiahol hlbšie do kmeňového stavu. My napríklad, aj keď takáto možnosť je, poľujeme diviačiky na monitoring až od mája - a to iba lanštiaky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32530 od MAX2
Odpoveď od MAX2 na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Bratislava 07.02.2008
<br/>Číslo: 953/2008-720/14
<br/>
<br/>Vec: Výnimka z času lovu diviačej zveri v roku 2008
<br/>
<br/>
<br/>
<br/> Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky po dohode s Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky z dôvodu potreby zníženia početnosti diviačej populácie v súvislosti s klasickým morom ošípaných a kontrolou jeho výskytu a šírenia, podľa § 14 Vyhlášky MPVž SSR č. 172/1975 Zb. o ochrane a o čase, spôsobe a podmienkach lovu niektorých druhov zveri v znení neskorších predpisov
<br/>
<br/>povoľuje výnimku
<br/>
<br/>z § 2 ods. 1 písm. a) bodu 7 citovanej vyhlášky a stanovuje čas lovu diviačej zveri prevšetkých užívateľov poľovných revírov na území Slovenskej republiky nasledovne:
<br/>sviňa divá - diviak, diviačica, lanštiak a diviača - od 1. 2. 2008 do 31.1.2009.
<br/>
<br/> Zároveň povoľuje lov tejto zveri formou spoločných poľovačiek v čase od 1.10.2008 do 31.1.2009.
<br/>
<br/>Povolením výnimky nie sú dotknuté osobitné predpisy o ochrane prírody, ani ostatné ustanovenia platných poľovníckych predpisov.
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>Ing. Marián Ondrejčák
<br/>generálny riaditeľ

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32531 od MAX2
Odpoveď od MAX2 na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Zase je to len rozhodnutie od stola, ktoré urobí medvediu službu... komu asi? Diviačej zveri asi vôbec nie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32534 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Absolútne súhlasím s astronomom. V združení kde pomerne často hosťujem to riešia rovnako.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32537 od papo
Odpoveď od papo na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
ono to také proti rozumu asi nie je. diviakov je požehnane, a čo je najhoršie, na dolniakoch majú pozitívne vzorky kmo. porovnal som situáciu s čechmi, a tam je ministerstvom doporučený aj lov vodiacich diviačíc. u nás to tak tvrdé zatiaľ nie je. zatiaľ som nikde nenašiel, žeby to niekto doporučoval. týmto opatrením sa skôr rozväzujú ruky tam, kde je znižovanie opodstatnené.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32549 od yegi
Odpoveď od yegi na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Martin, už si v obraze aj na tejto stránke?:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32550 od vp
Odpoveď od vp na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Papo, vies ty vobec co sa stane ked sa vystreli vodiaca diviacica? Odhliadnuc od toho ci je plna alebo nie? Pocul si niekedy teoriu, ze vodiaca diviacica hormonalne ovplyvnuje mladsie diviacice v skupine? A to znamena, ze vsetky diviacice ak sa dostanu, tak sa dostanu do ruje naraz, alebo v termine priblizne rovnakom ako je termin vodiacej diviacice.
<br/>Predstav si ked sa vyluci hlavna diviacia zo skupiny co sa stane?
<br/>Ano..., cela skupina sa rozpadne a vsetky mladsie diviacice, a aj tie ktore by nemali byt toho roku v ruji, sa dostanu do ruje. Samozrejme, tu vyplyvaju dalsie problemy, ako jesenne vrhy mladych diviacic, ktore su slabe a preto vidime velmi slabych&quot;lanstiakov&quot; obcas v januari v reviroch.
<br/>Ale nestane iba toto, stane sa ze kazda diviacica bude mat ten isty rok vrh. A samozrejme populacia diviakov sa paradoxne neznizi, ale zvysi.
<br/>A to iba vystrelenim hlavnej diviacice!!!
<br/>Takze logicke pre znizenie populacie, je vystrelit co naviac lanstiakov zo skupiny ako je mozne, a zakonom dovolene.
<br/>Je to logicke od nasich zakonodarcov???? Nemyslim, co myslite vy?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32553 od papo
Odpoveď od papo na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
;), ja diviaky mám rád, a viem o nich dosť, tak mi nepodsúvaj odstrel vodiacej. to, čo som napísal, je pravda, aj v čhecách. a to opatrenie sa nezrodilo z ničoho, a odstrel vodiacich tam povolený nie je. ono keď je problém, tak ho treba riešiť! a toto je zatiaľ bežné, štandartné riešenie, známe aj z minulosti pri rozšírení kmo. a netreba zabúdať, že do riešenia problému ešte vstupuje lesný úrad, ktorý ti v konečnom dôsledku povie, čo máš strieľať. ak dá do plánu aj vodiace, daj vedieť.
<br/> vzbåkli tu emócie, ale tentokrát si myslím, že zbytočne;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32555 od vp
Odpoveď od vp na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Papo, ja ti naozaj nepodsuvam nic. Myslim, si ze kazdemu kto sa zapoji do diskusie aspon trosku zalezi na nasej prirode.
<br/>A problem nie je medzi nami polovnikmi, ktori debatuju tu o tejto problematike. Pretoze asi kazdy z nas si uvedomuje problemy s diviacou zverou, a Cechy su perfektny priklad.
<br/>Ja a asi tak aj Martin tu chcel hlavne poukazat aka nezmyselna vyhlaska to je. A dalsia vec je ze my co sme tu asi nepojdeme prave teraz do reviru a strelime tam vodiacu diviacicu, ale to sme my. Kolko &quot;polovnikov&quot; je takych co to bez mihnutia oka spravia, a este si povedia: &quot;ved je to v novej vyhlaske, tak co???&quot;
<br/>Takze tu je podla mojho nazoru problem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32570 od papo
Odpoveď od papo na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
asi si celkom nerozumieme:{, kto káže strieľať na vodiacu diviačicu? tak načo sa to stále rozoberá?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32571 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Ako som už napísal, vyhláška nie je žiadnou dogmou, stanovuje len určitý rámec. Vyhlášku na drobné rozmieňa lesný úrad s ohľadom na miestne podmienky. No a v neposlednom rade je tu hospodár poľovného združenia, ktorý vydá povolenku na lov a až potom je poľovník realizujúci odstrel. Nemyslím si, že dôjde k nejakej hromadnej likvidácii diviačic. Nepodceňujme až tak celý tento reťazec ľudí čo vyhlášku uvádzajú do praxe.
<br/>O tom, že vystrelením staršej vodiacej diviačice z čriedy sa naruší sociálna štruktúra čriedy nemusíme polemizovať. Je však aj pravdou, že nie všetky staršie vodiace diviačice sú súčasťou nejakej čriedy - sú aj samotárske diviačice. A sú aj mladé vodiace diviačice, ktoré sa dostali do ruje práve vystrelením staršej vodiacej diviačice. A myslím si že ulvením týchto mladých vodiacich diviačíc sa nenapaácha veľa škody.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32578 od vp
Odpoveď od vp na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
To je pravda, vtedy uz to zalezi na svedomi dotycneho cloveka, ci bude polovat na taketo diviacice pocas obodbia ked sa predpoklada ze je plna alebo ma mlade.
<br/>A tiez si myslim, ze diskusia sa prenasa uplne inym smerom ako bolo mienene. Ale nevadi. Pozrite si prispevok od MAXA2, ktory tam tuto vyhlasku napisal: &quot;svina diva - diviak, diviacica, lanstiak, diviaca - od 1.2.2008 do 31.1.2009&quot;
<br/>Takze tu sa naozaj rozvazuju ruky, ale bohuzial neviem komu.
<br/>Co sa tyka lesnych uradov, tak tie daju povolenie na odstrel presne take iste, akurat to vyjadria v cislach pre kazdy revir.
<br/>A hospodar? tak to zalezi na nom.
<br/>Ja nehovorim, nestrielat na diviacice pocas obdobia ked sa nepredpoklada ze su plne. Ja hovorim, ze toto mohlo byt nejako charakterizovane v tej vyhlaske, a ze zasae to niekto spravil &quot;od stola&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32580 od papo
Odpoveď od papo na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
jedna vec sú city, druhá je realita. odstrel lanštiaka je povolený štandartne tuším do konca februára, a nedelí sa na pohlavie. nestretol si sa ešte s prípadom, že lanštiačka už bola plná? Druhá vec: popisuješ, akú paseku narobí odstrel vodiacej. samozrejme, že to platí, ale v prípade, že ja v revíri jediná. a po tretie, popýtaj sa v revíroch, kde už mali problém s kmo, ako ho riešili. a o to tu ide, pretože jednotlivé LÚ poznajú situáciu, a podľa nej dajú plány lovu. a výraz diviačica neznamená vodiaca diviačica! ešte raz: nevidím, žeby niekto niekto niečo povoľoval od zeleného stola, ale vidím, že ministerstvo reaguje na vzniknutú nebezpečnú situáciu, a adekvátne. ono ten horší variant môže prísť, pokiaľ sa súčasnú situáciu nepodarí zvládnuť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32589 od hajny
Odpoveď od hajny na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Pre VP. Konenečne poriadna a správna vyhláška!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32601 od vp
Odpoveď od vp na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
Tak ja uz zacinam byt z toho naozaj jelen. Pre mna vzdy bola diviacica, diviacica. A je jedno ci bola vodiaca, alebo nie, alebo bola veduca!! A lanstiak bol vzdy pre mna jedinec z minuleho roka bez udania pohlavia, presne tak ako diviaca.
<br/>Samozrejme ze som sa stretol s pripadom ked bola lanstiacka plna, ale spravna otazka je preco bola plna?? V spravnej hierarchii by ta lanstiacka plna nemala byt.
<br/>Za druhe: Treba si vysvetlit pojmy veduca a vodiaca diviacica, lebo to je rozdiel. Ja som hovoril o veducej diviacici, aj ked ja osobne by som sa pokusal nestrielat ani na vodiacu. Jasne ze nie vzdy je lahke to rozlisit. A to ze veduca diviacica je v reviri jedina, to si myslim ze nie je spravne tvrdenie.
<br/>Po tretie: takisto si treba uvedomit, ze co ty stale hovoris o KMO. Tato vyhlaska sa vztahuje, citujem: &quot;z dôvodu potreby zníženia početnosti diviačej populácie v súvislosti s klasickým morom ošípaných a kontrolou jeho výskytu a šírenia&quot;. To znamena ze oni tu hovoria o urcitej prevencii a monitoringu, ale nehovoria o pripade kde sa KMO vyskytlo. Vtedy do tohto vsetkeho este vstupuje Statna veterinarna a potravinova sprava SR v zastupitelstve svojimi regionalnymi spravami. A vtedy samozrejme su povolene aj ine pravne postupy a to hlavne v ohnisku a ochrannej zone v tomto pripade vyskytu KMO.
<br/>Takze pozor!!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 1 mesiacom #32602 od papo
Odpoveď od papo na tému Lov diviačej zveri počas celého roka
no tak si zavolaj napr do nových zámkov, a budeš mať jasnejšie! kmo tu reálne je! netušil som, že nevieš o výskyte kmo:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.143 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5579 návštevníkov a žiadni členovia on-line