Klenot medzi výstavami v Európe
PaedDr. IMRICH ŠUBA, výkonný riaditeľ K SPZ

Zdá sa vám zveličením tvrdenie, že naša výstava je klenotom medzi výstavami v Európe? Dovolím si vysvetliť jeho opodstatnenosť. Organizovanie výstav sa v Európe stáva pravidlom najmä v západných krajinách v ročných cykloch, z ktorých pre nás najznámejšie sú JASPOWA vo Viedni a FeHoVa v Budapešti, ktoré určite mnohí z vás už navštívili. Nedovolím si ich kritizovať, ale obe výstavy sú prezentáciou zväčša len komerčných vystavovateľov a loveckých kancelárií, predstavujú zážitky niektorých poľovníkov a finálnu fázu celej poľovačky, čiže výstrel a následne pózovanie strelca pri zveri. Poľovníctvo je však oveľa širšou škálou činností, a práve tie robia z poľovníka Poľovníka.


Zimné strádanie a jeho následky
PAVEL HELL, MIROSLAV VODŇANSKÝ, SIEZ Viedeň - Brno - Nitra,
JOZEF GAŠPARÍK, SPU Nitra,
JAROSLAV SLAMEČKA, VÚŽV Nitra - členovia sekcie trvalo udržateľného manažmentu zveri OL SAPV

Ako ovplyvní začínajúcu sa poľovnícku sezónu uplynulá dlhotrvajúca tuhá zima, aká sa u nás vyskytuje pomerne zriedkavo? Treba sa nám nad tým zamyslieť a plány lovu, ako aj ich realizáciu upraviť tak, aby sme prihliadali na vplyvy zimy, ktoré mala - a ešte bude mať - na populácie našej zveri.


Barytonista na postriežke
Pripravil IGOR TURANEC

Najskôr sa spevák Zdeněk Sychra (nar. 1936) vyučil za automechanika. Potom v Brne, vo svojom rodisku, navštevoval konzervatórium. Účinkoval ako hráč na kontrabase, gitare a iných nástrojoch, aj ako vyškolený barytonista. Už v mladosti sa upísal múzam. Staršia či stredná generácia ho pozná ako dlhoročného bratislavského búrliváka, interpreta, divadelníka, nezabudnuteľného kabaretiéra. Narodeniny oslavuje v marci.



Pomôžme zachovať divého králika!
FRIDRICH TAKÁCS

Každý poľovník síce už veľa počul o divom králikovi, ale najmä z tých mladších ho asi len máloktorý videl. Úspešné poľovačky naň zažili len tí starší, aj to iba podaktorí. Posledný raz som ju zažil ešte v roku 1973 ako osemnásťročný, keď som pri decembrovej poľovačke robil honca istému poľovníkovi. Nebola to celkom náhoda, že po čase ma práve on pasoval za riadneho poľovníka a neskôr, v polovici 80. rokov som z jeho rúk prevzal štafetu a stal sa predsedom toho istého PZ. S poľovníckym hospodárom sme potom neustále uvažovali, ako byť čo najprospešnejší pre naše združenie. Najprv sme vymysleli polodivý chov kačíc na tých častiach dolnopotôňskych rybníkov, ktoré sme získali späť od susedného PZ. Keď nám chov začínal prosperovať, hľadali sme zas čosi nové. Nápadov bolo dosť, ale ich realizácia nebola jednoduchá.





Najzávažnejšie ochorenia predátorov
Radšej prevencia ako liečba
JURAJ CIBEREJ, PETER LAZAR, MÁRIA GOLDOVÁ, Univerzita veterinárskeho lekárstva (UVL), Košice

Zo zverozdravotného, resp. veterinárskeho pohľadu predstavujú predátory veľmi významnú skupinu pre šírenie špecifických patogénov v ich prostredí. Kontamináciou voľne žijúcich živočíchov vyplývajúcou z ich predačných vzťahov, predátory významne zvyšujú koncentráciu patogénov v zoocenóze, ale aj riziko nakazenia ľudí antropozoonózami (ďalej len zoonózami).


Zakázané zariadenia na nezakázaných zbraniach,
alias zakázané zbrane
Ing. VOJTECH KRIŽAN

Blíži sa čas, kedy znova príde v parlamente na pretras návrh nového zákona o poľovníctve, ktorý nevyhnutne potrebujeme. Bolo by na škodu veci, ak by sa hneď po schválení mal opravovať, novelizovať či prepracovávať. Preto by som rád poukázal na nedostatky, ktoré by sa do zákona nemali dostať. Treba vychádzať zo skutočnosti, že zákon si majú občania ctiť, byť naň hrdí a nie ho obchádzať resp. v kuloároch nadávať na jeho autorov. Nebolo by dobré, keby zákon zaváňal neprofesionalitou, či dokonca bol postavený proti bezúhonným občanom.



Jubilejné X. Levické poľovnícke dni
JURAJ CIBEREJ

Kroky poľovníkov, lesníkov, ochranárov a milovníkov prírody z celého Slovenska už tradične v marci smerujú do Levíc. Z pôvodne chovateľských prehliadok ulovených trofejí systémom „prines, predlož, zaeviduj a hneď zober“ na začiatku 70. rokov sa v 80. rokoch minulého storočia podstatne rozšírila koncepcia a zrod poľovníckych výstav pod názvom Človek a príroda, neskôr Človek, príroda, poľovníctvo až sa dospelo k dnešnému názvu výstavy Príroda okolo nás, ktorej súčasťou je aj výtvarná súťaž Príroda očami detí. Ani v tomto jubilejnom desiatom ročníku nechýbala prehliadka amatérskych videofilmov s medzinárodnou účasťou s tematikou poľovníctva a prírody.


Poľovačka na leva - ľudožrúta
Duch z temnôt
Preložil Ing. MARIÁN ŠEBO

Všade v čiernej Afrike číha smrť - vo vzduchu, vo vode, za vysokou trávou. Drobný moskyt môže ublížiť takisto ako obrovský slon - normálny stav na tomto kontinente. Keď však nablízku sliedi ľudožravý lev a rozsieva strach a hrôzu, nastáva aj v Afrike čosi ako výnimočný stav.
V nemeckom poľovníckom časopise Wild und Hund publikovali článok, ktorý má síce spoločné črty s problematikou úrazov osôb spôsobených veľkými šelmami, ako o ňom písavame aj v PaR, ale v oveľa drastickejšej podobe než sme zvyknutí na Slovensku. Autor článku Rolf D. Baldus v ňom veľmi sugestívnym spôsobom popisuje prípad leva - ľudožrúta a lov na túto šelmu.






Anglický špringeršpaniel

Odvážny a vytrvalý stopár
Ing. RASTISLAV PLAVÝ

Čoraz viac ľudí, a nielen z radov poľovníkov, sa začína zaoberať chovom špringeršpanielov. Všetky španiele bez rozdielu sú prítulné, inteligentné, učenlivé, pozorné a vytrvalé, ale mnohí z chovateľov a cvičiteľov ich považujú za tvrdohlavé a ťažko ovládateľné. Záleží však len na nás, aký obraz si o tomto plemene vytvoríme.







Čo robí muškár pred sezónou

Členom slovenského reprezentačného družstva, ktoré si na vlaňajších 24. majstrovstvách sveta v LRU - mucha vybojovalo titul majstra sveta, bol aj vynikajúci muškár, rodák z Kežmarku a člen MO SRZ Liptovský Hrádok Ján Bartko (na snímke). O tom, ako sa špičkový muškár pripravuje na sezónu, sa s ním porozprával tréner reprezentačného družstva Ing. Jozef Trnka.





Zasnežené pstruhy (2)
Text a snímky JAROSLAV ŠUBJAK

Naša cesta Slovinskom pokračuje ďalej k rieke Radešici. Je to pomerne malá riečka, ktorá pramení v tzv. vrele. Vrelo predstavuje obrovskú studňu, či skôr malé hlboké jazero, z ktorého vyviera potok, alebo hneď celá rieka. Podobných „prameňov“ je v Slovinsku aj susednom Chorvátsku viac, niektoré sú pre svoju výnimočnú krásu chránenými lokalitami bez možnosti rybolovu.
Samotný tok pritom môže mať dåžku len okolo 5-10 km, ale pre výdatnosť vrela, prietok až niekoľko kubických metrov za sekundu, vytvára často jedinečný prekrásny revír. Svedčili o tom aj vypreparované exempláre pstruhov potočných na stenách v miestnej reštaurácii vo veľkosti až okolo 5-6 kg. Dostávajú sa tam z rieky Krka, do ktorej Radešica ústi.



Lov ostriežov na feederové prúty
Tancujúca nástraha

Čo všetko sa dnes neloví na feederové prúty! Nemecký špecialista Uwe Böttcher, ktorý už vyskúšal feeder aj na morské tresky, najnovšie uplatnil túto rybolovnú techniku na ostrieže. O tom, s akým úspechom, sa na vlastné oči presvedčili redaktori nemeckého odborného časopisu Der Raubfisch.






Ešte trochu ku kormoránom
TIBOR ILAVSKÝ, rybársky hospodár a vedúci rybárskej stráže na VN Liptovská Mara, VVN Bešeňová a Gôtovany - zátoka

Vzniknutá situácia okolo výskytu, početnosti a rozšírenia kormorána veľkého v severných oblastiach povodia Váhu a Hrona spôsobili priam hysterickú polemiku s viac či menej odbornými názormi medzi členmi Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) a Spoločnosťou na ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS). Cieľom môjho článku nie je dať za pravdu jedným či druhým. Pridržiavam sa v ňom podložených a dokumentárnych faktov, nechávam priestor na vytvorenie vlastného názoru a už vôbec sa nesnažím vyvolať konfrontačné prostredie. A keďže sa v ňom opieram o poznatky získané na vymedzenej lokalite, nemožno ich ani globalizovať.



„Fúzače“ v našich vodách
RNDr. JOZEF MÁJSKY

Jedným z výrazných morfologických znakov viacerých našich rýb sú fúzy a fúziky umiestnené v prednej časti hlavy. Tieto rôzne veľké výrastky sa vyvinuli obyčajne u rýb so slabším zrakom ako určitá kompenzácia tohto dôležitého zmyslu. Sú bohato inervované, nesú množstvo buniek citlivých na dotyk, ale aj chuťové bunky. Hmatové a chuťové bunky na pohyblivých fúzoch umožňujú rybám aj v tme alebo zakalenej vode preskúmať podstatne väčšiu plochu dna a v predstihu získať informácie, ktoré s istým oneskorením zaznamenajú podobné bunky na papuli a v jej vnútri. O tom, ako fúzy vypomáhajú slabšiemu zraku rýb sa najlepšie presvedčíme pri ich pozorovaní v akváriu. Sumec bez pozorného prieskumu okolia fúzami prakticky vôbec neopustí úkryt, fúziky kaprovitých rýb, ale aj slíža, číka a påža zasa najlepšie uvidíme v akcii pri kàmení.




Rozmnožovanie a chov kapra (4.)
MVDr. JURAJ MÉSZÁROS

(Dokončenie)
Odchov rýchleného plôdika sa začína prakticky prvým príjmom prachového krmiva alebo prirodzenej potravy v liahni a pokračuje vysadením vačkového plôdika do vopred pripraveného plôdikového rybníka. Samotný odchov trvá obvykle 4-6 týždňov a počas nich z niekoľkomiligramovej larvy dorastie plôdik do veľkosti 30-60 mm. Vyžaduje si to predovšetkým poznatky o druhovej a početnej skladbe potravných organizmov, technologickom postupe ich odchovu a optimalizácii odchovu planktonických zložiek potravného reťazca tak, aby každá veľkostná skupina plôdika mala k dispozícii dostatok prirodzenej potravy požadovanej veľkosti.



Váh č. 21
Ing. PETER BELEŠ

Jednou z najzaujímavejších a najvýznamnejších slovenských riek s bohatou minulosťou je Váh. Táto rieka sa najčastejšie spája so slovenským pltníctvom. Vzniká v tatranskej oblasti sútokom Bieleho a Čierneho Váhu a vlieva sa do Dunaja pri Komárne. Povodie Váhu je rozlohou 19 696 km2 najväčším povodím na Slovensku. Správcom vodného toku je Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. Banská Štiavnica. Názov rieky pochádza z latinského „vagus“ - blúdiaci, túlavý a môžem potvrdiť, že pri pohľade zhora je toto jeho pomenovanie výstižné.






Partneri

Kto je online?

Práve tu je 575 návštevníkov a žiadni členovia on-line