20. apríla výjde májové číslo časopisu
 
 
 
OBSAH: 

Poľovník v máji * Zver v zajatí * Zimný spánok alebo latina? * Neviditeľné predátory * Vládca oblohy * Nízka hmotnosť parožia * Poľovník a moreplavec * Laici a veda * Rybár v máji * S udicou po Udave * Kráľovstvo kapitálnych dúhakov * Rožkové boilies * Húf ostriežov neunikol * Chrobák, ktorý sa neutopí * Aj do smiechu, aj do plaču... * Rýdzo súkromný biznis?


6 Poľovník v máji

Zverou mesiaca je srnec lesný, na ktorého začíname poľovať  v polovici mája. V tomto období sa naopak končí lov kohúta morky divej.
11 Zver v zajatí

Chov zveri v oplotenom priestore sa traduje už od stredoveku. Pre takýto spôsob chovu musíme zveri zabezpečiť základné požiadavky a dbať o jej dobrú „pohodu“.
14 Zrod životaSamičky v prírode musia zvládnuť priebeh pôrodu celkom samy a musia sa veru obracať, pretože „jedináčik“ je skôr výnimkou ako pravidlom.
18 Za hlucháňom


Hluchánie slečny spôsobujú hlucháním mládencom nemalé vzrušenie.  A vďaka nim nám každoročne pripravia nezabudnuteľné divadlo...

26 Zimný spánok alebo latina?

Existuje „fakultatívny zimný spánok“ jelenej zveri, alebo nie? Zaujímavá polemika sa rozvinula ako reakcia na článok z marcového čísla nášho časopisu.


36 Neviditeľné predátory

Nastalo obdobie útokov krpatých, ale o to dotieravejších parazitov. Nie sú však len nepríjemnou súčasťou návštevy lesa. Môžu totiž predstavovať aj smrteľné riziko.
31 S pokorou aj novou zbraňouŠtefan Kvietik
nám porozprával o slušnosti, úcte k prírode, poľovníckych zážitkoch a o všeličom inom...44 Vládca oblohy

Majestátny orol skalný je pôvodným obyvateľom našich hôr. Na mnohých miestach Európy ho už budeme hľadať márne, u nás však jeho veľkolepé krúženie môžeme vidieť na vlastné oči.46 Nízka hmotnosť parožia

Predpovede odborníkov aj laikov, že stavy zveri, ako aj parožia srnčej zveri v južných oblastiach Slovenska budú veľmi kvalitné. Nie všade sa to potvrdilo.48 Poľovník a moreplavec

Guy de Maupassant zbožňoval poľovačku a patril k oddaným obdivovateľom živej i neživej prírody. Zážitky z lovu divej zveri zvečnil aj vo svojich dielach.51 Laici a veda

Aj „nevedec“ môže pomôcť výskumu húb a aj jeho zdanlivo bežný úlovok môže byť cenným múzejným exponátom.
57 Rybár v máji

Oteplenie v prírode aktivizuje ryby aj rybárov. Okrem lovu sa rozbieha jarné zarybňovanie kaprom a plôdikom šťuky. Väčšina druhov rýb sa rozmnožuje práve v máji.


62 Divoch z AmerikyV európskych vodách si pstruh dúhový našiel svoje miesto už dávno. Napriek tomu u nás nikdy celkom nezdomácnel. Čím je pre naše vody prínosom, a čím nie?
68 S udicou po Udave

Takmer na štyridsať kilometrovom úseku menej známej, meandrujúcej rieky sa v minulosti darilo viacerým druhom rýb. Dnes je riečka je vhodná najmä  pre rybára romantika, ktorý sa nepachtí za istým úlovkom.70 Kráľovstvo kapitálnych dúhakov

Vyrovnávacia vodná nádrž Bešeňová na Váhu je vyhľadávané pstruhové kráľovstvo. Schádzajú sa tam však výlučne priaznivci metódy „chyť a pusť“.74 Rožkové boilies

Tieto nástrahové guľôčky majú unikátne vlastnosti. Vodu nasávajú postupne, takže dlho sa vznášajú nad dnom.  Ich výhodou je aj rôznorodosť príchutí.81Ryby nad štôlňamiPri zarybňovaní Košských mokradí by bolo žiaduce podporiť niektoré pôvodné druhy rýb, uplatniť by sa mohol predovšetkým lieň a dravce. 
84 Húf ostriežov neunikol

Regulačným odlovom pstruhov a lipňov v rieke Poprad zabránila hospodárska skupina rybárskej organizácie v Poprade možnému drancovaniu rýb.
87 Chrobák, ktorý sa neutopí

Metamorfóza potápnika obrúbeného sa začína pod vodou z vývojovej larvy. Je zaujímavé, že ako dospelý lovec dýcha vzduch nad hladinou cez trubičku vo vytrčenom zadočku .


90 Zabudnutá maškrtaKôrovce z našich potokov putovali kedysi za odberateľmi aj do cisárskej Viedne. Dnes u nás na račie hody v prírode spomínajú iba pamätníci.
92 Aj do smiechu, aj do plaču...

Pokračujeme v seriáli o pytliactve a loveckej zvrhlosti. Autor v ňom pripomína napríklad prípad z polovice osemdesiatych rokov minulého storočia s odsúdeným Stanislavom Babinským, „kráľom Oravy“.
94 Rýdzo súkromný biznis?

Rybári a ochranári bijú opäť na poplach. Varujú pred krátkozrakým využívaním energetického potenciálu rieky Váh. Pod Starhradom pri Strečne by mala vyrásť ďalšia vodná elektráreň!

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 202 návštevníkov a žiadni členovia on-line