Májové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza 26. apríla 2006
 
Poľovníci a ochrancovia hľadajú spoločnú cestu
Ing. DUŠAN KRAJNIAK, predseda Komisie pre poľovníctvo a životné prostredie SPZ
 
       Pri príležitosti Levických poľovníckych dní sa uskutočnilo prvé stretnutie poľovníkov a ochrancov životného prostredia. 
Početné stavy a úlovok srnčej zveri
PAVEL HELL, SIEZ Wien, Brno, Nitra,
JAROSLAV SLAMEČKA, SCPV, JOZEF GAŠPARÍK, SPU Nitra
 

Tohoročná tuhá a dlhá zima sa konečne skončila a poľovnícku sezónu začíname poľovaním na srnce, lebo jarný lov slúk nám bol zakázaný, a to nezmysluplne dokonca aj v horských oblastiach, mimo migračných trás vodného vtáctva, kde poľovanie na naše dlhozobky z dôvodu vtáčej chrípky naozaj nemohlo spôsobiť žiadne problémy. Skôr ako sa vyberieme na srnce však nezaškodí trochu sa zamyslieť nad súčasnou situáciou srnčej zveri a jej manažmentu u nás.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Ako odoberať vzorky
MVDr. RUDOLF JANTO,
Krajská veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica,
MVDr. VILÉM KOPŘIVA,
 

 
Krajská veterinárna a potravinová správa Trenčín
Pri riešení otázky klasického moru ošípaných (ďalej len KMO) diviačej zveri na Slovensku je jednou zo základných podmienok poznanie momentálnej situácie prítomnosti vírusu a protilátok proti KMO v diviačej populácii. Preto je dôležitý monitoring vykonávaný počas celého roku. Jeho kvalita závisí od počtu odobraných vzoriek na laboratórne vyšetrenie, ale aj od vhodnosti zaslaného materiálu.
 
  


Sviatok poľovníkov a  milovníkov prírody
Ľubo Trefný
 

 
V druhej polovici marca sa každoročne stávajú Levice miestom sviatočného stretnutia širokej poľovníckej aj nepoľovníckej verejnosti. Tamojšia chovateľská prehliadka s obsahom a programom obohateným o viacero podujatí, sa v posledných rokoch premenila na Levické poľovnícke dni. V tomto roku sa v levickom Dome kultúry Družba uskutočnil už ich 11. ročník. Bol tiež jednou z akcií pri príležitosti osláv 850. výročia prvej písomnej zmienky o meste Levice.
 
 
 
ME Salzburg 2006
Ing. ALOJZ KAŠŠÁK
 

V poradí už 8. ročník Majstrovstiev Európy vo vábení jeleňov sa uskutočnil počas poľovníckej výstavy Die Hohe Jagd & Fischerei & Off-Road 2006 v Salzburgu. Na súťaži sa zúčastnilo 19 vábičov zo siedmich štátov (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Nemecko a Rakúsko). Súťažiaci si zmerali vábičské schopnosti v štyroch klasických disciplínach: imitovanie hlasu jeleňa hľadajúceho jelenice, jeleňa, ktorý ovládol čriedu jeleníc a jeleňa vyhrážajúceho sa súperovi. Štvrtou disciplínou, ktorá v tomto roku rozhodla o víťazovi, bolo imitovanie jeleňa v kalisku.


Novinky z európskej metropoly

Europoslanec Peter Baco je členom Skupiny Európskeho parlamentu, ktorá má názov Trvalé poľovníctvo, biodiverzita a aktivity v prírode. V rozhovore s ním prinášame informácie o ďalších novinkách z tejto Skupiny.
 
 

Otec strelcov a sokoliarov
Ing. IGOR KOŠECKÝ,
Klub histórie slovenského poľovníctva pri SPZ
 


Jedným z najvýznamnejších učiteľov poľovníctva na Strednej lesníckej škole J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku (v tomto roku oslávila 210. výročie) bol Vladimír Černý (✩ 5. 11. 1926 - Ružomberok, ✝ 29. 3. 1993 - Liptovský Hrádok). Hoci bol učiteľom v tejto škole už skôr, poľovníctvo začal vyučovať až od školského roku 1965/66 a vyučoval ho až do svojej smrti. Bol poľovníkom - praktikom a má veľké zásluhy na vybudovaní poľovníckeho kabinetu a bohatých poľovníckych zbierok tejto školy. Vytvoril samostatnú učebňu poľovníctva a počas jeho pôsobenia sa rozvíjalo viacero poľovníckych odvetví.


Zo znaleckého denníka
Čo odhalila havária

Nevšedný tragický príbeh, v ktorom prišli náhle a neočakávane o život dvaja otcovia a živitelia rodín, vzbudil okrem smútku aj rozruch a veľké prekvapenie. Nebyť toho, že táto tragédia odhalila aj zákulisné pytliactvo a trestnú činnosť, patrila by k tým mnohým, pri ktorých k zbytočnému nešťastiu prichádza z trestuhodnej nepozornosti. Škoda, že život prináša aj takéto situácie, keď v tragických prípadoch je trest až príliš tvrdý a pre postihnutých aktérov stráca už, žiaľ, svoje výchovné poslanie.



 
 
 
Priateľstvá s poľovníkmi si užívam ako liek
Zhovárame sa s podpredsedom Národnej rady SR
JUDr. Viliamom Veteškom, poľovníkom a ochrancom prírody.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chovateľské prehliadky trofejí
 

 
Slovenský poľovnícky zväz je poverený Ministerstvom pôdohospodárstva SR organizovaním chovateľských prehliadok trofejí. Podľa pokynov Ústredia SPZ sa prehliadky na Slovensku v tomto roku uskutočnili v mesiacoch február a marec.


Umelecká výzdoba historických loveckých zbraní
ŠTEFAN ADAČA
 
 

Mnohí historici okrem skúmania konštrukčných systémov ručných strelných palných zbraní venujú pozornosť aj ich umeleckej výzdobe. Hoci výskum v tomto smere nemožno pokladať za ukončený, jeho doterajšie výsledky obohatili mnohé stránky histórie zbraní. Ďalšie výsledky skúmania určite prinesú nové zaujímavé poznatky, ktoré rozšíria naše poznanie o tejto osobitnej oblasti historických zbraní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

VÝCHOVA A VÝCVIK ŠTENIATKA
DUŠAN SLIVKA

Metódy výcviku sú spôsoby vplyvu psovoda na psa určitými podnetmi. Každá metóda má svoje prednosti, ale aj nedostatky, a je len na nás, ktorú zvolíme na výučbu príslušného cviku. Pri jej výbere treba zohľadniť povahu psa.
 
 
 

Začína sa  lov srnca
JOZEF FERENEC
 
 
 

Srnec lesný (Capreolus capreolus L.) je na Slovensku rozšírený po celom území od nížin Žitného ostrova až po lesnaté pásmo Vysokých Tatier. Patrí medzi autochtónnych zástupcov párnokopytníkov. Obľubuje lesnaté porasty prestúpené lúkami alebo poľami. Je veľmi prispôsobivý a v poslednom čase sa celoročne zdržiava aj na otvorených priestranstvách Podunajskej nížiny.
 
 


Máj - kaprov čas
Roman Zupko
 

 
Hoci oficiálne sa môžu kapry loviť až v júni, ministerstvo už niekoľko rokov udeľuje na ich lov výnimku a tak je pravidlom, že pár dní po zorganizovaní takzvaných gulášových pretekov sa kapry už loviť smú. Takže zaužívané porekadlo som si trochu prispôsobil práve na toto obdobie. Veď kapor je pre mnohých láskou na celý život.
Napriek tomu, že som už pár rokov prívržencom jemného spôsobu lovu kaprov, občas si k vode zájdem aj s tradičnými teleskopickými udicami a klasicky pomocou kàmidla a kukurice sa usilujem uloviť šupinatých obyvateľov vôd.

 
 

Bojovníčky riečnych prúdov
 
 
 

Tí, čo už mali na háčiku skutočne urastenú mrenu, vedia, že jej zdolávanie primeraným, športovým náčiním patrí v našich sladkovodných revíroch medzi výnimočné zážitky. Ako však mrenu prekabátiť? Rešpektovaný nemecký špecialista na kaprové ryby Jan Gutjahr má na to svoju „receptúru“. Podelil sa o ňu s čitateľmi časopisu Fisch und Fang.
 
 
 

Bielokarpatské potoky
Bošáčka a Klanečnica
 

RNDr. JOZEF MÁJSKY, ŠOP SR - Správa CHKO Biele Karpaty, Nemšová
Medzi najväčšie potoky odvodňujúce strednú časť Bielych Karpát, ležiacu medzi Veľkou Javorinou a Lopeníkom, patria potoky Bošáčka (z Moravy priteká ako potok Březová) a Klanečnica. Oba pramenia u našich západných susedov, prvý ústi do Váhu pri Trenčianskych Bohuslaviciach, druhý je zaústený do vážskeho kanála v Novom Meste nad Váhom.


Úspešne splnená úloha
Ing. TIBOR KRAJČ,
sekretariát Rady SRZ - odbor tečúcich vôd
 
V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa podarilo naplno pokryť zarybňovací plán dravými rybami. Predovšetkým zarybňovanie zubáčom bolo pokryté na 100 %, čo je určite pre mnohých rybárskych hospodárov ale aj rybárov potešiteľným konštatovaním.
  
 

Muráň č. 2
Ing. PETER BELEŠ
 

Pod Muránskou planinou sa juhovýchodným smerom rozprestiera údolie riečky Muráň, na ktorej sú vytvorené tri rybárske revíry, z toho dva pstruhové. Hoci je Muráň menej známa riečka medzi slovenskými riekami, o to je cennejšia a tajomnejšia. Keďže pstruhová sezóna je naplno rozbehnutá, predstavujem vám nový tip pre ozajs-tných „pstruhárov“. Je ním pstruhový revír č. 3-2360-4-1 Muráň č. 2 s nasledujúcim popisom: čiastkové povodie rieky Muráň od cestného mosta pri obci Gemerské Teplice po hať pri obci Mokrá Lúka, vrátane prítokov Suchý, Stredný, Mníšanský potok, Múrok, Jordan, Suchá, Lovnický potok.
 
 
 
 
 


Zásady bezpečného správania
Ing. PETER BELEŠ
 

Priľahlé pobrežné pozemky v okolí Liptovskej Mary využívajú okrem športových rybárov aj iné organizácie. Jednou z nich je EUROVIA - Kameňolomy s. r. o. Košice, ktorej predmetom činnosti je ťažba štrkopieskov a ktorá v Palúdzke pôsobí už dlhší čas. A keďže sa tam v minulosti viackrát odohrali kolízne, niekedy až nebezpečné situácie, uvedená organizácia odvolávajúc sa na zákon NR SR č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení zákona č. 95/2000 Z. z., v znení zákona č. 158/2001 Z. z. a v znení zákona č. 215/2004 Z. z. (ďalej len BOZP) po prerokovaní s Radou SRZ v Žiline vypracovala Zmluvu o výkone rybolovu v dobývacom priestore Liptovská Mara.
 
 
  

Ako na striebornom podnose
 
 
 

Presné nahadzovanie nástrahy kaprovým prútom pripomína streľbu z luku - vyžaduje sa filigránska technika, ktorú možno získať iba vytrvalým tréningom. Hlavnou cenou za presný zásah do čierneho býva trofejný kapor ulovený dakde na okraji tàstia na vzdialenom protiľahlom brehu alebo uprostred jazera, kam nikto z vašich konkurentov nemal šancu dohodiť. Ako to však urobiť - nahadzovať nástrahu na kapry nielen dostatočne ďaleko, ale aj maximálne presne? Bez tréningu to, samozrejme, nejde, ale kým s ním začneme, je namieste pripraviť sa aj teoreticky. Pomôcť vám pri tom môžu bohaté skúsenosti známeho kaprára, úspešného reprezentanta Ruskej federácie na mnohých medzinárodných podujatiach Eduarda Sidorova, s ktorým sa o tejto téme pozhovárala redakcia časopisu Rybolov Elite.


Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
zo 17. marca 2006,
ktorou sa vykonáva zákon č. 139/2002 Z. z. o rybárstve v znení neskorších predpisov




Partneri

Kto je online?

Práve tu je 187 návštevníkov a žiadni členovia on-line