Septembrové číslo odborného časopisu
výjde 16. augusta 2007
Poľovník v septembri * Stres, lov a zóny pokoja * Náboj v plameni * Zabíjačka po americky * Chovateľské prehliadky trofejí * Jeleň, ktorý ožil * Rande s hľuzovkami * Metódy hodnotenia trofejí * Softvérový prút Robofisher * Cesta najmenšieho odporu * Akrobati na útesoch * Budeme mať v riekach zoo? .....
6 Poľovník v septembri Zverou mesiaca je jeleň lesný. Začiatkom vrcholnej lovnej sezóny upozorňujeme najmä na najaktuálnejšie veterinárne opatrenia.
10 Stres, lov a zóny pokoja
Najmä čriedová zver si dobre pamätá miesta, z ktorých sa na ňu strieľalo. Vie sa im vyhnúť. Ak diskutujeme o efektívnosti či veľkej časovej náročnosti lovu, možno tvrdiť, že dnešný poľovník musí byť zároveň aj kráľom času.
13 Náboj v plameni
Strelivo môže explodovať nielen v zbraňovej komore. Nebezpečná môže byť aj stará, skorodovaná munícia z druhej svetovej vojny.
14 Zabíjačka po americky
Jedenásťročný pištoľník z Alabamy zastrelil deviatimi ranami z revolver Smith&Wesson kalibru .500 ošípanú, ktorá vážila 477 kilogramov. Ochrancovia zvierat konštatovali, že pri "poľovačke" nebol porušený zákon.
26 Chovateľské prehliadky trofejí
V rozhovore so Štefanom Engelom z ústredia Slovenského poľovníckeho zväzu podrobne hovoríme o výsledkoch chovateľských prehliadok zveri ulovenej v predchádzajúcej sezóne.
29 Jeleň, ktorý ožil
Po výstrele jeleň klesol. Posledným hryzom si sprievodca uctil zviera. Keď spolu so strelcom vyfajčili aj po cigarete, jeleň náhle ožil a zmizol. Nebol to zázrak, ale kuriózny zásah.
22 Spájali ich dravce
Tradície a výsledky slovenského sokoliarstva reprezentovali naši chovatelia pernatých dravcov na unikátnom Medzinárodnom festivale sokoliarov vo Veľkej Británie. Na júlový festival zavítalo niekoľko tisíc sokoliarov z vyše tridsiatich krajín sveta.
24 Povedz mi, ako lovíš...
Spôsoby lovu sa postupne vyvíjali rovnako ako aj rituály, ktoré súviseli s kultúrou. Lenže okrem mágie podliehali poľovačky aj dobovému vkusu a móde. Ľudovít VIII., Výstredné saské knieža, mal napríklad jelení šesťpárový záprah.
40 Utajená samotárka
Mačka divá, pôvodný druh našich karpatských zákutí, nie je pecivál ako mačka domáca, ktorej predkovia k nám privandrovali z Orientu. Na život v lesoch je prispôsobená oveľa lepšie.
31 Rande s hľuzovkami
O záhadných podzemných hubách, ktoré sú labužníckou pochúťkou, hovoríme v ďalšej novinke nášho časopisu. Odteraz v pravidelnej rubrike Na hubačke od známeho hubomága Jána Sanda nájdu milovnici prírody aktuálne a užitočné informácie o potulkách hubárov aj o mykológii.
38 Metódy hodnotenia trofejí
Trofeje sú nielen ozdobou lovca, ale charakterizujú aj kvalitu populácie zveri. Aby sa dali trofeje porovnávať, vypracovali odborníci metódy na ich hodnotenie. Prinášame stručnú charakteristiku najznámejších metód hodnotenia vo svete.
46 Rybár v septembri
Práve v septembri sa začína ozajstná rybárska sezóna na kaprových a lipňových vodách. Kto loví na pstruhových vodách, mal by sa korytom brodiť ohľaduplne. Pstruhy sú teraz dravšie, nemali by sme to zneužívať. Uverejňujeme podrobné informácie o chránených rybách a presné časy lovu pri jednotlivých druhoch.
48 Všadebol
Jalec hlavatý je síce u nás veľmi rozšírený, ale väčšina rybárov si ho nevšíma. Tento všežravec lovcovi poskytuje nezabudnuteľné zážitky. Jalec je bojovník, ktorý vie potrápiť aj skúseného rybára.
50 S áriami pri vode
Sólistka Opery Slovenského národného divadla Ľubica Rybárska je rybárka, ktorá loví najradšej prívlačou. V rozhovore nám prezradila, že používa originálne umelé nástrahy. Ich hlavným konštruktérom je manžel.
57 Softvérový prút Robofisher
Nový technický vynález českého študenta Tomáša Nezvala mení rybára na programátora lovu. Automat pôvodne zostrojil pre strýka, ktorý je športový rybár. Študent so svojou novinkou bodoval na americkej prehliadke vynálezov.
58 Strieborný rytier
Zubáč veľkoústy je aristokrat medzi dravcami. Vo svojom prirodzenom vodnom kráľovstve pózoval pred objektívom zoológa, publicistu a fotografa Petra Áča. Náš mokrý paparazzo však zistil aj to, že zubáč je "salámista". Prinášame užitočné desatoro lovu zubáča na gumené nástrahy.
61 Cesta najmenšieho odporu
Navnadiť a potom aj úspešne vyloviť šťuku, najmä keď je obozretná a podozrievavá, býva umenie. Chýba aj mnohým skúseným rybárom. Uverejňujeme preto praktický návod na zhotovenie vysúvacích nadväzcov.
62 Akrobati na útesoch
Reportáž o domorodcoch na pobreží portugalského regiónu Algarve, ktorí sa šplhajú po krkolomných útesoch nad príbojom. Lovia malé morské ryby a riskujú, že sa pri tejto akrobacii zrútia rovno do mora.
66 Naháňačka za Monster Sumcom Lojzom
Známi českí herci Čtvrtníček a Hrušínský sa s nami podelili o kuriózne rybárske zážitky. Zastihli sme ich pri filmovačke na grinavských rybníkoch pri Pezinku neďaleko Bratislavy. Cezpoľný rybofilmársky štáb tam nakrúcal komédiu Poslední plavky, rozmarný príbeh o rybe snov.
72 Budeme mať v riekach zoo?
Pri hlade po energiách vzrastá význam malých vodných elektrární. Lenže pri ich výstavbe by sa nemali ignorovať rybie priechody. Už takmer dve desaťročia sa vlečú spory energetikov, ochranárov, rybárov. Legislatíva v tejto oblasti mešká.
74 Štrkovisko
Súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šúr pri Svätom Jure neďaleko Bratislavy je štrkovisko. Našli tam útočisko mnohé živočíšne druhy. Od roku 1990 sa rezervácia ocitla ako prvá slovenská lokalita na zozname medzinárodne významných mokradí.
77 Ľúbime to...
Možno presne ani netušíme, prečo vyhľadávame vzrušenie pri love rýb. Pohotový Jaroslav Šubjak zachytil objektívom jeden z dôkazov tejto vášne. Trafil kllinec po hlavičke. Odfotil nápis vytlačený na tričku o tom, že rybačka je ako milovačka.
Titulné foto: PROFIMEDIA.SK