Septembrové číslo časopisu Poľovníctvo a rybárstvo vychádza 2.9.2005.
Z jeho obsahu vyberáme:
Z jeho obsahu vyberáme:
Prečo nám ubúdajú medailové jelenie trofeje?
Pokles možno zastaviť
Pokles možno zastaviť
Ing. MILAN MIČURA
Úroveň poľovníctva v jednotlivých štátoch posudzujeme hlavne podľa kvality trofejí. Slovensko patrí medzi popredné štáty, ktoré sa na medzinárodných výstavách hrdili mnohými kapitálnymi parohmi, rohmi a lebkami. Vzhľadom na klimatické a genetické podmienky netvorili jelenie trofeje absolútny vrchol, ale množstvom a krásnou stavbou sa radili na popredné miesta a boli obdivované návštevníkmi výstav.
Žiaľ, v poslednom desaťročí u nás kvalitné jelenie trofeje ubúdajú, čo evokuje zamýšľať sa nad príčinami, spôsobujúcimi tento úpadok.
Kamzíky v Jaloveckej doline
MILAN BALLO, Správa TANAP-u
V knihe Naša zverina autor príspevku Venator píše: „Neviem si ani
predstaviť, čo by sme stratili, keby nebolo na našich holiach kamzíkov
s ich sympatickým zovňajškom, stojacich vysoko nad ostatnou zverinou,
vyznačujúcich sa ušľachtilou osobitosťou, jemnou rozmyslenou hravosťou,
a keď treba, aj bojovnou pohotovosťou.“ V tom období bol ešte v Tatrách
kamzík poľovnou zverou. Na území Západných Tatier prvý úlovok
zaznamenali v roku 1893 v Kamenistej doline. Kamzíka ulovil kokavský
mlynár Štefan Harman. Z Bobroveckej doliny je prvý oficiálny úlovok
známy z roku 1912, kedy kamzíka ulovil miestny horár.
Poľovnícky raj je drina
Ing. JOZEF HERZ, PhD.
Poľovnícky raj je drina
Ing. JOZEF HERZ, PhD.
Keďže chýry o bohatých výradoch spravidla ďaleko zaletia, už dlhší čas sa o nich vie aj v súvislosti s PZ Vlčany. Spomínaná oblasť bývalého Galantského, dnes Šalianskeho okresu, bola známa bohatými úlovkami už niekoľko desiatok rokov. Kto detailnejšie nepozná tento rovinatý kraj pri pravom brehu Váhu, mohol by sa na základe kusých správ nazdávať, že v revíri pokladanom za poľovnícky raj sa zver množí sama od seba, bez zásahu človeka. Možno to tak bolo v minulosti, keď úrodnú zem obrábali ľudia iba pomocou domácich hospodárskych zvierat a vlastnými rukami. Lenže v súčasnosti sa aj tu, podobne ako v iných oblastiach Slovenska, platí každoročne daň za veľkoplošné hospodárenie a s ním súvisiacu mechanizáciu a donedávna aj nadmernú chemizáciu poľnohospodárstva i v podobe stavov zveri.
Sitnianski rytieri v zelenom
FEDOR MIKOVIČ
Stará ľudová povesť hovorí, že v kamenných komnatách, vyhåbených do útrob Sitna, sídlia odvážni rytieri. Ich rozprávková družina sa zobudí a na cestu po krajine sa vydá vtedy, keď bude na Slovensku najhoršie. Zostáva nám len veriť, že takéto časy máme už za sebou a že naša i budúce generácie obyvateľov Slovenska nebudú pomoc sitnianskych rytierov potrebovať. Ale nepochybne sa v budúcnosti zíde pomoc geológov a baníkov, veď podzemie Štiavnických vrchov, ktoré sú najväčším sopečným pohorím na Slovensku, ešte stále ukrýva rudonosné žily, ktoré okrem zlata, striebra a železa obsahujú až 140 druhov ďalších vzácnych farebných minerálov a kovov.
Najvyšším, 1 009-metrovým vrcholom Štiavnických vrchov je legendárne Sitno. Na jeho severných svahoch sa rozprestiera Tatárska lúka, dnes porastená malebnými brezovými hájikmi. Tieto miesta obýval už človek lužickej kultúry, to znamená, že boli osídlené okolo tisíc rokov pred naším letopočtom. Hlinené a bronzové nálezy dokazujú, že svahy Sitna osídlili aj Slovania. Na nižšom výbežku Sitna, na Sitienci, vo výške 776 metrov nad morom, sú zrúcaniny hradu zo 16. storočia. Túto oblasť botanicky a archeologicky preskúmal Andrej Kmeť, prenčovský farár, ktorý na Tatárskej lúke objavil žiarové lužické pohrebisko a povyše neho známu lokalitu šípových ruží. Z nich botanicky opísal a spracoval 60 vzácnych druhov.
Historické zvernice na Slovensku II.
Kráľovské zvernice
Ing. LADISLAV MOLNÁR, PhD.
Poľovné revíry prvých uhorských kráľov z rodu Arpádovcov (1000-1301) boli práve na Slovensku v kráľovských lesoch, v ktorých boli vyhradené kráľovské loviská: Zvolenský les, Vígľaš, Slovenská Ľupča, Liptov a tiež Turiec, kde zároveň vybudovali aj kráľovské poľovnícke hrádky.
V spomínanej dobe si však takéto poľovačky vyžadovali doslovné expedície a napriek dôkladnej príprave a početnému personálu nikdy nebol zaručený očakávaný úspech. Práve preto už v 12. storočí v tunajších pralesoch vyhradili miesta pre kráľovské poľovačky, v ktorých sústredili zver.
Na predplatiteľov čakajú pekné ceny
Ako sme vás, vážení čitatelia, už informovali na 3. strane nášho časopisu, pre tých, ktorí si Poľovníctvo a rybárstvo na rok 2006 predplatia na adrese redakcie (PaRPRESS, s. r. o., Koceľova 17, 821 08 Bratislava 2 alebo PaRPRESS, P. O. Box 3, 820 05 Bratislava 25) do 15. decembra tohto roku, sme pripravili predplatiteľskú súťaž o hodnotné ceny
za viac ako 100 tisíc korún,ktoré venujú naši sponzori a vydavateľstvo PaRPRESS, s. r. o.
Pripomíname, že pre čitateľov, ktorí si časopis predplatia priamo cez naše vydavateľstvo, bude jeho cena 30 Sk za jedno číslo. Pre čitateľov, ktorí si PaR predplácajú cez Slovenskú poštu alebo kupujú vo voľnom predaji je stanovená cena časopisu vo výške 40 Sk. Pri ročnom predplatnom 360 Sk priamo cez naše vydavateľstvo teda ušetríte 120 Sk. Navyše je tu opäť možnosť predplatiť si Poľovníctvo a rybárstvo v našom vydavateľstve na polrok (180 Sk) alebo štvrťrok (90 Sk). Na zaplatenie predplatného slúži čitateľom, ktorí si v tomto roku PaR predplatili priamo cez naše vydavateľstvo, poštový peňažný poukaz typu U vložený v tomto čísle. Všetkým je k dispozícii vzor vyplneného šeku, uverejnený na vedľajšej strane. Pripomíname, že rovnaký poštový peňažný poukaz typu U dostanete na ktorejkoľvek pošte.
Výhercov vyžrebujeme za prítomnosti notára začiatkom januára 2006 a ich mená uverejníme vo februárovom čísle časopisu Poľovníctvo a rybárstvo v roku 2006.
Základné vlastnosti ďalekohľadov
Tomáš Krivjanský
Tak ako v každej ľudskej činnosti sa kladie dôraz na odbornosť, treba ju dodržiavať aj v poľovníctve pri pozorovacej aj streleckej optike. Preto je vhodné oboznámiť sa s presnou terminológiou a používať ju.
Neodpustiteľnou povrchnosťou je zamieňať si v optike okulár s objektívom, optickú mohutnosť - výkonnosť ďalekohľadu za šera - s pracovným výkonom. Poznáme však napríklad aj výkonnosť športového strelca.
Jesenné mámenie II.
Dravce so psími tesákmi
ROMAN ZUPKO
Zubáče ma fascinujú svojou eleganciou, dravosťou a v neposlednom rade aj húževnatosťou a bojovnosťou. Po rokoch rybárčenia som si vyselektoval iba dve nástrahy, ktoré používam pri ich love. Sú to:
Twistery
Sú mojím číslom 1 v love zubáčov. Na to, že zubáče obľubujú vretenovito sa pohybujúce nástrahy, prišli už naši starí otcovia, keď na ich lov používali kúsky slaniny, ktorej tvar a veľkosť si strážili ako dedičný poklad.
Nenáročný všežravec
ROMAN ZUPKO
Jalec je ryba veľakrát zatracovaná a ospevovaná zároveň. Osobne som rád, že z kulinárskeho hľadiska má menší význam, a preto sa len málo rybárov špecializuje na lov tohto všežravca. Z pohľadu rybára je jalec vzhľadom na svoju nenáročnosť aj všežravosť predpokladom skvelej rybačky. Zanedbateľná nie je ani priemerná veľkosť úlovkov, aj keď staré jedince dokáže oklamať len excelentný rybár. Mňa jalec priťahuje svojou ostražitosťou - najmä väčšie jedince dokonale preveria rybárov um a cit pre danú lokalitu. Jalec dokáže zabrať s takou razanciou, že pretrhne vlasec na zle nastavenej cievke navijaka, dokonca sa mi stalo, že som raz po jeho prudkom zábere len tak-tak udržal v ruke prút. Ale hoci sú jeho zábery skutočne excelentné, v nástrahách si dokáže vyberať.
Najlepší európski rybári sa stretnú na Slovensku
Slovenský rybársky zväz je členom medzinárodnej rybárskej športovej organizácie CIPS (Confederation de la Peche Sportive), ktorej poslaním je združovať členské štáty, bojovať za čistotu vôd, podieľať sa na rozvoji vedy a výskumu v rybárstve a najmä rozvoj rybárskych súťaží v love rýb udicou na plávanú, na mušku a v rybolovnej technike. V uvedených disciplínach vyhlasuje CIPS každoročne svetové, prípadne európske majstrovstvá.
Šírava udeľovala majstrovské tituly
JÁN SISÁK
Športová komisia pri Rade SRZ v spolupráci s MO SRZ Michalovce pripravili na Zemplínskej šírave v dňoch 9.-10. júla Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v love rýb udicou, na ktorých si 56 súťažiacich zmeralo svoje sily v boji o majstrovské tituly. Súťažili družstvá aj jednotlivci v kategóriách seniori a ženy (kadeti a juniori už svoju súťaž absolvovali v máji v Považskej Bystrici).
Prečo je dobré vybrať sa na liene s guľôčkami boilies?
Na vlas(ec) presne
Nielen kapry, ale aj liene možno cielene loviť na boilies. Samozrejme, nástrahu aj celú montáž treba zvoliť o číslo menšie, než používame pri love šupinatých kráľov našich rybníkov a jazier. Bohaté skúsenosti s touto efektívnou metódou má dánsky špecialista na lov nedravých rýb Jens Bursell, ktorý ich priblížil čitateľom nemeckého časopisu Fisch und Fang.
Kým mu však dáme slovo, pripomeňme si niekoľko všeobecných informácií a odporúčaní, lebo hoci je lieň sliznatý
(Tinca tinca) aj u nás veľmi rozšírenou rybou, nepatrí medzi naše časté, ba ani občasné úlovky.
Začiatok konca slovenského rybárstva?
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon predložil vláde na schválenie zákon, s ktorým rybárska verejnosť nemôže súhlasiť.
Slovenská vláda na svojom rokovaní 6. júla 2005 schválila návrh zákona o chove rýb a iných vodných živočíchov, ktorým sa upravujú spôsoby chovu a lovu na vodných plochách Slovenskej republiky. Zaujímalo nás, ako sa k navrhovanej verzii zákona postavilo vedenie Slovenského rybárskeho zväzu. S otázkami na túto horúcu tému sme navštívili tajomníka SRZ Ing. FERDINANDA BALÁŽA.
Kormorány (nielen) v číslach
TIBOR KRAJČ, JOZEF RIDZOŇ
Slovenská vláda na svojom rokovaní 6. júla 2005 schválila návrh zákona o chove rýb a iných vodných živočíchov, ktorým sa upravujú spôsoby chovu a lovu na vodných plochách Slovenskej republiky. Zaujímalo nás, ako sa k navrhovanej verzii zákona postavilo vedenie Slovenského rybárskeho zväzu. S otázkami na túto horúcu tému sme navštívili tajomníka SRZ Ing. FERDINANDA BALÁŽA.
Kormorány (nielen) v číslach
TIBOR KRAJČ, JOZEF RIDZOŇ
Od roku 1991 organizovala Slovenská akadémia vied a neskôr Spoločnosť pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) zimné sčítanie vodného vtáctva v SR. Výsledkom tohto programu boli aj údaje o početnosti kormorána veľkého. Tie sa však čiastočne líšili od odhadov prezentovaných Slovenským rybárskym zväzom (SRZ), ktoré SRZ získal monitoringom kormorána po náraste jeho početnosti na severe Slovenska v poslednom decéniu. Kvôli čiastočne odlišným údajom o početnosti bolo treba zorganizovať také sčítanie kormorána, ktorého výsledkom by boli čísla uznané všetkými spolupracujúcimi stranami. Požiadavka na uskutočnenie takéhoto spoločného sčítania bola aj jedným z výsledkov konferencie o kormoránovi v Žiline v novembri 2004.
Na Myslavskom potoku
Ing. STANISLAV GÉCI, MsO SRZ Košice
Vyše 20 km dlhý pravostranný prítok Hornádu - Myslavský potok pramení na východných svahoch Slovenského rudohoria v nadm. výške okolo 750 m, tečie juhovýchodným smerom a v Košiciach v nadm. výške 195 m ústi do Hornádu. Má plochu povodia 55 km2 a je rozdelený na dva rybárske revíry: revír č. 4-1500-1-1 Myslavský potok č. 1 sa začína od ústia po cestný most smerom na železiarne, Myslavský potok č. 2, revír č. 4-1510-4-1 pokračuje od cestného mosta na železiarne až po pramene.
Nepodceňujme sprievodné druhy rýb
RNDr. JOZEF MÁJSKY
V tých častiach Slovenska, kde máme historické údaje o zložení rybích spoločenstiev v 20., prípadne aj v 19. storočí (zvyčajne nie sú kompletné), máme v rukách veľmi cenný podklad, o ktorý sa môžeme oprieť pri obnovovaní rybích spoločenstiev na lokálnej alebo regionálnej úrovni. Mám na mysli reštitúciu ichtyocenóz, ktoré boli v dôsledku antropogénnych zásahov do životného prostredia rýb úplne zničené (otravy) alebo pozmenené v dôsledku znečistenia vody, zmien hydrologických pomerov, úprav koryta, likvidácie màtvych ramien, periodických vôd a pod.
O čo nám vlastne ide?
PAVEL GAJDOŠÍK, tajomník MsO SRZ Bratislava I
Myslím si, že už takmer každého z vás počas výkonu rybárskeho práva kontroloval člen rybárskej stráže, policajt, prípadne obaja súčasne. Vzhľadom na množstvo nových skutočností, ktoré stanovuje zákon a vykonávacia vyhláška sú názory na to, čo sa pod príslušným paragrafom, odsekom a citáciou rozumie predmetom čoraz častejších debát rybárov pri rybolove. Preto je aj na nás funkcionároch, kontrolóroch, verejných činiteľoch, aby sme rybárom nejasnosti vysvetľovali, čo sa dá odstránili priamo na mieste a, samozrejme, včas upozornili aj na prípadné nedostatky. Podotýkam, že ide o vysvetľovanie NAŠIM KOLEGOM, nie pytliakom, ale rybárom, ktorí majú zaplatené členské, zakúpenú povolenku, rybársky lístok a vlastne očakávajú od členov rybárskej stráže, že obhája aj ich záujmy a ochránia rybárske revíry pred pytliakmi. Preto by som chcel aj týmto spôsobom apelovať na členov rybárskej stráže, aby dodržiavali zákonom stanovené normy, smernice, organizačné poriadky, ale pritom posudzovali prehrešky členov voči disciplinárnemu poriadku bez emócií, s citom, eticky a bez zaujatosti. Z vlastnej skúsenosti viem, že oveľa viac pomôže upozornenie, odstránenie problému na mieste, ako podľa mňa možno neoprávnené odobranie povolenky, rybárskeho lístka a pod., o ktorom píšem v mojom príspevku.